Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve në 1880: Rezistoni, do ju ndihmojmë fuqishëm

2 Gusht 2020, 10:46Dossier TEMA
Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve në 1880:

Nga Aurenc Bebja

“L’Univers” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me premtimin asokohe të Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Na shkruajnë nga Shkodra, me 9 nëntor:

“Drejtuesit e lidhjes shqiptare, në një konferencë me drejtuesit e tjerë të vendit, kanë vendosur të rezistojnë me forcë.

Ali Pasha nxit dhe inkurajon ulqinakët nga Gucia që të rezitojnë, duke u premtuar atyre ndihmë të shpejtë dhe të fuqishme.

Dervish Pasha heziton të përdorë forcën, nga frika se trupat e rregullta mund të vëllazërohen me shqiptarët.”

darsiani

6 komente në “Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve në 1880: Rezistoni, do ju ndihmojmë fuqishëm”

 1. Sqepari says:

  Yyyy… Turq te ndyre! Pasi e humbet luften me Rusine, demshperblyet me toka shqiptare. Dhe ky Pashai otoman qe nxiste vrasjen e shqiptarve, pasi ishte firmosur dorzimi i Tivarit, Ulqinit, Plaves e Gucise Malit te Zi!

  1. eeeeeeeeeeeeeeej says:

   Askush nuk vuri re nje fakt interesant. Frika e Dervish Pashes se “…trupat e rregullta mund te vellazeroheshin me shqiptaret”, tregon se trupat e rregullta ushtarake osmane ishin gjithashtu shqiptare!!! Shqiptaret po luftonin kunder shqiptareve!

 2. Klimax says:

  Hysen bej Shabanagaj apo Ali Pasha, me grada, tituj e cifliqe per sherbimet ndaj Perandorise Osmane deri ne vdekje e tij.

  1. i relaksuar says:

   Te njejten gje kishin bere romaket, te njejten gje bene osmanet, te njejten gje bene neogreket me pas. A kupton o kokrra e budalles?

 3. at fishta says:

  sa per dijeni lexo lahuten e malcise

  1. ik ere pirdhu says:

   Lahuten e leshit …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje