“Princi i Liqenit” të Shkodrës bëhet i shtetit, SPAK konfiskon pasuritë e Gëzim Cafit

9 Shkurt 2024, 14:49Kronika TEMA

“Princi i Liqenit” të Shkodrës bëhet i shtetit, SPAK

Një ndër komplekset më të bukura të qytetit të Shkodrës, që përfshin një bar-restorant-hotel, ka kaluar në pronësi të shtetit shqiptar. Me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme, objekti tre katësh me një sipërfaqe ndërtimi në total 900 m2 është konfiskuar me vendim të gjykatës.

Me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë Për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me vendimin nr.9, datë 22.06.2023, ndër të tjera, ka vendosur konfiskimin e pasurive të paluajtshme, si më poshtë:

SPAK bën me dije se shtetasi Gëzim Cafi është deklaruar fajtor, me vendimin nr. 44, datë 26.09.2005, të Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda, për kryerjen e veprës penale “Vrasje me paramendim”, e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentativë, “Mbajtje pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”.

Siç shihet dhe nga pamjet në internet, objekti trekatësh me emrin “Prince of Lake”, është ndërtuar në majën e një shkëmbi buzë liqenit të Shkodrës. Me një pamje të mrekullueshme nga gjithë zona përreth, “Princi i Liqenit” të Shkodrës tashmë është i shtetit.

Pak vite më parë, shtetasi Gëzim Cafi ka qenë subjekt i Operacionit Forca e Ligjit që nisi në gjithë Shqipërinë, ku eksponentëve të botës së krimit ju kërkua të justifikonin pasurinë. Vëllezërit Gëzim dhe Bledar Cafi njihen si persona me pushtet dhe ndikim në Shkodër, të dënuar nga drejtësia shqiptare dhe ajo e huaj.

33 Komente

 1. f
  foshnja

  Ketij ja konfiskuan pasurine se u denua per vrasje apo se nuk arriti te justifikonte pasurine? Apo meqe u fut ne burg per vrasje hade tja marrim dhe pasurine dhe tja vjedhim. Shteti yne nuk ka ndryshim nga kriminelet dhe bandat, eshte nje bande me vete, e "veshur" me forcen e ligjit

  1. B
   Baca-Bajram

   Rritu o foshnje, meso te lexosh dhe pastaj dil e jep mendime dhe komente... Kjo pune eshte shume e thjesht por ti si foshnje s'arrin t'a kuptosh. Pavarsisht se si e ka shkruar ky gazetaruci, fakti eshte qe keta vellezrit vran apo s'vran, qofshin the njerez te thjesht, duhet te shpjegojn te ardhurat dhe fondet per ndertimin e objektit. Po qe se mund te provojn se e kane ndertuar me djersen e ballit, atehere shteti eshte nje bandit, por po nuk provuan dot ku i gjeten paret atehere shteti ka te drejte t'ua konfiskoj pronat. Por shteti duhet te jete me aktiv ne keto ceshtje se ka dhe shume te tjere si keta

   1. B
    Baca - Isa

    Pse nuk ja marrin dhe Like floririt. As ai nuk i justifikon dot ?

    1. P
     Prec Ulaj

     Dikur ne vitet 197-80 ka qene nje kriminel i rrezikshem ne Shkoder, Caf Susta. Ka lidhje ky krimineli i ri, me ata para 50 vjetesh?

    2. R
     Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

     Çashtu foshnja Sali !

     1. T
      Tino

      Ku merret vesh o foshnja, kta jane fenomena. Tani se sa e "bukur" eshte kjo ndertesa e se si ky e ka mar lejen me e ndertu eshte tjeter muhabet. Ceshtje estetike. Por ta quash te bukur ate shpifesire qe duhet hedh me dinamit sa me pare eshte megjithmend komike. Shije Ceceno-Uzbeke jo Mesdhetare.

      1. A
       Artan

       Shume e sakte, vetem dinamiti ben pune

      2. C
       CERRIKU

       Po ke te drejte ky kriminel duhet bere deputet i Sali Kafshes.

       1. E
        Eda

        Ju krimineleve qe e ngrini pasurine mbi gjak te derdhur, ju duhet hequr pervec pasurise se tillle edhe e drejta per te bere femije, qe te biem njehere e mire rehat si popull.... se c'kusur kane njerezit e ndershem te meren me ndyresira gjithe jeten!!

       2. s
        selfo zeneli

        foshnja- e dyta eshte

        1. T
         Triumfi

         Mos u mundo kot selfo ..sa do tja sqarosh ....nuk ja vlen ...ska ndermend dhe sdo ta kuptoje dhe 10 vjet te rish e tja thuash....do thote karllikun qe i vjen verdalle ne trurin e nje kokboshi si foshnja ....ligji eshte i qarte per kedo qe kur ben nje krim ose eshte mare me pislliqe , tregeti droge ose cfare do lloj krimi ...kontrollohet dhe pasuria , te shikojne nese ajo eshte vene nga krimi ....nuk e kupton idjoti foshnje qe eshte denuar dhe nga drejtesite e huaja ...dhe para se te shkruaj , nuk e ve trurin ne pune dhe te pyes : po nga drejtesite e huaja perse eshte denuar ???? ....varja selfo ...me te tille gomere qe vene ne kandar shtetin me krimineklin nuk ben prokopi sot ...

        2. E
         Emer

         Ky princi duhet te prishej nga themelet se paska "perdhunuar" nje nga zonat me te bukura. Ne vend te pronareve te futen ne burg dhe ti sekustrohet pasuria ata qe kane dhene leje e kane lejuar bastardime te tilla qe nuk ndodhen ne asnje vend Europian.

         1. B
          Bledi

          Te lumte goja se pikes i ke rene. Me kriminel ai qe lejoi ndertimin sesa ai kafsha qe ndertoi

         2. T
          Treni

          Ore shumë mirë që ja marrin këtyre kriminelëve, por nuk u kuptua gjë te artikulli? Demek nuk e justifikon ky dot apo çfarë?

          1. S
           Shkodrani

           Po më njeerëz të metë se ka ky vend nuk di. E rëndësishme është që çdo gjë që është bër me parat e krimit apo je i lidhur me krimin duhet të mos ti gëzosh ato prona apo para.

           1. D
            Detari

            sa gje e shemtuar keto gjera vetem ne albanistan dhe pakistan i shikon, popull me 0 klas

            1. L
             Lushnjari

             Me çfarë biznesi është marë ky quni me gjith këtë hotel dhe kujtë ja kanë marrur këtë pronë që ka qenë e shtetit?

             1. K
              Klevio

              Ta them un pastaj ke tik-toku

             2. A
              Aron

              Cfare jane keto ndertime kaq groteske qe prishin pamjen e natyres? Nuk e kam ku e ka ndertuar, sepse vendi eshte teper i spikatur dhe piktoresk, por arkitektura le per te deshiruar dhe stonon krejt.

              1. k
               korcari vip

               po Like floririt, Sali Gerdalles dhe gjykatesve do tu sekuestrohen

               1. N
                Noc Rroku

                po ramz-alistëve, plepistëve që vrasin e vjedhin prej 34 vjetësh, kur do ua sekuestroni dhe tua ktheni Shqiptarëve të viktimizuar. mëso e na i thuaj mjerooooo.

               2. U
                USA

                Kjo godine nuk ka asnje bukuri,vetem beton dhe shkemb e gure,asnje gjelberim rreth e qark,primitivist!

                1. U
                 USA

                 Kjo godine nuk ka asnje bukuri,vetem beton dhe shkemb e gure,asnje gjelberim rreth e qark,primitivist!

                 1. U
                  USA

                  Kjo godine nuk ka asnje bukuri,vetem beton dhe shkemb e gure,asnje gjelberim rreth e qark,primitivist!

                  1. B
                   Berti

                   USA mos e shtyp butonin nga tre here se na cave trapin o fshatar Amerike.

                   1. S
                    Sara

                    po mire atij, s'i punon tastiera, po ty s'te puno mouse-i apo truni qe e lexon tre here o palle?

                    1. B
                     Berisha.

                     Lere te bej qef tjetri te loz skeni se ja prisni ovin e ,butonit

                   2. S
                    Salihi

                    Rrofte Like mona

                    1. e
                     emigranti

                     dakort mbi keta vepruan sipas ligjit po pse gjykata nuk vepron sipas ligjit tek saliu , likja dhe te tjere te rangullit te saliut a po kane frike

                     1. Z
                      Zusjani

                      Kjo ndërtesë ka qënë klubi dhe menca e Fabrikës së Çimentos! Këtu shtrohet pyetja si u mor kjo ndërtesë nga familja Cafi kush ja dha kët pron Shtetrore? Kush ja bëri letrat e privatizimit kësaj pronë?

                      1. H
                       Haxhi

                       Ja dha astrit bushati deputeti i pd dikur

                      2. a
                       am

                       Aty i bukur është liqeni dhe natyra. Kjo betonarmeja është një copëz betoni hedhur mbi atë shkëmbin siç shohim edhe në kamëz e gjetiu

                       1. H
                        Henk

                        Mirë që nuk justifikon dot ngritjen e objektit, ku i gjeti të ardhurat, etj, por nga ana estetike të hap barkun, të bën për të vjellë. Vetëm në Albanistan shikon shëmtira të tilla. Shqypot, zero shije në arkitekturë.

                        Lini një Përgjigje