Si u emërua Greta Koçi drejtoreshë kyçe e Flamur Nokës në Ministrinë e Brendshme në 2013! Kushtet, nga ‘orari i punës’ dhe një merak i Bashës

7 Gusht 2021, 10:12Politika TEMA

Nga Adriatik Doçi

Është një nga rastet klasike të përdorimit dhe njësimit të Partisë Demokratike me administratën publike kur ishte në pushtet. Ende pa u mbushur një vit nga diplomimi për shkenca politike, këngëtarja Greta Koçi nisi karrierën në administratën publike.

Dhe jo duke ngjitur shkallët në bazë të konkurrimit dhe përvojës, por që ditën e parë të punës si drejtore e Drejtorisë së Marrëveshjeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Politikeve të Zhvillimit dhe Integrimit në Ministrinë e Brendshme.

Sot sjellim për herë të parë kontratën e emërimit që mban datën 9 prill 2013, dy muaj para humbjes së PD-së në zgjedhjet parlamentare dhe më pas largimin nga pushteti.

Dokumenti është firmosur nga Isuf Çelaj, i cili në atë kohë ishte Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Brendshme. Çelaj është zgjedhur deputet nën siglën e Partisë Demokratike në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021 dhe kësisoj do të jetë pjesë e Parlamentit të ri që do të konstituohet në shtator.

Ministër i Brendshëm ishte Flamur Noka, i emëruar nga Sali Berisha që në qershor 2012 në vend të Bujar Nishanit, i cili u zgjodh President. Në kontratën e firmosur për të filluar punë Greta Koçi si drejtoreshë në Ministrinë e Brendshme, mungon data e lindjes së këngëtares. Ndërkaq, data e fillimit të punës është shënuar katër ditë para datës kur është firmosur kontrata.

Dokumenti i punësimit parashikon 6 kushte që duhet të plotësojë këngëtarja. Një nga kushtet është edhe të respektojë orarin e punës, ndoshta më i vështiri për t’u përmbushur nga Greta Koçi, e cila kishte shumë angazhime artistike, por edhe politike.

Përpos koncerteve dhe publikimit të këngëve, Greta Koçi ishte edhe nënkryetare e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, e zgjedhur që në tetor të vitit 2011. Pas vrasjeve të 21 Janarit 2011, ku nisi edhe izolimi i madh ndërkombëtar, Sali Berisha tentoi të ndryshonte imazhin, duke ofruar në parti edhe këngëtare.

Krahas Greta Koçit, ofroi edhe Çiljeta Xhilagën, e cila nisi të shfaqej gjithnjë e më shumë duke kënduar në mitingjet e PD-së. Pas largimit të PD-së nga pushteti dhe drejtimit të partisë nga Lulzim Basha, Koçi dhe  Xhilaga u larguan, si shumë edhe personazhe të tjerë.

Po si vijoi karriera e Greta Koçit në Ministrinë e Brendshme? Nuk ka të dhëna se si këngëtarja u larguar nga posti i drejtoreshës dhe as nëse është paraqitur ndonjë ditë në punë! Por, dihet tashmë se Partia Demokratike, menjëherë pas humbjes së pushtetit nisi të shqetësohej për fatin e njerëzve të saj në administratën publike.

Në vitin 2014, PD-ja kërkoi ngritjen e një komisioni hetimor për shkarkimet në administratë. Komisioni i u ngrit në janar të vitit 2015, por shumë shpejt u braktis nga anëtarët e PD-së./Shqiptarja.com

 

19 komente në “Si u emërua Greta Koçi drejtoreshë kyçe e Flamur Nokës në Ministrinë e Brendshme në 2013! Kushtet, nga ‘orari i punës’ dhe një merak i Bashës”

 1. Ca thu me says:

  Kur do filloj edhe per keta punonjes te administrates ndonje site se si jane marre ne pune, me cfare kriteresh? Jo per gje po punojne 4 vjet kur ju vjen partia pastaj 4 vjet i marrin me gjygj si demshperblim kur vjen partia tjeter.

 2. xenceceni says:

  Kan ngel nai baxhell pa u punesu ne administrate nga cecenet?

  1. fredi says:

   Cecenet te shjerdhejne listen e shtepise,pyet per mira kazhanin,gruan e dudushit,arjola demirin dhe plot baxhella si kto

   1. partia terroriste islamike pd says:

    [email protected] po gruaja jote u punesua ndonjehere tek partia islamike pede ? Dhe sa here i ngriti kembet perpjete mor kelysh shpellar i sali turk viçidolit..?

 3. shqip says:

  Vetëm në Shqipëri ndodhin aspekte të tilla. Në gjithë botën këngëtarët bëjnë tifo për njërën ose tjetrën palë. Japin edhe koncerte përgjatë fushatës elektorale. Por që pastaj ti peshkosh dhe ti fusësh në frigoriferët e administratës, as që i shkon në mendje botës. Këtej jo vetëm që i emërojnë, por më e keqja është se nuk paraqiten në punë fare. E shtet o shtet. As me Afrikën nuk krahasohen. Po merre mor te marrte m shalët. Merre hetojë, sa orë punë ka bërë, sa rroga ka marrë, çfarë dokumentesh ka firmosur. Blloko llogarinë bankare, të kthejë leket qe ka marre. Pastaj le ta hedhë sh përpjetë po të dojë. Po s’ju ve dhe faj. Ke te hetoni më parë. Në Shqipëri treçereku i administratës publike e marrin rrogën qyl. Do ishte gjysma e të keqes, nuk mjafton me kaq, pasi pastaj i shtohet oreksi. Fillojnë të vjedhin, kçk.

 4. Pellumbesh moj pellumbesh qe me bere drejtoreshe says:

  …bushtrat sa te kene pidhin ne ankand drejtoresha behen.

 5. Olti says:

  Greta Koci Drejtoreshë por dhe i jati i Gretës Drejtor i prapavisë në Mistrinë Brëndëshme së Partisë më të fëlliqur shqiptare? Ska pasur si të sgkojë Greta në Punë se së bashku me fisin e saj janë organizatorët më të mëdhenj të klandestinëve dhe mashtruesve në Shqipëri. Greta nga radioja e saj organizonte takimet me hallexhinjtë dhe ju zhvaste paratë , ose kur nuk kishin para mashtronin duke u sjellë si putana me nuset e xhaxhalkarëve e kushërirat. Këtë e fakton edhe shoferi i sai Verjan Hysaj në gazetën Mapo 2012 nëntor… Po prandaj ka përfunduar e ska më parti Demokratike sepse ishte e përbërë nga Shiksat, komunistat, maskarenjtë, e kurvat….

 6. Emi says:

  Te dyja jane me lali Erin tani…..kur re hapen nga Amerikanet letrat e sotme kushedi cdo dali……..

 7. ce says:

  Muli kur u be minister mori nipin e tij nga rruga dhe e emeroi ne ost drejtues njesie operative dhe si militant i thekur qe ishte i vinte punonjesit ne rresht duke i derguar ne mitingjet ekektorale deri tek pastrueset me dhune dhe me liste dhe me kercenim per largim nga puna ne rast mospjesmarrje. Ky nipi vodhi sa vodhi me tenderat fallco dhe kur ra pd ja vazhdoi perseri ne nje pozicion tjeter po ne ost vend pellumbash dhe nuk i hyri asnje ferre ne kembe.

 8. Gjergji says:

  Po basha pa grua eshte keshtu qe greta do ta zevendesonte. Nami i doli salinjanit per te mbuluar veten basha, ujku ujku thoshim ne, ketej çakalli basha bente kerdine. Keto jane lidhjet e bashes me noken e te tjere, i dine njeri tjetrit pishtersite dhe basha ne kete rast e shperbleu nojen duke e fut tek listat e deputetit. Kjo parti na kujton komitetin e partise, ku sekretari partis, do ti kalonte dore me dore ata qe do fuste ne pune.

 9. Rolandi says:

  Sna vjen çudi sepse, Luli pa grua eshte, keshtu qe drejtoreshe tek ministria, putane ke shpia(lulit). Flamur Noka vetem firmoste djetat sikur kjo ishte me sherbim, ne fakt punonte ke shpija lulit. E kush nuk e di ne ministri apo tek PD, se ku punonte greta. PDja ka histori dashuris me shum aktor si Rruli me ate plaken qe lyhet si tingli majmun, kuqo me ate zgerdallen politikane , grida, vokshi, deri ke majmuni namik gjanaj me pastrueset. Keta jane karagjoze, prandaj dhe ju jan larguar njerezit, keta moralin e kan tak fap, aty i heqin breket aty emerohen.

 10. popull matuf says:

  Militantet e pd; kudo kane marre rroga kot , vetem kan pas emrin te shkrum ; keshu ka ba e Topalli ; kur ka ken kryekurv parlamentare, une e kam nje fakte; po e te ps ; po e te leke floririt, prandaj ai popull ashte ba matuf; nga politikan hajdut ; kriminel ;e ordiner!

 11. BBeci says:

  Pse edhe Flamuri e pallonte kete Greten ? Prandaj ecte pak zik zak kjo. E shponin gjembat e Mulit.

 12. Alban Dega says:

  PARTIA PPPPBDSH DUHET RITHEMELUAR

  Partia e Parase, P…jeshkave, Posteve, Poshtersive, Babaleve te Degjeneruara te Shqiperise ka vetem nje rruge shpetimi:
  Spastrimin rrenjesor te krejt kupoles se saj
  dhe rikrijimin e saj me themel !

 13. Zysha says:

  Parti kurvash….pd

 14. Martin says:

  …megjithate mashkulli qe i ka bere qejfin ne kupe te qiellit Gretes asht Nard Ndoka!

 15. Ciao says:

  Gerta qe te futej ne kete pune pellumbash,ka patur dhe nje kusht tjter,t’ja jepte sa here te donte Muli,(Flamur Noka),te hiqte breket e te ngrinte shalet qe t’i benet qejfin malokut. Kesisoi fare qelbur jane keta te PD-ke.Shyqyr qe na u hoqen nga pushteti.

 16. zenuni says:

  Se mos eshte vetem Greta, eshte dhe nje “Grete” tjeter qe eshte ne organiken e mbasades e cila quhet Arlinda Morava (kengetare). Znj. Morava merr nga shteti shqiptar 500 EUR ne muaj. E vecanta eshte se kjo zonjushe paraqite ne ambasade nje here ne tre- kater muaj per te marre rrogen e grumbulluar gjate kesaj periudhe. Keshtu gjate nje periudhe 6 vjecare mer para qyl nga taksapaguesit shqiptare.

 17. partia terroriste islamike pd says:

  [email protected] po gruaja jote u punesua ndonjehere tek partia islamike pede ? Dhe sa here i ngriti kembet perpjete mor kelysh shpellar i sali turk viçidolit..?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje