Funerali i Navalnyt – Si u shënjua dhe çfarë domethënë për Rusinë sot

1 Mars 2024, 22:41Bota TEMA
Funerali i Navalnyt – Si u shënjua dhe çfarë

Mijëra rusë kanë sfiduar frikën për të dalë për t’i dhënë lamtumirën e fundit udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny.

Kritiku më i zëshëm i presidentit Vladimir Putin vdiq në burg më 16 shkurt.

Autoritetet kishin paralajmëruar se çdo protestë do të ishte e paligjshme. Por Policia – e dislokuar në numër – qëndroi pranë, ndërsa turma brohoriste emrin e Navalny, ose kundërshtimin e tyre ndaj presidentit rus.

Mbështetësit dhe të afërmit, si dhe shumë liderë të huaj, kanë fajësuar Putinin për vdekjen e tij.

Autoritetet ruse mohojnë çdo akuzë të tillë, duke thënë se Navalny vdiq për shkaqe natyrore. Ai kishte vuajtur një dënim të gjatë për akuza të sajuara në një koloni penale në Arktik.

Autoritetet ruse mohojnë çdo akuzë të tillë, duke thënë se Navalny vdiq për shkaqe natyrore. Ai kishte vuajtur një dënim të gjatë për akuza të sajuara në një koloni penale në Arktik.

Kishte frikë se autoritetet do të shtypnin procedurat e funeralit të së premtes.

Në të vërtetë, të premten në mëngjes një prani e fortë policore ishte e dukshme në Maryino, zona e Moskës ku u mbajt funerali – dhe ku Navalny jetoi me familjen e tij për shumë vite.

Në një moment, ekipi i Navalny vlerësoi se linja e njerëzve shtrihej mbi 1 kilometër, pavarësisht ditës gri të dimrit në të cilën temperaturat lëviznin pak mbi zero.

Megjithatë, asnjë nga policët – shumë prej të cilëve ishin me mjete të plota rebelimi – nuk ndërhyri kur shprehjet e mbështetjes për Navalny u bënë haptazi politike.

Mijëra thërrisnin “jo luftës”, “Rusia pa Putin” dhe “Rusia do të jetë e lirë” – slogane që më parë kanë futur shumë rusë në burg.

Shërbimi përkujtimor filloi pak pas orës 14:00 me orën e Moskës.

Kjo pasoi shumë pasiguri dhe ankesa nga ekipi i Navalny-t se autoritetet i kishin vështirësuar marrëveshjet – madje gjetja e një autoveture ishte një problem.

Megjithatë, qindra filluan të mbërrinin disa orë përpara se të fillonin procedurat. Më vonë atyre iu bashkuan personalitete të huaja, duke përfshirë ambasadorët e SHBA-së, Gjermanisë dhe Francës.

Ceremonia brenda kishës ishte e shkurtër – një imazh në mediat sociale tregoi arkivolin e hapur që është e zakonshme në Rusi, me vajtuesit që bëjnë nderime. Nëna e Navalny, Lyudmila, dhe babai i tij, Anatoli, u panë të ulur pranë.

Ndërsa ra zilja e kishës dhe arkivoli i Navalny u soll jashtë, njerëzit hodhën trëndafila dhe karafila mbi makinën e varrimit dhe thirrën: “Nuk do t’ju harrojmë!”

Disa njerëz iu afruan Lyudmilës pasi mbaroi shërbimi dhe e përqafuan duke i thënë: “Faleminderit për djalin tënd” dhe “na fal”.

E veja e Navalny, Yulia, fëmijët e tij Dasha, 23, dhe Zakhar, 15, dhe vëllai i tij Oleg – jetojnë jashtë vendit dhe nuk ishin të pranishëm, nga frika se mund të burgoseshin.

Yulia ka deklaruar së fundmi se do të vazhdojë punën e tij politike – që do të thotë se është ndoshta e pasigurt për të që të kthehet në Rusi, ku Fondacioni Anti-Korrupsion i Navalny është shpallur një organizatë ekstremiste.

Ajo ndau një homazhe prekëse në mediat sociale ndërsa funerali ishte duke u zhvilluar, duke falënderuar Navalny për “26 vjet lumturi absolute”.

“Nuk e di se si të jetoj pa ty, por do të përpiqem ta bëj që ju – atje lart – të jeni të lumtur dhe krenare për mua”, tha ajo.

Në mungesë të një media të pavarur ruse, ekipi i Navalny në Fondacionin Kundër Korrupsionit mori përsipër të sigurojë një transmetim të drejtpërdrejtë të ceremonive të varrimit.

Kanali YouTube nga i cili Navalny u drejtohej rregullisht mbështetësve të tij transmetoi skena nga funerali i tij. Më shumë se një çerek milion njerëz u akorduan gjatë gjithë ditës.

Varrimi më në fund u bë në varrezat e Borisovskoye rreth orës 16:00.

Arkivoli i Navalny-t u ul në tokë nën tingujt e këngës My Way të Frank Sinatra dhe një interpretim orkestral të këngës me temë Terminator 2. “Navalny mendoi se “Terminator 2″ ishte filmi më i mirë në të gjithë botën,” tha zëdhënësja e tij Kira Yarmysh në rrjetet sociale.

Ndërsa ra muzgu, njerëzit vazhduan të mbanin radhë jashtë varrezave, ku ishte varur një tabelë ku shkruhej: “Putini e vrau por nuk e theu”.

“Nuk është koha për të qenë frikacak. Ata njerëz në qeverinë tonë janë frikacakë sepse kanë frikë nga ne,” tha një vajtues për Newshour të BBC-së. “Ne jemi vetëm njerëz me lule dhe varre. Kjo është e gjitha.”

Deri të premten në mbrëmje, 45 persona thuhet se ishin arrestuar në të gjithë Rusinë për t’iu bashkuar ngjarjeve përkujtimore të Navalny.

Megjithatë, në përgjithësi, goditja e ashpër dhe e përhapur që shumëkush kishin frikë nuk u realizua. Në krahasim, përgjigja e autoriteteve ndaj njerëzve që vendosnin lule në përkujtimoret e improvizuara pas vdekjes së Navalny kishte rezultuar në disa qindra arrestime.

Ka mundësi që në ditët në vijim policia të kërkojë disa nga ata që morën pjesë në procedimin e sotëm. Në fillim të kësaj jave u raportua se në perimetrin e varrezave ishin vendosur kamera vëzhgimi.

Përpara funeralit, Departamenti i Parë – një grup avokatësh dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut – kishte paralajmëruar se ndalimet pas ceremonisë “nuk mund të përjashtoheshin” dhe këshilloi vajtuesit që “të qëndrojnë nën radarin e forcave të sigurisë – të mos përdorin transportin publik ose aplikoni për dokumente në ditët pas funeralit.”

Iniciativat online, si një faqe interneti ku përdoruesit mund të ndezin një “qiri virtual” për Navalny, kanë tërhequr qindra mijëra pjesëmarrës.

Mbledhja e sotme ka të ngjarë të jetë mbledhja më e madhe e opozitës në Rusi që nga burgosja Navalny në janar 2021.

Shumë nga vajtuesit mund të kenë ndjerë se ishte shansi i tyre i fundit për t’u mbledhur me mijëra njerëz me mendje të njëjtë.

Për gati një dekadë, Navalny ishte në gjendje të organizonte protesta dhe marshime që shpesh tërhoqën dhjetëra mijëra në Moskë dhe më gjerë.

Me largimin e tij tani, është e paqartë se kush tjetër mund të tërhiqte atë lloj mbështetjeje popullore që ai mundi të mblidhte.

2 Komente

 1. E
  EmigrANTI

  Rest in PEACE!

  1. T
   Taulant

   RIP, putin hitler.

   Lini një Përgjigje