Pse e këshilluan Mbretëreshën Elizabeth të mos martohej me Princin Filip

20 Shtator 2022, 10:16Lifestyle TEMA


Mbretëresha Elizabeth lindi më 21 prill 1926 dhe jetoi një jetë plot detyra, përgjegjësi dhe nevojë për të marrë vendime serioze. Biografi A.N. Wilson pohoi se e reja Elizabeth dëgjoi shumë herë se Princi Philip ishte ” personi i gabuar për të zgjedhur “, sepse ai ishte shumë qesharak dhe bëri “gafa”, sipas Telegrafit.

Duke folur në Festivalin Letrar Cheltenham në vitin 2016, ai tha: “Kur e bëri të qartë që në moshën 14 vjeçare se ishte e dashuruar me Princin Philip, i cili ishte i pashëm dhe me flokë të bukur, të gjithë oborrtarët thanë se ajo ishte plotësisht personi i gabuar për të zgjedhur .”

Madje, ai kishte thënë: “E thanë për shumë arsye, por fakti është se e kishin gabim. Mbretëresha është një person shumë i rezervuar, studioz dhe Filipi ishte një oficer detar dhe ai ishte gjithashtu shumë gazmor.’

Pavarësisht nga këto rezerva, çifti njoftoi fejesën e tyre në korrik 1947, kur Mbretëresha Elizabeth ishte 21 vjeç, dhe ata u martuan më 20 nëntor 1947 në Westminster Abbey, dhe katër vjet më vonë, Elizabeth u bë mbretëreshë. Biografi madje zbuloi për publikun se komenti i parë i Filipit për Mbretëreshën pas kurorëzimit të saj ishte: “Ku e gjete atë kapelë?”.

“Shumë nga shakatë e tij janë jashtëzakonisht të suksesshme. Nuk mendoj se ai bën ndonjë gabim. Është një shaka e një oficeri detar. Çifti kishte dashuri dhe respekt të ndërsjellë”.

Në fjalimin e saj të përvjetorit të martesës në vitin 1997, Mbretëresha pranoi mbështetjen e paçmuar të bashkëshortit të saj, duke thënë: “ Ai është dikush që nuk i merr lehtësisht komplimente. Por, thjesht, ishte forca ime dhe më ka mbetur gjithë këto vite ”.

Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip patën një jetë të bukur së bashku

2 Komente

 1. l
  lipja ishte me origjin nga Korfuzi

  e keshilluan mos te Martohej me Lipin ,sepse dyshohej mos ishte Grek (pra i trembeshin skandalit se mundet te ishte Pederast ) mipro me vone mbas verifikimit qe u be nga Mbreteria e Bashkuar rezultoj qe Filipi nuk kishte asnji lodhje me gjakun Grek -(pra pederaste ) dhe me pas u lejua martesa . E dini ju se kush eshte prejardhja e Filipit ? - interesohuni dhe do cuditeni

  1. T
   Tironci

   Sepse kishte pamje idjoti , per nje familje mbretrore sesht mir qe idjotllikun njer et it e familjes ta tregojn me paraqitjen e tyre , ja çfar polli shikoni princin te birin.

   Lini një Përgjigje