"Nuk ka rëndësi se sa i fuqishëm je, askush nuk është mbi ligjin", Trump përplaset me prokuroren: Raciste, mashtruese

3 Tetor 2023, 12:58Bota TEMA

"Nuk ka rëndësi se sa i fuqishëm je, askush nuk

Një dramë e vërtetë u regjistrua jashtë gjykatës së Nju Jorkut, kur Donald Trump mbërriti për nisjen e procesit të tij civil, për mashtrim me bizneset e tij.

Ish-presidenti akuzohet se ka rritur vlerën financiare të bizneseve të tij në disa miliard euro, me qëllim për të siguruar hua nga bankat. Ai i mohon akuzat dhe thotë se procesi është i motivuar politikisht.


“Kemi një prokurore të përgjithshme raciste, që është një horror i vërtetë, që është e fiksuar të më godasë pa ditur asgjë për mua.

Ajo e përdori këtë fushatë për të kandiduar për guvernatore dhe dështoi. Pasi dështoi, ajo tha: tani do t’i rikthehem dosjes së Trump. Kjo është e gjitha, është një mashtrim, një shtirje”, tha Trump.

Nga ana e saj, kryeprokurorja Letishia Xhejms po kërkon vendosjen e një gjobe prej 240 milionë eurosh dhe ndalimin e ushtrimit të biznesit nga kompanitë e Trump.

“Mesazhi im është i thjeshtë: nuk ka rëndësi se sa i fuqishëm je, apo sesa para ke, askush nuk është mbi ligjin.

Është përgjegjësia, detyra dhe puna ime që ta përforcoj atë. Ligji është sa i fortë, aq edhe i brishtë dhe ne do ta shohim këtë në gjykatë”, deklaroi prokurorja.

Gjyqtari i çështjes ka konstatuar tashmë se Trump kreu mashtrim financiar në një rast, ndërsa po përballet me gjashtë akuza të tjera. Ish-kreu i shtetit nuk pritet të dëshmojë së shpejti dhe gjyqi mund të mbahet në dhjetor.

20 Komente

 1. M
  Maloku

  Ah teteme ne gop, o plehra trump. Ne gop te sateme do vesh ti edhe budallenjte qe te ndjekin, sidomos ato plehrat emigrante qe sapo kan marr leje qendrimi.

  1. D
   Dyli

   O malok po ti pse nxehesh cfare tu prish ty apo je nga Vucidoli dhe tu ofendua demokracia. Ata qe quan ti plehra qe vijne nga meksika GJYSEM MILLIONI cdo muaj jane te majte si puna jote prandaj ka lene qeveria kufirin hapur qe te shtohen kokloqet si puna jote qe nuk i hyne ne pune as dreqit.....

   1. B
    Beni USA

    Po ti dukesh nga shprhejet qe je Maloqe nga Juglindja e Shqiperis o Gernete ose me sakte o PANXHAR dhe jo Malsor apo si ju pelqen ju ti ofendoni Malok ,qe ata maloke se bashku me mbeshtetesit e Trump te punofshin qilizem ate dylymshin tende

   2. T
    Tata luigji

    He ku je Salih bin ladeni nr 2

    1. D
     Durrsak

     O trump o bos

     1. T
      Trump produkt i cmendurise se sotme

      zoti na rujte

     2. U
      U shofshin zagaret e Lexhendes

      Mire qe nuk I ka thene si Trapi I jone. ... Lavire Bulevardi.

      1. p
       prroji thate

       E gjithe jeta e Trump, biznesi, jane nje mashtrim i madh. Trump ka shkelur ligjin ne cdo hap qe ben, para dhe gjate Presidences. Per kete do ndeshkohet ne menyre shembullore, mund te denohet me disa qindra vite burg, mos u cudisni, disa qindra vite burg. Ate grusht shteti qe pregatiti ne 6 Janar me grupet ekstremiste, po ja nxjerrin nga hundet FBI, po i therrasin neper gjyqe pa fund. Po i shkaterrojne ekonomikisht.

       1. H
        Hasoni

        Si shpjegohet qe te pjesa me e madhe e psikopateve jane te majte ? Haha une mendioj se do te denohet disa mijra vjet haha cfare kokloqe Trump eshte presidenti i ardhshem dhe nuk e ndalojne dot me keto budallalleqe.....

        1. U
         Usa

         O Dyl suma edhe 100 nickname te ndrrosh, ti dhe Lak debili dalloheni menjehere nga budallalleku i shprehjeve. Aq sa u be president ne 2020 aq do behet edhe ne 2024. Keshtu na caje rocken edhe ne 2020 dhe keshtu vazhdon akoma. Ate me gunga do marri Trumph dhe ju skorrjet emigrante qe i beni temena nje armiku te perbetuar te emigranteve. Ik ha mut si ne 6 Janar prape. Dyl sumshqymi.

      2. B
       Beni

       Maloku, hik e futi ne nji tas gjize or taj se nuk jane per ty keto pune.Saliu ka miting neser degjova,vrap or trap.

       1. P
        Pirdhni se liroheni.

        Kur komenton edhe maloku hajde dru me pre, mos ngelte b.q. pa komentuar. O kari Presidenti Trump po gjykohet ne kohe fushate dhe per nje nje preiudhe te shkuar kohe 30 vjet me pare, ku ishin deri me sot jevgjit, LGBTQ dhe tranvegjinoret demokrate. Nje here e gjykuan se shkerdhente kurva ne vitet '

        1. M
         Maloku

         Rri urt ti o pordhe, se sa nje pordh e ke trurin.

         1. p
          pjeter

          Ne fakt prandaj komenton edhe ti pusto greku!!!

         2. a
          amerikanino

          Sorosianet pasi nuk u shkrepi gje me ato laperet qe sajonin si akuzuese te perdhunimeve te Trump para 40 vitesh, po sajojne lloj-lloj akuzash tjera koti duke u bere qesharake e duke ja bere Bulevard rrugen Donald Trump per President.

          1. I
           Illyricum Sacrum

           go Trump go

           1. I
            Illyricum Sacrum - Trump's dog

            go Trump, fuck yourself and Illyricum Sacrum together!!!

            1. I
             Illyricum Sacrum

             ik mer idiot debil

           2. N
            Nasradini

            O @Dyl po ja fut kot lali.nuk e paske iden se si funksionon Amerika dhe ka të drejtë @Maloku100%. Pikerisht ata qe i japin voten Trump-it janë emigrantet e ish vendeve komuniste,qe duan lirinë amerikane dhe nuk heqin dore nga modeli nga vijnë dhe Trump ‘iu ka ngjall shpresa’ se është tipiku modeli i populistit lindor. Shiko Florida,ku fiton ‘bindshëm’,janë emigrantë kubanezë qe nuk heqin nga modeli i Kastros,por edhe te tjere emigrantë latinoamerikan,qe jane larguar nga vendet e tyre diktatoriale,sidomos qe pas 90-es deri te ata shqiptarë qe votojnë trapin Trump. Shiko ku merr vota Trump-i edhe pse ne siperfaqe te madhe,por jane te gjitha zonat rurale qe genjehen me ndonjë ‘thes miell’ nga pronaret e medhenj te tokave qe jane kryesisht republikanë. GDP-ja e te gjitha zonave ku fiton Trump dhe standarti i jeteses eshte pak me i ulet duke llogaritur te ardhurat per frymë. Dhe nga ana tjeter shiko ku fiton PD-ja,në qytetet metropol te Amerikes ku dhe GDP-ja eshte e fuqishme,ku mbahet ekonomia amerikane,ku ka qytetari dhe civilizim,qe nga California,New York,New Jersey,Pensilvania,Minchigan ,Illinois,Washington,Oregon,Colorado,Nevada etj etj Fitoi njëherë kllouni Trump,atehere kur amerikanet ‘ia kishin futur gjumit’ dhe qeshnin me të,sepse nuk e besonin kurre. Por nuk fitoi për meritë të tij,se ishte votë kunder establishmendit,e cila po largohej pak si shume nga interesat qytetare. Tashmë Trump është histori e shkuar edhe pse po kërkojnë t’a pompojnë republikanët dhe gjithë ekstremi i djathte e diktatoret e botes mbare,per t’a sjell përsëri në pushtet. Kthimi i tij në Shtepine e Bardhe ,do te ishte tragjedi për Ameriken dhe katastofë per qyteterimin dhe për botën mbarë.

            1. U
             Usa

             Nastradin, Dyli eshte cope mishi. Nuk kupton cfare i thua. Parti-Enver jemi gati kurdohere. Kete ka mesuar Dyl daullja dhe me kete enderr jeton.

            Lini një Përgjigje