Shpërthejnë protestat në Çeki: Mjaft mbështetët Ukrainën!

12 Mars 2023, 11:57Bota TEMA

Shpërthejnë protestat në Çeki: Mjaft mbështetët

Protestat masive kanë përfshirë Çekinë, ku me qindra qytetarë marshuan në rrugët e Pragës.

Ata protestojnë kundër rritjes së çmimeve dhe i kërkojnë qeverisë që të mos mbështesë më Ukrainë.

Organizatore e protestës është një parti e re politike.

Protesta fillimisht u thirr për të kundërshtuar inflacionin, por tanimë po shtohen thirrjet që qeveria të japë dorëheqjen.

“Sa po na kushton mbështetja për Ukrainën. Në Konfliktin Rusi- Ukrainë, qeveria vetën i shton benzinë zjarrit sesa përpiqet të gjejë paqe”, u shpreh një nga organizatorët e protestës.

Prej një viti nivelet e inflacionit në Republikën Çeke kanë arritur nivele rekord kryesisht për shkak të rritjes së kostove të energjisë çka erdhi pas nisjes së luftës .

Kritikët pretendojnë se qeveria e koalicionit të qendrës së djathtë kujdeset më shumë për ukrainasit sesa për qytetarët e saj dhe fajëson Bashkimin Evropian për një rritje të kostove të larta të energjisë.

 

59 Komente

 1. L
  Luizi BB

  Dhe nese Ukraina bie dhe Ruset hyjne ne Ceki do ngrihen ne proteste francezet mjaft mbeshtet Cekine. Keta plera pranojne te jene Rusi dhe te kene cmime me te lira. Vafshi ne djall se jeni bere per te jetuar nen diktature.

  1. A
   Adi

   na rrufsh bolet o Luiz ka@i.

   1. x
    xha Beqo

    bolet ne b..the t'mamit tat o Ad klyshi sllavit

    1. X
     Xha Sulo

     Do zemrohen grat e fisit tat, o be-qir! Ato i duan per ti lepir dhe ...!

    2. I
     Ilir

     Ti sperme e qelbur e Putinit... ????

     1. Q
      QIARA

      Po ilir ti sperme e qelbur e edi rames ahahhaha rrota kari

      1. a
       anti censura

       Ndersa ti ilir je diare e bajdenit !!!

      2. K
       Kv

       ADI, jemi ne rresht nja 10 vete, te del vetem 1 brisk?

      3. k
       k

       Spiunët dhe kollonat e pestë të rusisë në lindje,gjatë pranverës së Pragës 1968 ,dolën të prisnin me tufa me lule kur gjithë Europa po priste refugjatët që kryen revolucionin demokratik. Historia përsëritet ,herën e parë si tragjedi,kurse herën e dytë si komedi.shkuajti K.Marksi për marrjen e pushtetit të Napoleonit III.Edhe ne Çeki historia po përsëritet si farsë e nostalgjikëve të diktaturës bolshevike të Stalinit. Ka edhe shqipëria degjenerata që shikojnë me admirim shkërdhatën e kgb së.

       1. O
        Operacioni Zjarri

        Po rusi e shkepi Cekine ne 1968 si mutin behen me ruset keta? Popull kurve.

        1. g
         ganiu

         Çekët, këta qindra, sipas shkrimit, kanë harruar, se ndodhi ajo që kërkojnë tashti për ukrainasit, në Francë dhe Britani, prandaj Hitleri i hyri Çekosllovakisë si në të hallës. Këta qindra, "Shpërthejnë protestat", janë qen rusë ose gomerë të lindur si Alfred Cako, që marrin gjithnjë drejtimin e kundërt.

        2. C
         Canon

         Me ne fund njerezit po ndergjegjesohen. Lufta ne Ukraine eshte hi syve qe u hidhet njerezve per te nxjerre nje Rusi gogol, e keta te Kurves Plake (Europa) me katolike se Papa me propaganden ne maksimum. Ne fund te dites, pasojat e kryeneçesise se ketyre palaçove i vuan popullata.

         1. G
          Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

          Muzhikë te ndyre ka ne Ceki, Hungari, Moldavi...dhe ne Shqiperi. Megjithese shume te zhurshem, fatmiresisht jane te pakët dhe nuk duhet brengosur sepse nuk kane force per te bere keq.

          1. I
           Ilir

           Shko mor... PIRDHU! Po te ishte me mire lindja dhe sistemi rus, njerezit do te emigronin drejt lindjes, jo drejt perendimit... Hani m... Kot... Idiote!

           1. P
            Putin Gelboqja

            shpesoj qe nje palaco si ty Canon jeton ne San Pietroburg apo Moske e jo ne Siberi ... persa i perket asaj Kurves po qe eshte shume me e re se sa ajo kurva tende Moskovia, eshte puna jone e jo e Siberise.

            1. P
             Pjeter mustaku

             Agjenti canon, koha juaj e shtetit terrorist rus ka mbaruar!

             1. T
              Tavarish shkrepsja

              Upsss cunat e ambasades Ruse ne sulm!!!!

             2. B
              Bato

              Bravo Rusia, ua ka matur koken me pe, i njohin cfare qelbesire popull jane, ndaj investojne pa kursyer!

              1. Z
               Zhvejku

               Thon se çeket ne kohen e luftes e pse ishin te pushtuar nga gjermania, kane protestuar per birre, jo me tani. Eshte popull qe do jeten dhe paqen.

               1. L
                Luizi BB

                E bukur kjo, ironi e qelluar :)

                1. g
                 ganiu

                 Pak a shumë ke të drejtë, por ishin dhe ata që ja qinë nënën një nga më të mëdhenjve të Hitlerit. Heydrich e kishte emrin. Çdo vend ka njerëz me bole, dhe njerëz, BOLE, si ti dhe mbështetësit e diktatorit rus.

                2. P
                 Pansllavët

                 Nostalgjikët rusofilë.

                 1. S
                  Shqipe

                  Keta jane te shiturit tek putana..

                  1. Z
                   Zhvejku

                   Shqipe! I bie qe edhe ti te jesh i shitur teke vegla e çifuteve, dordolec Bajden.

                   1. G
                    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                    Bajdeni eshte ne anen e duhur, eshte ne anen e ukrainasve qe luftojne kunder pushtuesve muzhikë.

                    1. Z
                     Zhvejku

                     Muzhiket luftojn kunder neofashisteve ukraines te perkrahur nga Baden, ne mbrojtje te kombit rus ne ukrain. Or ti garda e Hamzait me fale te Skenderbeut

                    2. .
                     .

                     Zhvejku…? Ik ore debil…

                     1. Z
                      Zhvejku

                      . Pika qe s'te bie. O trusperme gomari...!!!

                     2. a
                      anti25642654censurë

                      personazh komedie,nuk jemi të shitur tek bajden!jemi blerës të mishit të bardhë që na ofron jot ëmë çdo ditë!jemi financuesit e kompiuterit tënd,të bukës tënde!rroftë P i satëme!!si për ne e për ty!

                    3. C
                     Ceko Sllavakia

                     Paradox , dikur Rusia hyri me tanke ne Prage 1968 e pushtoi ndersa ne 1990 kerkuan shkeputjen nga Rusia .. ne 2023 kerkojne bashkimin me Rusine !!! Ne vitet 70` Berisha ishte me komunizmin, u be antar i PPSH ne 1990 DORZOI testeren e PPSH u be anti komunist, dhe bertiste rrofte amerika,, Se fundmi 2023, eshte anti amerikan, dhe pro rusise!

                     1. T
                      Tirona

                      Shume mire po veprojne çeket. Amerika ti therrase trurit qe po e fut boten ne nje spirale idjote dhe te rrezikshme. Naton ta lere ne kufijte ku i ka dhe boll me zgjerimet. Ajo para do, e popujt paguajne industrite e armatosjes. Nuk po u rruhet per Ukrainen, per parà e bejne.

                      1. P
                       Pupu Tini

                       @tirona Jetojme ne shekullin e 21, ne kohen e bashkezistences paqsore, demokratike, te nje sitemi me te drejte jo korruptiv, ne sherbim te qytetareve, popullit, dhe shtetit dhe jo ne kohen e diktaturave dhe te konfliketeve sociale..problemi eshte se Putini, Kim ERSENI (i riu, nipi sternipi) Korea e v. Kina, Irani, ect .. qe nuk duan demokraci, por sundim diktatorial dhe korruptiv, pa opsionin e lirise se individit !Aty ligjet vendosen dhe zbatohen nga 1 individ i fuqishem, ku mirqenia dhe liria eshte ne doren e diktatorit ! Brezi i ri ne rusi nuk e duan luften, Putini po e con vendin e tij drejt shkatrimit dhe konfliketeve midis vetes ... do ta shohim si do te perfundoj Putini ! Duro pak... po. eshte situate e veshtire, lufta ka efekte te veta ..sigurisht po me mire te vuajm pak se sa Europes ti vihet zjarri si Hitleri

                       1. R
                        Rrapi i mashkullores

                        E more pupe! Qenke pufte nga mendja. Nato me ne krye amerika ishin 20 vjet ne avganistan, vran nja dy miljon avgan dhe lan 200 mije ushtar (midis tyre dhe shqiptar) si perfundim iken si te dhjer ja lane pushtetin prap "demokrateve" taleban.

                       2. P
                        Putin Gelboqja

                        zgjerimet nuk i ben Nato, jane shtetet perkatese qe duan te futen ne Nato, mbasi kane frike nga pabesia ruse, pra trurit duhet ti therrase Moskovia qe kerkon te kthehet ne perandori duke pushtuar trojet e te tjereve, sepse me keto veprime imperialiste rrezikon edhe ekzistencen e vet!

                        1. R
                         Rrapi i mashkullores

                         Mos more (ti qe ja ha gelbazen putinit) na mbushe mendjen me kete koment!? Po neve qe kemi 32 vite qe po i lutemi kurves europ pse s'na pranojne? Sipas teje amerika s'na qenka imperialiste, po na qenka paqesore!!

                        2. P
                         Putin Gelboqja

                         zgjerimet nuk i ben Nato, jane shtetet perkatese qe duan te futen ne Nato, mbasi kane frike nga pabesia ruse, pra trurit duhet ti therrase Moskovia qe kerkon te kthehet ne perandori duke pushtuar trojet e te tjereve, sepse me keto veprime imperialiste rrezikon edhe ekzistencen e vet!

                         1. D
                          Demokrati orëve të para

                          Sa i qut ky me brekushe Tirane. O gomar po kush pjerdh për ty dhe idiotët që shkruajnë trapllëqe!!!! Futjani një tas me groshë që tu vijnë mënd hajvanë dhe gomerë.

                         2. D
                          Drejtesia e munguar

                          E zëmë se qeveria nuk do e përkrah Ukrainën më. A janë gati çeket të pallohen nga Rusët?

                          1. p
                           proletari

                           Çeket nuk pranojn pallen e askujt, or ti qe te mungon drejtesia dhe me keto mend qe ke ti, s'ke per te patur kurre drejtesi, se ti nuk di te protestosh ti je mesuar me pallen e me te fortit.Ata protestojn per mireqenien dhe paqen, nuk duan te pallohen per interesa te sionisteve dhe angloamerikaneve.

                           1. B
                            Bidenja

                            Ti drejtesi e cunguar e paske brenda te gjatin me gunga, te ziun amerikon !!?? Komentues kavie e "botes perendimore" qe i thoni derrit...daje qe jeni mesuar te rrini pas te forteve si hienat mbas luanit per te kapur ndone cope bajge qe jua le padroni. Jeni vertete te neveritshem me ate perulien ne puthje te çizmes se Daj Sam -it paçka se eshte tere kak,ju e shijoni si çokollat.

                           2. K
                            Ky vendkashume loqe

                            Ketu tek ne jane njerzit me zgjuar qe ka kjo bote.U qifshi nee byth o loqe ngelet ju meeju dhene mend te tjereve se kush e drejte dhe kush jo.

                            1. A
                             Adi

                             Luizi BB lyej floket si bjond dhe nxirr bythen ne ankand, qenke moter-qire i themi ne andej nga Vlora.

                             1. P
                              Pirdhni se liroheni.

                              Protestat e drejta ne Ceki do te vazhdojne edhe ne vendet e tjera te BE, efkti domino.

                              1. E
                               Emigrant

                               Qe putini te bjere sa me shpejt qe gjith ata qe duan te fitoi ukraina te ven te marrin pushken dhe te vene te luftojn Keshtu bejn nje rrug e dy pun mundin putinin dhe vrasin sa te duan Rus

                               1. D
                                Drejtesia e munguar

                                Ja pra ku arriti njerëzimi. Njëlloj si më 1939. Hitleriane nis luftën she shtetet thanë nuk e ka me ne. Larg bythës sime. E mira u ka bllokuar sytë të gjithëve.

                                1. Z
                                 Zhvejku

                                 Luften e nisen neofashistet azov te ukraines me bekimin e angloamerikaneve kunder popullsis rusofolese qe ne 2014, njesoj si perkrahen Hitlerin kunder B.R.S.S. ne 1939. dhe kur pane qe Hitleri po humbiste ndaj B. sovejetik dhe ata do humisnin zonat e influences lidhen aleancen antifashiste...Or ti me drejtesi te munguar

                                2. P
                                 Pukjani

                                 Nukka lidhje europa dhe as gjendja aktuale , armiqesia US-Lindje ka filluar dekada me pare kur e provokuan SHBA qe ka mllefin e dekadave qe ne koh te luftes se ftoht ne kete rast sherri eshte personal dhe bota spektator

                                 1. T
                                  TIRANA

                                  Perendimi po mbeshtet Ukrainen tani pasi e rrasi ne konflikt. Ukraina u mor ne qafe pikerisht nga Perendimi duke e perdorur si Mish per Top me shtyrjen drejt NATO e tani kerkon te laje si mu...me shu...per ate tragjedi qe i shkaktuan Ukraines me ate President Zhele-karagjozin .

                                  1. I
                                   Izer Aliti

                                   Demokracia eshte ne rrezik dhe nga diktaturat nacionalistesh sic jane sot qeveria e Izraelit,...qe kerkon te centralizoj pushtetin ne duart e egzekutivit, dhe te patronizoj, pushtetete pavarura sic jane Drejtesia dhe gjykatat ! . Ketu ben muuu... dhe besoj amerika nuk do te mbeshtese qeverine Izraelite te Benjaminit nje nacionalist i terbuar i hegjemonise cifute ne Lartesite e GOLANIT

                                   1. s
                                    specialisti penistolog

                                    Ceket ,hungarezet dhe nje tufe shqiptaresh bythqire cmenden per Karin e Rusit ,pos pidhit te grave motrave e nenave,e duan me tufa ne goje bythe vesh dhe tek sqetullat

                                    1. Z
                                     Zhvejku

                                     Ti specialisti i pensit, te paska pelqyer mbasi e ke ngren, bashke me grat e fisit karin e rusit, prandaj ke dale me kete konkluzion, mos u beje xheloz, si specialist qe je, jua kemi len ju, si te rusit dhe te amerikanit ta hani.

                                    2. B
                                     Bythlepires

                                     Po ju tema merni lek nga rusi qe nje stori kunder ukrahines e nzirni me vrap. Skeni faj do jetoni dhe ju me duket yua paska myll rrubinetin i gjati

                                     1. J
                                      Jimi

                                      Cfare ironie ! Ne vitin 1968 Rusia, BRSS e atehereshme u fute me tanke ne Cekosllovakin e atehereshme. I gjithe opinioni mbare kombetar u ngrite ne protesta masive per te kundershtuar pushtimin dhe per te larguar trupat sovjetike nga ky vend. Por per cudi cfare po ndodh sot !? Ky vend qe me mire se askush tjeter ne Europe e di mire se cfare do te thote pushtim rus, jo vetem nuk solidarizohet me perpjekjet e Ukraines per te kundershtuar pushtimin ruse, por pa pike turpi del hapur kunder kesaj perpjekje te ukraines !?

                                      1. K
                                       Ka per te tere

                                       Shoku "Drejtesi e munguar" per kurva njihen ruset, ukrainaset dhe ne vend te trete vijne shqipet.

                                       1. E
                                        Erdogan

                                        Sholc i Germanise tha qe Rusia po vret dhe pushton popullin vella Ukrahinas. Po you cfare pi........n e semes doni qe ta shkepusni nga Rusia? Cthem dhe une. Kjo lufte u be per interesat Anglosaksone kunder Germanise se mirte gas nga Rusia. Bile te shkepuse Rusine nga Evropa. Rreth 300.000 Ukrahinas jane vrare deri tash.Dhe ku je akoma. Femrat dhe Grate do u shkedhehen nga Evropianet. Ato nuk do kthehen me ne nje Ukrahine te Shkaterruar. Putini u doli nga borxhi. Por cifutet kishin pllane per aresye se Rusia me prezence ne Siri prish Pllanet e Israelit. Tani me bashkepunimin e Arabise Saudite dhe Iranit e ka me pick. Egypti do ti bashkohet BRIKS-it dhe nik o prese lemoshe nga cifuteria dhe Anglosaksonet.

                                        1. S
                                         Sami

                                         Ju qe urreni Rusine haroni qe ukraina ka mbajt dhe mban qendrim negative ndaj kosoves ne fund te dites sllav Jane dhe ata nje race . Lufta me Rusine I ben mire vetem atyre qe perfitojne prej saj shitesve te armeve Ceket si dhe populli ne evrope nuk Jane me Rusine por kunder luftes sepse ne fund te dites coston pe e paguajme ne jo Joe skleroza . Bravo cekia

                                         1. g
                                          ganiu

                                          Ti duhet të jesh i zgjuar shumë. Sipas teje më mirë dy armiq se një? Pak e keni tua qish nënën. Ju as atë nuk e kuptoni.

                                         2. E
                                          Elton

                                          po Ceket e kuptuan tani qe e gjitha eshte loje e USA per interesat e saj dhe per te dobesuar dhe Europen njekohesisht .Sidomos vende te vogla si Shqiperia do ngordhin fare.

                                          1. a
                                           anti25642654censurë

                                           "vende te vogla si Shqiperia do ngordhin fare"?? po të llogarisim se në shqipëri ka njerëz si ti!?më mirë në varr se të gjallë!!he ju qifsha veshët se mëndjen jua ka shkërdhyer alfred cako!!

                                          Lini një Përgjigje