Te fundit

22:40

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:28

2023-11-30 10:50:00Bota TEMA

33 Komente

 1. G
  Genti

  Plere e ndyre qe shiti Ameriken tek interesat e Kinezeve dhe Lindjes. Ne ferr vafsh. Sorros next. Trumpi vitin tjeter tja u shtypi kokat ktyre morracakeve dhe komunistave shqiptar.

  1. D
   Deni

   Te shtypte koken ty Trump,megjothese nun ja vlen se nuk paske as 0.01 gram ne koke! Vari lesht,nuk i duhet njeriu!

   1. .
    .

    Plera te ndyra, e verteta vonoj po nuk u harrua, Serbis I ngriten kurth qe ta shkatronin dhe ta gjunjezonin, dhe preteks u be Kosova, nje histori e sajuar per te gjunjezuar Serbin. $$$$$$$$ Ju a kam thene prej kohesh .... ky konflikt nuk zgjidhej me luft, por bashk me Serbin Kosova do te integrohej ne BE dhe automatikisht do te Benin Kufij, Nacionalizma, Shovinizma ... do te mbizotronin parimet e BE. $$$$$$$ Tani eshte shume me e veshtir dhe nje rezik destabilizing fatal. $$$$$$$ Patrioti me I madh, prindi me i devotshem dhe njeriu me i vlefshem eshte ai qe mbron te VERTETAT. E verteta eshte baza me e qendrueshme e cdo zhvillimi.

    1. N
     Niko

     Po Katalonja pse nuk shkëputet?? Spanja në Be ësht.

     1. D
      Dardanius qe urren sllavet

      Ooo plera e ndyr o qenef turku !!! Je nje « nashki » qe Eenveri Hoxha (zoti paq pas meshire n’shpirtin e tij) te dhjeu per 40vjet rresht ty e nenen shkine qe ke . Hajde ti ne Dardani e te tregoj une ty te verteten ooo bir shkine me gjak shqiptari qe -viqat e iqat sllave ju konvertuan ne sllave per nji kafshate buke (ne kohen kur okupuan kishat shqiptare ane e mban dadanis) . « Zullumqarte «  ma te mdhaj te shqiptareve jane kta qe shiten bothen okupatorit qoft atyre sllave i shekullit 10 qofte kta qe shiten bothen otomaneve ne shekullin 14-15 dhe poashtu kta te shekullit 19 qe shiten prap bothen orthodoxeve grek ne qameri e maqedoni per nji thes kallamoqe.

      1. !
       !!??

       Ke plotesisht te drejte, zoti komentues, qe serbis i ngriten kurthe dhe e akuzuan per spastrim etnik, u perdor skema e Bushut dhe e Blerit me irakun, gjoja posedonte arme kimike, po kesaje rradhe kurvari Klinton dhe Bler, per spastrim etnik Zgjidhja me e drejt do ishte plani Rugova. Mos haroni se amerikia dhe anglia hodhen tonelata bomba me uranijum te varferuar, qe pasojat e kancerit po i vuan sebia, kosova dhe shtetet kufitare... Kisinger ka qene dipllomat klasi...

     2. a
      anti25642654censurë

      gent o koqe trampisti,mo je gjë dashnor i grenellit që je nxehur kaq shumë??shko bëj ndonjë 69she me trampin se trapin ka për të fituar!!bëje sa më parë që të krenohesh se ke bërë 69she me një miliarderr,se vitin tjetër as miliarderr nuk do jetë më!!mos harro ti japësh kursimet e tua për gjyqet që ka me kurvat!!

      1. .
       .

       Kisingeri eshte ne fund te jetes se vet, nuk I intereson aspak, as te shitet e as te blej. Por te thot te vertetat perpara se te mbyll syt. $$$$$$$ Bombardimi I nje shteti Evropian 60 vjet pas katastrofave te L2B ishte nje anomali.

       1. a
        anti25642654censurë

        a me të vërtetë e keeeeeeeeeeeeeeeeeee???jo për gjë,pooor nuk e kupton se kjo replikë nuk shkon aspak me replikën time me gentin?????

        1. N
         Niko

         Ore ti qenke koqe fare. Mos të oaguan gjë UDB ja??

        2. Y
         Ylli

         Anticensure,cdo koment e lidh me pederastine ,dicka nuk shkon me ty.

         1. a
          anti25642654censurë

          yllo ku e ke problemin??nuk jam kundër "pederastisë",mund ta praktikosh si të të dojë qefi!për shkak të formimit gjenetik,për shkak të leverdisë financiare,për çfardolloj shkaku!!do të të ndihmoja nëse dikush të detyron jasht dëshirës tënde!!yllo mo e vraj!lene se e vras unë!

        3. T
         Toni

         Trumpi dhe sala shkojn në hale të gomarëve

        4. K
         Kiz Inger

         Nje doplomat pro-sllav dhe I zgjuar Anti shqiptar sigurisht ! I ko sideronte shqiptaret primitiv !

         1. D
          Detari

          Skiptaret nuk konsiderohen por jane islamik primitive

          1. a
           azgani

           shko mor grek m*ti te q*fsha rracen, te q*fsha familje ty qe shan shqiptaret

           1. N
            Niko

            O Detar. Na hoksh k...in!

          2. S
           STRUGA

           Një serbofil më pak! Ishte dikush që të bardhën e bënte të zezë, përkrahës i zjarrtë i Jugosllavisë titiste. Njeri i cili luftat çlirimtare i quante terroriste. Shembull tipik qëndrimi i tij ndaj Salvador Aliendes, është ajo që e hedh poshtë veprimtarinë e tij si diplomat, por ashtu ia donte interesi dajës Sem në atë kohë.

           1. a
            anti25642654censurë

            ndoshta nuk ka qënë aspak sërbofil!ky ka pasur,deri ditën e fundit,konceptin perandorak!!ai mbeti i brumosur me mentalitetin e periudhës së rinisë së tij!!normalisht periudha e adoleshencës dhe rinisë është periudha ku brumoset mentaliteti i njeriut,ky,pavarsisht mundësive arsimore dhe politike që pati,nuk arriti të dalë nga guaska e të arsimuarit!!mbeti një burokrat i zoti,e asgjë më tepër!!e fillova me "ndoshta nuk është sërbofil" sepse ky nuk është se ishte në krahun e sërbëve,por ishte thjeshtë në krahun e "periudhës së jaltës"!!mbledhja e jaltës bëri atë që ishte bërë në tërë kohën para saj!nga njohjet e perandorive të vjetra e deri në prag mbarimin e L2B!!bota u nda në zona influence ku seicili,brënda zonës së tij të influencës bënte çti deshte hajdari!!për kohën kur ndodhi konferenca e jaltës,ishte një arritje,pavarsisht se nuk ishte ndonjë gjë e re,por të mos lëvizësh asnjë hap përpara edhe pas 1990ës do të thotë të jesh një teknokrat që vazhdon ti bëjë llogaritë me gishta pavarsisht se e shikon që ka makineri që i bëjnë miliona herë më shpejt e më saktë!!kisinger me ato që tha disa muaj më parë tregoi se ai e ka quajtur sërbinë,dhe kosovën si pjesë të saj,pjesë e zonës së influencës ruse!pjesë ku amerika dhe perëndimi nuk duhej të përziheshin fare!çfardo që të ndodhte!për kisingerin "zona e influencës ruse "i lan rrobat në shtëpi të saj"!!pra perëndimi nuk duhej të përzihej me atë punë!!ma merr mëndja se kisingeri ka qënë kundër tërë vëndeve ish TW,që u shkëputën dhe u bashkuan me NATOn!!një njeri i tillë me të vërtetë lë shënja në histori,por nuk do të thotë se kanë qënë me vlerë!!hapja me kinën e nxori atë në plan të parë,si kryedipllomati amerikan,por nuk do të thotë se ishte ai inisiatori!ai ishte teknokrati që punoi në atë drejtim!për fat me sukses!!personalisht nuk kam ndonjë respekt të veçant për një njeri që nuk është në gjëndje të kuptojë kohën,të mësojë dhe ti përshtet asaj!!

           2. S
            Sali Mosbindja

            Iku nje felliqesire. Nuk i thone kot shqiptaret:"gjene e ndyre se gjen gje". RRojti 100 vjet. Edhe ne grahamat e fundit i shtrire ne krevat shkoi ne Kine per nje dore paresh. Ja titulli i Rolling Stones qe me pelqeu shume se edhe une ashtu mendj,"Henry Kissinger, War Criminal Beloved by America’s Ruling Class, Finally Dies'.

            1. S
             Shqiptari

             I shkofte shpirti ne hale ketij muti antishqiptar!

             1. E
              Erdogan

              Bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj Nuk e kane Kuptuar Akoma (Non e Kapito Ancora) qe nuk jane cliruar nga Turqia. Mijera Xhamite e Erdoganit jane Bajonetat tona thoshte Erdogani ne nje fjalim. Bajoneta kunder kujt? Kunder atyre qe cliruan Greqine por jo Vorio Epirin e Kastriotit? Kunder atyre qe kane patur per Qender per 1100 vjet Perandori Greke Bizantine? Smund te jesh edhe Dhardhanos person Mithollogjike Greke edhe Turkoallvanos. Kjo Eshte Shume e Qarte (Este Mucho Certo). Kisinger ishte ai qe u dha te drejten Turqise Varvare (barbare "shqip") te pushtonte Qipron me ane te Kriminelit Ecevit. 97 ne Arnautistane kishte direct lidhje me "clirimin e Kosoves" kjo dihet. Qe te perfundonte sic u be popullsia e Kosovistanit do duhej te shperngulej vete qe Natua te kishte gjoja "te drejte" te bombardonte per 78 dite sllavet pushtues ne Kosovistanin e Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. Te tjerat jane Hajde (turqisht) te Dashurohemi.

              1. M
               Mbresa

               KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

               1. C
                Concili

                Pershendesim Erdokarin me kengen greke-'Hayde, Hayde' qe eshte tipike turke, sic jane edhe greket e vertete. https://www.youtube.com/watch?v=QLnwP-nicHM

               2. S
                Shkodrani

                Ky nuk ka rrjedhur por ka qene gjithmone idiot. Per disa gjera e ka pranuar qe ka bere gafa, per te tjerat vazhdon te thote idiotesira. Sa per ata qe adhurojne Trampin dhe mendojne se ka ndonje simpati per shqiptaret, e kane shum gabim. Tramp eshte rracist dhe ne per te jemi te varfer dhe te shitshem ne cdo moment dhe per cdo cmim. Per Shqiptaro-Amerikanet, votoni ate qe deklarohet per perkrahjen e shqipetareve dhe Trampi nuk e beri kurre kete. Mos harroni se kreret e UCK u arrestuan kur Trampi ishte ne krye. Gjerat nuk jane koincidence.

                1. Y
                 Ylli

                 Shkodran,UCK u fut ne burg nga gjykates I levizjes liberale Amerikane ai ja beri dosjen Thacit.Ajo u be per te ulur piket e Trump ne fushate elektorale,Ai gjykates sot heton Trumpin ketu ne amerike.mund ta besh google:Jack Smith

                2. T
                 Tironc

                 dava cifuti vari karet

                 1. A
                  Aron

                  Vetem para pak kohesh Kisinger ne nje nga intervistat e tij mbi sulmin e Hamasit ndaj Israelit, thote-'Ishte një gabim i rëndë që lejuam kaq shumë njerëz me kulturë, fe dhe koncepte krejtësisht të ndryshme, sepse krijon një grup presioni brenda çdo vendi që e bën këtë.' Pra, Kisinger dhe shume si ai kane bere shume gjera te cilat tani po ua shohin tymin, si mbeshtetja e Kines dhe emigrimin masiv ne te gjithe perendimin i cili po shkaterron gjithe boten e bardhe perendimore. Ndaj Kisinger, edhe pse eshte shquar si nje nga diplomatet me te "mire" ai vete kritikon vendimet qe ai dhe disa si ai kane ndermarre, qe tregon se analizimet e tij nuk kane qene aq te mira ne kohen kur i ka bere, por kur eshte kthjelluar dhe ka pare faktet dhe rezultatet e vendimeve te nderrmara.

                  1. A
                   ALBAN

                   Ne se duhet ta dini mire veprimtarine e tij lexoni te Yahoo artikullin per ate.

                   1. D
                    Deda...

                    Ki burri do të mbahet mend dhe për qendrimin agresiv ndaj konceptit të Willsonit per një dipllomaci jo të fshehtë... Ki ishte autor i flakte për dipllomacine e fshehtë, pra per hilera e padrejtesi pas perdes... Bota fatkeqe që shikojme sot ka per autor kryesor vizionin e ketij njeriu...

                    1. U
                     Ushtaraku

                     Ky u be i famshem per syzet qe mbante dhe zerin e trashe. Por ishte kriminel lufte dhe kreu masakra ne Kamboxhia. Kamboxhia eshte shteti me i bimbarduar ne gjithe historine e njerezimit. Me shume bomba u hodhen aty sa ne gjithe luften e dyt botrore. Duhet te ishte ne gjyq per krime lufte. Ndihmoi junten ushtarake ne Greqi dhe pushtimin e Qipros nga Turqit. Ne koken e tij popujt dhe vendet e vogla ishin thjesht numra qe duhen sakrifikohen per shtetet e medha e te fuqishme.

                     1. D
                      Dardhan…

                      Dhjeva edhe ne ket q’enefin , shkoj dhjeva n’ta. Tash dhjamin e tij do ta djegim per dizel nga mungesa e dizelit rus.

                      1. Çim.ça.ko..!

                       Është jashtë çdo logjike, të mbrosh barbarizmat serbe ndaj shqiptarëve!!

                       Lini një Përgjigje

                       10:39 Bota

                       10:38 Bota

                       10:14 Bota

                       09:40 Bota

                       09:27 Bota

                       09:17 Bota 6 komente

                       09:02 Bota 2 komente

                       22:00 Bota 1 koment

                       21:30 Bota

                       21:00 Bota 1 koment

                       Më të lexuarat

                       15:40 Politika 88 komente

                       14:11 Politika 31 komente

                       10:18 Kronika 19 komente

                       11:11 Kronika 35 komente

                       14:00 Kronika 46 komente

                       09:28 Politika 10 komente

                       Blog Tema

                       18:19 Blog 2 komente

                       11:42 Blog 4 komente

                       10:48 Blog 6 komente