Ish-kryehetuesi i Shqipërisë: Mehmet Shehun e vrau me dorën e vet Kadri Hazbiu. Një mjek shumë i njohur e shtriu në krevat

27 Nëntor 2023, 19:19Dossier TEMA
Ish-kryehetuesi i Shqipërisë: Mehmet Shehun e vrau me dorën e vet

Qemal Lame, ish-kryehetues i Shqipërisë që nga viti 1982, ka dhënë së fundmi një intervistë në News 24, gjatë së cilës ai ngre pretendimin se Mehmet Shehu është vrarë. Pra se ish-kryeministri i Shqipërisë u likujdua fizikisht në natën 17 dhjetori 1981, për të vijuar më pas me procesin politik që iu ngrit duke e shpallur të vetëvrarë në kushte të krizës nervore.

Arsyeja pas kësaj “tabloje sinoptike” do të ishte përfshirja dhe implikimi i thellë i Shehut në detyra agjenturore me synim rrëzimin e regjimit të Enver Hoxhës. Vrasje apo vetëvrasje? Pyetja nuk ka marrë ende përgjigje pavarësisht sesa ekspertë kanë folur dhe sesa emisione janë realizuar. Në një dëshmi të vetën, apo më mirë analizë logjike, ish-mjeku Isuf Kalo ka deklaruar se Shehu vrau veten dhe kjo mbështetet nga karakteri i tij, por edhe logjika se me vetëdaljen nga skena ai negocoi me Enver Hoxhën familjen e vet.

Mirëpo vetëvrasja në kodin e PPSh-së do të thoshte largim nga përgjegjësia dhe përgënjeshtrim i besimit te partia, duke e zbuluar marrëdhënien brenda saj si një lojë pushteti me ligje xhungle. Këtë Shehu duhet ta dinte mirë ndaj cila ka qenë llogaria e tij? Vetë ky mister dhe këmbëngulja për të zbardhur këtë episod dëshmon sesa pak e njohim ne mekanizmin e regjimit të shkuar, mënyrën e të menduarit të lidershipit të tij dhe për pasojë pak kuptojmë edhe nga zhvillimet e tanishme.

“E reja” e Lames është se akuza për vrasje ka një dozë të madhe guximi: sipas tij nuk është bërë ekspertimi i personit, as i gjakut që është gjetur, nuk është hetuar mekanizmi dhe dinamika e ngjarjes, u nis procesi për komplot pa procedim penal për këtë akuzë, nuk është bërë ekspertimi kaligrafik i shkrimit në letër ndërkohë që personat e parë që kanë qenë në vendngjarje, përfshirë ish-ministrin e Shëndetësisë, kanë dekalruar fillimisht se bëhet fjalë për vrasje. Lame pretendon se ekipi I ekzekutimit ka qenë Enver Hoxha urdhërues, Ramiz Alia dhe Hekuran Isai ekzekutues dhe planit dhe administrues të procedurës ndërkohë që më befsuesja: Kadri Hazbiu, ministër I Brendshëm për një kohë të gjatë, ka kryer qitjen.

Në intervistën e dhënë Lame thotë se i vetmi ekspert që vazhdon të mbështesë variantin e vetëvrasjes është ai kriminalistik, dhe ky është Estref Myftari, ndërkohë që sipas tij, nga analiza e të gjitha të dhënave bëhet fjalë se në dhomën e ekzekutimit kanë qenë pesë persona. Dy oficerë që kanë ushtruar dhunë ndaj Shehut, të cilin e kanë mbajtur në këmbë, një zyrtar shumë i lartë i Ministrisë së Brendshme që nuk arriti dot të kryente qitjen nga frika, Kadri Hazbiu që kreu ekzekutimin dhe një mjek që ka bërë shtrirjen e kadavrës në krevat. Ky mjek sipas Lames ka marrë më pas dhe pas ndryshimit të regjimit detyra shumë të larta. Ngjan një skenë filmi.

Tema elaborohet në një libër të Lames që titullohet në mënyrë kuptimplotë “Përjetësimi i pushtetit”, që mesa duket sugjeron se lufta e klaneve brenda PPSh-së përcaktoi rrjedhën e pushtetit në Shqipëri pas ndryshimeve të pritshme politike që do të vinin.

Kjo është një tezë që gjen mirë vend në shpjegimet sempliste të atyre ngjarjeve që do të ndodhnin, por që në të vërtetë nuk i qëndron një analize historike serioze. Sepse është shumë e vështirë të ndërtosh një akuzë të këtij niveli pa patur prova bindëse, por vetëm mbi deduksionet post. Mbi këtë propozim të Lames ne do të duhet p.sh ta lexojmë dëshminë e Enver Hoxhës dhe Ramiz Alisë për lajmin e vetëvrasjes si një njoftim për zbatimin e urdhërit që Alia ka bërë te Hoxha një ditë më pas. Me Kadri Hazbiun që kryen aktin për të blerë jetën e vet, në një shfaqje naiviteti politik të rrallë, ndërkohë që e gjitha kjo luhet vetëm për karrierën e Ramiz Alisë.

Nëse është kështu atëherë burgosjet e Alisë dhe Nexhmije Hoxhës i shpëtojnë këtij parashikimi dhe detyrimeve që rrjedhin nga bashkëpunimi në këtë krim i cili bën përjashtim edhe brenda vetë dialektikës së dikaturës së Hoxhës: ky është i vetmi akt në të cilin shpjegimi me grup armiqësor nuk funksionon. Është e pamundur që të bindësh një shoqëri të tërë se numri dy ka qenë agjent për kaq kohë dhe të të besojë.

Likujdimi i Shehut kumbon dhe kumton një luftë pushteti, ndaj edhe u shpenzua aq energji për ta justifikuar atë edhe me një libër si Titistët. Dhe që është e tillë këtë mund ta shpjegojë edhe fakti se ende sot ka një fill dallimi mes zyrtarëve apo njerëzve me pozitë të asaj kohe kur vjen puna mes dy figurave: Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut. Një fill që reflekton tensionin e marrëdhënies së tyre, por edhe përpjekjen për të veçuar kontributet e njërit dhe të tjetrit në suazën e shtetit shqiptar të kohës. Por edhe vendin që zënë te nacionalizmi intelektual shqiptar. Është kjo një arsye që tema të tilla duhen prekur nga historianë profesionistë dhe me dokumente për të mos mbetur viktimë të spekullimeve apo sugjestionimit që vazhdon të ushtrojë mekanizmi policor I Diktaturës në imagjinatën e shumëkujt. (Respublica)

78 Komente

 1. Z
  Zaza

  Ky qemal lame duket qe eshte njeri i ulet. Po ti me qemal qe me ngjan me saliun je i persekutu 10 vjet kryehetus Mund te flasesh brockulla

  1. K
   Ky eshte nji maskara

   funerina qe kan 33- vjet e sajojne gjthcka. cdo bejne tjeter .ky eshte zanati vjeter i shqpkarit . Armikun e ben mik pasi ka shkedhyer vare e preh fisin

   1. k
    kur reabilitohen kriminelat e hoxhes

    Cfare na i nxirrni keta lloj palacosh dhe ish kriminela,qe per te egzistuar dhe reabilituar lekuren e tyre mund te sajojne cdo genjeshter absurde dhe te ndotur? Eshte shume llogjike dhe e besueshme ajo qe lexon ne librin e Marash Hajatit,qe kjo ishte nje vetvrasje.Dhe kjo perligjet me se miri me ate kur shkruan,qe mbas ndodhise,Hoxha beri nje vizite ne nje ekspozite arti,ku shihesh qe kish ndryshuar teresisht ne pamje dhe ne zerin e dobesuar.Plani i Hoxhes ish ta torturonte hap mbas hapi Mehmetin dhe familjen sic kish bere me paraardhesit dikur shoke te tij.

    1. J
     JOHAN VOLFGANG GETE

     Cuditem se sa shume i japin vend nje kllouni dhe maskarai si Qemal Lame. Qemal Lame, ish-anetar i KQ te PPSH dhe Kryetar i Hetuesise se pergjitheshme, mbas vitit 1991 ka marre pozat e disidentit dhe antikomunistit te rreme, ashtu sic kane bere edhe qindra te tjere si ai, njerez arriviste e karrieriste, te cilet per pushtet vrasin edhe babane e tyre. Kam lexuar disa libra dhe intervista te tij dhe mbetesh pa mend nga mendjelehtesia dhe mungesa e dinjitetit ne trajtimin e shume ngjarjeve e personazheve te kohes. Gjithkund e paraqet veten e tij si njeri i paster, i kulluar, luftetar i paepur per drejtesi etj.etj ndersa te tjeret qe e rrethonin,sipas tij, ishin intrigante, diktatore, injorante etj. Pretendon se deshen ta asgjesonin ( me keto perralla ka fituar azilin politik ne Gjermani ), mirepo nuk na thote pse iku ne dhjetor 1992 ( kur kishte fituar " demokracia " e cila do ta mbronte me pahir kete dishepull dhe luftetar antikomunist )dhe jo me pare, kur ishin ne pushtet ata qe do ta vrisnin. Ky fodull dhe karagjoz na jep tani konkluzione ( merreni memend se ka qene kryehetuesi i vendit ) pa sjelle asnje prove. Femijet e Shehut dhe te gjithe personat qe kane qene aty pas ngjarjes, pohojne se Shehu kreu vetevrasje per shkak te rrethanave ne te cilat e vune ose vuri veten. Gjithashtu, ekspertimi i shkrimit eshte bere dhe ka rezultuar 100% i Shehut. Mos u merrni me sharlatanin Qemal Lame, njeri pa nder e dinjitet.

    2. D
     Drejtësia

     Te jesh pjelle e ketyre kulisave, sic ke qene ti dhe padites i ketyre kulisave, sic po ben ti, o Lame, keto quhen pjella bastarde.

     1. L
      Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

      Jo pjelle, po ky eshte nje plehre, me mire do i shkonte nje bajge... Po c'jane keto karlliqe qe nxjerr ky idoti i matufepsur... Ose e kalen mendja, ose kerkon te perfitoj me keto teori filmash agjenturor, Sci-Fi, drama policeska, me shpresen qe nxjerri ndonje pare. Si i thon kesaj pune, "nje budalla hedh nje gur ne lum, dhjet idiot hidhen per t'a nxjerr..." Ik more idiot, se ke qene dhe Kryekari i Hetusise se Shtetit dhe mos u perpiq te n'a shesesh keto hhstorite e 5 personave qe ca e mbanin ne kemb dha pushkatimin qi paskan bo mu ne mes te shpise. Ik more burr langaraq!

     2. J
      Jorgo

      I fundit ne kete bote qe dikush mud te besoje esht ky surrati i ndyre me emrin Qemal Lame

      1. K
       Kujtimi

       Lame nje skizofren mosmirenjohes. Qenie e lige.

      2. N
       Nul Moka

       Mjek6 na qenka Sali Berisha, ë?

       1. i
        i paftyr

        Nuk e besoj se ky fundërrine meerret me të vdekurit. Ne nje emision me Robert Papën,gati 15-16 vjet para thoshte se Mehmeti vrau veten. Ështe burre i ulet.

       2. N
        Nik

        Ky Q. Lame po ben spekullime shume te çuditshme, me shume duken si skupe, apo mashtrime mediatike! Ishte dhe kryehetues ky debil! Si duket do te fitoje ca para duke shkruar libra me mashtrime!

        1. N
         Nari

         Ceshte ky legen e faqezi ne te njejten kohe ! Si ka mundesi qe ish kryetari i hetuesise se pegjitheshme deri ne vitin 1991,i cili ka cuar me dhjetra e dhjetra njerez ne pushkatim, tani del na ben moral dhe na jep mend ! Menjehere sa ndryshoi sistemi ne vtin 1991 ja mbathi ne Gjermani, ku kerkoi strehim politik.Kur ishte hetues ne Berat ne vitet 70,ka denuar me vdekje disa djem te rinj se medemek do hidhnin ne ere kombinatin e tekstileve ne Berat !! Se si mund te hidhej ne ere nje kombinat me nje kallep dinamiti,i cili ishte me i madh se nje lagje e Beratit,kete vetem mendja e ndyre e ketij faqeziu mund ta sajonte.Turp per televizionet qe hapin ekranet e tyre per kete palaco burre

         1. L
          LLazi

          Cfare merreni me kete zagar, ky eshte fytyra me e zeze e atij rregjimi, i shoqi i Matildes qe coi ne varr me dhjetra djem. Ky duhet fut ne burg!!!

          1. l
           luti

           Me mundesi ta kete bere Qemal Lame me Kaloshin se sa Kadri Hazbiu!Mirpo pleherat e kesaj kohe padyshim perfitojne nga injoraca e fshataresise qe erdhi pas 90 ne Tirane dhe qee hane çdo gje qe u serviret se helbete te pa arsimuar.Pas disa kohesh po kjo dyshe do na serviri se Kadriun e ka vrare me doren e vet Enveri e plot idotesira si keto dhe kjo behet vetem e vetem qe ne skene mos te dale e verteta qe vrasjet i ka bere Sali Berisha duke eleminuar te parin Hysni Kapon,pas tij Mehmet Shehun e pas Mehmetit Enverin.Ndaj edhe si pasardhes te tij Ramiz Alia zgjodhi pikerisht kasapin Sali sepse vetem ky mund te zdukte çdo gjurme te atij sistemi me ane te djegjeve,shkaterimeve dhe vjedhjeve kuptohet fale mbeshtetjes qe kishin nga "mikuk "qe i instruktonte çdo nate.Ndaj Sali Berisha kercenon sot dhe eshte i bindur per mosndeshkim sepse po hapi gojen ai demokracia kthehet ne dhjemokraci e sjelle nga "ustallaret e kryekrimit Sali " .Saliu eshte monument agjenturash e per rrjedhoje edhe shpallja non grata eshte per ti hedhur hi syve ketij populli tashme injorant qe malipulohet si ta duash.Ja perse nuk ka per te ardhur kurre demokracia ne kete vend.

           1. P
            Pse ishte i pergjedhur Saliu ! pasardhes !

            Luti kjo koment eshte me i besueshem ! se po ti Analizoshe gjerat dele Saliu qe e ka bere kete krim ! si shume krime qe ka bere ne keto 33 vite ! nuk eshte habi !

            1. P
             Pse ishte i pergjedhur Saliu ! pasardhes !

             Luti kjo koment eshte me i besueshem ! se po ti Analizoshe gjerat dele Saliu qe e ka bere kete krim ! si shume krime qe ka bere ne keto 33 vite ! nuk eshte habi !

            2. K
             Kelmendi

             Genjeshtra pa hesap.

             1. N
              Neri

              Njeriu qe nuk permendet me emer duhet te jete vet Qemali dhe Fiqireti..Nuk ka njeri qe e beson qe te hyjne ne dhome 5 veta dhe Fiqireti te mos i kete ndjer dhe ti lejonte qe ti vritnin burrin.,truprojet,mjeku etj.Po Qemali si k/hetus cfar pergjegjesie ndjeu qe u bene gjithe keto shkelje dhe ai i pranoi.Burrat luftojne perballe armikut dhe jo kur armiku terhiqet se ne i themi ketij rasti si ai qe pyeti cfar ere ka gjaku.

              1. t
               toni mavrija

               Duhet te ishe marre me me shume intriga ne librin tend,se me keto nuk te shitet o trimi Lame.

               1. I
                Ilir

                Pavaresisht u vra apo u vetevra kh qe shkruan eshte nje maskara burre njeri kriminel qe e ktheu hetuesine ne kamzhik mbi njerzit.Mediat nuk duhet ti pranojne ketij krimineli shkrime apo ti japin kihe ne media ndoshta ky mundet te ishte denuar me shume se byroystet se ky ishte kamzhiku i tyre e kam vuajtur vet persekutimin e njerzve te ketij zagari te sistemit

                1. I
                 Ia ke fut si Kau Peles

                 Edhe ky kari ka pas qene kryehetuesi i Shqiperise??? Njerezit cfare nuk shpikin per tu dal emri ne gazete…

                 1. a
                  astrit

                  Pse eshte e rendesishme vrasja apo vetvrasja e Mehmet Shehut? Per mua ishte nje sinjal qe komunizmi alla enverist po i vinte fundi!

                  1. L
                   Luli

                   Kjo histori ka nje te vertet. Keyeministrit nuk i behet autopsi! Pse?

                   1. L
                    LAME qemali

                    TURP.TURP. DHE PËRSËRI TURP. TË MERET NË PYETJE DHE N.Q.S. NUK KA FAKTE SHKENCORE TË ÇOHET NË HAPSANE. KUSH ËSHTË QËLLIMI I KËTIJ INFORMACIONI, NE DOLL KEMI HALLE NË KËTË VËND. NË MOMENTE TË CAKTUARA KJO FIGURË E NDYRË NA Ç'FAQET..PËRSE???Kaq për kësaj rradhe.

                    1. N
                     Noci

                     Ky ka qene persekutori me i madh qe ka patur diktatura dhe sot e perdorin mediat per te treguar gjoja gjerat qe kane ndodhur ke ky ka rrahur dynjane,i ka bere te pranojnë krimin per t'i denuar.Kryeveper eshte thenia e Fadil Hases "Nuk e dija se paskam qene kaq kriminel" .Ky i ka bere me deshmitare ne rrene per te plotesuar numrin e armiqve qe kerkonte Enveri.

                     1. i
                      i indinjuari

                      O Lame a pushoi se shurruari ne menyre te pa vullneteshme jot shoqe apo akoma vazhdon si ne adoleshence e rini.Kapeni e qijeni ne bythe kete mashtrues muti

                      1. M
                       Mendimi im i thjeshte !

                       z. Qemal Lame kaqe i rezervuar qenke dhe i trembur qe te tregoshe ne diten e sotme mbas 33 viteve Emrat konkrete qe kush jane Ai ish Oficeri dhe Ai Mjeku ! Ne te gjithe tregimin ne Interviste tregon disi si i besueshem ! por dhe pake apo shume i ndrojtur ! Opinioni per juve sa ishit ne ate Detyre ! nuk ka qene dhe shume Negative , sic eshte perfolur nga Opinioni i njerezve ! fundja ke qene i ngarkuar ne ate Detyre ...dhe do zbatoje urdherat dhe detyrat qe te vinin nga larte... per te gjithe Opinionin do te ishte mire te flsije me hapur ! apo prete deri sa te japin shpirt ata qe paskan mare pjese ne vrasjen e Mehmet Shehut !

                       1. M
                        Mendimi im i thjeshte !

                        z. Qemal Lame kaqe i rezervuar qenke dhe i trembur qe te tregoshe ne diten e sotme mbas 33 viteve Emrat konkrete qe kush jane Ai ish Oficeri dhe Ai Mjeku ! Ne te gjithe tregimin ne Interviste tregon disi si i besueshem ! por dhe pake apo shume i ndrojtur ! Opinioni per juve sa ishit ne ate Detyre ! nuk ka qene dhe shume Negative , sic eshte perfolur nga Opinioni i njerezve ! fundja ke qene i ngarkuar ne ate Detyre ...dhe do zbatoje urdherat dhe detyrat qe te vinin nga larte... per te gjithe Opinionin do te ishte mire te flsije me hapur ! apo prete deri sa te japin shpirt ata qe paskan mare pjese ne vrasjen e Mehmet Shehut !

                        1. P
                         Pyetje

                         42 vjet ka pritë për të na tregu "të vërtetën"?

                         1. a
                          anti25642654censurë

                          lali,kur të ka hy frika në palcë!?33 vjet janë pak!!i vetmi problem është, se nëse të del frika pas 33 vjetësh,atëherë ja fut pordhës!!kuptohet mosha dhe,sidomos,dëshira për të bërë ndonjë lek në pleqëri,bën punën e saj!! jam duke parë këtë intervistë,dhe po përpiqem të qëndroj deri në fund!ka një llogjikë prej idioti të lindur,ose alFred kaCo!!kjo budallaqja që bën intervistën,të bën të shkulësh lesht!

                          1. a
                           anti25642654censurë

                           nuk munda ta mbaroj së dëgjuari!e pamundur!ky idiot të thotë se ka qënë krye hetues në '82shin dhe më pas thotë se gjithçka e ka bërë në bazë të ligjit!!duke harruar se nga fiqiretja deri tek hazbiu kanë qënë në hetuesi dhe janë dënuar kur ky ka qënë krye hetues!!sipas gomarllëkut të tij,tërë faktet i ka nga i madhërishmi,gjeniu i shhlerëve,duro shehu!vëllai i mehmetit!kush ka durim duhet ta dëgjojë këtë intrevistë,përfshirë dhe bionden që e drejton!!

                           1. g
                            ganiu

                            Var k Ceno, ky më duket se do me ja dhi dhe Sefer Pashës. Ai kishte folur me Kadriun tre vjet pas pushkatimit, ky i ka vënë 3 oficerë për ta mbajtur Mehmetin. Edhe Bruce Le të kishte qenë Mehmeti, nuk do duheshin aq njerëz. Sa për Duro mavrinë, ke të drejtë. Mehmeti su kishte lënë pikë inteligjence vëllezërve të tij. Duke filluar nga Duro që ishte më i zgjuari i kusurit të djemve të shehut, e duke mbaruar me atë koqen që vishte uniformën e gjeneralit të Mehmetit dhe dilte rrugëve.

                         2. f
                          fredi

                          je shume vone per tu bere burre i mire, shqiptaret ta kane caktuar vendin qe te takon, te pakten mund te zgjidhje heshtjen

                          1. D
                           Deda...

                           Ki kaka është deshmia se kush ishte klani Hoxhes... Jo për të mbrojtur Kadriun se nuk mbrohet perderisa i sherbeu atij regjimi: por Kadriu mor zagar mori pjesë ne luften e Drashovices kunder Gjermaneve e vetmja lufte frontale e Clirimtares ku dhe u plagos... Ne hetuesi ku e bënë cope-copë, e tha në mes të gjyqit: të dalë një qe jo vetem ta kem keqtrajtuar por dhe qoftë dhe ta kem shtyrë... O kake, s'ia paske idene se c'eshte burri dhe karakteri burrit... Gjeja me normale, s'ka si të jetë ndryshe me një kelysh të Qoftelargut...

                           1. M
                            Momqirsi grekofoneve

                            Bashkim Shehu, djali i vogel i Mehmet Shehut ka deklaruar per radion “Zeri i Amerikes” ne fillimvitet ‘90 se babai kreu aktin e vetevrasjes. Kete e kam degjuar me veshet e mi ashtu sic e kane degjuar mijera te tjere. Se cfare shkruan Lamja me pas, eshte problem i dementias.

                            1. A
                             Antikomunist

                             Po si mundet te tolerohwt kjo situate?! Kane filluar te dalin pa frike katilet e Enverit, ata qe kane vrare e torturuar, ata qe duhej te kalbeshin ne burg!!! Dhe u lihet te tregojne historine!!! Ate histori qe duan ata te tregojne!!! Ky eshte kulmi!!! Mendoni nazistet ne ekranet televizive Gjermane!!! Kulmi!!!!!!!!! Dhe Mero u jep hapesire ne faqen e tij propagandistike me porosi te Edvinit!!! Turp!!!

                             1. *
                              ***

                              I thoni ndonjë mjeku të mirë r’i kontrollojë ilaçet që mer ky debil. Se lemerisi dynjanë.

                              1. Q
                               Qemal mashtruesi

                               Eshte per te ardhur keq qe kesaj kategorie njerezish pa dinjitet e pa personalitet si Qemal Lame i jepet hapesire e pamerituar ne media per te tjetersuar te vertetat te cilat tashme jane pjese e historise. Ky njeri pervecse i pafytyre , megalloman, delirant eshte dhe manipulator i paskrupullt deri qesharak…

                               1. ?
                                ???

                                Ore ca e ka Fefzo Fantomasin ky? Ah ju plak gruja te shkretit qe i nxirte lek ne Mannheim.

                                1. R
                                 Rezi

                                 Ky është Adriatik Llalla ose Prel Martini i vitit 82. Si u bë ky kryetar hetuesie? I puthte bythën Hekuran Isait, Matilda på ishte dikush dhe kur u nda hetuesia nga ministria e brëndshme, i ra shorti këtij të bëhej kryehetues. Kush e përfillte Lamen? Burrë pa asnjë vlerë. Tani që kanë vdekur shumica, shkruan ky libra… e hiqet i ditur… edhe një njeri i thjeshtë nuk i beson broçkullat e tij

                                 1. F
                                  Frat

                                  i paska qr Qemali, e paska bere perralle. po ku kishte nevoje enver hoxha ti hynte ne shtepi, e ta mbanin nga krahet e ta rrihnin e ta vrisnin. e pastaj te thonin vrau veten, o Qekar Lame. Enveri te conte ne gjyq dhe ne plum direkte, sic i coi tgjithe.

                                  1. D
                                   Drini

                                   Ky palaço u be kryehetues i Shqiperise nga hiçi sepse e zgjodhi Hekuran Isai si me te pershtatshmin per te vertetuar "Tezat" e Enverit per veprimtarine agjenturore te Mehmet Shehut dhe ky me torturat e tmershme ndaj te akuzuarve te tjere i detyroi ata te pranonin qe ishin bashkepuntore ne ate veprimtari.

                                   1. R
                                    Real

                                    Cfare thote ky hetuesi i komunizmit jane te verteta. Ky perfundim arrihet nga reagimet e komentuesve te kesaj gazete qe jane te gjithe enverista. Dhe keto nuk e pranojne kete variant sepse ju zbulohen krimet e udheheqesit te Partise dhe te popullit dhe idhullit te tyre.. Edhe eliminimi i Kadri Hazbiut eshte ne kete linje per eliminimet e deshmitareve te dyshimte ne vrasje.

                                    1. F
                                     Frat

                                     Po pse nuk foli Kadriu ne gjyq,t e thoshte qe e vrame ne Mehmetin? Sic foli per gjera te tjera, per torturat ndaj tij etj? rrote k. qemali, dy here rrote k. ti

                                    2. L
                                     Lomy

                                     Zarat e shokut hisni qe jane ne pushtet, flasin nga zilia e inati per zarat e shokut ramiz e te shoqes nexhmije … gjelle qensh qe s’mbaron kurre! Populli ben tifozin dhe pi kafe i lumtur! Pirdhuni tani deri ne telenovelen e rradhes

                                     1. .
                                      .....

                                      Deri më sot, ata qe mund te kenë kontribuar në vrasjen e ish Kryeministrit Shehu, kanë bërë ç'është e mundur t'a paraqesin si vetvrasje. Si vetvrasje e kanë bindje edhe trushplarët, dmth enveristet konseguentë. Zotëria që ka shkruar këto radhë ka qënë në majë të piramidës ndëshkuese shtetërore në kohën e komunizmit dhe si i tillë deklarimet e tij janë të një rëndësie të jashtëzakonshme, kuptohet, nëse ato janë të sinqerta. Pra, po të merren si të sinqerta atëhere mund të arrihet në përfundimin se i jemi afruar fare pranë të vërtetës. Ai thotë diçka mjaft të rëndësishme kur deklaron: urdhëruesi për vrasjen ka qënë Enver Hoxha, zbatues të urdhërit kanë qënë R. Alia e Hekuran Isai dhe vrasjen e ka kryer Kadri Hazbiu. Ishte caktuar (apo bërë sikur ishte caktuar dikush nga ministria, por që u "trëmb") dhe për të treguar besnikëri ndaj Hoxhës, e bëri shkrehjen e armës Kadri Hazbiu, njeriu që mendohej si më i afërt i Mehmet Shehut. Sidoqoftë, duhet vënë në dukje, se kjo e fundit, pra, që vrasjen e ka bërë Kadri Hazbiu është më e diskutueshme. Por, po të shikosh mënyrën se si kanë lozur me fatin e Kadri Hazbiut, duke i bërë tortura nga më të paimagjinueshme gjatë hetuesisë deri sa e vranë, kjo të bënë të mendosh se, si rregull, vrasësi duhet pa tjetër të eleminohet. Ajo që ka rëndësi, ky shkrim flet qartë për makabritetet e diktaturës komuniste, e cila nuk e pati për gjë, që për hatër të pushtetit të shfaroste bijtë e saj më besnik.

                                      1. a
                                       anti25642654censurë

                                       .....,ti qeke ma keq se ky vëllai i madh i bled fevzos!! o koqee,shiko intervistën e fevzos,një vit më parë,shiko dhe këtë të kësaj bjondes,dhe do ta kuptosh se tërë ato koqllëqet që shkruan,"Zotëria që ka shkruar këto radhë ka qënë në majë të piramidës ndëshkuese shtetërore në kohën e komunizmit dhe si i tillë deklarimet e tij janë të një rëndësie të jashtëzakonshme, kuptohet, nëse ato janë të sinqerta.",nuk janë gjë tjetër veçse mungesë llogjike!flas për llogjikë të thjeshtë,më tutje nuk mund të shkosh!! ps:të gjitha diktaturat janë të njëjta!!nuk ka asnjë të jetë e mirë o njerzore!!

                                       1. .
                                        .......

                                        Ke bërë nja shtatë komente, ku ne çdo njërin prej tyre fyen ata që nisën nga mendimi se mund te jetë vrare dhe jo vetvrare kryeministri Shehu. Tregohesh aq i shqetësuar sikur të pickon grerëza. Ç'ke, pse je i shqetësuar kaq shumë? Të jetë se, për të shkuar tek e vërteta (tashmë historike) nuk e ke të qartë, që duhen marrë në konsideratë të gjitha variantet dhe hipotezat?

                                        1. a
                                         anti25642654censurë

                                         "Të jetë se, për të shkuar tek e vërteta (tashmë historike) nuk e ke të qartë, që duhen marrë në konsideratë të gjitha variantet dhe hipotezat?".......,këtu po!!nuk kam çtë them më!!i ke rënë në pikë "i"së!!me sa po shoh unë nuk janë "marrë në konsideratë të gjitha variantet dhe hipotezat?",si thua ti!!ka mbetur pa u marrë parasysh hipoteza e alienëve anunaki të rripit të orionit,ajo e reptilianëve,ajo e CIA e KGB(në atë kohë nuk kishte ndryshuar emrin),pa përjashtur toksheshtët dhe ata të tokës sferike bosh nga brënda!!dhe e fundit është hipoteza e alienve që jetojnë si vëzhgues në brëndësi të hënës!! ky është gjithë shqetësimi,"Ç'ke, pse je i shqetësuar kaq shumë?",tim!lali ke dëgjuar ndonjëherë për "Briskun e Okamit"?? "Ai është një parim metodologjik mbi maturinë, i cili tregon zgjedhjen e një rezultati më të thjeshtë midis disa zgjidhjeve po aq të vlefshme për një problem",ky "brisk" është baza e mendimit shkencor modern. gjithë të tjerat janë thjeshtë "fiction"ose literaturë!mund të jenë fantazi të bukura ose me vlerë të "tregut të gabit"!!ky i ka në nivelin e mallit të gabit të gjetur në kazanët e plerave!! për të vlersuar këtë gomar,shko tek emri i kriminalistit dhe dëgjo intervistën e tij!kërko intervistën e para një viti me fevzon dhe më pas këtë të fundit!!dëgjoi me interes dhe në mënyrë kritike e jo për të polotësuar dëshirën tënde!gjëja që do të të bier në sy është:kriminalisti flet për atë që ka parë dhe ka hetuar,ky copa e idiotit të flet për ato që ka lexuar në shtyp,si unë dhe ti!të gjithë faktet e tij janë të përqëndruara në "kërkimet shumë vjeçare të duro shehut",vëllait koqe të mehmetit!!analiza e " të gjithë varianteve" ti o koqe po shkon pak nga pak tek alienët,me anije kozmike që kanë dërguar ushtrinë e tyre për të mbajtur për krahësh mehmetin që ta vriste kadri hazbiu me kobure makarov!!hajvan!!e mo më thuaj se të kam sharë!jam duke e mbajtur veten sa nuk ta merr mëndja!!

                                         1. a
                                          anti25642654censurë

                                          .......,hudhi i sy sa komente kam bo deri tashti,se nuk i mbaj mo men!!

                                       2. V
                                        VLONJATI

                                        Tema po degradon .Cfare shkruan artikuj te ketij krimineli. E CNA DUHET NE KUSH E VRAU MEHMET SHEHUN. N ena duhet pse nuk denohet ai qe vrau remzi hoxhen,kosta trebicken 4 deshmoret e 2011 ,26 te gerdecit ,drejtorin e bankes santosin, komisarin.E DYTA 2MILIARD DOLLARE TE ARMEVE QE MORRI SHKELZENI DHE CAMI MEHDIU QE ME PARAYE BENE JETE TE DYTE NE AMERIKE.PSE NUK DENOHET AFERA ECEZIT ,KULLAT E PALLATIT PARTIZANI.TE GJITHA KETO NU HETOHEN SE DREJTESIA ESHTE NE DORE E SERBIT SALI . MBYLLNI GOJEN E MOS U NDJENI DHE SHQIPERIA NGELET ME E KORRUPTUAR NGA SHQIPERIA KOMUNISTE.VJEDHJE ,VRASJE ,DEGJENERIM ,DROGE ,PROSTITUCION ,TJETERSIM PRONASH DHE GJYKATESI DHE PROKURORET KANE NGA 15 SHTEPI DHE PARA NE LLOGARITE BANKARE. SPAKU ESHTE SALIU QE NUK BEN ASGJE POR SHOU PER TE MASHTRUAR GJYNAQARET SI PUNA IME, KAQ SHOU BEN QE BILE NUK KA FUQI QE TA MARR NE PYETJE SE NUK DO SE LIGJET I KA. VETEM POPULLI ME LUFTE TE SHPORR GJITHE GJYKATESIT E PROKURORET ,TRESHEN E FAMESHME DHE TE SJELL DJEME TE RINJ ME KULTURE

                                        1. D
                                         Drejtesia e munguar

                                         Eshte per te ardhur keq qe gazeta Tema sjell ne faqet e saj idiotesi te tilla.Te gjithe byroistet ishin servile te Enverit.Bene cdo gje qe ai i urdheroj per te mbreteruar i qete.Te gjitha vrasjet e eleminimet ishin nje "intrige pallati".Deri kur i ra infrakti i pare Ai kishte denuar nga byroja vetem Koci Xoxen me denim kapital.Kur i ra infarkti lindi mendimi per ti zene vendin.Nga ai moment filloj eleminimi i byroisteve duke i ngritur kurthe njeri tjetri per ti eleminuar.Ne krye te tyre qendroj ai qe siguroj besimin e tij.Per cfar eshte thene ne keto 33-vite asgje nuk eshte e vertete. Qemali me shoke i sherbyen me zell atij regjimi dhe tani me genjeshtra kerkon te fitoj kredo te reja.

                                         1. M
                                          Moisi Golemi

                                          Hajjde idiot, hajde. Po mirë mo, hetues, po djemtë e Mehmetit që i thanë "natën e mirë" babait para se të flinte, ku ishin, kur 5 persona paskan qenë brenda në dhomë dhe e kanë rrahur? Apo djemtë e Mehmetit po të shkërdhenin gruan, se nënën duket ashiqare që ta kanë shkërdhyer serbët.

                                          1. l
                                           lili

                                           Plehu, pleh mbetet, sado qe koha kalon. I tille ka qene lame gjithmone.

                                           1. Q
                                            Qemal Lamashi

                                            Shoke, spiunin e vrau Milua!

                                            1. L
                                             Lasgushi

                                             MOS u çudisni se si kjo bajgë,ariti të bëhet Kryetar i hetuesisë së përgjithëshme.Se çfarë debili dhe mavrie ka qënë në drejtim,vetëm ata që kanë punuar me të e dinë. Si ariti deri në atë pozicion. Vetëm dhe vetëm në bazë të sharmit të MATILDËS,gruas së të dhe miqësisë së saj,me një nga drejtuesit kryesorë të Byrosë Politike të PPSH. Pyesni komshijtë e ti në vëndin e banimit. Por ky debil,nuk ka as sy e faqe dhe as turp Ky,m... është bërë pengesë kryesore,përveç të tjerave,me idiotësinë e spikatur profesional,për mosbulimin e autorëve të masakrës së 2 prillit në Shkodër.Kjo edhe me ndihmën e tëpaaftëve hetuesa dhe zëvëndësittë ti,Besnik Ymeri dhe Bashkimi.ë Caka. Yy...farë e keqe,mos na bezdis....zhduku.

                                             1. T
                                              Tirona

                                              Asgje nuk mund te perjashtohet. Nga ai sistem me ato monstra mund te prisje me te pamunduren dhe çnjerezoren. Kadri Hasbiu pleeeeeerrrreeee dhe kriminel po aq sa shefi i tij Enveri dhe e gjithe ajo klase monster. Z. Lame mund te kete te drejte ne ato qe thote sepse ishte ne nje pozite te tille qe i dinte te gjitha, tjeter gje se sa publike behej. Edhe qe mund te kete qene Saliu qitesi kete nuk e perjashtoj, sepse perkushtimi i tij ndaj sistemit komunist ishte shembullor. Njeri pa karakter dhe pa moral eshte.

                                              1. a
                                               anti25642654censurë

                                               tirone,kuptohet që asgjë nuk mund të përjashtohet!!mund ta kesh vrarë dhe ti!!apo jo??prandaj duket që nuk ha mut kot!!o koqeeeee si ti dhe shumë të tjerë,nuk lini asnjë mundësi,duke filluar nga xim kulufi deri tek alienët e universit të katërt nga e djathta e universit tonë,dhe nga e majta e universit të qyfyrit!!

                                               1. T
                                                Tirona

                                                Ti replikove me menyren tende vulgare por argument nuk dhe asnje. Madje as opinionin tend qe te mund te te replikonim. Shqip po flas nese nuk me kupton dot.

                                                1. a
                                                 anti25642654censurë

                                                 o koqe,a mund të arsyetosh me gomarin??unë jo!!sot të mbysin ambientalistët ti hysh në dru,pradaj i futet një e sharë dhe në pidh të satëme!!hy debil!!hyr në you tube dhe shikoje intervistën dhe do të kuptosh se lamja nuk ka ditur asgjë,dhe gjithçka e mbështet në ato që ka lexuar!!e mbi të gjitha në tërë gomarllëqet e duro shehut "E PLOTË/ “Mehmet Shehu është vrarë”, rrëfimi i fortë i Qemal Lames: Oficerit iu dridh dora, aktin..."!!

                                              2. a
                                               anti25642654censurë

                                               të jetë punë moshe apo thjeshtë një mitoman plak??të zë lemeria për "faktet" që dalin kohë pas kohe!!të marrim fillimin! hazbiu akuzohet nga regjimi se kishte shkruar fshehurazi te mehmeti dhe i kishte thënë"vra veten se do zbulohemi"!kjo "vërtetohet" nga thënja e një personi tek i cili hazbiu kishte qënë për darkë,dhe nga shoferi i tij!të dy këta e kanë mohuar pas rënjes së diktaturës! përmëndet "thënja"e lambi ziçishtit,min i shëndetsisë"këtë e kanë vrarë"!!që nuk vërtetohet nga asnjë person direkt,por të gjithë e sjellin të dëgjuar! pas rënjes së diktaturës,dalin variantet e tjera njëra pas tjetrës!!hazbiu jo vetëm ka shkuar por dhe ka shtirë mbi të!hazbiu pasi ka ka dalë fshehur pas vrasjes,është rikthyer për tu siguruar se e ka vrarë!i fundit ka qënë veveçka që ka thënë se hazbiu ka shkuar dhe një herë të tretë duke thënë"përse nuk flitet për herën e tretë që hazbiu është këthyer në dhomën e mehmetit"! tashti na del dhe lamja që na thotë se ishin 5 veta që morën pjesë në vrasjen e mehmetit!! zoti na ruajt!!pas infermieres që i kishte dhënë një qetsues,gjumë dhënës,u deshën 2 oficerë,të fuqishëm dhe të dhunshëm, një oficer i tretë frikacak,që nuk ja mbajti bytha të qëllonte,një mjek që nevojitej për ta shtrirë në krevat,dhe hazbiu si rezervë,nëse dikush nuk do kishte guxim për të vrarë mehmetin!! nuk e di a ka njeri që mund të lexojë një "roman të verdhë" të tillë??o mero mirë që qemalit i ka shkuar mëndja për të kapur miza,po ti si mundesh të vendosësh të publikosh gomarllëqe të tilla!!aman mor njeri se dhe dëshira për bërë ndonjë kacidhe ka një kufi!mos mor hajvan,mos!mos e ul veten kaq shumë!!më mirë shtri dorën për ndonjë lek si lypsar se të nxjerrësh gomallëqe të tilla!do të të respektoja më shumë!!debil

                                               1. C
                                                C

                                                Ky si familje ka marr njerez ne qafe. I vellai gjykates ne Elb denonte njerez te pafajshem me nenin 55

                                                1. S
                                                 Shkërdheni

                                                 Njoni aty thotë që në dhomë të Mehmetit hynë 5 veta dhe e vrau Kadriu. Ju kujtoni se mbaruan njerëzit e rangut të ulët që ta vrisnin Mehmetin, që duhej ta vriste Kadriu. O Qemal, ti don të fusësh në grindje, fisin e Mehmetit me fisin e Kadriut dhe s'të han meraku për të.

                                                 1. a
                                                  anti25642654censurë

                                                  shkërdhe,mo ja fut kot!!sdo kishte mbet kush gjallë nëse do merreshin me "hasmëri të tilla","O Qemal, ti don të fusësh në grindje, fisin e Mehmetit me fisin e Kadriut dhe s'të han meraku për të."! ky është thjesht një koqe asgjë më tepër!!

                                                 2. K
                                                  Kiu

                                                  Ky moster u be kryehetus nga Lal Hekri se nuk e njihte dhe pirdhte njer ne ate kohe sepse meriten e verme kishte skuthllikun dhe bythlepirjen. Imagjino sa i trashe eshte sa edhe si kryehetus akoma nuk e di as vete u vra apo u vetvra mehmet shebu, kryeministri i vendit. Ik Qiu I pafytyre

                                                  1. S
                                                   Shkodrani

                                                   Titullin na e thatë. Po çmimin? Jo për gjë, por as në Google nuk gjendet. Kërkova te zhanret përralla për fëmijë, fantazi, përralla me agjentë sekretë, por nuk i'a gjeta çmimin. Sa kushton libri ju lutem?

                                                   1. N
                                                    Njerez pa dinjitet ! keni bythe rrugeve i keni !

                                                    Meruni meruni me Qemalin ! ky na paska zene dhe vend ne Gjermani ! Habi se si Gjermania ju ben vend ketyre krimineleve ! Te tjeret vetem hajne nga nje cope ? m ? kush eshte i cenuar nga ky Ekzemplare Qemal ta kapi prej veshi ! dhe mbaroi loja .. Qytetaret kure nuk paten bythe kure ju versulen Viles te Dikatorit hoxha ! Neritan Ceka ktheu turmen ! tregojne deshmitaret ! Te gjithe Diktatoret e mbetur leviznin lirisht neper rruge ! te presekutuarit qe humbne njerezit e tyre te dashur ! ju versulen demshperblimit ! i haruan vdekjet dhe vuatjet ! Edhe sote bl bla Sali Kirminel ! dihet ! keni bythe kapeni dhe lidheni dhe mbaroi loja...jo vetem bla bla bla..Popull i himbur pa dinjitet !

                                                    1. N
                                                     Njerez pa dinjitet ! keni bythe rrugeve i keni !

                                                     Meruni meruni me Qemalin ! ky na paska zene dhe vend ne Gjermani ! Habi se si Gjermania ju ben vend ketyre krimineleve ! Te tjeret vetem hajne nga nje cope ? m ? kush eshte i cenuar nga ky Ekzemplare Qemal ta kapi prej veshi ! dhe mbaroi loja .. Qytetaret kure nuk paten bythe kure ju versulen Viles te Dikatorit hoxha ! Neritan Ceka ktheu turmen ! tregojne deshmitaret ! Te gjithe Diktatoret e mbetur leviznin lirisht neper rruge ! te presekutuarit qe humbne njerezit e tyre te dashur ! ju versulen demshperblimit ! i haruan vdekjet dhe vuatjet ! Edhe sote bl bla Sali Kirminel ! dihet ! keni bythe kapeni dhe lidheni dhe mbaroi loja...jo vetem bla bla bla..Popull i humbur pa dinjitet !

                                                     1. N
                                                      Njerez pa dinjitet ! keni bythe rrugeve i keni !

                                                      Meruni meruni me Qemalin ! ky na paska zene dhe vend ne Gjermani ! Habi se si Gjermania ju ben vend ketyre krimineleve ! Te tjeret vetem hajne nga nje cope ? m ? kush eshte i cenuar nga ky Ekzemplare Qemal ta kapi prej veshi ! dhe mbaroi loja .. Qytetaret kure nuk paten bythe kure ju versulen Viles te Dikatorit hoxha ! Neritan Ceka ktheu turmen ! tregojne deshmitaret ! Te gjithe Diktatoret e mbetur leviznin lirisht neper rruge ! te presekutuarit qe humbne njerezit e tyre te dashur ! ju versulen demshperblimit ! i haruan vdekjet dhe vuatjet ! Edhe sote bl bla Sali Kirminel ! dihet ! keni bythe kapeni dhe lidheni dhe mbaroi loja...jo vetem bla bla bla..Popull i humbur pa dinjitet !

                                                      1. S
                                                       Shoferi

                                                       Me vjen turp nga kjo deklarate. Kur ka qene ky kryehetues, po mire ja kane bere popullit shqiptar.

                                                       1. a
                                                        anti25642654censurë

                                                        shofer,një herë e një kohë dëgjoninm "udhëheqësit" të flisnin nëpër mbjedhje a kongrese,dhe habiteshim me njohuritë e tyre,me gjuhën e pastër(shpesh të linte për të dëshëruar theksi krahinor i të gjithëve),me argumentet e "fuqishme"!më pas!?filloi periudha "demokratike"ose demokraci alla ramz alia,dhe "udhëheqësit" filluan të dalin në TV drejt për drejt,ose "live"!!aty filloi "habia"jonë,ose më mirë zhgënjimi ynë për "udhëheqësit" tanë të ditur!akoma nuk në shkulet nga mëndja pyetje/përgjgjia që i dha një djalë hekrit pas fjalës së tij të ndritur prej pijaneci"ju jeni ata që na keni drejtuar deri tashti?"!më pas shtypi i manipuluar,si ky i sotmi,nxorri pak nga pak tërë "diturinë" e udhëheqësve tanë!!të manipuluar apo të pa manipuluar,pamë se "udhëheqësit" tanë,nuk ishin gjë tjetër veçse pjellë e shoqërisë që "i kishte zgjedhur" ose më saktë që sundonin!!më pas me kalimin e kohës pamë dhe ditaret e "udhëheqësit të pakundërshtushëm dhe të gjithëditur"!!rastësisht qëlloi që të lexoja për herë të dytë të njëjtin emër në ditarin e tij!hekrin!!enveri shkruante se "ishte dakord me bashkimin e gjermanive,por vetëm nëse gjermania e bashkuar do merte drejtimin e asaj demokratike,dhe se të gjitha këto i kishte diskutuar dhe me "shokun hekuran""!! përfytyro nivelin e "komandantit" me kë i bisedonte çështjet e gjopolitikës dhe do të arrish në përfundimin se kush do ishte "Kryehetuesi" i shqipërisë!! duke lexuar për të gjitha këto karllëqe të "udhëheqjes" së shkuar,mendova se nuk kishin faj të shkretët!!"aq dinin,aq bënin"!asnjëri perj tyre nuk kishte rrojtur në demokraci,asnjëri nuk kishte informacion të hapur nga bota,asnjëri nuk pati mundësi të ballafaqonte mendime të ndryshme,të vlersonte me objektivitet mendimet e të tjerëve!!por nuk ishte e vërtetë as kjo!!në 30 vjet mundësi për të parë diçka ndryshe,prapë nuk pati asnjë ndryshim!megjithëse 1/3 e jetës së saj bashkshortja e "komandantit" e kaloi në periudhën e mundësive të ndryshme,ajo nuk arriti të kuptonte se kishte bërë një mut të madh gjat periudhës që kishte "udhëhequr" shtetin shqiptar!o ishte shumë e ndyrë,o ishte budallaqe e lindur,por në fund të fundit nuk arriti të nxirrte nga goja "kemi bërë një gabim",majftonte të thoshte "një gabim" të vetëm!ajo dhe fëmijët e saj,iliri e pranvera(ai tjetri është koqe që të lë përshtypjen se ka ndryshuar),mbetën mushka që nuk lëvizën as një milimetër nga origjina e tyre ekuide,nënndarja gomar!!e njëjta gjë ndodh dhe sot e kësaj dite!!shiko bisedat që bëhen në TV,duke filluar nga drejtuesi deri tek "ujku" i bërxullit,dhe do të kuptosh nivelin tonë si popull!!mund të rastisë dikush që të flasë rrjedhshëm dhe pa pantomima,por të jesh i sigurtë që nuk do ta shohësh më!!askush nuk pranon që ta intervistojë!të thuash një fjali me 10 fjalë,të përdorësh presje e pika në një bashkbisedim!?sotë është jashtë mode,nuk është e kuptueshme nga stafi "drejtues" i TV,nga publiku!!sot duhet të flasësh njëlloj si shkruhet në "WatsApp",vertikalisht dhe jo horizontalisht si shkruhen gjuhët latine!!

                                                       2. T
                                                        Tarrasi

                                                        Qemal do te thote turqisht mendje ndritur, ndersa ky Lamja na del mendje pjerdhur. Po si ka mundesi te thote te tilla brockulla nje ish kryehetues, kur e di forte mire se nje njeri nuk shkruan letra pas vdekjes. Nqs nuk pati mundesi te bente ekspertzen e letres atehere, kush e pengon tani qe letra eshte bere publike?! Te thuash se dy veta e mbanin per krahesh Mehmetin dhe ate e vrau Kadriu se i dridhej dora nje tjetri, jo vetem qe je idiot i lindur, por mut muti 700 brezash. Qemalit do i beja vetem nje pyetje: Matildes i blejne me sytjena miqte e saj te cilet i porosiste te kishin kujdes numrin e gjoksit?!! Te fala xha Lame nga Tarrasi

                                                        1. Q
                                                         Qamil laco

                                                         Eshte pa vertet genjen aivrau veten kjo eshte r vertet Memet Shehu ishte bure nuk pranoje ta gjykonin njerze servila sepse vendimi ishte mare me vdekje mos genje veten dhe te tjeret o krye hetuse me shkolle nate

                                                         1. a
                                                          anti25642654censurë

                                                          për të vrarë veten ka shumë arsye!! ato janë morale, psiqike dhe të nevojës!normalisht sanjë qënje e gjallë,përveç njeriut nuk e bën një gjë të tillë!!një dre i ndjekur nga ujqërit nuk hidhet në greminë,ku do të vdesë me siguri,për tu shpëtuar ujqërve!jo ai do ndalojë dhe ujqërit do ta shqyejnë!!njeriu e bën një gjë të tillë!pra atë "arsyen e tretë"!për shkak të nevojës ai i kursen vetes shumë mundime e dhimbje!njeriu mund ta vrasë veten për shkaqe psiqike!nuk dua të përmënd ato të një sëmundje psiqike të thjeshtë,ku njeriu është i papërgjegjshëm,por rastet kur njeriu për shkak të mentalitetit të tij,sedrës,nuk pranon të përballojë një proces të caktuar!!në këtë mund të përzihet dhe arsyeja morale,pra shkelja e rregullave të moralit dhe vetgjykimi i personit!! mehmeti,dhe vetvrasja e tij,hyn tek ana psiqike!pra sedra e sëmurë e njeriut që nuk gabon dhe që nuk pranon kritika!!këto të fundit sidomos nga njerëz që ai i kishte rreth vetes,jo nga dëshira e tij,por i detyruar nga të tjerët!!këta njerëz ishin të famshmit,hekur pianeci,mali pizga karrocieri,lënga ruajtëse e patave të lushnjes,e turrli materiali për amballazh!!kjo sedër prej hiperaktivi e mehmetit ishte e njohur gjatë gjithë historisë së tij!e këtu flasim për tërë historinë që kemi lexuar për të(jo vetëm atë të periudhës socialiste)!të gjitha veprimet e tij kanë qënë veprime që mund të quhen "në teh të briskut"!!prandaj dhe gjithë fama e tij ishte prej këtyre veprimeve sa spontane aq dhe të skajshme!!e ndër tërë këtyre veprimeve të tij kemi dhe 3 raste,të publikuara nga shtypi i 30 vjetëve të fundit,ku ai ka shkruar në letra autokritike se "ka qënë gati për të vrarë veten"!!"analistët",që me analizën kanë të përbashkët vetëm pjesën e parë "anal"bëjnë sikur nuk e kanë dëgjuar,lexuar asnjëherë këtë fakt!i shmangen si djalli temiamit!edhe nëse jua sjell në pjatë të florinjtë përpara!?nuk shohin as pjatën e jo më përmbajtjen e saj!!bashkimi,djali i vetëm i mehmetit që ka qënë prezent në momentet e para,pohon vetvrasjen,por askush nuk ja pranon!!sikur qemal lamaj a turrli gomari të kishin më shumë interes për të vërtetën se i biri i mehmetit vetë!!për bashkimin nuk ka asnjë ndryshim nëse mehmeti ka bërë vetvrasje a e kanë vrarë!!edhe sikur të vërtetohej se e kanë vrarë,varianti i fundit,si thotë budalla lamja!?prapë për të nuk ka asnjë dryshim!!mehmetin nuk do ta ketë në krah!nuk do të marrë asnjë dekoratë a do të bëjë hakmarrje,a nuk e di se çfarë!!pra ai nuk ka asnjë leverdi të gënjejë!!prandaj thotë atë që ka parë përjetuar dhe di!!vetvrasja e mehemetit futi në lojë tërë atë që ndodhi më pas!!deri në atë kohë nuk kishte plan për eleminimin e tij e aq më pak të të tërë atyre që u eleminuam më pas!! sipas tërë atij materiali që është botuar(nuk pretendoj ta kem lexuar të gjithë)unë kam nxjerrë një linjë!si gjithnjë në çdo vënd ka grupe që përpiqen të kapin majën!!sa më demokratik është vëndi aq më shumë janë grupet!në diktaturat,ka gjithnjë,minimumi,dy grupe!në asnjë diktaturë nuk ka një grupim të vetëm!ka vetëm mbështetje absolute për diktatorin,por në të njëjtën kohë ka grupe që pretendojnë vëndin e tij, të paktën, pas vdekjes!!në shqipëri kanë qënë dy grupe të tilla!ai i partisë dhe ai i egzekutivit!të dy ishin për enverin dhe të dy ishin parti!i vetmi problem ishte "kush do zinte vëndin pas enverit"!përveç gjysmës së parë, ku enveri e "pastroi partinë" nga të gjithë kundërshtarët partiak,ai veproi gjithnjë kundër pjesës tjetër, asaj të egzekutivit!fakti i vetëm që dallon këto spastrime,është i dukshëm akoma sot e kësaj dite!!dhe po ti vësh mëndjen do ta dallosh në tërë sulmet që i bëjnë të dy palët!AKOMA SOT, të dy palët janë të bashkuar në një pikë të veçantë!dhe ajo që më ka bërë përshtypje është se kanë qënë jashtëzakonisht të paktë ata që kanë mbrojtur nga sulmet e të dy palëve atë që ishte,nëse do ta thoshim sipas titos"i paangazhuar"!!dhe ky ishte personi në fjalë që lakohet gjithnjë për ditën e fundit të mehmetit!!"Kadri Hazbiu"!!!!si e kam thënë dhe herë të tjera,periudha kur ka ndodhur kjo ngjarje përket me periudhën e rinisë time,me periudhën kur njeriu fillon e kupton atë që ndodh dhe përpiqet të gjejë të vërtetën!!periudhën e "puçistëve",'74,e kam jetuar,or thejsht si fëmi,prandaj nuk ka ngjallur atë dëshirë për tu interesuar si me këtë rast!!gjithnjë sipas publikimeve të bëra pas '91shit,direkt pas vetvrasjes së mehmetit,kemi propozim të enverit që hazbiu të marrë postin e tij!mospranimi i hazbiut ka qënë pika që ka zbrazur kupën!!ka qënë vendimi me vdekje për të!!ky dënim nuk ka ardhur ashtu si "një rrufe në qiell të pastër",por ka qënë vazhdë e shumë veprimeve "të gabuara" nga ana e hazbiut!!nga fundi i viteve '50 deri në prag të viteve '70 ai ka kërkuar 3 herë që të japë dorheqjen nga posti i tij!motivi!?"për ti lënë vënd brezit të ri",dhe me "brez të ri" duhe të kujtoni se ai kur u pushkatua në '83shin ishte vetëm 61 vjeç,pra gati 30 vjet më i ri nga koha që kishte kërkuar për herë të parë dorheqje!!enverit nuk mund tia fusje me "slloganet e tij"!!gjat tërë pastrimeve që i janë bërë shtetit shqiptar,ashtu si ju ngrit akuzë dhe në gjyq,"ai nuk ka zbuluar asnjë grup antiparti",mospranimi i postit të mehmetit,ishte "nuk dua të marr përsipër gjithë ndyrësinë tuaj"!pra thjesht "unë hyra në këtë lojë si një i ri idealist,dje nuk munda të dal,por sot nuk dua të vazhdoj"!! prandaj dhe sot e kësaj dite ai sulmohet nga të dy krahët!!mbrohet vetëm nga një pjesë e atyre që e kanë njohur direkt!!pavarsisht se ai u dënua si një person që kishte penguar zbulimin e gjithë veprimtarisë armiqsore nga ana e MPBsë dhe sidomos nga ana e sigurimit,pas rënjes së diktaturës,MPBja dhe sigurimi u bënë shkarkuesi i të gjitha fajeve,i të gjithë veprimtarisë anti kombëtare,vrasjeve dhe arrestimeve,që deri dje i kishte "bërë vetëm e vetëm PARTIA"!! u zgjata pak o laço!ndonjëherë kur nuk ke gjë tjetër në dorë e zgjat pak si tepër!!

                                                          1. L
                                                           Loni pe Kolkondasi

                                                           Po boll, erë të keqen Loni tyja, boll se mu lodhe, o xhan! Të sfiliten këta injorantët që shkruajnë këtu, o shpirt i Lonit! Kaq me pasion sa po e trajton ti ketë Temë, edhe vetë Koço Danoja, marksist - leninisti më i ndritur që ka nxjerrë nahija e Tepelenës, nuk do e ckoqiste dote. Bëjë një çikë pushim, merre nja dy orë gjumë. Se mu derrmove nga lodhja, o engjëll i mirësisë dhe diturisë!

                                                           1. a
                                                            anti25642654censurë

                                                            loni du me i bo konkurencë koços!!ai nag tepelena unë nga lumi i vlorës!!si njohës i të dyve!?kush nga ne është në avantazh,unë apo danoja??më rrofsh o loni se je i vetmi që më kupton,pa ty nuk do ishte dita kaq e rehatshme!!

                                                         2. P
                                                          Popull i pjerdhur....vetem Bla Bla Bla..

                                                          Bla Bla Bla si gjithmone ketu vetem me Bla Bla Bla....nese keni bythe aty e keni ose shkruani Adresen ketu ku Banon ne Gjermani ! por te gjithe njerez pa vlera dhe pa karakter.... kure skeni bythe ti lidhni dhe ti terhiqni zvare duke filluar nga Saliu Spiuini Kryekrimineli e deri tek me i fundit !!!!! rini urte duroni dhe ti hani mtin cdo njeriu.....vetem me Bal Bla Bla.... Saliu dhe shume te tjere,,,ju kane degjenueruar te gjithve ,,,,dhe perseri aty e keni....dhe po i hani mutin ketu e 33 vjete....jeni popull pa gjake....i doni gjerat qyl.......po nuk rrezikove veten ste ndimon njeri.....prandaj parnoni cdo perdhunim qe jua kane bere dhe po ju ha bejne keta Komunistet....

                                                          1. a
                                                           anti25642654censurë

                                                           Popull i pjerdhur....vetem Bla Bla Bla..,me siguri që këtu ti ke shkuar jo vetëm emër,mbiemër,emrin e babës të nonës por dhe adresën?? o rrotë kari,kur jua kërkon të tjerëve,dhe bile kur i quan frikacakë a ça pidh satëme të shkruajnë gishtat,fillo nga vetja në radhë të parë!!shkruaj gjeneralitet e tua dhe bëj ti i pari atë që kërkon!idiotër të lindur!nuk je i vetmi ti që ha mut!! ti je i pari që pranon përdhunimin,nga gjithkush!!bile ja ke ndjerë lezetin me kohë!!

                                                          Lini një Përgjigje