Kush është aktori shqiptar që hodhi gruan nga ballkoni i banesës në SHBA ditën e lindjes dhe më pas vrau veten?

7 Gusht 2022, 09:35Kronika TEMA

Kush është aktori shqiptar që hodhi gruan nga ballkoni i

Florind Belliu, është aktori shqiptar i cili hodhi gruan nga ballkoni në New York dhe më pas i dha fund jetës duke u hedhur edhe vetë. 

Tragjedia e dyfishtë ndodhi teksa dje gruaja e tij Ornela do të festonte ditëlindjen. Por në vend që të ishte një ditë feste, u kthye në një tragjedi të rëndë për familjen Belliu.

Mësohet se çifti la pas dy fëmijë të mitur 2 dhe 6 vjeç. Ata prej vitesh ishin shpërngulur në New Jork për një jetë më të mirë. 

Nuk dihet ende shkaku që ka çuar 35-vjeçarin shqiptar që të ndërmarr këtë akt kaq ekstrem, për gruan dhe veten e tij. 

Florind Belliu, ka qenë me profesion aktor, ku ka luajtur në disa role, në teatër dhe shfaqje komike.

33 Komente

 1. H
  Ha mer ik

  Te jetosh ne New York eshte stres i madh dhe shume shqiptare e vuajne shume dhe kane probleme me semundjet mendore si depresioni. Di shume raste per njerez qe kane mbaruar menderisht dhe vuajne por nga turpi nuk kthehen prane familjeve ne Shqiperi. Plus qe edhe familjet qe kane ne Shqiperi nuk i duan, i duan vetem per pushime e tu sjellin ndonje lek. Ngushllime familjeve, ngjarje e rende shume.

  1. C
   Cudia

   Kush është....???? Një plerë që i dukej vetja Di Caprio dhe mbahej me bukë nga e shoqja që kishte plot të drejtë ta largonte nga jeta e vetë. Meshkuj të pështirë!!!

  2. J
   Johni B

   na vjen shume keq per ngjarjen. Edhe vete jetoj NY City. Ngjarje tronditese, aq me teper nje bashkekombsi yne merr kete akt ekstrem. Besoj do te jete ndonje rast depresioni ose zhvillime te tjera ne tru si tumore qe cojne ne akte te tilla. Po e komentoj rastin se u shkrua se i ndjeri kishte enderr te behej aktor i madh. Nuk ka shance qe aktore qe vijne nga vende te huaja te bejne karriere ne Amerike. Shkaku eshte mosnjohja e gjuhes,kultures dhe mentalitetit Amerikan. Ato fitohen vetem po te lindesh ketu. Vetem pak aktore kane mundur te cajne per shkak te bukurise trrupore jo per shkak te talentit.Ne Amerike konkuron me gjithe boten. Femijet e mij punojne ne Wall Street dhe me thone sa e ashper eshte konkurrenca. Studentet me te mire nga Kina, India, Europa konkurrojne per vende pune qe ketu jane vende rendom. Femijet e mij jane shume te talentuar dhe me thone se per tu ngritur ne detyre (qe do te thote rroge me te madhe) duhet te presesh radhen, se nuk shkelqen dot mbi te tjeret se te gjithe punojne dhe jane te afte se vetem te aftet vijne ne shkollat Amerikane. Prandaj edhe nje here endrra amerikane eshte e veshtire, ngushellime familjes dhe atyre qe e kane njohur, akt i rende dhe i keqardhur

   1. H
    Ha mer ik

    Gjuha, kultura dhe mentaliteti jane justifikim. Thjesht nuk jane te afte per nivele te tilla dhe nuk ka ndonje turp.. Eshte njesoj si te thuash nje futbollist ne shqiperi nuk behet dot Ronaldo apo Mesi sepse nuk di gjuhen, kulturen apo mentalitetin. Talenti eshte lindur por edhe do pune te mbahet e te zhvillohet. Te gjithe aktoret e para 90 qe ishin te famshem askush nuk beri ndonje gje jashte megjithese na cane bythen shanin komunizmin qe i kishte mbyllur brenda. Krahasonin vetem me yjet ne Hollywood dhe sa paguhen ata. Problemi tjeter eshte qe si popull jemi naive dhe me naivet i kemi ne qeveri, kulture, art dhe kudo.. kjo pasqyrohet edhe tek njerezit e thjeshte qe mendojne se nese ke mbaruar shkollen per biznes apo ekonomi, je aktor ne film apo edhe piktor duhet te krahasoshesh me Pikason, aktoret ne Hollywood apo me Bilioneret. Edhe ky kur ka lene shqiperine ka meduar se do behet aktor ne Amerike si shumica qe kur ikin mendonje se vetem ne Shqiperi ka mik, politike apo nuk merr ate qe meriton. Pas 1 viti zhgenjehen dhe kuptojne se e gjitha eshte nje genjeshter e embel.

    1. J
     Johni B

     Ka te beje shume te qenit i lindur ne Amerike. Shvarceneger eshte i famshem ne Amerike me shume per anglishten e cale qe flet, se sa per muskujt. (I'll be back) Po ashtu dhe Sofia Loren u be aktore per bukurine trupore jo per talentin. Ne art eshte shume e veshtire. Professionet e tjera i fiton me pune. Sa per te kuptuar Ameriken: Shkoja beja vrap ne mengjez ne nje park te vogel qe kam prane shtepise. ( quhet astoria park). Heren e fundit qe vatjta rreth ores 5 te mengjezit vetem gjate rruges qe shkoj une numurova rreth 20 vete qe flinin ne stola, ne fushen e futbollit, ne cimenton e rruges. Emigrante ilegale nga bota e trete, rrugeve. Realitet i ashper!

     1. R
      Raimond vlonjati

      Keta jane vrare per pune xhelozise besoj. Ai djali nuk duhej te kalonte ne ekstrem te tille, po ke dicka qe nuk te pelqen divorcohu dhe shiko punen tende Sa per punen ketu ne Amerike ,puna e aktorit eshte e veshtire, jo se ky djali jone nuk i harrin dot keta , por edhe ketu jane gjerat me mik, ne ate pune , sepse keta veprojne mbi bazen e komuniteteve etnike Dmth Hebrejte ndihmojne njeri tjetrin, Italianet njeri tjetrin e keshtu me radhe Ne jemi diaspore e vogel dhe nuk kemi krah per te na ndihmuar ne ate lloj biznesi Ndersa ne zanatet e tjera , ka vend plot per te punuar dhe Shqiptaret jane punetore te forte dhe te zote kudo qe punojne, ne zyra dhe kudo , sipas meje Shqiptaret jane me te miret , perjashtim bejne ata shqipo qe jane naive dhe i shikojne t ehuajt si Perendi, por ata jane shume pake Sipas meje keta Amerikanet jane tipa dembele dhe jo aq te afte sac i mburrin keta ne komente, por sic thashe keta mbeshtesin njeri tjetrin , se ne pergjithesi keta jane medioker, nuk lexojne dhe natyrisht keta jane popullsi shume e lige, qe nuk te ndihmojne ,por ketu eshte nje shtet tamam demokratik dhe Ligji e frenon ligesin e amerikanit Por qe e theksoj se sipas meje Shqiptaret jane nga me te miret ne cdo lloj pune Une njehere isha ne nje takim zyrtar me nje kompani dhe po degjoja qe me shume nga te gjithe po diksutonte dhe na pyeste nje djale, qe une dyshova se duhej te ishte Shqipo . Kur mbaruam e pyeta , nga je ti ? Ai tha Shqiptar -atehere qesha , dhe i thashe , e kuptovaqe ishe shqiptar Une mendoj se Shqiptaret jane shume te zote, Nejse , Ngushellime ciftit ,! Ju qofte dheu i lehte !

      1. c
       ceni, boston

       Thuaj te drejten, e ke kuptuar nga koka qe e kishte me qoshe qe ishte shqiptar po jo se bente pyetje. Pyetjet jane me se te zakonshme ne Amerike. Njerezit ketu nuk kane turp te pyesin sepse ashtu mesojne. Shqiptaret pastaj bejne sikur i dine te gjitha!

       1. R
        Raimond vlonjati

        Nuk e kuptove . Ai shqipua na merte ne pyetje, ne emer te Kompanise se tij, se ne po konkuronim per nje tender , dhe ai bente pyetje tamam te sakta Ishte nje cun i shkurter nga Jugu i Shqiperise , me pamje normale , jo ashtu sic thua ti,-- Sa per ate koken me cepa e kane me shume Amerikanet , greket dhe me shume akoma serbet bashke me Europiano lindoret Biles nga serbet e ka koken me cepa edhe ai tenisti i tyre i famshem komplet kokecep Shqiptaret kane kokecep me pake se kushdo komb tjeter , Une Ne fillim mendova mos ishte hispanik, sepse ishte shume orator, dhe e dinte punen ne maje te gishtrinjeve, Ishte tamam specialist. Por pastaj mendova se ishte shqiptar nga theksi i i tij , por qe me beri te dyshoj qe ai ishte shqiptar edhe fakti qe ai ishte inteligjent. Ndersa ata greke, e amerikane rinin si guake ata ashtu rijne gjithmone , flasin nga pake , se ata zyrtaret e tyre nuk e njohin punen konretisht , por me shume flasin teorikisht, Po nesje varja

    2. c
     ceni, boston

     Shume e vertete!

    3. J
     Johni B

     na vjen shume keq per ngjarjen. Edhe vete jetoj NY City. Ngjarje tronditese, aq me teper nje bashkekombsi yne merr kete akt ekstrem. Besoj do te jete ndonje rast depresioni ose zhvillime te tjera ne tru si tumore qe cojne ne akte te tilla. Po e komentoj rastin se u shkrua se i ndjeri kishte enderr te behej aktor i madh. Nuk ka shance qe aktore qe vijne nga vende te huaja te bejne karriere ne Amerike. Shkaku eshte mosnjohja e gjuhes,kultures dhe mentalitetit Amerikan. Ato fitohen vetem po te lindesh ketu. Vetem pak aktore kane mundur te cajne per shkak te bukurise trrupore jo per shkak te talentit.Ne Amerike konkuron me gjithe boten. Femijet e mij punojne ne Wall Street dhe me thone sa e ashper eshte konkurrenca. Studentet me te mire nga Kina, India, Europa konkurrojne per vende pune qe ketu jane vende rendom. Femijet e mij jane shume te talentuar dhe me thone se per tu ngritur ne detyre (qe do te thote rroge me te madhe) duhet te presesh radhen, se nuk shkelqen dot mbi te tjeret se te gjithe punojne dhe jane te afte se vetem te aftet vijne ne shkollat Amerikane. Prandaj edhe nje here endrra amerikane eshte e veshtire, ngushellime familjes dhe atyre qe e kane njohur, akt i rende dhe i keqardhur

     1. K
      Kritiku

      Kush eshte gazetari qe e ka shkruajtur titullin? Ka kuptim thenia"...nga ballkoni i banesës në SHBA ditën e lindjes..."? Ore gazetare shpellare, perse sillni copa lajmesh? Kur do te mesoni se si behet puna e gazetarit? Tani sillni disa rrjeshta dhe me vone sillni disa te tjere dhe kete "lajm" ju e mbani nje jave te tere duke i rene fyellit vetem ne nje vrime.

      1. O
       Opq.

       Dole prapë ti me gabimet e tua gjuhësore, shko mëso shqipen pastaj hajde të japësh mend e të fyesh të tjerët. Bli një libër gramatike e lexoje deri në fund...mbase të bën derman.

       1. K
        Kritiku

        Me trego se ku jane gabimet gramatike? Ne rradhe te pare duhet te kuptosh ate qe kam shkruajtur dhe pastaj mund te komentosh. Titulli eshte shkruajtu gabim dhe nuk ka kuptin nje ndertim fjalie e tille. Ne rradhe te dyte e kisha per artikujt qe sillen ashtu gjysmak pa u thelluar nje here ne temen qe shkruhet. Ashtu siç e kam shkruajtur me siper ndodhi. Sillen perseri shrikime me te njejten teme.

       2. F
        Franci

        Qetesou , nuk eshte gabim i gazetareve , por i shtypit , i shtypshkronjes , a e kupton ?? Dhe mos ofendo me fjale vulgare shpellare e tje, beu i durushem dhe filtro urejtje se ste gjen gje ....jepi rendesi thelbit dhe jo gabimit ortografik ....tutkun

        1. A
         Ashtu kot.

         Mendoj qe kritiku ka te drejte ( jo ne lidhje me ofendimet ). Shumica e gazetareve tane e kane qelbur jo vetem gjuhen tone por edhe perkthimet dhe domethenjet e artikujve. Shkruajne ne menyre krejt te papergjegjeshme Gjithsesi. Emertimi ' tutkun ' eshte ofendues. Nuk mund te kritikosh dike per dicka qe e ben vete . Nuk ka kuptim apo jo ? Beni si them une, dhe mos beni si bej une nuk shkon.

       3. J
        Julian

        Me vjen keq . Jetoj vete ne usa ekam jetuar 12 vjet ne NY. Kjo eshte ana tjeter e USA qe fatkeqesisht ne Alb e njohin pak . Jete tmeresisht e stresuar dhe se ve ne dyshim qe cdo gje i ka ardh nga depresioni qe nuk arriti ate qe mendonte ne fillim. RIP .zoti i ndihmofte engjejt e vegjel

        1. N
         Nik

         Po me gruan cfare pati? Po te ishte nga depresioni do te hidhej vete nga ballkoni, por do te linte pas gruan pwer t'u kujdesur per dy femijet. Per mua qe jetoj ne nje qytet te vogel ne Ameriken Centrale (Qendrore) duhet te kete ikur nga trute e kokes nga xhelozia.

        2. D
         Detari

         nuk behen njerez sunitet, edhe ne amerike prap sunit ngelen vrasin grate e tyre.

         1. t
          ti meriton me teper. per sot esjte mjaft

          Po vete amerikanet qe vrasin grate e tyre edhe ata jane sunite ? Nuk eshte faji i suniteve por i motrave tuaja qe jane shkerdhyer me sunitet.

         2. A
          AX

          Aktor??? Kush? Ku? Si? Pse? Ky lajm nuk perben asnje interes per publikun shqiptar e amerikan. Eshte thjeshte nje fatkeqesi e shkaktuar nga injoranca, xhelozia dhe stresi…

          1. E
           Entoni

           Ngjarje tragjike, Shpjegimi i pare qe me vjen ne mendje (po te perjashtojme problemet mendore) eshte nje dyshim per tradheti bashkeshortore (e vertete ose jo) . Ne shqiptaret jemi shume te ndjeshem ne kete pike. Gjynah femijet qe do rriten jetim.

           1. B
            Bato

            Per arsye qe nuk I kuptoj por femrat shqiptare Sa vijne ne amerike terbohen,gjej a e pare qe mendojne te divorcohen tradhetojne pa pike drojtje,Femijve te mij u them te martohen me shqiptare por te lindura dhe rritur ketu ne amerike

            1. F
             Femra shqiptare

             Femrat kanë të drejtë të jetojnë jetën e tyre ashtu sic edhe meshkujt. Kur burri rri kafeneve e shkruan libra ... fëmijët kush do I mbajë me bukë???? Shoqëria shqiptare një thes me m....

             1. c
              c'est la vie

              Mos u kap me rastet sporadike. Edhe ne kemi sy dhe vesh dhe e shikojme cfar ndodh rresh nesh me grate e komunitetit shqiptar. Shkurt : femrat shqiptare nguten per tradheti. Nuk dua te them qe ska meshkuj shqiptar te tille, por grate e kane felliqur ne imoralitetin e tyre. Nuk me vjen mire per kete.

              1. 1
               1 Ide

               Ne asnje menyre nuk dua te mbroj appo justifikoj tradhetine nga asnje ane nuk mendoj qe eshte me i madh numri i femrave qe tradhetojne, thjesht toleranca dhe normalizimi i tradhetive te burrave ka qene me kohe ne fuqi, ndersa gruaja thjesht duhet te ulte koken e te pranonte cfare ai bente ne heshtje si dicka normale dhe te sillej sikur asgje nuk kishte ndodhur dhe tradhetia nga ana e mashkullit eshte dicka normale ama po te bente dicka te tille gruaja atehere ndryshonte puna, madje edhe babai i jepte bekimin burrit per ta vrare duke e furnizuar me plumb qe ne paje (kanuni i Lekes). Njerez nuk e kuptoj pse nese ka tradheti nuk ndaheni dhe ja kaq, nuk ka nevoje per drama dhe tragjedi, gjeni njerez qe e kuptojne qe martesa eshte perkushtim ndaj vetem nje personi dhe nese nuk ia del dot ose mos u marto fare ose ndahu dhe lere edhe personin tjeter te jetoje ne paqe me veten, Merrni kohe per ta njohur personin intelektualisht, kuturalisht etj etj para se te fluturoni me presh. Do doja qe disa nga vajzat dhe grate qe jane persona publike/mediatike vertet ta shihnin me me respekt veten duke vlerezuar me shume vlera te brendshme dhe me pak seksualitetin e tyre sepse ato po japin nje imazh dhe frymezim te keq; Por nga ana tjeter duhet te pranoj se nuk ka burra dhe gra ne keto raste, tradhetia behet dyshe por cuditerisht vetem femrat gjykohen akoma, dhe kjo jo vetem ne kulturen shqiptare por sidomos ne kulturen shqiptare.

           2. d
            dulla esht gjalle

            Fatkeqesi e madhe, e papershkrueshme, u ndane nga kjo jete dy prinder, te dy te rinj. Mbeten dy femije te vegjel pa prinder. Perendia u dhente force nenes se Florindit, prinderve te gruas se tij dhe te afermve tua lehtesoje dhimbjen e papershkrueshme. Nuk arrij te kuptoj se sa shpejt e mbi ç'baze arrihet ne perfundimin se burri hodhi gruan, e pastaj u hodh vete ne vet-vrasje.

            1. A
             Arben

             U prehshin na paqe dhe ngushellime familjes! Une jetoj ne SHBA, jo ne New York, prej dekadash dhe jeta ketu eshte e stresuar si kudo ne bote. Mesa kemi lexuar, edhe ne Shqiperi jeta eshte bere e stresuar, por kryesorja eshe kendveshtrimi qe ke per jeten. Nese ke ardhur ne SHBA dhe nuk i shtrohesh punes dhe te besh plane realiste per jeten, jetesa ketu te behet sketerre. Ka shume nga ne qe kemi bere pune te mira ne Shqiperi dkur dhe me shkolle e pune bejme pune edhe me te mira ne SHBA, por keto nuk jane per cdo njeri. Duhet te jesh njeri shume i forte menderisht te besh sukses ne perendim. Ne jete duhet te pershtatesh. Na vjen shume keq per femijet jetim!

             1. d
              drini

              Assumptions assumptions pa ditur shumme per ngjarjen. Tani veprime te tilla i bejne zakonisht njerez qe kane probleme mendore. NUmri i njerzeve qe vetvriten, qe jane ne depresion, qe jane nen varesine e droges apo kane probleme te tjera mendore eshte tek 10% ne Amerike dhe Kanada. Ky eshte eshte jeta ne Perendim. Nuk eshte e lehte te jetosh ne keto vende

              1. z
               zgalem

               Kjo ngjarje kaq e rende , e ciftit shqiptar ne NY , me tronditi , qysh ne mengjes . Ishte lajmi i pare , qe lexova . Ka shume pa qartesi . Burri ishte aktor , po gruaja ? Si ka qene jeta ne cift . Jepen disa mendime te fqinjeve , qe nuk i njifnin . Sidoqofte ndodhi nje tragjedi shqiptare . Opinione e dhena ne gazete jane te sakta . Emigracioni , te ofron buke te veshtire . Te emigrosh , nuk duhet te enderrosh se do te vijosh te jeshe aktor . Emigranti fillon nga pune te renda , qe nuk i preferojne vendesit. Disa opinioniste shkruajne se shkak eshte depresioni. Depresioni krijohet se nuk gjen ate , qe enderron . Nga sa kam vrejtur , ketu ne NY , tipat e qete , te ekuilibribuar , adoptohen lehte. shumica e shqiptarve , ketu ku jam une , kane ardhur nga Greqia dhe quhen te adoptuar . Emigracioni , nuk eshte aventure , por menyre jetese i veshtire . Kush e shef si aventure , perfundon ne tragjedi .Duhet t'i frenoi familja . Rrastet jane shume . Sinqerisht : Zgalem

               1. B
                Bekim

                Shumica kane ardhur nga Greqia dhe jane te adoptuar ! Ti qenke gallat jane te adoptuar se flashing greqisht apo hane sufllaqe Amerika eshte si kudo vetem endrra amerikane nuk ekziston eshte iluzion keshtu pritshmeria ulen dhe ecen me kembe ne toke(Jo me presh ne by.h)sic kemi bere kur ikem nga fshati ne Tr e nga Tr ne greqi nga Greqia neper Evrope

               2. Z
                ZERINA

                Nje analize e shkurter e ''arritjeve'' te aktoreve apo artisteve shqiptar ne emigracion per te kuptuar realitetin: 1. Xhevahir Zeneli puntor krahu ne Usa, u kthye ne Shqiperi. E ka treguar vete ne xing me Ermalin. 2. Erjon Mustafarai punon ne ndertim ne usa. Perpjekje sporadike per nje film me metrazh te shkurter. Pa sukses ne Montreal. As 10 veta ne takim. 3. Eva Alikaj shitese biletash ne Austri. Eshte kthyer ne Shqiperi dhe po behet lecke neper media duke u lutur per nje rol. 4. Cifti Mira Konçi dhe Shpetim Saraçi pune krahu ne Usa. Shpetimi u kthye dhe u ndane per pleqeri. 5. Frédéric Ndoci shau sa plasi shqiperine. Nuk e ha dot punen ne usa. Po kthehet ne Shqiperi. 6. Artur Gorishti pune krahu ne Kanada. 7. Parashqevi Simaku shkoi per te kap hollivudin. Eshte shtepiake ne usa. 8. Agim Krajka.nuk ben asgje ne lidhje me muziken ne usa. Nuk i.ndihet as nami. 9. Vera Grabocka beri nje mut ne Usa. Eshte kthyer ne Shqiperi. 10. Ardit Gjebrea beri nje mut ne Itali. Po ben lek ne Shqiperi. Keto jane vetem disa raste pikante qe pak a shume i njef publiku. Per te mos perfunduar keshtu si keta, nese shkoni ne emigracion duhet ti pervisheni punes se krahut.

                1. R
                 Realisti

                 Keni shume te drejte. E njejtja gje kudo jashte Shqiperise. Une kam pasur nje pune menaxheriale ne Shqiperi dhe kur u largova isha ne fazen qe sipas rangut te karrieres duhet te kaloja ne Senior Manager ose drejtor i thjeshte i nje departamenti. Mu deshen plot 5 vjet ne Gjermani qe te merrja PROVIZORISHT nje vend menaxherial pak me poshte se ai qe lashe ne Shqiperi. Shume njerez largohen me pritshmeri te medha se karrierat e tyre ne vendin ame do i vazhdojne ne te njejten gjatesi vale. Ne fakt gabojne dhe zhgenjehen. E kam kaluar edhe une si kushdo tjeter. Prandaj sa me shpejt te pershtatesh, te shohesh vendin prites me syrin kritik dhe realist, aq me e thjeshte eshte, derisa si per mua tani, vendi prites te behet atdheu yt dhe nuk e gjen me veten ne vendlindje...

                2. S
                 Salushja

                 Uau cfare komentesh.Te gjithe duken sikur kane mbaruar Oksfordin.Pamvarsisht se ka dhe idiote te tipit qe pasi brockullisin sa lodhen.me te njejtin pseudonim bejne komentin e dyte duke lavderuar veten e dhene te drejte.Jemi injorante te pa ndreqshem

                 Lini një Përgjigje