Erdogan: Gaza do mbetet përgjithnjë palestineze

4 Dhjetor 2023, 22:30Bota TEMA
Erdogan: Gaza do mbetet përgjithnjë palestineze

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se Gaza do të mbetet përgjithnjë palestineze. Ai ka folur gjatë një sesioni të hapur të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik gjatë së cilës ka premtuar se Izraelit nuk do t’i lëshohet një centimetër tokë në Gaza.

"Ne duhet ta bëjmë këtë jo vetëm për vëllezërit në Gaza por edhe për vetë sigurinë tonë dhe integritetin territorial", tha ai.

Erdogan ka folur për gjykimin e zyrtarëve të Izraelit për krime kundër njerëzimit, i pari ndoshta që e bën një gjë të tillë duke vënë në dukje se Ankaraja tashmë ka një tjetër çështje të hapur me Perëndimin. 

Komentet e Erdogan vijnë ndërkohë që në mediat izraelite po raportohet se fuqitë e Perëndimit janë duke diskutuar krijimin e një zone tampon mes Izraelit dhe Gazës që është në thelb një zgjidhje territoriale.

2 Komente

 1. E
  Erdogan

  Per cfare "vellezerish" flet ky servili i Israelit? Faktet jane fakte. Pasi Israeli i bombardoi anijen Turqise qe vrau rreth 13 persona ne Ujerat Internacionale qe shkonin per "ndihme ekonomike" Marreveshjet Ekonomike me Israelin u trefishuan. Keto jane declaration nga vete Ministri i Ekonomise se Turqise. Palestinen e shiti Sulltani Abdullah (Abdyl "shqip") Hamiti ne fund te shekullit te 19-te per rreth 18 Meleone Franga kos gabohem. Dhe kjo shtroi Qylimin e Kuq per Sionistet dhe Ministrin e jashtem te Anglise Balfure. Angloamerikanet e shfrytezuan periudhen e Luftes se Dyte dhe derguan nga Evropa Israelite qe nuk kishin lidhje me Arabet Israelite te "Bibles". Erdogani eshte vegel e Angloamerikaneve dhe Gjermaneve. Kjo duket me mbeshtetjen qe i kane dhene qe me kriminelin Qemal Ataturk me Genocidin kunder Grekeve te Asise se Vogel dhe Armeneve. Katastrofa e Mikra Azise ne 1922-in me ndrimin e popullsise midis Greqise dhe Turqise brbare,1955en bastisjen e pasurive Greke ne Kostantnipol dhe pjesen perenfimore te Saj te pushtuar,pushtimin e Qipros etj tregon Poshtersine dhe Hipokrizine e Perenfimit kunder Kombit Greko-Ilyre.

  1. S
   Sala number 2

   Po ky Vetem fjale sepse pordha i del bark nga frika.Saliu number 2 eshte e ky.!

   Lini një Përgjigje