Erdogan: Netanyahu do të gjykohet në Hagë si kasapi i Gazës

4 Dhjetor 2023, 12:49Bota TEMA
Erdogan: Netanyahu do të gjykohet në Hagë si kasapi i Gazës

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka deklaruar se kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu do të gjykohet për krime lufte, duke iu referuar ofensivës së izraelitëve në Rripin e Gazës.

Në një fjalim të mbajtur në Organizatën e Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll, Erdogani tha se Netanyahu ka pranuar që po ndjek politika zgjerimi, duke shtuar se mbrojtja e Gazës është njësoj si të mbrosh qytete të tjera islamike të rajonit.

“Përtej faktit që është kriminel lufte, Netanyahu, i cili është kasapi i Gazës, do të gjykohet si i tillë, njësoj siç u gjykua Millosheviçi”, tha Erdogan, duke iu referuar ish-Presidentit të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviç, i cili u gjykua në Hagë për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte në Kosovë, Bosnjë dhe Kroaci.

Turqia ka qenë një nga kritikueset më të ashpra të Izraelit sa i përket ofensivës në Gaza, që nisi si përgjigje ndaj sulmit të Hamasit më 7 tetor. Ministria e Shëndetësisë në Gaza raporton se deri më tani, nga sulmet izraelite, kanë vdekur më shumë se 15 500 persona.

“Kasapi i Gazës, Natanyahu, personalisht zbuloi para kamerave se nuk është çështja te Gaza apo Ramallahu, por ka synime ekspansioniste. Prandaj, mbrojtja e Gazës dhe Palestinës sot do të thotë të mbrosh Mekën, Medinën, Stambollin dhe Jerusalemin, të mbrosh Damaskun, Bejrutin, Bagdadin dhe qytetet e tjera myslimane”, shtoi presidenti turk.

6 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  o president demokrat,shiko e mo e lësho karrigen se dhe ty do të të dënojnë për gazën!!netaniahun nuk kanë për ta dënuar ndonjëherë për kurdët,e as për turqit!!ty po!!

  1. a
   anti pordha

   Po ti cpate qe e ke vene me Er Doganin ?? Ai furnizoje Ukrainen tende me dron dhe gratis bile ...dhe ti o njeri me bisht e shan ....ke tru ne kok ?? Apo ke kashte byk ?? O rot kari , kuptoije me ne fund se je bere bajat dhe i neveritshem , po ske gje te shkruash mos shkruaj ...debil

   1. a
    anti25642654censurë

    o bqiri i radhës!!si fillim,ukraina nuk është timja se nuk ma ka pjellë ajo kurva që të ka pjellë ty!!e në vazhdim,mos vallë meqënëse diktatori demokrat,ulet në dy karrige,unë duhet të bëj atë që bën ti??pra ti lëpi vrimën e sumës që mbetet e pambrojtur aty ku bashkohen karriget,si e ke zakon ti??o bir kurve nuk mund të bërtasësh për të drejtat e hamasit,në të njëjtën kohë që ti masakron jo vetëm kurdët,por dhe poopullin tënd!!"kuptoije me ne fund se je bere bajat dhe i neveritshem",nëse unë jam bërë i tillë!?e mbaj në kurriz njëlloj si emrin,pseudonimin me të cilin paraqitem në çdo koment,prej 14 vjetësh!kurse ti o bir putini,a bir putane,nuk je në gjëndje ta mbash të njëjtin pseudonim,minimumi,në dy komente njëri pas tjetrit!!he që qifsha robt o bir erdoqëni!!

  2. T
   TURI EMIGR

   NJESOJ SI PUTINI DHE KY DUHET TE DENOHET PER KIME NDAJ POPULLSI SE PAFAJSHMEM. NUK KUPTOJ KU ESHTE NDRYSHIMI I VEPRIMEVE TE HITLERIT NDAJ CIFUTEVE ,SIC I QUANIN ATEHERE, DHE VEPRIMEVE TE METANJAHUT ?

   1. T
    TURI EMIGR

    NJESOJ SI PUTINI DHE KY DUHET TE DENOHET PER KIME NDAJ POPULLSI SE PAFAJSHMEM. NUK KUPTOJ KU ESHTE NDRYSHIMI I VEPRIMEVE TE HITLERIT NDAJ CIFUTEVE ,SIC I QUANIN ATEHERE, DHE VEPRIMEVE TE METANJAHUT ?

    1. x
     xy

     Sa per dijeni z.Turi, dallimi i operacionit ushtarak te Putinit me te Netanjahut eshte si dita me naten, thellohu dhe kerko statistikat e civelevet te vrare ne ukrain per 2 vite lufte, me te palestines per nje muaj...

     Lini një Përgjigje