Shefi i NATO-s paralajmëron “lajme të këqija” nga Ukraina

3 Dhjetor 2023, 21:50Bota TEMA

Shefi i NATO-s paralajmëron “lajme të këqija” nga

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi se aleanca ushtarake perëndimore duhet të jetë gati për lajme të këqija nga fronti ukrainas, ndërsa Kievi vazhdon të mbrohet kundër pushtimit të gjithanshëm të Rusisë.

“Luftërat zhvillohen në faza”, tha Stoltenberg në një intervistë të shtunën me transmetuesin gjerman ARD.

“Ne duhet të mbështesim Ukrainën si në momente të mira ashtu edhe në të këqija.

“Ne gjithashtu duhet të përgatitemi për lajme të këqija”, shtoi Stoltenberg, pa qenë më konkret.

Komentet e tij vijnë ndërsa aleatët perëndimorë debatojnë mbi municionet dhe ndihmën financiare për Ukrainën, dhe ndërsa Moska rrit nivelet e trupave të saj.

Presidenti rus, Vladimir Putin, nënshkroi një dekret të premten për të rritur numrin e ushtarëve me rreth 170 mijë në një total prej 1.3 milionë.

Linjat e përparme kanë lëvizur pak në muajt e fundit, pavarësisht kundërsulmit të Kievit gjatë verës.

Por ukrainasit kanë përdorur raketa lundrimi për të shtyrë flotën ruse në Detin e Zi dhe kanë shkaktuar dëme thellë në territorin rus.

“Këto janë fitore të mëdha edhe pse ata nuk kanë qenë në gjendje të lëvizin vijën e parë”, tha Stoltenberg në intervistë.

Ai u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s që të rrisin prodhimin e municioneve, duke ankuar për gjendjen e fragmentuar të industrisë së mbrojtjes evropiane.

“Ne nuk jemi në gjendje të punojmë së bashku aq ngushtë sa duhet”, tha ai, duke u kërkuar qeverive të shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare dhe të shohin pamjen e madhe.

Sipas tij, një fitore për Putinin nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por do të paraqiste gjithashtu një rrezik për pjesën tjetër të aleatëve.

“Sa më shumë të mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta”.

6 Komente

 1. o
  or taj

  Shoku Stoltenberg qe merr urdhera nga Biden Pampersi c'pune ka NATO me Ukrainen, ajo nuk eshte anetare e saj ata jane sllave dhe 50% te popullates e ka ruse, pra Rusia po lufton dhe ka fituar me ju, aq te forte jeni sa vetem me nje lufte ne Ukraine i keni depot e armatimeve bosh, vete e the. Po theheni ne qesharake i keni hyre detit ne kembe, po mendoni per fundin e luftes qe eshte nje fitore e sigurt e car Putinit.

  1. S
   Shvejk

   Te fala censosumes nga zhelja dhe Bideja.

   1. z
    zhvejk sumcpuari

    Erdhi dita e pageses ne rubla o zhvejk bythqiri ??

    1. Z
     Zhvejku

     ceno shura! zhvejku s'ka nevoje, as per dollar e as per rubla dhe mos e ngatro me veten tende, o idiot i dobishem.

     1. z
      zhvejk sumcpuari

      Harova , ke te drejte ....je sperme e mbetur ruse ne pidhin e jot eme ...iken ruset dhe lane spermen te kurva mamaja jote , ajo e mbajti kopilin rus qe sot na del ne mbrojtje te babaes se vet ....vec babe nuk ke je dobic i licencuar ....paska dhe me keq se ata qe e bejne propaganden per para ....ti e ben se skje mend ne kok ..ke kasht ....peder

   2. d
    dyshuesi

    Po me Izraelin si do bejme ? Ehee...e koklavitur duket ke do mbeshtesim te pushtuarin apo pushtuesin

    Lini një Përgjigje