Kush është kryeministri i Sllovakisë që iu bë atentat?

15 Maj 2024, 17:47Bota TEMA
Kush është kryeministri i Sllovakisë që iu bë atentat?

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, u rikthye në pushtet pas zgjedhjeve shtatorin e vitit të kaluar, në krye të një koalicioni populist-nacionalist.

Ai drejton partinë populiste të krahut të majtë Smer-SSD.

Ai u rikthye në pushtet pas premtimeve për të ndërprerë ndihmën ushtarake ndaj Ukrainës, por njëkohësisht mohoi të ishte pro-rus.

Fico u detyrua të jepte dorëheqjen si kryeministër pas vrasjes së gazetarit investigativ Jan Kuciak në 2018.

"Nëse Smer hyn në qeveri, ne nuk do të dërgojmë municione në Ukrainë”, tha Fico para mbështetësve gjatë fushatës së tij.

Ky premtim, por edhe deklaratat për t’u rezistuar sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë, bënë që disa ta krahasojnë Fico me kryeministrin e djathtë populist të Hungarisë, Viktor Orban.

14 Komente

 1. A
  Apokalips

  Ja pra kush kundershron Ameriken per te mos ndihmuar nazistet ne Ukraine kete fat do te kete.

  1. P
   Parruca

   Akoma me nje vrime i bini fyellit ju, me kete historine e nazizmit Ukrainas? Gjeni ndonje gje tejeter se i doli boja kesaj teze. Sipas rradakes tende duhet ti ishte bere atentat Orbanit qe ketu e 2 vite me pare.

   1. J
    John

    Kush kundershton Ameriken apo kush dashuron kriminelin Putin?

    1. C
     Cadra pistolet

     Shko pi ilacet o rusofil i peshtire.

     1. .
      .......

      Qenke vertet apokalips nga mendja o koqe. Yrrraaaa shko te putani te qifsha robt.

      1. a
       anti25642654censurë

       apo o sumëqiri i mutit,po shinzo abe amerikën kundërshtonte??shko mor debil muti se qelbët dynjanë!kur do filloni të dhisni andej nga e ka bërë natyre dhe jo nga goja??

      2. C
       Cadra pistolet

       Filo-rus i spikatur. Partia e tij ka marr financime nga FSB ruse. Anti-EU. Konkluzionet nxirrini vet.

       1. J
        J

        Pse çfarë po të ketë marrë lek nga fsb Ruse, apo duhet të marrin vetëm nga CIA e USA. Ikni ore bytheepires.

        1. A
         Anti Putler

         Vladimir, ti je?

         1. c
          cadra pistolet

          Shko poshte dritares se Sales dhe thirr "poshte amerika" :D

          1. A
           Artan

           Ashtu eshte, nuk ka gje te keqe. Ja si ti qe je putane e Putanes

         2. B
          Beni

          O j... nga novi sad po na shkruan apo ka hapur FSB ndonje pije disinformimi tjeter.Kujdes kur shkruan shqip se bjen ne sy.DASFIDANJA

          1. D
           Drejtesia e munguar

           Shpresojmë që Putin putana ta ketë marë mesazhin...

           1. s
            shtjefen palushi

            filorus i spikatur... e pranoj... ahere dikush ne shqiperi, do kish te frejten o LOQE.. te bente atentat kundra Rames, se eshte filoamerikan i spikatur?

            Lini një Përgjigje