Ambasada amerikane zbardh takimin e Yuri Kim me gjyqtarët: Kohë kritike për reformën në drejtësi

19 Tetor 2022, 14:16Politika TEMA

Ambasada amerikane zbardh takimin e Yuri Kim me gjyqtarët: Kohë

Ambasada Amerikane ka zbardhur takimin e amdasadores Yuri Kim me gjyqtarët në Gjykatën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

"Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim vizitoi sot Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë dhe u takua me gjyqtarët e saj. Ambasadorja i përgëzoi gjyqtarët për punën e palodhur dhe përkushtimin e tyre, veçanërisht ndërsa Gjykata nuk është plotësuar ende me 16 gjyqtarët e nevojshëm dhe ka një numër gjithnjë e më në rritje të çështjeve.

“Vendimet tuaja kanë rritur besimin e publikut tek institucionet e drejtësisë, u mundësuan partnerëve ndërkombëtarë që të fillojnë sërish t’u besojnë homologëve shqiptarë dhe më e rëndësishmja, u thanë njerëzve të këqinj se ligji po funksionon.

Shqipëria nuk ka parë kurrë që zyrtarë të tillë të lartë të shpallen fajtorë me vendime përfundimtare. Kjo është një kohë kritike për reformën në drejtësi. Kriminelët po e ndjejnë presionin.

Kjo do të thotë se përpjekjet e tyre do të jenë edhe më intensive dhe ju duhet të rezistoni. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe populli shqiptar nuk duan që gjykata të kthehet në mënyrat e vjetra. Le të sigurohemi që ato kohë të mbeten në të kaluarën, njëherë e përgjithmonë”, u tha Ambasadorja gjyqtarëve.

5 Komente

 1. B
  Breshka, shiu dhe Ramiu

  ahahahahahahhahahahaa, Lol

  1. K
   Kar Kalec Dega

   Breshka , shiu dhe Ramiu , motren kush ta qiu ?????? Lol

  2. B
   Berish Saliu

   Zonja ambasadore para nja dy ditesh kishim shume besim te SPAK ne drejtimin tuaj. por kur pame ate vendim per mos hetimin e vjedhjes se floririt ,them se pothuajse ka humbur besimi ,populli do fakte populli do ne burg dhe konfeksim te pasurise te gjitheve prokuroreve ,gjykatesve te larguar nga viting ,si dhe burgosjen e kriminelit Non Grata dhe Ilir Meta Metaj ,lerini keto falenderime per kete trupe te komanduar nga kjo dyshe e neveritshme .populli pret shume nga Ju

   1. e
    emigranti

    zonja yuri kim duhet te kerkosh te vi ne shqiperi FBI vetem ai i shkateron te gjithe nga saliu me shoke shqiptaret nuk e bejne ate pune jane hajdute genjehen shpejte marrin leke

    1. o
     o popull dele

     Or DELE si besoni nje vendi ku vlojn lobime ne mbrojtje te pasanikeve politikan shqiptar qe ndajn paret e vjedhura me figura te larta te politikes amerikane !!! A nuk po shifni si ju mashtrojn me lafe te bukura ,premtime e non grata e ju rrejn ktu e 40 vjet !! A e pat ateSPAK- un aq premtus si ju dhjeu e si e "vulosi" kjo zonja qe perfaqson ate shtet ??? Jeni katandis si te pastrehet e Evropes qe sju pjerdh e sju do kush ma ,e jeni mish per top per politikanet qe nbani mbi kok e ju mashtrojn perdit ....

     Lini një Përgjigje