Misteri i vetëvrasjes së çiftit shqiptar në SHBA, dyshohet se u përleshën para aktit ekstrem

7 Gusht 2022, 11:55Kronika TEMA

Misteri i vetëvrasjes së çiftit shqiptar në SHBA, dyshohet

Hetuesit amerikanë në New York dyshojnë se vdekja e Florind Belliu dhe gruas së tij Ornelës, nuk ishte pjesë e një pakti vetëvrasës, por një përleshje që u kthye në vdekjeprurëse, thanë burimet policore, shkruajnë mediat amerikane.

Fqinjët e tyre dyshojnë se çifti shqiptar kanë debatuar para se të vdisnin.

“Dikush tha se kishte të bërtitura. Pashë një çantë në shkallët e zjarrit, ndoshta ajo po përpiqej të largohej.”,  ka deklaruar  Steve Iurilli, 63 vjeç.

 

Porter Harold Jonson, 60 vjeç, vuri re se diçka nuk po shkonte me 35-vjeçarin një natë para ngjarjes tragjike.

“E pashë mbrëmë, i thashë, ‘a je mirë?’, sepse sytë e tij ishin shumë të hapur. Sytë e tij ishin vërtet të zmadhuar, sikur të ishte i zemëruar.”

Një punëtor ndërtimi aty pranë dëgjoi rënien e çiftit dhe vrapoi për të parë se çfarë ndodhi, kujton fqinji Frank Mussemeci.

“Ai po pinte kafe aty”, tha Mussemeci, 50 vjeç. “Dhe ata dëgjuan një zhurmë të madhe si një copë çeliku që përplaset në tokë, si ‘bum’.”

Sapo u zbuluan trupat jashtë pati aq shumë zhurmë sa fqinja Alba Rivera, 67 vjeçe, mendoi se ndërtesa ishte në flakë.

“Hajde këtu!” ulëriti punëtori i ndërtimit, u kujtua Mussemeci. “Njerëz sapo ranë nga ndërtesa!”.

Një fëmijë u dëgjua duke bërtitur “Mami! Mami!” disa sekonda pas zhurmës, tha Mussemeci.

Resto, 28 vjeç, fillimisht mendoi se ajo që kishte dëgjuar ishte një aksident me makinë.

“Fqinja ime shkoi të hidhte mbeturinat dhe ajo i pa atje. Shpresoj të mos e shoh më kurrë këtë. Zemra ime shkon me ta”, tha banori i goditur i shokuar.

Fqinjët thanë se çifti jetonte atje me djemtë e tyre të mitur, të cilët kanë qenë brenda në banesë kur ka ndodhur ngjarja.

“Ata ishin fëmijë super të mirë, dy djem të vegjël. Ata po luanin me qenushin tim dy ditë më parë. Edhe prindërit ishin vërtet të mirë. Gruaja ishte super e këndshme. Djaloshi ishte pak i rezervuar, por një familje e bukur.” tha fqinji Giovanni Resto për Daily News.

36 Komente

 1. T
  TV Skampa

  RIP my friend. Nuk hudhet Muci qe shkruan vetem bolba por hudhet ky i shkreti dhe lene dy femije jetim. Besoj se Llazi me jep te drejte.

  1. L
   Llazi , shoku i Hajros

   TV Skampa Muci po perpiqet t'ju mbushe mendjen miletit qe Musa Xhepa nuk ka qene bashkepunetor i sigurimit. Eshte bere shok me Tit Isufin nje loqe qe i pallonte motren Sulo Gradeci kur shkonte ne France se atje e kishte ne ambasade, ndersa mbesen e kishte te martuar me djalin Simon Stefanit. Shkurt bashkohen perverset.

   1. T
    TV Skampa

    Llazi ,gezohemi jashtezakonisht shume qe dilni dhe komentoni neper median. Je nje gjigand ne fushen e informacionit. Ju urojme nje vazhdim te kendshem te pushimeve duke ju shprehur deshiren qe te takohemi edhe me shpesh ne forumet mediatike

   2. F
    Franci

    Muci ka riskun e tij , nuk i ka borxh asnje vit nga jeta askujti .....nuk eshte gje e keqe te filtrosh urejtjen ...... Pastaj mos haro , ne fillim hodhi dike , pastaj u hodh vete .....shpjegohet fare qarte sa shum i ka dashur femijet .....mund te hidhej vete , te linte dike te riste vogelushet por JO , nuk u la atyre shancin me te vogel..... Imagjino tani vetem se si mund te riten ata femije .....

   3. E
    Entoni

    Ngjarje tragjike, Shpjegimi i pare qe me vjen ne mendje (po te perjashtojme problemet mendore) eshte nje dyshim per tradheti bashkeshortore (e vertete ose jo) . Ne shqiptaret jemi shume te ndjeshem ne kete pike. Gjynah femijet qe do rriten jetim.

    1. e
     expati

     Gjithcka fillon ne diten kur shumica e shqipove fillojne plotesojne aplikimet e "famshme" te green card. Ankthi per tu larguar nga albanistani dhe living the dream eshte njesoj si per profesioniste ne fusha te ndryshme te ekonomise dhe per jo-profesioniste. Dhe te dy palet perfundojne ne emigration section sapo zbresin nga avioni. Pra ajo qe ne ketej ne USA/Canada e quajme equality fillon dhe duket ne formen me te ashper qe ne diten e pare. Gjendja psiko-sociale e nje individi nuk mund te merret si nje njesi matese dhe te unifikosh nje grup te tere etnik, si ne depresion ashtu dhe ne success story, por nese ka nje trend te qendrueshem athere shikohen arsyet psiko-sociale te ketij grupi. Mbi 90% te aplikimeve te emigracionit ne pergjithesi kane disa faktore selektive dhe USA kete gje nuk e ka. Kushdo mnund te aplikoje dhe "luck" vjen athere kur nuk e pret. Te gjithe shqipot ne USA kane ardhur ne kete rruge ose teper te ngjashme me kete. Vende te tjera kane faktore selektimi gje qe frenon procesin e emigrimit ne mase sic eshte ne USA. Dhe ketu eshte key word, fjala kyce qe na shpjegon arsyen perse i pergjithsojme grupet etnike si grupe ne depresion apo "te vuajtur" dhe fillojme numurojme me gishtat e njeres dore "te sukseshmit". Ardhja ne mase e emigranteve ne krahasim me ardhjen e perzgjedhur te emigranteve shpjegon me se miri dhe gjendejn mendore te grupeve perkatese. Ne USA (duke perjashtuar brezin e lindur) shumica e emigranteve kane gjetur american dream ne ambjente qe ndoshta nuk ishin imagjinuar kurre kur plotesonin formularin per green card dhe qe teper fragile dhe mund te gdhihesh i papune te nesermen. Kjo eshte sepse konkurenca eshte e pameshirshme dhe mungesa apo arsimimi i kufizuar dhe i papershtatshem ose muingese e pregatitjes profesionale sic ndodh rendom e perkeqesojne akoma me shume gjendjen psiko-sociale te ketij grupi. Mire apo keq ne nje mesatare shumica e popullsise se ketij grupi jane ne nje nivel fillestar per shkak te madhesise se komunitetit shqiptar ne USA qe eshte akoma ne baby steps dhe me organizime modeste lokale dhe mbeshteje financiare te vogel, duke u krahasuar me te njejtat grupe emigrantesh relativisht te se njetes periudhe dhe menyre jetese(vendet e Europes Lindore). Canada ka nje sistem perzgjedhje per emigrantet qe jio cdo kush i ploteson kushtet dhe si i tille jep nje garanci per emigrantet atje per nje start disi te qendrueshem, ne krahasim me emigrantet e USA. Ne BE politikat emigratore jane te kanalizuara akoma me ashper dhe me e keqja eshte se jane te perkohshme, pa permendur rracizmin qe eshte prezent ne cdo hap.

     1. B
      Boston

      Flet pa baza or i painfirmuar…..,,,, Sic duket te paguan saliu me liken te flasesh per USA

    2. 3
     30 vjet ne USA

     Nuk e di se cka ndodhur dhe nuk dua te spekuloj po 80% e shqiptarkave pasi vijne ne Amerike hapen bythesh dhe fillojne sillen me burrat krejt ndryshe.Shohin rreth e rrotull dhe duan ti arrijne ato gjera shume shpejt.Presioni I jetes ketu eshte I madh,dhe albanezet shume te vegjel per ta duruar.

     1. E
      Erlinda

      Ooo shoku ka femra shqiptare vërtet ashtu siç thua ti por një pyetje kam unë për ty. Ky aktori që do shkonte në Holliwood a bënte ndonjë punë të sillte bukë për fëmijët apo duhet të hapej bythësh e shoqja që të çojë burrin në skenë dhe të mbajë edhe fëmijët?? Ku e gjen të drejtë mashkulli ti marrë jetën femrës e të lëjë fëmijët e tij rrugëve??? Ka plotë shqiptarë që për hit të familjes kanë bërë punëra të rëndomta por kanë punuar edhe për karrierën e tyre. Disa me sukses disa pa sukses biles shumë edhe të divorcuar. Kjo është jeta. Por ama kafsha nuk ka të drejtë të vrasë nënën e fëmijëve të vet.

      1. 3
       30 vjet ne USA

       Absolutisht jo.Ai ka qene nga ata njerez qe une urrej.Kriminel ,dhe I semure mendor.Kafshe ,jo njeri.Problemi eshte qe grate shqiptare pak kohe pasi vijne dhe behen konforte sadopak me gjerat ketej,e kane mendjen nga mamaja,motra,shoqja,Facebook.Ne sherre ne vend te koncentrohen te familja I hedhin benzine zjarrit me ndihmen e faktoreve te siper permendur pa pyetur per perfundimin e supozuar.

       1. p
        postjeri

        ti sikur je ne brendesi te ngjarjes !! po rrini o njerez mos spekulloni kot. cfar ka ndodhur mes tyre e din vetem ato qe nuk jetojne me. Ngushellime familjes dhe te afermeve.

        1. 3
         30 vjet ne USA

         Mbase jam….

        2. A
         Aron

         Sipas raportimeve thuhej qe ai punonte per real estate, pra nuk ishte i papune. Me aq sa lexoj, mendoj qe duke u perlesh ne ate ballkon ajo mund te kete rene aksidentalisht dhe pastaj ai do jete hedhur me mbas.

         1. A
          Abu Dabi te 15 kateshi

          Punonte si realtor do te thuash por qe nuk gjente dot kliente... dmth ishte pa pune perderisa nuk shiste e blinte gje.

        3. L
         Lily Boston

         Nuk eshte e vertete qe grate shqiptare Kur vijne ne amerike ndryshojne, jane burrat shqiptare qe sdine si ti trajtojne grate e tyre, I trajtojne sikur eshte placke e tyre.grate shqiptare jane me te mirat ne bote

         1. L
          L.G.

          Lily,ka burra që ndryshojne ashtu siç ka edhe gra;ka burra që i keqtrajtojnë gratë siç edhe ka gra që disa herë i kalojnë edhe burrat në kët drejtim;jo çdo gjë është e prerë me thikë. Nuk mund të spekuloj në rastin konkret,tragjedi.Fatkeqsi shumë e rëndë për ata dy zogj të vegjël.Ngushëllime familjeve të viktimave. R.I.P.

          1. A
           Asd

           Jam dakort me ty. Prej kohesh kam mendimin qe ne Shqiperi, femrat jane me te emancipuara, me te zgjuara dhe me te edukuara se meshkujt. Krahasoji si vishen, si sillen dhe si flasin. Futu ne banke, ne zyra shteti, ne ambjente pune dhe krahasoji prape. Ulem ndonjehere ne ndonje bar ne Tirane dhe vezhgoj njerezit qe kalojne. Vetem nga pamja e jashtme apo menyra se si ecin dhe bisedojne mund te kuptohet shume. I gjithe arsyetimi im perforcon konkluzionin e mesiperm. Po te kisha nje biznes, do te punesoja vetem femra. Qente dhe gomeret ...jashte.

          2. L
           Lily Boston

           Nuk eshte e vertete qe grate shqiptare Kur vijne ne amerike ndryshojne, jane burrat shqiptare qe sdine si ti trajtojne grate e tyre, I trajtojne sikur eshte placke e tyre.grate shqiptare jane me te mirat ne bote

           1. Y
            Ylli

            Femrat shqiptare bredhin sapo vene kemben ne vend te huaj kane refleksin e buces duan te bredhin me qente e fshatit tjeter.Mund te te jape Shume shembuj nga ketu ku jetoj.Nuk e di per cfare arsye nga propaganda ,televizori etj por Sa vijne ketu lidhen me zezak

          3. T
           Taulant

           vrases diletant. I mori jeten nje gruaje duke ja lene femijet jetim.Kriminel!

           1. U
            USA

            Kembet ne Amerike,koken ne Shqiperi,i bie ta kesh bythen ne oqean…Femijet e shkrete qe I bejne,çfare faji kane…

            1. d
             dajtti

             Kush shqiptare ka ikur ne MAmerike e Kanada dhe nuk eshte cmendur. Ju mund te thoni , une sjam cmendur por ne fakt nuk je ti qe e ve re cmendurine tende.

             1. 2
              2000lekshi

              Unë jam në Kanada dhe herën e fundit që isha në Shqipëri pash vetëm të çmendur dhe mashtrues. Akoma lexoni 200 lekë për 2000 lekë. A nuk I keni sytë akoma në bythë???

              1. U
               Unfortunately

               Ti qe je ne Kanada ke pjerdh mga mendia or mik si shume te tjere.. 200 lekshit i thone 2 mij lek me te vjetrat. E dine dhe femijet ne kopsht. Nejse, nuk je i vetem. Per te thene te drejten shume shqiptare qe jane amerikanizuar kane luajtur nga mendja.

               1. 2
                2000lekshi

                Sapo vertetove cfare thashe me siper. Jo vetem qe jeni te pjerdhur nga mendja por siguroheni qe edhe femijet te bijne sic beni edhe ju. Kur lind femija gjeja e pare qe u mesoni eshte lek te vjetra dhe te reja... Jeni injorante te papare me nje injorance 100% te pagabueshme!!

                1. .
                 .n

                 nuk ka pjerdh fare ai, ka parashtruar idene qe leket duhet te lexohen aq sa shkruhen. Shkruhet 2000 Lek, te lexohet 2000 Lek. Kurse ti kapesh pas renditjes se fjaleve dhe s'arrin te kuptosh permbajtjen.

              2. D
               Dajti vajti dhe iku me vrap

               Dajti ti je nga ata qe je cmendur,apo nga ata bythpambuket qe erdhen per dy vjet dhe u kthyen ne fshat prape nga frika.Apo je nga ata qe i ke gjerat me te thene dhe nga televizori?

               1. S
                Skenderi

                Gjynah femija, eh cpo kalon rraca Shqiptare!!!!

                1. e
                 esmaja

                 Llazi, shoku i Hajros po te tjere ka me Musa Xhepen qe kane qene shoke grupi ne Anglisht? Ata bene karriere por tani po ju dalin lakrat.

                 1. V
                  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

                  Musa Xhepa , babai i Mustafa Xhepes, ( emri ne dosjen si bashkepunetor ky ) u perdor me kombinacion ( sic thuhej atehere ) per ta bere te besueshem ne ambientet ku do futej dhe do mbi individet qe do raportonte. E mbajten ne vemendje per shkollen e te birit dhe mbasi firmosi letrat si bashkepunetor Mucit i doli shkolla. Ka nje vandak me letra per Musain dhe Mucin. Musain , sigurimi e mbante nen kontroll nepermjet Zanes , gruas se tij, e cila shkonte per vizite ne shtepine e nje oficeri te sigurimit nen preteksin qe kishte shoqe gruan e oficerit. Aty "kollitej". Kane qene familje shume e cuditeshme keta Xhepat qe i afrohej per nga perversiteti vetem familja e Abdyl Xhajes.

                  1. T
                   TV Skampa

                   Esma, gezohem qe kerkon ndihmen e Llazit ne ceshtje te tilla sensible, Llazi eshte autoriteti me i sakte i kaluares se errët te disa pseudointelektualeve ne komunitetin tone dhe ne i jemi Llazit shume mirenjohjes per ndricimin e disa figurave te zeza nder te cilat mund te vecojme Mucin. Ne nje artikul Llazi ka permendur Mucin, Petritin, Lublinin, Arjanin si bashkepunetore te zellshem te sigurimit. Shpresoj qe i jam pergjigjur pyetjes se juaj

                  2. M
                   Moisi Golemi

                   Përkthim b¥qirash.

                   1. S
                    Shqiptari

                    O zot si do rriten ata fmit e vegjel fare , nje katastrof e vertet oh sa gjyna , zoti i ndimoft ata dy djem te vegjel.

                    1. U
                     Unfortunately

                     Llotaria amerikane duhet te publikohet me nje njoftim - rrezik i larte per semundje mendore. Sido qe te kete ndodh, nje njeri me mendje ne koke nuk e ben ate gjest. Ndahen dhe divercohen ne shqiperi cdo dite, por nuk hidhen nga pallatet. Problemi eshte qe ne Amerike ka shume shqiptare qe jane keq me stresin dhe depresionin. Edhe vet amerikanet po e kuptojne. Punojne gjithe jeten si qen per te paguar nje shtepi dhe pastaj e shesin per te blere ilacet. Sot ka shume qe kane lene punen dhe nuk duan te kthehen ne zyra apo fabrika. Edhe nje jet e thjesht ka kenaqesine e vet.

                     1. M
                      Mark Marku /Vancouver

                      Shqiptaret jashte duan gruan Mos te ja u shikoj njeri,Po ju pelqen te shikojne grate e te tjereve,po vdesin per para e placke,duan te pijne e te dehen po edhe te mbajne islamin,shqiptaret grate pasi i shikojne qe Burrat e shqiperise nuk bejne per ne perendim se jane me rritje orientale dhe jo perendimore,jane arkaik,xheloz,pordhac dhe vetem ja bejne gruas kur dehen per hall .Te rralle jane Shqiptaret e besimit mysylman qe mund te perballojne veset dhe traditat e kryqeve te degjeneruar te perendimit sipas tyre ,,i shikoj per dite dhe I degjoj neper kafe qe mblidhen .depresioni Po i mbyt se nuk dijne te shijojne jeten por shikojne si te bejne placke kurbeti te hapen bythesh.Po nuk u integrove ne vendin qe jeton dhe po nuk ndal paragjykimet se ti je Shqiptar dhe i di te gjitha e je me i mire e ke me bese e me moral te larte,gjithmone do kesh problem.Ne vend te huaj je nje emigrant I paftuar ne shumicen e rasteve,ul koken puno e shijo jeten se iken shpejt.mos rrah gruan se nuk te ka gje borxh e mos mbyll vajzat brenda mos te dalin me legenat se ti do dhender me koqe.30 vite jashte shikoj qe shumica e njerezve qe u martuan jane ndare dhe ne shumicen e rasteve Burrat jane arsya.Shoqeria Shqiptare ka vdekur dhe njeriu peshohet nga portofoli.Shqiptaret e fillimit te viteve 90 ishin me njerez te afte per jashte se ishin me te edukuar dhe me mendjehapur,dinin dhe ndonje profesion keta qe vijen te lindur pas komunizmit jane nga njerezit me te keqinj Burra e Gra.Ngushellime familjes

                      1. f
                       faro

                       Përse nuk ju shkon ndërmend që gruaja duke dashur ta shpëtoj, nga vetëvrasja, rrezikoi edhe jetën e saj? Nje çifti që e lidh dashuria edhe mund t'i ndodh një ngjarje e tillë

                       Lini një Përgjigje