FOTOT: “Të varfër, por të lumtur”

12 Gusht 2022, 10:27Dossier TEMA

Kjo është një nga shprehjet më të shpeshta që dëgjon rëndom në Shqipëri.

Por a ishim vërtet të lumtur, kur ishim të varfër?

Fotot e mëposhtme na sjellin një panoramë të asaj se çfarë ishim, ndërsa se si ndiheshim, është e vështira ta shpjegosh.

 

150 Komente

 1. D
  Dakord

  Sipas kendveshtrimit vjen edhe pergjigjia sepse te pakten ai sistem nuk te linte pa shtepi, nuk linte te vrisnim njeri tjetrin. Kush ka nevoje vetem per kaq sigurisht do thote se ishim te lumtur. Nese i hyn pak me thelle e pa permendur te persekutuarit, atehere ishte nje sistem i tmerrshem sepse ka vrare endrrat. As endrra ne sirtar nuk kishim. Nuk kishte meritokraci, as konkurrence e mungesa e ketyre te ben te njejte me lopet ne vathe qe fundja ishin te lumtura se bar dhe strehe kishin.

  1. c
   ca po thua

   Endrra ndoshta nuk kane pasur idiotet si puna jote, por mos fol per te tjeret mor rob i trashe! Kendveshtrimi yt eshte ai nje nje halabaku te rendomte dhe injorant!

   1. A
    Anonim

    SHPELLAR KINA NENEN ,PO TI E PROVOVSH TE TE VRASIN NONJE FEMIJ APO TE TA PERDHUNOJN NEN E MOTER KU TI KESH ,SE SHPELLARET E ZBRITUR KESHTU DUAN SHKERDHAT .

    1. c
     ca po thua

     Sa klase shkolle ke o katunar? Apo edhe ti nuk ke patur endrra para 1990-s, ke qene edhe ti lope ne vathe qe haje bar poshte strehes, bashke me kete Dakort gomarin? Lexoi prape qe te kuptosh, o gdhe!

     1. r
      rita

      klyshat e komunisteve, pra krimineleve flasin si puna jote. Mandej ato perrallat me katundare shko diftoja prindve tuej qe i ka prue partia me morra ne qytet e ju pinjollet kujtoni se jeni ba njerez. Jo, jo ti, bashke me pjedhat e ndyta te partise jeni ba Njeriu Yne i Ri, vepra ma e shkelqyer e partise. Gdheja e sat'eme

      1. c
       ca po thua

       O katunare e trashe, o klysh kurve dhe banditi qe vrisnin vajzat pse shkonin ne shkolle dhe ne pune! O FUNDERRINE e shoqerise njerezore! Jeni te damkosur perjete ne jete te jeteve si halabakeri e shoqerise, sepse halabakerine e keni ne shpirt.

      2. K
       Kunadhja

       Endrra ka cdo njeri normal...Endrra nuk burgoset......

     2. A
      Ari

      Ca po thua" , mendoj se komenti yt eshte ofendues pet " Dakord", pasi ai ka mendimin e tij, ti tendin. Pse, duhet qe te gjithe te mendojne si ty, qe te jesh ti qytetar me komente? Sigurisht qe jo. Secili me mendimin e tij, dhe secili le te mos jete dakord, duke shkruar argementet e tij. Kaq e thjeshte eshte per te qene njerez komentues dhe qe te medojme nga mendimet e njeri tjetrit.

      1. c
       ca po thua

       Kujt i plasi se c'mendon ti? Kush t'pyeti ty dhe kush t'vuri arbiter? Fol ato qe mendon Debil! Mua as qe me bie ndermend se mos ofendohem apo se mos ofendoj ndokend, sepse nuk me plas fare. Kupton o njeri me komplekse?

       1. H
        Hiç, po them

        Ti "ca po thua" qeke i kokerr kari, po absolut fare. Cfare ha per mengjez ti? Bajga, qe je bere kaq kadosh?

        1. c
         ca po thua

         Ne mengjes ha kulacin e sat'eme, hahahahaaaaaa.

         1. H
          Hiç, po them

          Jam ngop me kulaçin e sat'eme edhe te sat motre. Edhe ato me thane e kemi nje rrote kari ketu ne shtepi po nuk kemi ç'i bejme, qihet ne bythe e pastaj thote "ca po thua"

          1. c
           ca po thua

           Mbaje gojen hapur o Hic ...

           1. H
            Hiç, po them

            Nuk ndryshon gje, prape se prape ti "ca po thua" je nje kokerr kari.

            1. c
             ca po thua

             Hapur mbaje gojen ...

        2. V
         Vlonjati,vlore

         Ku ke seder ti qe shan njerezit kot te qifsha gruan, madje te gjithe ne ketu te ta qime meqe se ke per ofendim. Ishalla e ke pidh te mire o topekec kari qe na ben te dalim nga vetja. Na zuri belaja te qim pidh kot, se une jam e tip besniku te gruja spara e tradhetoj me buce.

         1. c
          ca po thua

          Ti katunar Vlore paske marre persiper qirje masive, po mendon per gjithe popullin e katundit tat. Shko o rrot cari se je edhe besnik dhe gruan me siguri e ke besnike.

         2. E
          Ec aty

          Ti "ca po thua" duket qe je njeri qe ke bere paqe me veten dhe me boten. Besoj edhe rruges ecen pa nxituar e me nje pamje te paqte ne fytyre, domosdo, qytetar europian. Gjykuar nga menyra se si shkruan, duket qe i ke do klase shkolle. Nuk mund te them qe e ka fajin injoranca. Por te keshilloj qe perpara se te shkruash, nxirre ate gjene nga mbrapa, qetesohu per pak kohe nga dhimbjet e pastaj jep mendime. Po jo keshtu, or burre i dheut, se llahtarise dynjane. U je sulur te gjitheve me prag shtepie, po kane njerezit frike se u sulesh ti. He, te keqen xhaxhi...

          1. c
           ca po thua

           Torrollak i lumtur dhe i frustuar, une jam njeri me bisht. Vetem se e kam perpara ... Ti mos u merzit!

          2. n
           njaj pra

           O kokerr kandari, ty ba mos me te plase fare nuk kthen pergjigje o kokrra e debilit

           1. c
            ca po thua

            Eshte e kunderta o Pall, po c'a mund ti thuash nje cope mishi!

           2. A
            Ari

            Thjesht je i rrjedhur!

            1. c
             ca po thua

             Varet nga kendveshtrimi o i kompleksuar. Me behet qejfi qe ne kendveshtrimin tend te dukem i tille, sepse pikerisht ky eshte qellimi im, ashtu dua te jem me tipat si ty.

          3. D
           Dakord

           Po ja per shembull ti "ça po thua" meqe nuk je as halabak dhe as i rendomte dhe as i trashe se duket nga menyra si shkruan e si zemerohesh. Ishte e pamundur ne ate sistem te enderroje te studioje ne USA, nuk e zgjidhje vete as degen ku do studioje, nuk dilje te kerkoje dot pune duke derguar cv sepse te emeronin pa te pyetur mundesisht andej nga shpellat e viçidolit, nuk zgjidhje dot ne cilen lagje do merrje shtepi se dihej qe nje dhome ne shtepine e babait do kishe etj etj qe ti nuk i di keto gjera se nuk ke qene ne universitet. Respolet ose xanax te rekomandoj te marresh se kur nuk e mban dot mllefin as kur shkruan atehere me te dale perballe ti do jesh nga ata "qe te thyjne ne mes" lindur 1000m mbi nivelin e detit.

           1. c
            ca po thua

            Katuari im i vogel une kam lindur te 21-shi. Kam patur shume endrra dhe shume prej tyre i kam bere realitet. Si i thone fjales, mos i qaj hallin kaloresit se i varen kembet. Ti mesa thua nuk ke patur asnje enderr, por megjithate a e ke bere realitet ate endrren per te qene lope ne vathe, qe ha bar poshte strehes? Apo ke patur enderr te ishe gomar?

           2. V
            Vranakonti

            Jane ekspozuar fotot me te keqija,sipas mides se gazetarit,por nuk ishte kaq e zeze jeta ne kohen e socialozmit.Ne ate sistem vertete njerzit nuk ishin aq te pasur por ishin rte lumtur,pasi keto fenomene negative qe po i shikojme sot me syt tan,nuk kishte.Sot shqipetaret shikojn gjera te llahtasheme dhe jetojn me frike.

            1. V
             VranaLoqja

             Bravo VranaLoqja, e gjete...

           3. n
            njeri

            po tani je i lumtur?

            1. m
             me thene te drejten

             Eshte nje fakt i njohur qe gazeKaret evropiane ne ate kohe (para ‘90) kane qene te fiksuar pas karrocave me kale. Sapo shikonin nje karroce me kale, tak fap benin nje fotografi nga Shqiperia socialiste sic e konsideronin atehere, foto e cila e kishte te sigurte suksesin ne median e manipuluar evropiane te asaj kohe. Ne fund te fundit ata per kete pune vinin, te benin ndonje lek me "lajme" dhe "foto" te se vertetes se "hidhur" te Shqiperise. Por mos kujtoni se kjo mbaroi atehere! Jo jo, e njejta gje vazhdon edhe sot, thjesht ka ndryshuar "objekti" i fiksimit. Te gjithe sot e dime se gazeKaret evropiane jane te fiksuar pas perceve dhe minareve. Shikoni fotografite dhe videot e mediave kryesore evropiane kur paraqesin Shqiperine. Shikoni video madje edhe qe promovojne turizmin. Ato hapen ose me nje minare ose me nje femer me perce ne mes te qindra te tjereve, por kamera shkon pikerisht ose te percja ose te minarja. Kjo ndodh ne 99% te rasteve, ose nje femer te mbuluar ose nje minare ne sfond. Apo keni ndonje dyshim? Ndoshta keni qene te pavemendshem, por provojeni dhe behuni vezhgues dhe do shihni se eshte pikerisht keshtu. Sot Shqiperia islamiste sic konsiderohet sot, eshte burim per foto me minare e perce qe e kane te sigurte suksesin ne mediat e manipuluara evropiane dhe ku mund te fitojne ndonje lek! Nese sot dikush eshte i sigurte se Shqiperia eshte "minaret dhe percet" e gazeKareve evropiane, atehere ne te njejten menyre ne ate kohe Shqiperia ka qene ajo e "karrocave me kale". Kush me te vertete nuk kupton as kaq gje, eshte me te vertet nje idiot i pashprese.

             1. F
              Fjala e ...

              Sot i kemi endrrrat sheshit dhe po i shkelim me bythen e grave dhe vajzave qe na e kthyen ne burdello edhe bulevardin! U marrte purtha shalet. Po rrini pak drejte dhe flisni shtrember, te pakten. Thuaj qe ne ate kohe kishte keto te mira, por dhe keto te keqia, se jo te gjithe ishin te persekutuar si pretendon dhe kryehetuesi dhe kryekrimineli Lame. Vidhnin pula atehere e denoheshin dhe sot moren çertifikate te perndjekuri politik ect ect ect. Jeni kthyer ne gjallesa pa shpirt per njeri tjetrin. Vazhdoni se na mbushet mendjen e na zbrazet barkun!

              1. L
               Lala i Lushnjes

               Ku jan fotot E??? Uzina mekanike Gjrokastër. Rafineria e naftës Ballsh. Uzina e sodës Vlorë. Azotiku Fier. Uzina e plasmasit Lushnje. Uzina e preçizonit "Petro Papi,, Korçë. Metalurgjiku Elbasan. Kush të kujtohet për Tiranën dhe Durrsin të tregoi. Uzinat e baķërrit e kromit Rubik e Bulqizë. Kaskata e hidrocentraleve të Drinit. Uzina e telave Shkodër. Autobuza bënte Shkodra? Etj.....etj... etj. !!!!!!!????!!!??? Jan shumë pak. U lodha lala. Traktorë, autokombajna, tanke e avion. Hajde fshini bythën dhe mblidhni plakat nga fanarët.

               1. c
                ca po thua

                Ahahahahaa ai Zeqo Pilafi e ka lene te jemen ne maje te thanes dhe nuk zbret per qamet, uahahahahahaaaa

               2. p
                pensionistja

                lumturia nje koncept shume abstrakt,se di kush eshte etaloni apo njesia matese e saj,nje gje e sajuar nga mjeshtrat per te devijuar njerzit nga problemet jetesore.ishim me mire ,kur ishim keq.te pakten skishte te droguar,me sida as qe e njihnim,skishte kete shqurje morale qe te vjen frike per femijet ku po riten ,sishte kjo babezi per pasuri etj,etj,etj ,,,,,

                1. ?
                 ?

                 Fiks fare, si je me leket? Te del pensioni i asaj kohe per te fjetur e ngopur, apo she endra me pilaf abstrakt.

                 1. m
                  mmmmmmmmm

                  Pensioni eshte i sotem, jo i atehershem ....

               3. K
                Kuçioti

                Te varfer por te lumtur nje pyetje shum e bukur. Te gjithe mesonin Te gjithe punonin Te gjithe mbronin Te gjithe jetonin E mira si dhe e keqa ska fund,femijet qe kur lindin vaksinoheshin,shendetsia ishte gratis per te gjithe,arsimi gratis per te gjithe,konviktet e studenteve kan qene falas,dhe ka 32 vite qe nuk eshte ndertuar asnje konvikt nga shteti. .Per te krshasuar varferine duhet te krshasohemi si e moren si e lane dhe ku jemi?Nje gazetar italian ka bere disa foto shqiperia ne 1939,dhe krahssoni kur gjyshet tona me citjane e perce ne mes te Tiranes,gjyshrit me brekushe e qylaf be koke,Enveri e la me universitete uxina fabrika hidrocentrale nje ushtri moderne etjetj..Ne 32 vite sa objekte shteterore,sa uxina spitale hidrocentrale teatro kinemara cerdhe etj kan ndertuar ne keto 30 vite.? Rrofshin bijte e nenave qe po len kockat ,ca me pune te ndershme e ca me shtepi bari,se te ishte per shtetin do hanim bare e kaluar barit o popull.

                1. I
                 ILYRIA

                 Ke shume te drejte ne disa Pika.......dh ky eshte ndryshimi i Shtet-beresise me kuptimin qe Masa/Populli kishte per demokracise si shkaterrim i gjithshkaje qe ishte ndertuar me pare dhe "Cekut te bardhe"........kishte Uzina specifike qe kurre nuk nuk duhet ta kishin lene punen, ashtu sikunder Ushtria qe duhet te funksiononte edhe me gjysmen e kapacitetit qe kishte ( po te kemi parasysh se Aviacioni kerkonte shume pjese kembimi te cilat ishit dhe jane shume te kushtueshme, por Shkolla e Aviacionit kurre nuk duhet te asgjesohej/shkaterrohej/neutralizohej)...Tanket, Topat, Rraketat nuk kerkonin as buke as uje vetem pak Vaj e 500-Ushtare......sot Rusia ne Ukrahine (ne pjese te vecanta te territorit te Luftes) perdor Topat e Luftes se dyte Boterore....... Edhe shume infrastrukture ekonomike qe ishte e pershtateshme per kohen, mund te perdorej edhe mbasi "erdhi demokracia"......... Eshte teme shume nderlikuar dhe specialistat e kohes ose nuk jetojne me ose jane ne moshe te thyer......por qe Shqiperise ja dhane Grushtin e fundit mbas 90-tes, me dashje ose nga padituria kjo eshte 100% e sigurte........Keto tema duhet te ishin per Jave e muaj te tere ne TV me te shikuara shqipetare sepse jane akoma ne memorien e atyre qe e perjetuan apo edhe drejtuan shkaterrimin e Shqiperise........mendimi im ky....KLM Kuciot e pac shendet

                 1. e
                  eeeeeeeeeeeeeeej

                  ... e shkaterruan nga padituria? Jo jo, gjithcka ka qene e qellimshme dhe e mireorganizuar. Sal Katunari eshte spiun serb dhe Shqiperia eshte shkaterruar me program!

                 2. o
                  o

                  Ne monizem buken ,punen dhe strehimin e kishe te siguruar dhe te thonin mos ha mut se futesh brenda;ndersa tani buken,strehimin dhe punen si ke te siguruara dhe na thone "hani mut sa te doni"!

                 3. M
                  Mal Cori

                  Të paktën ka njerëz dhe mesa duket nëpër foto, janë të veshur mirë dhe pastër...... .

                  1. Mantra

                   Lumturia me e madhe eshte te jetosh ne paqe ajo gje vjen nga kultura e cdo vendi . Ate kulture e kane Budistet , aborigjenet dhe njerzite e edukuar. Ne Shqiptaret kemi qene te lumtur ne kohen kurre nuk kishim pasuri per arsyen se nuk kishim asnje frustrim idesh apo perversitet mendor . Diktatura formoi njeriun e saj ate njeri me mundesi jetesore te limituar dhe me dallim ekonomik te barabarte ku jeta ishte pa diferenca dhe deshira te nje luksi te cfrenuar shkurt te varfer por te lumtur, kete e kuptojme sot sepse jetojme prej 40 vjetesh ne emigrim pa mungesa, ne liri ne shtete qe pelqehen edhe nga Evropeanet vete, si me te lumturat ne bote. Por lumturia me e madhe eshte dashuria e njeriut per njeriun athere ekzistonte ne Shqiperi sot ne cdo vend te botes mentaliteti ka hyre ne fazen e shkaterrimit te respektit njerezor kjo gje ndodh nga kulti i individit ne kapitalizem paraja dhe deshira per te pasur cdo gje edhe ate qe nuk delirante te pa mundur. Eshte njelloj si ajo historia e evgjiteve ne Shqiperi te cilet i binin dajres cdo mbremje dhe benin zhurme ne lagje. Nje i mencur ju dha para dhe ata pushuan. Nga parate nisi sherri midis evgjiteve dhe nuk mbaronte ai sherr. Athere nje evgjit qe ishte me i mencur i mblodhi parate dhe i ktheu ato tek i zoti, zenkat midis tyre mbaruan dhe evgjitet fituan paqen e me parshme duke i rene dajres me kenaqesi

                   1. E
                    E vërteta shqeto

                    Një popull i lumtur s'ka nevojë për heronj, as për heronj të punës socialiste e as për nëna heroina.

                    1. p
                     per tru shperlaret

                     Kete shprehje e perdorin gjithmone vetem tru pjerllurit , ose tru shperlaret ....se ku ishte lumturia vetem ata e djalli duhet ta dine ... mbi te gjitha kishte nje fukaralleq te pa besuar sot edhe nga ne qe e jetuam ate kohe te turpeshme 45 vjeçare , pa lere si mund ta besoje brezi i lindur mbas 90es ...pa folur per liri e cila vetem ne letra ishte e shkruar .....

                     1. h
                      heu bre

                      O TRUPESHK ti dukesh qe ne krye te heres qe je "i lumtur". Je i lumtur ne injorancen dhe budallallekun tend prej katunari te trashe!

                     2. e
                      edi Rama

                      BRAVO PER TE GJITHA KOMENTET DERI TANI!!! ATEHERE NUK NA VIDHTE DHE MASHTRONTE BERISHA,META, RAMA E SHPURRA E TYRE ME RRUGACE E HAJDUTE KISHTE DASHURI DHE RESPEKT PER PRINDIN, MESUESIN, TE AFERMIT, KOMSHIUN, SHOKUN KISHTE NJE AUTORITET QE SHUME HERE JEPRTE TE DREJTEN DHE JO NAI QE PAGUAN ME SHUME FITON GJYQET KISHTE SHUME GJERA QE E BEJNE NJERIUN E KENAQUR. POR KETA GJAKEPIRESIT E SOTEM, QE ATEHERE NUK KISHIN AS BREKE, NUK ARRIJNE TE KENAQEN AS SOT SE I LE PA GJUME FRIKA SE KU TI FSHEHIN LEKET, FEMIJET E DROGUAR ETC THJESHTE MOS I GEZOFSHIN ATA E GJITHE FAMILJA

                      1. M
                       Miri

                       E ngordhi katunarin ne balte dhe qytetarin ne rradhe, lumturi?

                       1. I
                        I menduari

                        Njerezit e vegjel ne mendje jane te vegjel edhe ne shpirt o Miri. E ti dukesh qe je i vogel edhe siper edhe poshte! Tipa si ty jane me te vertete te neveritshem, te krijojne nje ndjenje qe te vjen per te vjelle ...

                        1. M
                         Miri

                         Te paska djeg shume komenti im o palaço edhe une ate doja. Vill sa te duash tani nxirri zorret o kelysh komunisti.

                         1. i
                          i m

                          Se kujt i dogji shume, kjo eshte mese e dukshme o halabak fashist.

                          1. M
                           Miri

                           Qenke e kompleksuar dhe e vuake shume si inferioritetin ashtu edhe maliciozitetin. Duhet te dishe qe njeriu nuk ka lindur per te jetuar ne komunitet si kafshet ne kope(komunizem o fashizem nqs do) sepse edhe pas 30 vitesh eshte e veshtire te dalesh ne drite... Zoti te ndihmofte.

                           1. I
                            I menduari

                            Se kush eshte i kompleksuar s'ka nevoje ta thuash, se duket qarte, hic mos u lodh!

                           2. M
                            Miri

                            Qenke e kompleksuar dhe e vuake shume si inferioritetin ashtu edhe maliciozitetin. Duhet te dishe qe njeriu nuk ka lindur per te jetuar ne komunitet si kafshet ne kope(komunizem o fashizem nqs do) sepse edhe pas 30 vitesh eshte e veshtire te dalesh ne drite... Zoti te ndihmofte.

                            1. S
                             Shqipe

                             Njeriu ka kuptim vetem ne komunitet. Hap ndoje liber,nuk ben keq.

                             1. M
                              Miri

                              Po, por jo si kafshet ne kope.

                              1. h
                               heu bre

                               Pra prinderit dhe gjysherit e tu kane qene kafshe, cfare del ti? Ti del nje kokerr idioti qe nuk e ke shokun! Njeri me zhvillim te vonet trunor.

                               1. M
                                Miri

                                Une vete jam 81 vjeç o kriç

                                1. S
                                 Shqipe

                                 Ti o gjysh,linde dhe po vdes pa kuptuar gje nga njerezimi; mos u merzit se ke shok,ngushellimee

                                 1. O
                                  Omir k

                                  Ketu ne Shqiperi o shqipe njerezimi ka vdekur ne 1944 dhe vazhdon.....

                                 2. u
                                  u dhime duke qesh

                                  Ik se tallesh o Miri? 81 vjecar me emrin Miri !!! Po edhe nese je 81 vjec, ti qenke KAFSHE ORIGJINALE pra, ashtu sic e deklaron vetveten. Ik o klloun cirku ,me te meta mendore!

                                  1. M
                                   Miri

                                   Pyete njehere mamin e bukur nëse ka pasur nje sekretar partie me emrin Miri, nuk i dihet njerez jemi.

                        2. N
                         Nuku

                         Lumturia eshte perceptim . Varferia eshte perjetim. Nese 80 % e Shqiperise kishte vetem nje pale kepuce per dimer e nje pale sandale per vere nuk besoj qe eshte lumturi ne varferi. Buke misri gjysma e Shqiperise , te lodhur deri ne rraskapitje nga paushqyerja. Nuk krahasohen e sotmja me te djeshmen pavaresisht nga disa ane negative qe vijne bashke me mireqenien. Skllaveria e pergjithshme nuk mund te jete me mire se liria e eger .

                         1. T
                          Tanguli

                          Ti me siguri ke vuajtur nga paushqyerja, prandaj ke mbetur cyryk edhe sot e kesaj dite o Nuk!

                          1. N
                           Nuku

                           Nese cyryk quhet suksesi, ndoshta ke te drejte. Plakun vec ne radhe e mbaj ne mend. Varet si e sheh te shkuaren? Start per te arrire endrren nga mungesa e mundesive te meparshme? Ose kenaqesi per pamundesine personale per te arritur dicka ne lirine e eger por te mundur mbas 90.

                           1. T
                            Tanguli

                            Paushqyerja ne femijeri le pasoja, shiko ndiqe te doktori kete pune. He t'u befsha.

                         2. E
                          Ed

                          TE VARFER TE LUMTUR NDOSHTA PO PA DISKUTIM ME NJERZORE DHE GJTHMONE MBIDHESHIM ME NERI TJETRIN DHE KENDONIM. DHE ME E RENDESISHMJA PA STRES DHE HALLE.

                          1. q
                           qimi

                           Varet se ku jetoje or gazetaruc kazani!Psh.te gjithe fshataret ishin te lumtur kur vizitonin kryeqytetin,ndersa kryeqytetasit kur shkonin neper rrethe se binin pernjehere ne sy!Ky dallim ka mbetur edhe sot ndermjet qytetareve vendalinj dhe fshataret qe jane bere qytetar pas 90!Dallohen nga e ecura ,nga qendrimi ,nga intelekti bagazhi qe disponojne.Ja dhe nje aresye se perse nuk mund te hyjme ne Europe.Para nje muaji udhetoja nje dite me traget drejt Durresit dhe ne horizont dukej Durresi,ku shume udhetare bertisnin "Ja mali" nuk cilesonin Durresin.

                           1. S
                            Shqipe

                            Komenti yt “ben dallim “….bedall

                           2. K
                            Klm

                            Po të ishin të lumtur shqiptarët në atë kohë votonin partinë komuniste dhe sot jo atë socialiste, kështu që populli e tregon qartë me votë kë sistem preferon, të tjerat janë për konsum nostalgjie.

                            1. c
                             ca po thua

                             Mbas nje trushpelarje te mire 30 vjecare edhe Enveri vete nuk do votonte per Partine Komuniste sot, o debil Klm. Thirri mendjes o trupeshk.

                             1. Z
                              Zeqo Pilafi

                              Dëgjo ti qurrash i Putinit, që hidhesh përpjetë sikur të ka pickuar grerza pas shfaqjes së çdo mendimi negativ për atë kohë zgjyrë, duke përdorur dhjetë a më tepër nikname. Ty nuk duhet bërë gjë tjetër, veç duhet të presin dritat kur je duke parë champions league, ose në të ftohtin deri në palcë në dimër dhe vapën përvëluese, të presin ujin dhe t'a sjellin një orë në 12 të natës, të zgjosh komshinjtë e katit të parë për të hapur derën e halesë që të mbushësh ujë për të pirë, sepse vetë je në katin e katërt a të pestë dhe uji kurrë nuk të vjen, të lahesh me sapun Rrogozhine një herë në javë, të ngrihesh në orën 4 të mëngjesit përsëri për të shkuar në radhë të qumshtit dhe ti lutesh në heshtje zotit që të marrësh një shishe qumësht, pa e di unë sa do t'i binte ndërmënd bythës tënde të lexonte Marksin, Hegeli, Shopenhaurin, Leninin, Maon dhe Enverin. Duhet të jesh i pashpirt dhe i lig për të patur kurajo të gjesh pozitivitete për atë regjim gjakatar, ku dyfytyrësia dhe gënjeshtra lulëzonte. Dhe t'a dish, rrojti aq gjatë nga nderi dhe puna skllavëruese e të përndjekurve, se vetë komunistët i kishin bërë mutin punës, nuk zinin gjë me dorë, vetëm mbledhje, mbledhje, mbledhje dhe forma edukimi e kishin mëndjen për të krijuar mutin e ri, një bastard që po na turpëron anë e kënd botës si popull dhe si komb edhe sot pas 30 vjetësh.

                              1. c
                               ca po thua

                               Uhahahahhaaaaaaaaaaa u kenaqa shume o Pilaf, ke fol ashtu sic duhet, si e jema e Zeqos ne maje te thanes! Karagjoze deficente si puna jote jane shume te rendesishem, sepse jane si puna e atyre kavieve me te cilat behen eksperimente dhe kupton se cfare efekti dhe reagimi ka eksperimenti. Ti je kavie shume frytdhenese. Me derdimene si puna jote eshte lehtesisht e kuptueshme qe te tjeret te vertetojne trushpelarjen 30 vjecare. Ti je nje vertetim fantastik! Kot per te ta kujtuar aftesine tende te vertetimit te trushpelarjes, po te kujtoj se para 1990-s ne Shqiperi nuk ka patur as mungese uji ne cezem te shtepise e as nderprerje te energjise elektrike. Ha pilaf Zeqo ha (megjithese mesa duket paske ngrene tjeter gje), pastaj si gjithmone vrap ne maje te pemes, uhahahahaaaaaaaaaaaa. A se harrova, ke te fala nga Putiana, ai e ka shkaterru fare komunizmin dhe Leninin, e ka bo cope fare! Edhe ai ha pilaf ...

                               1. Z
                                Zeqo Pilafi

                                Se çfarë bajge je, kjo nuk do shumë mënd për t'u kuptuar. Sidomos kur zë në gojë kaviet, merret me mënd se me çfarë lloj specie ke të bësh. Zot, të kesh gjë në dorë ti!!! Hitleri, Stalini, Mao dhe Pol Poti do dukeshin si Mahatma Gandi përpara mizorive që mund të pjellë një mëndje kaq e deformuar, vrasëse dhe gjakpirse siç lë të kuptohet nga komentet që bënë. Por ka faj Tema, që nuk çensuron perversitet e mëndjes tënde të sëmurë.

                                1. c
                                 ca po thua

                                 Ha pilaf Zeqo mavria ha, se te ben esell uahahahahahaaaaaaaaaaaa. Ne fakt Tema ka shume merite qe debila si puna jote nuk i censuron, sepse ti je antidote per semundjen e trushpelarjes!

                                 1. H
                                  Hiç, po them

                                  Prape se prape kokerr kari mbetesh ti "ca po thua".

                                  1. c
                                   ca po thua

                                   E kuptoj mor ti Hic, aty e ke mendjen. Me vjen keq, ja jap vetem femrave ...

                                   1. H
                                    Hiç, po them

                                    Prape se prape kokerr kari mbetesh ti "ca po thua".

                                    1. c
                                     ca po thua

                                     Qenke shume xheloz ti Hico. E kam po s'ta jap o koqe kanari!

                                     1. H
                                      Hiç, po them

                                      Nuk thashe qe KE, thashe qe JE, rrote kari dmth.

                                      1. c
                                       ca po thua

                                       Nuk ta jap, se ma ndot!

                                2. C
                                 Cen Debatikasi

                                 Përpara 1990-tës uji dhe dritat nuk ndërpriteshin vetëm në bllokun e udhëheqësve dhe në çmendina. Ti duhet të kesh qënë banor i njërit prej këtyre dy ambienteve, kur thua se "para 1990-s ne Shqiperi nuk ka patur as mungese uji ne cezem te shtepise e as nderprerje te energjise elektrike."

                                 1. c
                                  ca po thua

                                  Cen torrollaku, pyet tet'ate dhe tet'eme, se ta tregojne ata te verteten. Para 1990-s nuk ka patur asnje nderpreje te ujit dhe te dritave ne gjithe Shqiperine! Kjo eshte 100% e vertete dhe e padiskutueshme. Nese nuk e pranon dot te verteten, shko te cmendina jote.

                                3. M
                                 Maqo-Fasulja

                                 Zeqo - Pilafi me Fasule , Pajtohem ne shume gjera qe ke shkruar por Tema eshte shume e nderlikuar dhe jo bardh e zi sic e pershkruan ti..... Pse ? Sepse jane gati 3 Miljon kendveshtrime dhe menyra te jetuari.......Shqiperine nuk e ndertuan te burgosurit...ata ishin pjesa me e ulet e shoqerise, jo sepse nuk kishin zgjuarsi dhe te arsimuar , por sepse ai regjim nuk donte kundershtare...kaq e thjeshte.........edhe sot qe flasim Kina , Rusia , Arabia Saudite , Irani etj etj nuk duan kundershtare........me kundershtaret ata kane vetem nje qellim .....ti asgjesojne, neutralizojne ose tjua marrin shpirtin me Pune skllaveruese...........ashtu edhe Shqiperia qe mesoj me shume sec duhet nga B.Sovjetik i dikurshem.............Ne Shqiperi punuan per ndertimin e saj me mijra e mijra shqipetare me Aksione (te papaguara) te rinj e te reja, fshatare, punetore, ushtarake, intelektual...te gjitha shtresat e Shoqerise pervec Byrose Politike dhe atyre qe drejtonin Komitetet e Rretheve.........Teme e gjate or mik.....nuk eshte bardh e zi.......vetem per nje gje nuk ja fal asaj Kohe....qe nuk i la shqipetaret (per nje Koke ne Familje) te dilnin e punonin jashte Vendit ne Europen perendimore.......do eksportonim Krah Pune si sot........te bente ate qe benin te gjithe Komshinjte tane...

                                 1. K
                                  Kapedani

                                  Zeqo thjesht zhdukja analfabetizmit hekurudhat qe edhe sot si kemi , ja ti gjeta dy pozivitete. Nuk po flas fare per rendin se nuk pipetinte miza. Gjera négative ka pasur plot .Nqs pyet nje nene qe i kane vrare djemte tani ne demokraci ose nje tjeter qe gocat ja moren per prostitucion besoj se e di pergjigjen.

                                  1. Z
                                   Zeqo Pilafi

                                   Komenti juaj është si i ka hije një njeriu të qytetëruar. Unë natyrisht, mund të isha më i kujdesshëm dhe i balancuar në komentin që bëjë, por këtu është një komentues jo normal me nickname " ça po thua" , i cili fyen pambarimisht dhe e ka qëllim në vetvete fyerjen. Natyrisht, ai nuk paraqet qoftë dhe më të voglin argument në komentet që bënë. Ai thjesht fyen, dhe ndjen, duket, një kënaqësi të parrëfyer kur poshtëron të tjerët. Le të jetë komunist a fashist në bindje, por të paraqes të paktën qoftë dhe një argument në komentet që bënë, por fyerje, fyerje, fyerje..për këdo dhe për çdo gjë. A mos vallë është ndonjë i çmëndur dhe komenton nga çmendina? Dhe për turpin tim unë po i kushtojë vëmendje? Sidoqoftë, i nderuar "Kapedan" ju falenderoj për replikën më se miqësore.

                                   1. .
                                    .

                                    Ilacet Zeqo,ilacet se kaloj ora…

                                    1. c
                                     ca po thua

                                     O Pilaf, jo vetem qe argumentet e mia jane shkaterruese per debila si puna jote, por ti duhet me ne fund ta kuptosh se une jam nje provokator qe tall lesht me koqe si puna jote. Edhe ky Kapedani nuk ka fare te drejte. Para viteve '90 njerezit nuk shkonin ne shkolle, nuk dinin fare shkrim dhe kendim, madje madje sic tha nje filozof ketu, njerezit nuk kishin fare endrra. Sa per hekurudhen ehaaaaaaaaa ajo dihet, ishte mjet per te torturuar disidentet dhe nacionalistet e famshem, qe mbanin ne krahe hekurat dhe traret dhe e benin rrugen ne kembe. Eh cfare torturash! Ce pyet o Pilaf c'e pyet. Ti shiko gjej ate thanen me mire, se qe aty maje thanes flet me mire dhe ne fund te fundit futesh ne vetvete, se ngele duke dale.

                                  2. E
                                   Enzo

                                   Ti "ca po thua" duket qe je duke pritur me ankth se mos te hapet dosja e fuksit ne kiomunizem si puna e likes, prandaj je kaq i axhituar qe s'le njeri pa share ketu, o koqe

                                   1. c
                                    ca po thua

                                    Ehhh ato dosjet. Lere lere c'me kujtove! Ne ato dosje ka shume informacion, po c'e do dreqin, nuk qe nuk i hapin. Une pres me padurim te hapen ne fakt, po s'duan ca ish-te perndjekur e ca ish-pushttttetare te demokarcise. Se sot kriminelet quhen heronj qe thua ti dhe ato dosje jane problem, na e bejne corap gjithe kete propagande 30 vjecare.Ta mbeshtes fort Enzo, ore ta mbeshtes sa s'thuhet, jam ngjit me ty mbas teje, qe ti hapim ato dosjet. Ehhhh po te hapeshin ato dosjet, aty tipa si ti do e kuptonin sa sa fort ja u kan mbeshtet ...

                                    1. E
                                     Enzo

                                     Ja kshu si ty i ka ik truri like fuksit ... FUXA TE TE GJITHE BOTES ... BASHKOHUNI... KOQE

                                     1. E
                                      Enzo

                                      Ps: se jo per gje por do jua mbedhtesi daja SAM, nga putana e rusise deri tek ti e likja e sala e edi ne shqiper, dhe po ta mbeshteti uncle SAM ....

                                      1. c
                                       ca po thua

                                       Ehhh Enzo Enzo, Ilirit e Sales ja kam mbeshtet po aq fort sa ty. Po ti je i trashe dhe kur te pish ndonje dhalle edhe mund te kthjellohesh! Mos u merzit, te jesh i trashe nga trute nuk eshte krim, madje as mekat. Thjesht pi dhalle. Dhalle dhalle sa me shume dhalle.

                                       1. E
                                        Enzo

                                        S'eshte çudi qe je kaq koqe ti qe rri roje pas çdo komenti dhe kushedi se ne sa portale. A shejtan a shejtan edhe FUX edhe KOQE... zgjidh o njeren o tjetren

                                        1. c
                                         ca po thua

                                         Ehhh Enzo Enzo, a qerrata qerrata. Kur e meriton hurin ne bythe, aty do e kesh dhe gjithmone do e ndjesh.

                                        2. H
                                         Hiç, po them

                                         Prape se prape ti "ca po thua" mbetesh rrote kari.

                                         1. c
                                          ca po thua

                                          Hape gojen ....

                                          1. H
                                           Hiç, po them

                                           Prape se prape kokerr kari mbetesh ti "ca po thua".

                                           1. c
                                            ca po thua

                                            Hape hape ...

                                            1. H
                                             Hiç, po them

                                             Prape se prape kokerr kari mbetesh ti "ca po thua". Përgjigjjuni

                                             1. c
                                              ca po thua

                                              Gojen hape ...

                                         2. Z
                                          Zoen

                                          A shejtan a shejtan, edhe KOQE edhe FUX, po... helbete keshtu ju do partia

                                          1. .
                                           .

                                           Hahaha…je shume i madh “ca po thua “…hahaha…”te jesh i trash nuk eshte krim”…hahaha…

                                         3. .
                                          .

                                          Je i madh “ca po thua “…

                                       2. N
                                        Naim Frashëri

                                        Ka Shume qe Votojne Partine Komuniste Sot, si te duket Votat per PD-ne, Vota per PD eshte Vote Komuniste, Votojne per Komunistin Tinzar dhe Kriminel Sali Berisha.

                                       3. B
                                        Bumbum..bum

                                        Nga shiu në breshër. Po nuk analizuam gabimet e të shkuarës më keq do bëhet. Familjarët I ktyre kriminelave do ti keni prap në parlament siç. Edhe I keni

                                        1. N
                                         Namiku

                                         Kemi qe te rinje prandaj themi ishim te lumtur se ata qe ju dhimte koka me siguru ushqim e veshmbathje per familjen shumica kane ikur nga kjo bote

                                         1. S
                                          Stutent

                                          C eshte lumturia? Nga komemtet dhe nga ajo cfare degjojme nuk ka nje njesi matese.vende te ndryshme lumturine e Matin me disa kampione te momentit. Psh. Arsimimi, shendeti,strehmi, punesimi. Por qe te permirsohen keto duhen vite dhe shume pune , jo shpejte dhe vetem fjale.kush ka vizituar Ameriken thone me pak fjale Anerika kishte punuar dje e hante sot( por kjo hante sot po nuk u be punonte e hante sot shpejt do ndryshoje kahje) ne gjermani vetem puna ( me pune kuptoni c do lloj aktiviteti te nebojshem per jeten) eshte burim I te jetuarit ( nuk ka prit gomar te mbije bar).ndajeni mendjen. Ne se doni te jetoni me mire punoni ( jo vidhni) studioni e behuni te afte ( mos blind diploma) te jetosh kohen e dikuj tjeter nuk eshte e drejte dhe shendetshme.

                                          1. Komunizmi? Komunizmi ka parim puno sa mundesh dhe merr sa te dush. Pra po s munde ( dhe pa deshire) ,merr sa te dush. Pyetje A ka ma komunizem se ky qe jetojme ku pak punojne e shume hane shume dhe shume mire

                                           1. q
                                            qe te kuptosh

                                            ... jo merr sa te duash, por merrr sa te nevojitet! E kupton ndryshimin o kaqol?

                                           2. T
                                            Tersi

                                            Varet... por sot më të lumtur janë ata që u shkërdhen bijat dhe motrat burdellove... edhe bijtë e kurvave, hajdutët dhe kriminelët!.

                                            1. J
                                             Ja ashtu, sa per te thene.

                                             Ti Tersi qeke shume inteligjent, po te shkerdhimi te punoka mendja, te paska mbet qysh atehere kur shikoje brigadierin qe ta shkerdhente mamin aty anes mullarit. E shef, sot te pakten e bejne neper krevate dhe nnuk ju hyn kashta e mullarit ne bythe.

                                             1. T
                                              Tersi

                                              Unë e kisha babin kryetar që i vinte në rresht të gjithë dhe q...e kë i donte ka... ooooo i "lumtur"!.

                                              1. J
                                               Ja ashtu, sa per te thene.

                                               Hahaha, ashtu prrallash te tregonte babi ty qe te vinte ne gjume e pastaj e çonte mamin ta qinte brigadieri per nje the miser.

                                              2. y
                                               yp Xhixh

                                               Ty t'paska hy kashta e brigadierit keq dmth?

                                             2. M
                                              Maloku

                                              Pasuria me lumturine nuk kane marredhenie te drejte per drejte, ashtu edhe varferia. Nese pyesim per kohen e Dulles dhe per te varferit ne Shqiperi (mbi 90% e popullsise), atehere pa diskutim qe kane qene jo te palumtur, por te depresuar komplet. Ka qene nje mjerim dhe trishtim i thelle. Arsyeja kryesore nuk ishte varferia por shtypja dhe frika nga shteti, sidomos nga sigurimi i shtetit. Ata qe binin ne rrjeten e sigurimit zhdukeshin me familje, me fis, me shoke e shoqe. Ky ishte nje terror i pa imagjinueshem. Pastaj izolimi nga e gjithe bota sillte edhe nje trishtim tjeter, edhe me te thelle. Mos harroni qe propaganda ne te vetmin kanal televizori na thonte qe ishim te rrethuar me armiq nga te gjitha anet. Paranoja ishte ne nivele te frikshme. Gjithsesi, te gjitha keto nuk kane si te kujtohen nga ata qe ishin femije ne ate kohe. Nje pjese e atyre qe e kujtojne sot, besoj dhe keta qe komentojne ketu, e njohin ate kohe ne femijerine e tyre. Dhe, si gjithmone, femijeria ka kujtime te bukura. Ngaterrohet nostalgjia per femijerine me depresionin total qe egzistonte ne ate kohe. Kjo, por edhe filmat a realizmit socialist qe shihen tani japin nje panorame komplet iluzive. Me e rende edhe se te gjitha keta, nenshtrimi ndaj ca idioteve, komuniste me tesere partie. Nuk ja uroj askujt.

                                              1. M
                                               Malcori

                                               Me depresion je ti o Malok, perndryshe nuk do quheshe Malok, o Malok!

                                               1. M
                                                Maloku

                                                Faleminderit ore Malcor. Për mirësjellje po ta them sepse çfarë gjelle makaronash ke në kokë vetëm ti e di.

                                                1. M
                                                 Malcori

                                                 Merru me makaronat e tua depresive or ti, se ke hall! Ke mbi 30-40 vjet qe je i bindur se ke qene i depresuar. Vete po e thua. Mjaft hengre makarona, vrap te psikiatri. Une ta them fare pa miresjellje, ti merre si te dush..

                                              2. ?
                                               ?

                                               Lumturia eshte koncept relativ, i lumtur eshte edhe majmuni ne xhungel. Te gjithe ata qe u mungon lumturia e athershme, le te behen bashke dhe po te jene shumice le ta marrin qeverine me vota, perndryshe le te marrin ca lecka me vete e te shkojne andej nga Stanet e Linosit e te formojne nje komunitet. Te fillojne ta bejne buken me forcat e veta, te hapin shkollen fillore falas e avash - avash te themelojne Universitetin e Zall - Herrit, pastaj te caktojne te plotfuqishmin e lagjes dhe ta rrethojne katundin me tela me gjemba e te mos lene njeri te dale, pervec atyre me biografi te mire, po me kusht qe te kthehen perseri, perndryshe ua fusin familjaret ne burg. Ushqimi te ndahet me tallon dhe cdo familje te mos kete me shume se 10 litra vajguri ne muaj dhe jo me shume se nje biciklete. A ju mjafton kaq per te qene te lumtur? O burra mblidhuni e bejeni e mo na cani trapin ne pakices qe nuk qenkemi te lumtur.

                                               1. q
                                                qe ta dish

                                                Edhe kjo behet, s'ka problem. Por e di se cfare i paraprin kesaj? E ke lexuar ndonjehere historine njerezore? Ndodh ajo qe quhet sumcpuarja e majmuneve te lumtur. Ti je gati per tu sumcpuar o majmun?

                                                1. ?
                                                 ?

                                                 Po he mo trim, perse nuk e beni. Ti si majmun (se une per ty e ata fjalen) do te gezoheshe sume familjarisht. Jepi, guxim, mblidhe boçen, merr edhe pushken e drurit dhe jepi, merri malet.

                                                 1. q
                                                  qe ta dish

                                                  Aha qenke i trashe, nuk kuptove fare se c'te thashe. Gezuar lale.

                                                  1. ?
                                                   ?

                                                   Po per gjatesine ke ndonje vrejtje, mamase dhe motres tende u pelqeu shume dhe deshen prape e prape. Gezuar o koqe!

                                                   1. q
                                                    qe ta dish

                                                    Te jesh i trashe, nuk do te thote qe je edhe seksi mor katnar, madje madje edhe nese ke nderruar koken e siperme me ate te poshtmen. Apo prape nuk kuptove?

                                                    1. ?
                                                     ?

                                                     Ti "qe ta dish" ke nje problem, po problem shume te madh. Je komplet ne "denial", nqs e kupton se c'domethene. Une po te them fakte qe lidhen me mamin dhe motrushken tende, nuk po pretendoj qe jam seksi, as qe jam katunar. Per te qire mamin dhe motren tende "qe ta dish" mire ti, nuk ka nevoje me qene as seksi, as katunar, mjaftojne nga 10000 leke te vjetra per secilen dhe nje pakete cigare per tet'ate qe te mos beje sikur i mbeti hatri.

                                                     1. q
                                                      qe ta dish

                                                      Po ti e di problemin qe ke? Pyet kurvat qe ke ne shtepi ....

                                                      1. ?
                                                       ?

                                                       Une jam vete, o koqe dhe nuk kane c'me duhen kurvat ne shtepine time. Ka plot ne shtepine tende dhe une kaloj ndonje here andej, kur me bie rruga.

                                                       1. q
                                                        qe ta dish

                                                        Une shtepine e kam te shtepia jote!

                                               2. T
                                                Taulanti i librazhdit

                                                Ishim mire kur ishim keq! Nga triska tek talloni nga talloni tek perkrahja sociale per te mbajtur frymen. Kjo eshte historia e nje pjese te popullsise. Puna jone pune muti,PUNE TE MIRE KA HAJDUTI

                                                1. K
                                                 Korcari

                                                 Nje popull i pa ngrene,i uritur,i pa pare.Mbureshim me fukarallekun tone. Ne krye disa perbindesha qe na grine ne makinen e mishit per 50 vjet.

                                                 1. t
                                                  tralala zura nje gale

                                                  Po ti si shpetove pa u grire o RROT CARI?

                                                  1. k
                                                   korcari tjeter

                                                   Te pa ty o tralala kur u hodhe nga penxherja dhe shpetoi edhe ay.

                                                   1. t
                                                    tralala zura nje gale

                                                    Ayyyy shpetoi, po ti e hengre?

                                                    1. k
                                                     korcari tjeter

                                                     Po jo o roçke se edhe une u hodha pas teje, nuk e mban mend ti o tu mbyllte?

                                                     1. t
                                                      tralala zura nje gale

                                                      Ehaaaa sa kam shkerdhyer une si puna tende, ku ti mbaj mend o lepitke.

                                                      1. k
                                                       korcari tjeter

                                                       Te thashe, une isha ay qe u hodh PRAPA teje, prandaj nuk mban mend ti, se tere ata qe te kane shkerdhyer si puna time, s'ke si ti mbash mend.

                                                       1. t
                                                        tralala zura nje gale

                                                        Une me thene te drejten nuk te mbaj mend. Po qe ti ke rene me koke, kjo s'ka dyshim o xinxife! Pastaj eshte lehtesisht e kuptueshme qe nuk mban mend ate qe shkerdhen, por jo te kunderten bre lalke, mos u bej i trashe bre. Prandaj une s'te mbaj mend, a kupton? Ndersa ti kaq fort me mban mend, sa me je ngjitur si muti ne kepuce ...

                                                        1. k
                                                         korcari tjeter

                                                         Puna eshte se ti nuk i mban mend ata qe te kane shkerdhyer se jane shume.

                                                         1. t
                                                          tralala zura nje gale

                                                          Ehaaaa qenke i trashe ti, me siguri do jesh coban Devolli!

                                                 2. C
                                                  Cen debatikasi.

                                                  Di gjë njeri, mos kanë instaluar kompjutera nëpër çmendina? Sepse ky "ça po thua", "që t'a dish", "që të kuptosh", "heu bre" duket si i njëjti person që komenton nga çmendina".

                                                  1. B
                                                   Beni

                                                   Lumturia vjen nga padituria. Njerezit ne ate kohe ishin te paditur dhe te padal dhe normal qe nuk kishte asnje mundesi qe ata te ishin jo te lumtur duke mos ditur cfar i mungonte. Sipas propagandes komuniste populli i kishte te gjitha. Nese un nuk e di qe egziston makina ateher un ska sesi te mos jem i lumtur se nuk kam nje makine.

                                                   1. B
                                                    Bozhigradi

                                                    Pacavure gazete! S'me plas qe nuk do e botoni. Sa do kisha qejf te iknin te gjithe shqiptaret qe nuk e duan kohen qe ju e enderroni, kohen kur njerezit vuanin per buken e gojes, per lirine e munguar. Te iknin ne vendet me te bukura. Le t'Jua linin juve te gjitha. Por te rroja e te shikoja sa te lumtur qe do ishit. Se dikush duhej te ishte armiku, e dikush duhej te ishte komunisti. E ta shijonit pastaj kohen tuaj. Dikush duhej te ishte shefi, e dikush ai qe do i nxihej jeta. Dhe ai qe do ishte shefi, do ishte ai qe ishte me i pashkolluari.

                                                    1. H
                                                     Hajro Lula

                                                     Te varfer eshte me se e sigurt dhe e garantuar ....te lumtur diskutohet nese ishim.... Me shqetesuesja eshte se varferine e trasheguam deri me sot , me te varferit atehere me te varferit dhe sot......

                                                     1. T
                                                      Tironci

                                                      Nuk arri te kuptoj nje gje ky gazetar injorant pse nxier gjithmon ne foto fshatar gomar lop karroc , o gazetar debil ku jan kombinatet te mbushura me vajza e djem uzinat fabrikat , ku esht teatri estrada sportet qe kan qen shum me lart se sot , ku jan gjimnazistet studentet treni , shyqyr qe jan filmat shqiptar qe tregojn realitetin e asaj kohe se ka 30 vjet qe politika mendjat i kan zhdukur te tera çfar esht ber per 50 vjet , aty ku Tirana esht bosh esht ora 10 e paradites dhe te gjith njerzit jan ne pun , se ne ate sistem te ter ishin te angazhuar me pun shkoll sport art , pse e sterrosin te verteten ka filmime dokumentar me ngjyra revista te asaj kohe pa fund , shtypshkronjat benin pun kolosale , pse i fshehin rrugaçet e alabaket dhe na nxierin ca foto qe nuk kan lidhje me jeten ne at koh , dhe ne paris po te filmosh ne barbes te hyn frika , shko ne amerik ne bronx te shikosh posht urave e te filmosh , askush nuk te beson se esht amerika , esht nje prapagand e urryer kto 30 vite per te fshehur çfar kemi ber ne per 50 vjet qe te shokon , shajn komunizmin per prapagand kta shkedhata e zorraxhinjt sot , mashtruset hajdutet drogaxhit e kriminelet , kta kurva kan nje prapagand aq te ndyr mashtrimi dhe genjeshtre qe te neveriten , jan llum i vertet mashtrusish si ne politik e ne mendja , po te nxierin realitetin i bie qe ti zejn me gur çfar i kan ber kti mileti , pun alabakesh erdhi rruga po ben politik vari teneqen .

                                                      1. n
                                                       normal

                                                       Ja ta shpjegon ky Beni, qe atehere paska qene i lumtur se ishte i paditur. Keshtu thote i shkreti "isha i lumtur thote se isha i paditur". Cfare nuk do na degjojne veshet. Ky e paska ditur propaganden e atehershme por ama kete te sotmen nuk e di e nuk e kupton. Ti do te thuash pse nuk e kupton ky Beni dhe gjithe benaxhinjte e tjere ketu? Se Beni ka qene i paditur atehere dhe sot eshte i ditur, prandaj kete te sotmen nuk e kupton hic, po hic fare. Eh mencuria rrjedh e rrjedh pafund nga psikopatet e sotem.

                                                      2. U
                                                       Une kuptoj

                                                       O gazetaruc,po sot qe jemi te varfer 80% e popullsise a jemi te lumtur? Lere Ilir Floririn e ca si ai qe jane te pasur,por prap nuk jane te lumtur se kane vjedh dite e nate.!

                                                       1. L
                                                        Lani

                                                        Paska pasur pasion karrocat ky?!

                                                        1. K
                                                         Kali i Karroces

                                                         Po e o Lani, e ne ate kohe vetem ne parajsen e Enverit gjendeshin karrocat ne mes te sheshit kryesor te kryeqytetit. Ce nga ndonje te keqe te kesh pasion karrocat, si thua ti o Lani Pelivani.

                                                         1. i
                                                          ik ere pirdhu

                                                          Kush te ka rrejt o Kar karroce? Futu ne google dhe kerko per vitet 1970 ne Jugosllavi, ne Greqi, ne Turqi, ne Itali te jugut ... Aty do kuptosh se je nje kokerr debili qe se ke shokun.

                                                        2. .
                                                         .

                                                         Po linde ko*e kalit te karroces;ko*e kali karroce do vdesesh…

                                                         Lini një Përgjigje