Sulmi ndaj sistemit TIMS, hackerat nxjerrin të gjitha të dhënat e Gledis Nanos dhe hyrje-daljet nga Shqipëria

19 Shtator 2022, 10:16Kronika TEMA

Sulmi ndaj sistemit TIMS, hackerat nxjerrin të gjitha të dhënat e

Hakerat që sulmuan sistemet qeveritare të Shqipërisë në muajin korrik dhe një javë më parë sistemin TIMS të Policisë, kanë publikuar të dhënat personale të ish-drejtorit Gledis Nano. Siç shihet dhe në foto, skeda e Nanos mban të dhënat e plota të tij dhe foto të aplikimeve ndër vite.

Në dokumentet e rrjetit të hakerave, jepen të dhëna mbi familjen e Nanos, por edhe hyrje-daljet e ish-kryepolicit në vend, që nga pikat kufitare tokësore dhe deri tek ato ajrore.

Rrjeti i hakerave “Homeland Justice”, nuk kanë kursyer asnjë detaj të të dhënave të ish-numrit një të Policisë së Shtetit. Nga një kqyrje paraprake, mund të thuhet se të dhënat janë marrë nga sistemi TIMS.

Të dhënat e daljes së Nanos nga Shqipëria janë të plota dhe përfshijnë daljen e tij për herë të parë nga vendi në vitin 2005 e deri në muajt e fundit, të vitit 2022.

Në një kohë që nga Kryeministri Edi Rama pretendohet se nuk ka rrjedhje serioze të dhënash, dalja e informacioneve të personit që deri para pak javësh kishte në dorë sigurinë e vendit, për qytetarët e thjeshtë, rreziku bëhet shumë më i madh.

18 Komente

 1. V
  Vito i Orneles se Varuzhanit

  Po kryeministri genjen o njerez per cdo gje. Eshte karakteristike e njeriut LEGEN

  1. V
   Vito mavria

   edhe ti ca me mut duhet te jesh

  2. k
   klemi

   Po perse sekrete kane qene keto te dhena, na rrofshi per vere i thone kesaj.

   1. G
    Gent P. Doda, Gjermani

    O anonimi Vito i Orneles se Varuzhanit: Pirdh-pirdh e ha M... sa te ngopesh ne Internet ose me mire tek WC e ish-SHQUP_it dhe te ish-LSI (sot Particka e Lirise).

    1. I
     Indinjata

     Keto te dhene tregojne se akoma funksionon shteti paralel Berishjan!Ata tashme posedojne gjithça fale edhe puneve te avashta te organeve te drejtesise.Kemi nje shtet te ligjeruar dhe nje paralel qe disponon te dhena nga "qytetari digjital" i dekoruar me urdher te naltmadhensise ,nga Kryeùinistri i vendit edhe pse ka nje te shkuar te erret ne ngjarrjet e 97.Rrofte miqesia shqiptaro -kineze.

     1. T
      Taulant

      Hackerat gjeten shesh e ben pershesh thote populli. Kerrici Vucicit ka shkaterruar gjithcka. Njerezit po largohen ne mase. Jo vetem fshatrat qe jane boshatisur por edhe periferite e Fierit,Vlores,Lushnjes etj jane bosh.

      1. b
       borxhliu

       Hahaahah,sekretet e shqiperise dhe shqiptareve.Mua sme rruhet toci se nese i nxjerrin sekretet e mia vetem borxhe kam dhe mbase borxhaxhinjte vene doren ne zemer e mi falin.Me kujtohet nje shprehje e te ndjerit Dritero Agolli ne parlament. E cfare sekretesh ka shqiperia,cdo kapterr jashte shtetit e di cfare armesh kemi e sa leke ka sejcili ne shtepi...

       1. E
        Egla

        ... te gjithe po ikin, vetem ministreshat e shtetit qe i bejne fresk Rames nuk luajne nga karriket.

        1. H
         Hasoni

         Po mirë hackera-t ju pse ja publikoni kur e dini shumë mirë se përben rrezik për Nanon dhe familjen e tij ai nuk ishte polic roje turni Ishte ne postin më të lartë të policisë shtetit

         1. H
          Hysniu

          Si ka mundesi. Rama paska genjyer kur tha se ata s'kishin aritur te mernin te dhenat e sistemit pasi patronazhistet e kishin blinduar sistemin . Ky u zotua te bente nje shtet te forte por i doli nje hale pa dere e dritare. Donte te bente shtetin dixhital (per te vjedhur nga tenderat e dixhitalizimit), dhe nxori ne shesh gjithe te dhenat e shtetit e qytetareve.

          1. m
           mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

           gledis nano eshte pall kari e coi policine shume poshte statistikat e tregojne kete, mos u merrni me me kte mut polic

           1. P
            Pithionelvs Obvalvs

            Këdo Topil të vësh në krye nëse nesër pretendon të marrësh frerët e Pajtonit e t'a çoshë këtë popull në udhën e mbarë , po qe se oficerët nuk janë të shkolluar e edukuar me ndërgjegjen profesionale , pra të dinë mirë ç"i pret nëse thyen urdhëresat , mos-et pra , e aq më tepër në shkalie e sipër të thyejnë sikurse edhe njërën , si Moisi , që pa që Aroni që kish harruar ç"i la si detyrë atij , Aronit pra që neglizhoi , Sokrati s'ka ç'ju bën edhe ta lexoni se janë fjalët e nxjerra nga goja e tij e shkruar nga tjetërkush në do më thellë , ende sorollaten në këtë beotinë moderne .skriptum : topil quajmë një jashtëqitje të plotë , të ngurësuar shënjë e nirë ushqyerjes që ka një formë të ngjashmë me kullën e Babilonit në miniaturë si ajo që Pol Mak Kartni instaloi në një shëtitore në Itali që satirizon mieshtat e katërkëmbëshve . Ndërsa sa për mutin që nuk ka posturë e lëshohet si bajgë , Urania ime , ajo që më riti , thoshte ; - i vënç turinjtë...!'a vinte maces turinjtë në kakën e vet , e kështu , macja nuk e bënte më në oborr kakën por në natyrë dhe mesoi edhe ta mbulonte që të mos e shkelte dikush e ndotej....pa të ofënduar .

           2. T
            Toni

            Si tha Ngjela....asnje dem...u koqja .....puna exhte se ne thane qe as per pasaporte nuk aplikohet e nuk te sherbejne ska sistem thone...

            1. Z
             ZOTI

             Prandaj jemi si vend ne gjendjen me te shkelqyer, se ka trasparence per cdo gje. Ketu jeton vetem ai qe vjedh, vret, spiunon, imorali. Njerezit e ndershmem ose largohen ose kane heshtur. Eshte e kote te meresh me keto funderina politikane, qe dine vec te vjedhin. Harrojne se cdo gje do ta vjellin. Genjejne veten per jeten lluksoze qe bejne, por ne hale do te perfundojne. Zoti vonon, por nuk harron.

             1. T
              Time traveler

              Keto te dhena nuk me duket se vijne nga hakerat. Dikush i brendshem ne Policine e shtetit i ka nxjerre nga sistemi. Ja lerofte Kina dhe India çi permban pragu, se vetem oficer policie nuk eshte qe merret me keto gjera. Policia duhet te hetoje se kush e ka bere.

              1. I
               Injoranti

               Në 2005 - sën Gledisi ishte oficer krimesh në Tiranë tek komisariati numër 4 o gazetarë leshi. Dhe është ndër të paktët që është i mirëshkolluar e i mirëedukuar. Dhe i katandisën lajmet e " bujshme" në duar të "gazetarëve" të Facebookut e kafeneve, që kanë mbaruar me rezultate të ë larta kurse për servila e mender, menderolëpirje.

               1. D
                Demotakercita

                Kjo eshte koha e"arte"e demotakercita.Kjo eshte politika e dyerve te shqyera.

                1. B
                 Beni

                 Po nuk arrestuan Amerikanet Saliun dhe Ilirin nuk do kene dhe nuk do kemi qetesi!Te dhenat po dalin nga njerezit e ketyre te dyve qe punojne ose kane punuar ne administraten shteterore

                 Lini një Përgjigje