"Një shembull i keq për të tjerët"

19 Dhjetor 2022, 19:30Kulturë TEMA

"Një shembull i keq për të tjerët"

Në vitin 1920, Fan Noli, udhëheqës i shqiptarëve të Amerikës, klerik dhe erudit i diplomuar në Harvard, shkoi në Gjenevë si kryetar i delegacionit të Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve.

Ishte koha e pasluftës botërore, kur shqiptarët e shihnin me shpresë të madhe ringritjen e kombit, i cili sapo i kishte shpëtuar copëtimit.

Kur u kthye në Tiranë, Noli i habiti njerëzit e qeverisë duke u vënë në tryezë letrat, ku dokumentoheshin një për një shpenzimet që kishte bërë gjatë kohës që qëndroi në Gjenevë: kaq për të ngrënat, kaq për hotel, kaq për udhëtime.

Një prej ministrave i tha: “Hirësi, je i pari që i jep hesap shtetit. Ky është një shembull i keq për ne të tjerët”. (Ilir Ikonomi).

8 Komente

 1. P
  Prind

  Tema te lumte qe e botove kete episod. Kjo eshte menyra sesi Tema I ben opozite sjelljes se qeveritareve te sotem, mos prisni ti thote gjerat troç. Ky lajm sa per mijra lame te munguara....

  1. B
   Bureto

   Noli me siguri që kishte lexuar edhe per Abraham Linkolnin, presidentin e madh amerikan. Në një rast kur ai, shkoi në fushate për senator (pa u bërë ende president), llogaritarja e partisë i dha per shpenzimet javore, nga arka e partise100 $. Kur u kthye Linkolni i ktheu asaj 95 $. Ajo e habitur e pyeti: Sir, ç'janë këto?! Dhe ai i thote: kusuri i atyre që më dhe. Aq prisha të tjerat po t'i kthej. ('Abraham Linkoln', jeta, bot. shqip)

  2. P
   Poseidon

   Atehere ishte sa te kerkoje ,tani ta caktojne shifren me ligj sa te hashe fleshe dhe te besh qejf sa te duash dhe te tepron.Gjasme sikur kusejne se vjedhjen e bejne me ligj

   1. P
    Poseidon

    Atehere ishte sa te kerkoje ,tani ta caktojne shifren me ligj sa te hashe fleshe dhe te besh qejf sa te duash dhe te tepron.Gjasme sikur kusejne se vjedhjen e bejne me ligj

    1. P
     Poseidon

     Atehere ishte sa te kerkoje ,tani ta caktojne shifren me ligj sa te hashe fleshe dhe te besh qejf sa te duash dhe te tepron.Gjasme sikur kusejne se vjedhjen e bejne me ligj

     1. P
      Poseidon

      Atehere ishte sa te kerkoje ,tani ta caktojne shifren me ligj sa te hashe fleshe dhe te besh qejf sa te duash dhe te tepron.Gjasme sikur kusejne se vjedhjen e bejne me ligj

      1. I
       I Madherishem e i Paarritshem nga asnji

       I Madhi Fan Stilian Noli . Ishte nji nder Personalitetet me inteligjente te Kohes dhe jovetem ne Ballkan . I pari qe shpalli Shtetin Demokrat ne Kontinent dhe per kte u Sulmua nga Monarkite Europiane te cilat bashke duke perdorur si Mashe te tyre Serbine ,e permbysen Shtettin e pare Demokratike ,sepse kishin Plane te tjera me Shqiperine siedhe sot vazhdojne Fashite e Pederaste bashkuar ne nji Kaste Politike Fashiste . Grekerve u dhiste ne Koke I Madhi Noli atehere .Le qe ku kishte Grek athere .Ishte Koha kur Europianet po Greqizonin Epirin e gjithe Greqine duke masakruar shqiptaret arvanitas ,interrnuar e vrare ne pabesi ,duke ushtruar dhune ku ndalohej gjuha Shqipe .Mirpo kjo eshte Teme tjeter dhe po e mbyll me kaq se s'dua te dalin Krimbat e Janulles nga thellesia e Halese dhe qelbin ktu ,si bythe Greku

       1. L
        Liria

        Noli ishte antar i Kominternit n e Moske ku dhe ndejti mjaft kohe ,patstaj shkoi ne Gjermani dhe jetonte me nje shoqe por qe merrnin rroge nga Kominterni.Me vone shkoi ne Amerike ku dhe u vesh prift.

        Lini një Përgjigje