Lideri i opozitës: Qeveria e Netanyahut nuk arriti të kthejë pengjet, duhet të largohet

31 Mars 2024, 14:13Bota TEMA
Lideri i opozitës: Qeveria e Netanyahut nuk arriti të kthejë

Udhëheqësi i opozitës izraelite Yair Lapid bëri thirrje të dielën për zgjedhje të parakohshme, duke thënë se qeveria e udhëhequr nga kryeministri Benjamin Netanyahu duhet të largohet pasi nuk ka arritur të kthejë pengjet e mbajtur në Gaza që nga 7 tetori.

“Njëri pas tjetrit, ministrat e qeverisë dalin në ajër këtë mëngjes dhe sulmojnë familjet e të rrëmbyerve. Ju nuk keni mendjen.

Të rejat, të moshuarit, fëmijët janë rrëmbyer në orën tuaj. Për gjysmë viti nuk arrin t’i sjellësh në shtëpi dhe pastaj fajëson familjet e tyre? Kjo qeveri e shkatërrimit duhet të shkojë në shtëpi. Zgjedhje tani.”, ka shkruar Lapid në X.

Ministri i Trashëgimisë Amichay Eliyahu kritikoi familjet e të arrestuarve pas një demonstrate masive që ata mbajtën të shtunën në Tel Aviv duke i kërkuar qeverisë të jepte dorëheqjen.


“Protesta në Ayalon ishte e dhunshme. Për Hamasin, kjo është një dhuratë. Kjo ka efektin e kundërt dhe dobëson ushtarët në front,” tha Eliyahu.

Lini një Përgjigje