‘Vjedhja ishte një inskenim’, pastruesja: Alda Klosi donte të fajësonte bashkëshortin, paratë i sillte dikush me çantë

4 Shkurt 2023, 09:14Kronika TEMA

‘Vjedhja ishte një inskenim’, pastruesja: Alda Klosi donte

Dëshmia e re e sanitares Rozeta Dobi solli arrestimin e ish-drejtoreshës së Ministrisë së Turizmit, Alda Klosi mbrëmjen e së premtes.

Dobi ka deklaruar se ajo nuk i ka vjedhur paratë nga shtëpia e ish-zyrtares, por e gjitha ishte një inskenim, pasi Klosi donte të ngarkonte me përgjegjësi bashkëshortin e saj, me të cilin kishte konflikte.

Sanitarja u shpreh se në dhjetor të vitit 2022, Klosi i kishte kërkuar që paratë që gjendeshin në kasafortë, t’i merrte dhe t’i dërgonte në banesën e saj.

Sipas Dobit, që prej vitit 2021, sasi parash vinin në banesën e Alda Klosit, teksa shtoi se dikush i sillte me çantë.

“Paratë vinin që nga viti 2021. Unë nuk kam dijeni kush i sillte, por paratë vinin në çantë. Në dhjetor 2022 Alda ngaqë kishte konflikte me burrin më kërkoi t’i ruaja. Ditën që i mora me çantë i mora nga kasafortë, pasi Alda nuk ishte në shtëpi. Më tha ajo vetë merri në kasafortë.

Ngjarjen e vjedhjes e inskenova pasi ajo donte të ngarkonte me përgjegjësi burrin”, mësohet të ketë thënë Rozeta Dobi.

Është e paqartë se kush e ka telefonuar policinë ditën kur janë marrë shumat e konsiderueshme të eurove nga banesa, vajza e ish-zyrtares apo vetë Alda Klosi.

Mbrëmjen e së premtes, policia arrestoi Alda Klosin, në banesën e të cilës pastruesja Rozeta vodhi një shumë të konsiderueshme parash prej mijëra eurosh.

Policia ka ekzekutuar urdhërin e ndalimit të lëshuar nga Prokuroria.

Izh-zyrtarja Klosi akuzohet për veprën penale të pastrimit të parave dhe produkteve të veprës penale.

24 Komente

 1. k
  k

  Fytyra e fshatares ka në vetvete akuzë per hajdute.

  1. D
   Drejtesia e munguar

   Deri tani unë shikoj një pastruese që mashtron si të mundet që të hapë një dritare të shpëtojë djalin dhe veten. Më tha I thashë nuk është fakt për të akuzuar dikë.

   1. E
    Edi

    Kjo eshte thjesht nje nga konkubinat e sulltanit te Surrelit. Imagjinoni sulltani sa para i ka vjedhur dhe vazhdon ti vjedhe popullit shqiptare .Qe eshte nje nga popujt me te varfer te botes.

  2. A
   Agron

   Kush I sillte parate dhe pse, Shqiptaret po vdesin per nje kafshate rrugeve te Botes. Shteti yne nuk kontrollon dot Çantat me para…Qeveria po qelbet nga korrupsioni dhe si per çudi vetem keshilltaret kapen. Lufta gjoja Rama Berisha Meta kot fare. As pasurite nuk ju preken as nuk I gjen gje.kush ka para sot del nga burgu

   1. L
    Luiza

    Pastruesja ka shume pune per te pastruar shpirtin e vet prej bashkepunetoreje ne vjedhje te buxhetit te shtetit shqiptar. Shume shpejt nga "thesi" i shkundur i saj do te dale edhe personi qe i sillte pareate ne shtepine e karakurves me pushtet.

    1. b
     ben

     Vertet i besoni kesaj budallaqes qe te jete aq e zgjuar qe te imagjinoje dhe realizoje nje skenar kaq te nderlikuar? Me siguri qe e kane instruktuar qe te thote gjera te tilla qe te dale nga burgu.

   2. D
    Drejtesia

    Ky eshte nje manipulim i paster i pastruses e financuar nga sy peshkaqenet qe spo lejne gur pa levizur qe mos te denohen....mire qe paska qene inskenim,po makinat qe bleu i biri,plus po te kishte kasaforte perse duhet ti fshihte parate neper tubat e aspiratorit...duhet shtrydh pastrusja dhe te nxjerri kush po e manipolon!

    1. K
     Km

     Thirrje per prokuroret e SPAk dhe ASPAK:-Nxirrini shkumen korrupsionin.Bashkepunoni ngushte me hajdutet dhe kriminelet.Vetem keshtu ushqehet krimi dhe korrupsioni,mbushen dhe xhepat tuaja,Ca' me para nga viktimat e hajduteve,Ca' me shumat marramendese te hajduteve.Sa me e madhe shuma e tyre ,AQ me te penduar do te bashkepunojne me drejtesine e mbytur nga korrupsioni,me drejtesine e virgjeruar me vendim vetingu. Nje pyetje-a mund te virgjerohet kurva ?

     1. C
      Cërma

      Po , kur vjen pa mardhur .

     2. Q
      Qytetar

      Eshte e qarte qe pastruesja ka filluar te genjeje per te shpetuar veten dhe te birin. Por fakti eshte qe zyrtarja ka rene brenda me deshmite qe ka dhene vete. Eshte e qarte qe ai skenari me parate e xhaxhait eshte fantastiko-shkencor. Detyra e prokurorise eshte qe ta binde zyrtaren qe te bashkepunoje per te kapur peshqit e medhenj te implikuar ne kete afere. Njekohesisht duhet te kalojne ne site cdo transaksion financiar, komunikim dhe udhetim jashte shtetit qe ajo dhe njerezit prane saj kane bere vitet e fundit. Keshtu do ta bente hetimin nje Falcone qe i do te miren popullit te tij, por e kuptoj qe prokuroret tane jane qenie pa shtylle kurrizore.

      1. Q
       Qytetar

       Eshte e qarte qe pastruesja ka filluar te genjeje per te shpetuar veten dhe te birin. Por fakti eshte qe zyrtarja ka rene brenda me deshmite qe ka dhene vete. Eshte e qarte qe ai skenari me parate e xhaxhait eshte fantastiko-shkencor. Detyra e prokurorise eshte qe ta binde zyrtaren qe te bashkepunoje per te kapur peshqit e medhenj te implikuar ne kete afere. Njekohesisht duhet te kalojne ne site cdo transaksion financiar, komunikim dhe udhetim jashte shtetit qe ajo dhe njerezit prane saj kane bere vitet e fundit. Keshtu do ta bente hetimin nje Falcone qe i do te miren popullit te tij, por e kuptoj qe prokuroret tane jane qenie pa shtylle kurrizore.

       1. e
        edmond( koder rreshen)

        Fotoja e ketij Djaloshit,ne fjalorin e rruges do te thot , hapje by..esh,dhe duke ditur se ku ndodhet per momentin,me vjen ndermend intervista e presidentit te ekipit te Barcelones per vitet e burgut: Ishte shok per mua,kur ne hyrje te burgut,punonjesit,me dhan kater perzervativ,dhe nje vazelin duke me then,merri se do te duhen !

        1. D
         Detari

         te gjithe keta jane jevg me origjine vk

         1. r
          rony

          Gjykates, SPAK etj i keni ne dore tani edhe gurin edhe arren, nese doni te beni pune qe neser te ecni kokelarte dhe femijet tuaj mos degjojne nga njerezit perreth,,, ky eshte djali i atij moter q^^^^ ne gjjykate qe vjedh me kuti kepuces paret e popullit apo kjo eshte vajza e asaj gjykateses shkerdhate qe sla traste pa mbushur me para te pista, atehere ky eshte momenti,,,,, Mendoni thelle dhe kuptoheni qe ose do keni surratin e keasj baxhelles qe qante gjoja se i vollen parate e xhaxhait te semure ne amerike, apo surratin si mongol te hajdutit me te madh se kjo,, ben ametaj, ,,, pra shkurt ky eshte rasti,, o bejeni taman ose shkoni edhe ju per lesh se dita e te vertetes do vij edhe per ju,,,, ska shans mos sot , neser!!!

          1. b
           bedriu .d

           perse beri kallzim ne polici kjo klosi? Kete se kuptoj

           1. s
            shqip

            Sa shtet legen që kemi ! Vijnë paret me çanta. Kaq keq ka hyrë e keqja në këtë tokë, sa vetëm një gjë e ngjashme me 29 /11/44 , (si shembull jo si dëshirë), mund ta pastronte gjithë këtë qelb që ka përfshirë të gjithë vendin. Tani këtu flitet për korrupsion . Korrupsioni është pjesë e sistemit, këtë nuk e zhbëjnë dot, jo këtu, po as në Honolulu . Janë dy gjëra të ndryshme. Korrupsioni mund të jetë edhe pasiv. Vë diku një firmë, tjetri bën një ndërtim, por nga ana tjetër ti nuk merr asnjë lek. Ka 1000 mënyra për sa i përket korrupsionit. Ndërsa vjedhja është pashmangërisht krim i certifikuar. Rasti në fjalë është vjedhje e pastër. Madje është dopo vjedhje e pastër. Çfarëdo që të thonë hajdutja nr 1 dhe hajdutja nr 2 , përveçse rëndojnë pozicionin e tyre dhe të bashkëpunëtorëve. Të biesh para me çanta e me thasë ka një shpjegim logjik. Patatet blihen në dyqan. Paratë çohen ose merren në bankë. Këto shuma me shume gjasa nxirren nga bankat. Ministritë lëvrojne para nga buxheti, nga privatët., nga donatorët , nga të tjerë burime financiare që i ofrohen qeverisë. Nëse unë të jap 100 për këtë ose atë punë, ti 70 i fut në punë, kurse të 30 që mbeten i fut ne Sumë. Më falni për fjalët vulgare. Po portofoli në atë pjesë rri. Pra, paratë nuk vijnë me zarf në filan zyrë, dikaster etj. Paratë qerkullijne me anë të bankave. Këto para me 1000% kanë dalë nga një bankë. Vetëm nqs janë para droge. Që e rëndojnë akoma më shumë Klosin në këtë rast. Kështu që ajo herët a vonë do tregoje rrugët që ndiqen për ti marre këto para. Duket si fill i ngatërruar. Por ju garantoj që nuk duhet kushedi çfarë. Edhe një ekonomist i thjeshtë i nxjerr të palarat kësaj, asaj, po edhe asaj tjetrës qeveri që ka qenë para tyre. Shqiperia duhet të fusë sistemin e deklarimit të të ardhurave për çdo qytetar. Kështu mund të limitohet sa do pak abuzimi me pasuritë. Nuk mund të jesh pastruese shkallësh, dhe të mbash Mercedes apo vile me kate. Sekretare me rrogë shteti, pastaj të dalin dy, tre appartamente , kjo bën muuu që është vjedhje . Prandaj mbajini aty ku duhet dhe shikoni mos gjeni gjë andej nga shtëpitë e ministrit/es.

            1. A
             Arbërori

             shqip Nuk kam as ça të heq as ça të shtoj...????????????

            2. M
             Muzaka i Ri

             Te dyja hajdute Jane, ajo zyrtarja vodhi shtetin, kjo pastruesja vodhi zyrtaren,por qe largoi avokatet ka nje gje, e mesuan thuaj keshtu se paguan tjeter kush per ty se ngele pa koqe leku , dhe mer nje nga shteti hiqu si fukareshe.

             1. N
              Nandi

              kete sanitaren e kane mesuar si te ciceroje

              1. D
               Davidi

               Ore kush eshte burri i ksaj Klosit? Media e dhjere shqiptare nuk e tregon.

               1. D
                Dajti

                Shume interesante keto deshmite e pastrueses qe shikonte canta te mbushura me para te hedhura neper shtepi andej ketej ,sikur me qene canta me roba te pa lara.Mu kujtua historia e atij amerikanit qe kishte pare ne aeroport valixhet e Enver Hoxhes te mbushura me flori.Babale vazhdon me seri te tjera.Regjizor korekto skenarin e ke shume bajat.

                1. D
                 Ditmir

                 Pazarxhinjte e Meros po perpiqen te fajesojne pastruesen dhe te shfajsojne zyrtaren hajdute te qeverise hajdute sepse kjo i le te dhje..... sa here qe i shkojne pas llogjeve te Meros me shoke. Zyrtarja perfaqeson modelin e Tigrit Ahmetaj dhe Rames me shoke dmth ju vdisni urie ne mbushim çantat.

                 1. D
                  Draper dhe Çekan

                  "Ditmir"! Ke harruar te thuash qe kete rruge qe ka "kalon" Tigri Ahmetaj" e ka çare me " shpat ne dore Sahaleja me ekipin e tij qysh ne vitin e mallkum 1992.

                  1. D
                   Draper dhe Çekan orrigjinali

                   Mire tu qifshin gjithe fisi por ti spiun dhe servile cpune ke kush e ka care i pari dhe kush I dyti. Cte intereson ty moterqir renditja dhe fajeson te parin pse ben I dyti . Ptuuu te qifsha rracen

                 Lini një Përgjigje