Leku “ngrin” Euron, Paundin dhe Dollarin, qetësi para “furtunës”? Si e mbyllën javën monedhat e forta

9 Shkurt 2024, 16:10Ekonomia TEMA

Leku “ngrin” Euron, Paundin dhe Dollarin, qetësi para

Leku vijon të qendrojë në pozita mjaft të forta në raport me monedhat e tjera dhe sidomos ndaj euros.

Madje, gjatë ditëve të fundit ka patur një stabilitet në kufijtë e ulët në kursin e këmbimit mes monedhës sonë dhe asaj europiane duke u vërtitur mes 104.3 dhe 104.5 lekë për një euro.

E njëjta situatë paraqitet edhe në raport me dollarin amerikan dhe paundin britanik, ç’ka duket se është një stabilitet i tregut pas shpenzimeve të fundit të vitit të shkuar, për t’u përgatitur për pranverën dhe sezonin e verës ku pritet një rritje tjetër e flukseve monetare nga jashtë.

Gjithçka ndodh edhe përballë një pritshmërie ndaj Bankës së Shqipërisë, e cila ka paralajmëruar një rritje tjetër të normave të interesit, gjë që pritet të forcojë edhe më tepër lekun.

Sipas BSH, një euro u këmbye sot mesatarisht me 104.23 lekë, një paund me 121.99 lekë dhe një dollar amerikan me 96.78 lekë. /vizionplus.tv

3 Komente

 1. P
  Pleuratus

  Leku eshte nje monedhe e mbaruar sepse ekonomia jone eshte nje ekonomi e mbaruar. Mbahet artificialisht lart qe Shqiptaret jashte mos ta kthejne kapitalin ekonomik ne prone e me vone ne kapital politik. Pra elitat e felliqura incestuale te PPSHse ne Shqiperi mundohen te mbajne ne kembe nje ekonomi zombie-mafioze se e dine shume mire qe me kurs tamam kembimi brenda 3 vjetesh do punojne per NE dhe e dijme NE si e bejme shqiperine, duke filluar me shfarosjen e tyre. I dare you motherfuckers to continue this course, in the end WE will OWN you!

  1. k
   k

   Ne tregjet boterore financiare, sot beget lufte kush te bleje leke duke shitur monedjat e shvleftesuara si dollari apo euro.

   1. E
    EMIGRANTI

    Per P dhe K dy komentuesit ,jane koqe kandaresh,ku hyn ketu politika.

    Lini një Përgjigje