Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i Putinit, skenar i mundshëm

2 Mars 2024, 09:11Bota TEMA
Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i

Vladimir Putin mund të përdorë armë kimike në qytetet gjermane nëse shpërthen lufta me NATO-n. Paralajmërimi vjen nga deputetët gjermanë, ndërsa qeveria rrit planifikimin e emergjencës për një konflikt global.

Bundestagu gjerman ka publikuar një dokument informues prej 14 faqesh për deputetët, duke përshkruar një skenar të rastit më të keq në të cilin Rusia zhvillon luftë kundër Berlinit në katër faza, duke kulmuar me një pushtim tokësor si pjesë e një konflikti më të gjerë me NATO-n.

Gjatë fazës së parë, Rusia do të organizonte fushata dezinformomi në mediat sociale dhe mediat kombëtare për të minuar besimin në demokracinë gjermane dhe për të destabilizuar shoqërinë.

Kjo do të pasohej nga një fazë e dytë në të cilën Moska do të vendoste ushtarë në krahun lindor të shteteve të NATO-s. Ai gjithashtu do të shtonte sulmet kibernetike, spiunazhin dhe aktet e sabotimit në përpjekje për të penguar lëvizjen e trupave të anëtarëve të NATO-s, përfshirë Gjermaninë.

Në fazën e tretë, Rusia do të niste një sulm ushtarak konvencional në krahun lindor të NATO-s dhe do të godiste objektivat si Gjermania, më thellë brenda aleancës perëndimore.

Në fazën e katërt dhe të fundit, trupat ruse do të thyenin linjat mbrojtëse të NATO-s dhe do të pushtonin Gjermaninë, duke çuar në një luftë në shkallë të plotë "tokësore, detare dhe ajrore" midis forcave ruse dhe gjermane.

Dokumenti informues nuk mund të përjashtonte rrezikun që Moska të nisë sulme kimike ndaj Gjermanisë dhe të rritë kërcënimet për përdorimin e armëve bërthamore. Konfrontimi i armatosur në hapësirë është po ashtu i mundur.

Një luftë e gjerë do të mbërthente Evropën dhe do të përfundonte në një armëpushim, disa muaj më vonë, parashikon raporti i cili sugjeron edhe se do të ketë përsëritje të helmimeve me gazra nervorë nga ana e Rusisë.

Raporti nënvizon seeksperienca ka treguar se një agresor i mundshëm mund të jetë i përgatitur për të përdorur edhe armët jokonvencionale.

23 Komente

 1. C
  Cifutet duan lufte ne Evrope

  dhe do bejne cdo gje per ta bere. ed bythqimi dhe sorrat do cojne mish per top djem shqiptare te luftojne per vilat e zheles

  1. H
   Hitler Berisha

   Pse mos kur ka budallenj si ti qe ia marin ne goje Berishes

   1. C
    Cifutet duan lufte ne Evrope

    Berishes merrja ti. Une s'merrem me politike e Berisha nuk eshte me i mire se Ed pederi.

   2. P
    Pejani

    Ye wifte Edi motren...

    1. C
     Cifutet duan lufte ne Evrope

     ti merrja ne goje cifutit bashke me Sali Fazllicit po deshe. Une nuk merrem me politikane. Ne lufte vriten 4-5 civile per nje ushtar kur shkon mire. Se ndryshe raporti eshte 1 ushtare me 10 civile. O palle.

   3. A
    ABC

    Çfarë shkrim VK. Çdo shtet e ka nje plan te tille si mbrojtje apo sulmi në qoftë se shperthen nje luftë ndaj kujtdo kundërshtari. Duhet te dien kapacitetet dhe mundesite e shtetit "agresor" dhe parashikohet se si mund te ndodhe ofensiva dhe si mund te ndalohet. Ky plan ploteseohet edhe ndaj shteteve miqesore.

    1. k
     km

     Asnje sulm nuk do te beje Russia ndaj vendeve te NATO,apo Europes.Ushtaraket ate Pune Kane,te bejne plane per te ruajtur vendin e tyre,pavarsisht cndodh.Rusia ne ukraine ndjek strategjine e shkaterrimin gradual ne te gjithe hapesiren e mundeshme ne Ukraine me qellim txe shkaterroje rezervat ushtarake dhe elonomikisht,te mbaje te shperndara sa me largo kufijve te saj forcat ukrainase.Pra ngjarjet Jane ne kurriz te ukrainasve,qofshin Edhe me kombesi ruse.Nese Europa do te nderhyje me forca ushtarake ,atehere po'.Por vendet e Nato dhe te Europes nuk Kane pse te marrin pergjegjesi te Tille.Sepse ligjerisht Ukraina Ka bere e nenshkeuar pakt me Rusine kur u shperbe BS,pakt qe eshte shkelje ne menyre te njeaneshme nga Ukraina.Pra Europa nuk Ka arsye te behet bashkefajtore,kur duhet qe faji i kesaj qe ndodhi eshte i dyanshem,i Ukraines dhe Rusise.

     1. T
      T

      Nje gje nuk Marr vesh... Nato.con trupa e arme. Ne.kufi. me.rusine, e skenari eshte qe rusia te sulmoje gjermanine? Ose.keta jane budallenj,ose.ky qe e ka shkruar ka qene I pire...

      1. E
       Erdogan

       Kina do ja qije nonen Putinit, mbaje mend kete. Do ti marr nje pjese te madhe te Siberise, kur ujku plak te mos kete dhembe per te kafshuar. Jo per gje, por zgjerimi i teritorit per Kinen eshte ceshtje egzistence me popullsine e dendur qe ka.

       1. m
        maks

        Sa koqe jeni aq dhe bythlepires me keto lajme idiote. Oficeret gjermane bisedojne hapur per sulme ndaj Rusise, ju tirrni muhabet akoma per rrezikun rus ndaj foshnjes se urte Gjermani.

        1. S
         Shqiptar

         Djem shqiptare qe te luftojne per vilat e Zelenskit dhe per korrupsionin e te birit te Bajdenit.

         1. Y
          Yusuf Abdulla Turkogllu, shtetas gjerman ne epoken

          Pushtimi rus eshte i mundeshem qe c'ke me te ne Gjermani e kudo neper Europen e mbushur me aziatike, afrikane e shejtane me shtetesi e pasaporta Europiane tashme e qe ketyre nuk u plas by...fare se po u vjen ai, pushtimi d.m.th...

          1. l
           lani

           ja ha mutin gjermanit rusia

           1. N
            Nandi

            ska bythe Putanka te sulmoje ndonje vend te NATO Ka dy vjet lufte ne ukraine dhe spo mberrin objektivin Putanka tha vetem 5 dite lufte dhe e pushtojme Ukrainen ... Leshte e hamomit!

            1. N
             Nandi

             ska bythe Putanka te sulmoje ndonje vend te NATO Ka dy vjet lufte ne ukraine dhe spo mberrin objektivin Putanka tha vetem 5 dite lufte dhe e pushtojme Ukrainen ... Leshte e hamomit!

             1. N
              Nandi

              ska bythe Putanka te sulmoje ndonje vend te NATO Ka dy vjet lufte ne ukraine dhe spo mberrin objektivin Putanka tha vetem 5 dite lufte dhe e pushtojme Ukrainen ... Leshte e hamomit!

              1. N
               Nandi

               ska bythe Putanka te sulmoje ndonje vend te NATO Ka dy vjet lufte ne ukraine dhe spo mberrin objektivin Putanka tha vetem 5 dite lufte dhe e pushtojme Ukrainen ... Leshte e hamomit!

               1. E
                E drejta

                Kete Nandin do e marim partizane Me njeri VK se ky nuk ka. Duhet ti hiqet interneti urgjentisht se eshte pjerthur fare

               2. X
                Xha Braho

                LUFTA BEHET PER PARA, TE PASURIT BEHEN ME TE PASUR, DHE TE VARFERIT, ME TE VARFER…. A NUK PO NDODH KJO?… INDUSTRIA E ARMEVE, NE KULM…. ÇMIMET PER NEVOJAT JETIKE NE HAVA… KU SHKOJNE FITIMET ?…KURSE POPUJT, ÇDO DITE E ME SHUME, SHTRENGOJNE RRIPIN…

                1. D
                 Demokrati i vertete.

                 Pash perendine po kjo rusi e dhjere nuk po arrin qe 2 vjet te marre 10%territore te ukraines e jo me te hape lufte me tere boten.

                 1. M
                  Makron bythqimi dhe ed pederi duan lufte

                  Po kush ja del dot Rusise ne Evrope? Franca me kamionat qe ngelinin ne rere ne Mali? Apo trimat e zhelan kercimtarit me taka 12 cm qe shesin lejet e luftes e blejne jahte. Shkojini pas ram psikopatit qe i thoshte babes vet me ke qire gruan, bashke me erion cifutin, qe ja pallojne gruan se vete i bi bythes apo like floririt e sal ram serbin Pederat e kane marre peng perendimin. Me te dhe vendin tone.

                 2. D
                  Dhëmbeli

                  Duhet të mbarojnë stoqet e armëve të vjetra , sepse s’ka ku të futen të rejat . Të gjitha luftrat bëhen për të vjedhur .

                  1. z
                   zazhigalga pazhallusta !

                   po boll o se na cate karin me keto lajme alla science fiction ! Vampiri rus nuk po pushton dot Ukrainen ju flisni per nje sulm te mundshem toksor ne Gjermani.

                   Lini një Përgjigje