Bie alibia e Berishës: Votimi elektronik në Elbasan dhe Kamëz, të dhënat nga rinumërimi përputhen 100%

5 Qershor 2023, 17:21Politika TEMA

Bie alibia e Berishës: Votimi elektronik në Elbasan dhe Kamëz,

Komisioneri Ilirjan Celibashi thotë se të dhënat e dala nga rinumërimi i disa kutive të votimit për Bashkitë Elbasan dhe Kamëz kanë treguar se ato përputhen plotësisht me të dhënat që kanë gjeneruar pajisjet e votimit dhe numërimit elektronik.

“Të dhënat e dala nga rinumërimi, përputhen 100% me rezultatin e sistemit elektronik të transmetuara nga pajisjet elektronike të votimit dhe numërimit (PEVN) në KQZ Shqiperi”, shkruan komisioneri Ilirjan Celibashi.

Ai thotë se të dhënat nga rivlerësimi/rinumërimi i disa QV-ve janë të Bashkisë Elbasan dhe Kamëz. Në zgjedhjet e 14 Majit, veç dy bashkive të mësipërme, u votua dhe numërua elektronikisht edhe në atë të Vorës.

Opozita ka pretenduar se në zgjedhjet e 14 majit pati manipulim të vullnetit të zgjedhësve dhe një ndër arsyet ka qenë dhe votimi dhe numërimi elektronik. Mirëpo, nga të dhënat që nxjerr Celibashi, del se këto akuza kanë qenë vetëm për konsum politik.

15 Komente

 1. r
  robi

  Jane mbledhur koke me koke perbindeshi i vucidolit, spiuni i pazarit te ri qe te keput ne mes si dhe Ina zhaba dhe Agim leshko i leshelise per te shpikur alibine ne.2 se me alibine e pare dolen te dhjere para shqiptareve per aresyen e humbjes apokaliptike leshelike babaxhike qe pesoi koalicioni i sharebajgave te Jales dhe i sharebajgave te vucidolit me 14 maj kur spiuni u shfry si tollumbace e shpuar.

  1. K
   Km

   Te deklarosh se u vodhen eshte per konsum politik.Por te deklarosh se Ke prova filmike ,foto e lloje te tjera nuk eshte kaq e lehte.Ndaj keto akuza dhe "faktet"e fabrikuara duhet te hetohet nga prokuroria.Kemi te bejme me" prova " te tipit "banale",per te gjetur ku Jane prodhuara che kush i Ka financiare.Prodhimi dhe perhapja e procace dhe informazione e te rreme perben krim dhe denohet me ligje.

   1. D
    Doda

    D Agolli la thene fjaline lapidare per kete

    1. r
     rrofte Lexhenda dhe zagaret

     Dode ! Ne tim ne vendin tend Nje i cmendur te gjith i cmend.

    2. K
     Kalec Dega

     Perputhen leshi…. Edhe Bideni me perputhje kompjuterike fitoi…. Lol

     1. S
      Soza

      Ai që bëri poçen, i bëri dhe veshët.

      1. J
       Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

       I doli huq VorioQimarjotit! Eshte nofka qe Veriu patriot i Shqiperise, i ka vene nje vrime bythe si Sali vorioQimarjoti

       1. P
        Phoenix

        C'fare kane numeruar eshte pyetja, se kjo qe thone eshte komplet pa kuptim. Ose dikush ka votuar elektronikisht, ose ka votuar me leter. Sipas kesaj qe thote * Eksperti " Celibashi i bie qe c'do person ka votuar dy here, dhe elektronikisht dhe me leter.

        1. E
         Endri hasa

         Po pse beni te gjithe se experte ja dhjefsha rracen. Makinat elektronike ne momentin e votimit printojn nje leter qe e sheh votuesi per te konfirmuar saktesin e votes dhe pastaj ajo leter bie ne nje kuti te mbyllur. Ik futi nje tas dhalle me gent prognin tani

         1. K
          Kuptojeni o milet

          Po mer te dhjefsha rracen edhe ty. Problemi nuk ishte “perputhja” por fakti se robi ka votuar Luçianon dhe letra qe bie ne kuti te mbyllur shenonte kandidatin e PS -se . Ky ishte problemi or kaqol.

          1. P
           Phoenix

           Ato letrat qe bien ne kuti te mbyllur, i verifikon vete votuesi me emer dhe mbiemer, apo Celibashi? Se po te jete per Celibashin, ai nuk e ka problem qe te printoje sa te doje vota te tjera, qe te perputhen me ato qe ka ndryshuar algoritmi pas votimit.

           1. A
            Ali Pyka Kim

            Endri ka marre burse nga Soros ose Bill Gates, apo jo Kamala!

          2. x
           xha Kasemi nga Çepani

           Vetem nje i semur psiqik,apo i shkalur -si thote populli- beson ne ato qe thote Berisha.

           1. r
            rrofte bisha dhe zagaret

            Xha kasemi ! 400 mijte te tille ka Shqiperia . Besojne tek Bisha se keshtu e kane ndertuar jeten.

           2. K
            Kenge Dukaqote

            Hiqeni kete KRIMINEL nga rrjeti se.na u then celularet .Ne vaske me acid kete e te tjere si ky kriminel

            Lini një Përgjigje