Ju tregoj Edi Ramën, shokun tim të klasës!

28 Shtator 2023, 09:56Politika TEMA
Ju tregoj Edi Ramën, shokun tim të klasës!

“Unë dhe Edi Rama kemi qenë shokë klase.” Kështu tha Ferdinand Duka për gazetaren Rudina Xhunga në emisionin “Shqip” në DritareTv. Zoti Ferdinand i cili jeton prej shumë vitesh në Toronto, na tregon një anë tjetër të kryeministrit Rama, i cili i bënte mësueset të qanin me hartimet e tij. Zoti Duka rrëfen se merr frymëzim nga piktura e kryeministrit, i pëlqen zoti Rama se është abstrakt.

Unë, thotë zoti Duka isha kur u rrëzua busti i Enverit, isha inxhinier minierash dhe djalë i bulevardit, por u rrëzua busti dhe nuk prita, ika nga Shqipëria. Ndërsa Rama, vazhdon ai, qëndroi dhe ia doli, e bëri këtë vend.

“Për pikturë frymëzohem nga shoku im i klasës Edi Rama. Kemi bërë filloren bashkë te shkolla “Alqi Kondi”.

Qysh atëherë, pavarësisht se ne nuk e shprehnim dot, ai ishte një njeri i veçantë, në çdo aspekt. Ishte njeri që e bënte dallimin, jo vetëm nga gjatësia. Ne bënim hartime, ndërsa hartimi i tij u mbushte sytë me lot mësueseve që na jepnim mësim. Qanin mësueset kur shkruante Edi Rama.

Është fat për këtë popull që në këto momente ka Edi Ramën kryeministër. Pavarësisht kritikave, por në përgjithësi është notë pozitive për kryeministrin. Mua më pëlqen Rama, është abstrakt.

Mbaj mend kur ishim në zbor bashkë, ai bëri një portret të një plaku dhe te mjekra e tij, kishte bërë dy spartanë duke luftuar me shpata. Ishte diçka që nuk ta zinte syri menjëherë, duhet ta tregonte ai.

Mua nuk m’u dha mundësia të ndiqja shkollën e arteve në atë kohë, ishte shumë vështirë. Unë merresha me muzikë se i bija kitarës, por në atë kohë duhej miku që të studioje në arte. Rama nuk kishte nevojë për miq.

Unë isha kur u rrëzua busti i Enverit, isha inxhinier minierash dhe djalë bulevardi, por u rrëzua busti dhe nuk prita, ika nga Shqipëria. Ndërsa Rama qëndroi dhe ia doli, e bëri këtë vend. Ndaj them se Rama është fati i këtij vendi”, u shpreh Duka.

63 Komente

  1. k
   koment

   U be kjo pune djathe e ve.

   1. O
    Operacioni Zjarri

    Shoku i klases ne fillore. Po shoku i kopshtit kur do dali?

    1. D
     Drini

     Edhe ne qajme sot kur flet edi po nga halli jo nga malli o rrote kari!

   2. S
    Shqiptar i nevrikosur

    Z.Ferdinand me vjen keq sepse ke shkuar ne perendim por me duket se nuk ke mesuar gje. Ke ngelur nje idiot ne nivel mjaft te larte(nuk gjej dot fjale ne shqip per te perkufizuar idiotsine tende. Ndjese per ofendimin)

    1. m
     mateo

     O shqiptar i nevrikosur, largoje nevrikllëkun kur shkruar, se nxjerr marrezira nga truri i bërë valë. tjetri jep nje opinion, që nuk eshte një me tëndin, e ti e shan me jalë te pista. Mëso a-në e lirisë së mendimit, e shumiditur.

     1. D
      Deni

      @Mateo mos u lodh kot ti shpjegosh shqiptareve c’te nxjerrin mga goja,sepse vetem ato vetem vrer vjellin! Te gjithe negativistet nuk duan nenen e familjen e tyre,i shkaterronne vetem me fjale publikisht…si mund te pretendojme ne me kete nivel injorance te bejme ndryshim? Ishalla po ikin gjithe injorantet(80% e shqipeve te pashkolle e gango me 200 lek me xhep)!Kur te jete kryer ky spastrim i thelle i padijes dhe injorances,do te filloje te mare fryme shqiperia…sa te ikin te gjithe neper azile e kampe perqendrimi se ne ne shqiperi nuk na duhet,as familjes se tyre nuk i duhen,luten qe te bien rehat nga keto kerrma qe kan lindur qyl e si qylsa do ta cojne jeten deri ne fund.vetem njerez tradhetare paska ky vend,per te ardhur keq pershendetje

      1. i
       ina

       Ti Mateo , na trego pak , ku jane fjalet e pista ne komentin e mesiperm ???? lexo mire , pastaj nxito te shkruash ... bile une do shtoja dicka me shume qe shoku me lart nuk e ka permenur .. " Edi Rama na paska bere per te qare mesueset me hartimet e tij , por mua me ben te vjell kur flet ai ..... edhe nje femije 2 vjec e kupton injorancen e Edi palloshit....... tani me thuaj ku jane fjalet e pista ne komentin tim ....

       1. I
        Ina picka

        Te vjellat i ke nga gojoret Ina , mos e fut thell ne goj rocken se te sjell te vjella ……

        1. G
         Gjirokastriti

         per Ina, ta cilesosh tjetrin IDIOT edhe pa e njohur fare, eshte thjesht normale ...

         1. i
          ina

          blej nje brisk e hajde ma rruaj pak ...... ndoshta kete gjuhen e kuptoke pak me mire , bythqir .....

       2. G
        Gjirokastriti

        Falja Ferdinand, nga nje I nevrikosur e per me teper shqiptar ... i pret te gjitha!

        1. I
         I pa nevrikosuri

         Nuk ke pse nevrikosesh or ti me emerin "shqiptar i nevrikosur". Nuk ka asgje per tu nevrikosur , po ti qe te pelqen te nevrikosesh , nevrikosu . Ne nuk na plas trapi .

       3. C
        Centrali Berthamor

        Aq bukur shkruante për partinë që e mori pas 40 vjetësh? Hartimet atëhere ishin me tema të paracaktuara nga ideologjia. Kështu që sado bukur që të ketë shkruar piktori, nuk besoj se mund të qaje. Vetëm nëse keni pasur ndonjë zyshë debile dhe kishte interes për shkak të babit.

        1. d
         daku

         E beri mut kete vend! Ja doli

         1. K
          Kritiku

          Rama pastroi dhe po pastron mutin e sjelle nga shpellat. Mutin e gjeti dhe nuk e beri. Nje pjese e mutit je edhe ti. Ik se po mban erë interneti. Si ka mundesi qe kemi akoma njerez te tille neandertale si puna e Dakut?

          1. l
           labi

           Tani eshte koha e sufllaqexhinjve si keta gjoja kritiket qe jane fshehur skutave te ministrive apo bashkive dhe komentojne neper media e rrjete sociale me superlativa per udheheqesin e lavdishem qe e coi Shqiperine per lesh.

           1. D
            Daku kari

            E beri vend o kelysh i Salehut …..

           2. t
            tata luigji

            Bravo, tregojne fjalimet e tia qe po lene pa fryme lider boteror. Udheheqes si edi rama shqiperis nuk i vijne dhe per 100 vitet e ardheshme

            1. K
             Kaka luigji

             Dhjes dhjes e vetem dhjes me fjalimet e shokut Edver Rama. Kemi qene ne çerdhe bashke Qanin sebashku per nënën parti

            2. I
             Ilir

             Po ti e paske njoh perpara se te behesh hajdut.

             1. c
              cuf dabjoni

              A doni më për Belulin........` Ne Lice zjushat qanin kur ju prishte mesimin dhe ulesh ne kateder... Edi eshte ai qe eshte e skemi nevoje per perralla nga Toronto e Tarabulluzi....

              1. T
               Tironsi i Vjetër

               Eshtë i besueshëm rrëfimi i zotrisë për Ramën. Edi Rama mendoj se ka një IQ shumë të lartë, të paktën shumë më të lartë se të gjithë ata që e mendojnë veten politikanë, në Shqipëri dhe Ballkan.

               1. T
                Tirona

                Rama eshte Mersia i ketij vendi. Zoti e bekofte dhe e ndriçofte per pune te mira dhe sa me gjate ne krye te shtetit.

                1. B
                 Bravo Frroço Çupi

                 po he mo do dhe ti te marresh ndonje favor ose tender apo sta mban bytha punen ne kanada se si ben dot bisht atje ,hajdute dreqi mallkuar qofshi

                 1. j
                  joel shkodra

                  Dikur bente te qanin mesueset ... po tani?

                  1. e
                   edmond( koder rreshen)

                   Tani ben te qaje Popullin ....njelloj si para ardhesit e tij !

                  2. Tironsi Mos ! Si nuk i paskam ditur gjithe keto vlera. Populli nuk hane bare o trim ndaj na ler ne dijenine tone . Po te ishte edhe ky ne Toronto kushedi sa perpara do te kishte bere gjithe ajo Australi. Ndaj nuk luan njeri nga ky vend te dale e te shohe boten se ku do gjej te tille udheqes.

                   1. M
                    Mësuesi

                    O ti i paemer! Mos, se nga nxitimi per t'i dhene xhevap Tironsit, na e çove Toronton në Australi!!!

                    1. M
                     Motra e tironsit

                     Tironsi eshte nga Kurveleshi, lindur në Kardhiq

                   2. S
                    Spak

                    O komentues jeni aq te semure me depresion sa nuk e lini Saliun ne vetmine e tij te madhe por shkoni bashke me te! Nuk e kuptoj cfare niveli kulturor keni! Rama mund te jete hajdut por nuk eshte vrasesi qe mbroni ju me injorancen tuaj! Ne Lice nuk beheshin hartime!

                    1. K
                     Kujtim

                     Njeriu pa personalitet shkruan që është fat për popullin shqiptar që ka sot Edi Ramën! Dhe ju kërkoni të votojnë këta mutër..!!???

                     1. s
                      shelegura

                      Nje pjes nga ne nuk e duan ,ne shumic jane dallaveraxhinj dhe berish ju kini te drejte qe thoni eshte fat qe drejton Rama . Shifni çberi sala mori me te ligun kriminelin bjeleri i hapi telashe vendit.

                      1. n
                       naimi

                       edhe barcaletat na i tregon bukur vecse nuk eshte per ate pune.. ka dhjete vjet qe na tregon perralla.

                       1. A
                        Aha

                        I qenka merzitur Kanadaja ketij shokut

                        1. P
                         Per spak

                         Alqi Kondi nuk eshte lice,dhe ne ate shkolle beheshin hartime

                         1. I
                          Illo

                          Po, leri aman komentuesit me lart te vjellin vrer atje ne maje te botes ku jane. Vjellin se 1. Aq nivel kane, 2. Eshte e veshtire te mbahet brenda zilia, qe ata lane kockat neper bote, e Shqiperia po behet e do behet me mire lule, por jo per ata. Ata e dine Shqiperine atje ne anerike ku jane siç e lane. Eshte nje fat i madh per Shqiperine qe eshte pastruar e po pastrohet nga keta. Nje dite do vije edhe dita e Saliut te tyre. Atehere to rroje e do marre fryme Shqiperia plotesisht.

                         2. S
                          Salkari

                          Qanin mesueset nga hartimet e Edi Rames ??? Booooo qe atehere ne vogeli ka qene “mashtrus “…….???????????????????????????????????????????? Edi Rama eshte shpresa e fundit per tu bere Shqiperia …..se me ca Saleher ca Agusher e ca gjumasher si Lyl bytha , nuk kemi per te bere prokopi ……nuk do shikojme drit te bardhe , kujtoni se cndodhi ne drejtimin e Shqiperise nga ata dhe do te kuptoni se cshkruaj Nuk e kuptoj me disa qe besojne te Salehu ose te spiuni Meta , atyre iu dhe mundesia dhe nuk ben gje , perse duhet tu besojme akoma ???? Nje te peshtyre ne surat dhe mos tua degjojme zerat ……ska problem nese vodhen dhe u pasuruan , vec te shpiren dhe mos tua shikojme suratin …..per te vjedhurat jemi te mesuar ….edhe ne 1997-ten na vodhen deri ne gjunjezim ….ja ku jemi e ngritem koken prap ……..larg dhe mos tua shikojme suratni

                          1. v
                           vajmedet

                           Se sa mendjendritur eshte Rama po e tregon nderkombetarisht ku askush nuk e merr me seriozisht. Tashme konsiderohet si barcaletaxhiu me brekushe.

                           1. S
                            Sharlatan Pa kufi

                            Kur eshte fat per ty,ahere perse nuk vjen ketu mor kodosh kodoshi, ta gezosh kete fat, qe thua. Palaco dhe i paftyre si ai per te cilin shkruan.

                            1. L
                             Lëpirsi

                             Po më bie era ...lëpirje

                             1. D
                              Durrsaku!

                              100% sakte!

                              1. F
                               Fcb

                               Mesuesit kane qare sepse kane menduar qe nje dite ky idiot me idiotlleqet qe shkruan mund te behet Kryeninister ,e mjere neve .

                               1. R
                                Rri ne Toronto e mos na caj trapin

                                Ke thene te verteten! Ha ha ha Edhe tani ben hartime neper konferenca shtypi dhe i ka hedhur trute e gomarit pjese se popullit debil! Jane mesu me Enverin dhe nuk ja dalin dot pa nje tjeter manipulues!

                                1. B
                                 Ben

                                 "Djale bulevardi!" Cfare I keni keto shprehje more aman! Duket qe paska nostalgji per ate kohe se paska qene " djale bulevardi" nga ata qe ngacmonin vajzat e shkreta kur dilnin rruges. Dhe e thote me mburrje sikur eshte akt heroik te rrije neper bulvarde

                                 1. P
                                  Poko

                                  Ndoshta eshte koha te kthehesh ne krahet e shokut tend Edi. Ta mbeshtesesh koken ne gjoksin e tij.

                                  1. P
                                   Patriot

                                   Fat per Albanine qe ka Ramen ne krye! ????????????

                                   1. T
                                    Tualet Palla

                                    Ne fakt e ka ne bythe, Vinin e Netës o patriot pederastie

                                    1. S
                                     Soza

                                     Mos na iken dhe ben gjithe boten si Shqiperia!

                                     1. U
                                      USA

                                      Edi Rama nje politikan dhe diplomat i nivelit boteror E beri Shqiperine nje vend europian Kete nuk e durojne dot Berisha dhe zagaret e tij te peshtire

                                      1. T
                                       Ton

                                       O zot...nuk kuptoj se cfare e beri kete vend?

                                       1. M
                                        Malo

                                        Po pse nuk kthehesh te jetosh ne Shqiperi zoti Duka dhe ta provosh qeverisjen e shokut tend. Ka 10 vjet qe qeveris dhe sa te tjere derisa te behet mbret se nuk e leshon pushtetin dhe per me teper nuk ka me njerez qe ta perzene nga pushteti. Te jetosh ne Shqiperi po behet makth i vertete, prandaj ikem shume vone dhe ne qe na mbajti shpresa e mikit tend. Leri pallavrat zoteri se vendi ku ke lindur eshte kthyet ne Kolumbine e Europes.

                                        1. S
                                         Sic e kemi koken na kane prere kapelen.

                                         Me beri pershtypje shprehja: " I vecante ne cdo aspekt" . E c'fare ka per tu mburur me kete? Ai vertet eshte i vecante se nuk ka mirenjohje, nuk vlereson njerezit sipas merites por i duhet shoke pune per te realizuar qellimet e tij dhe shokut kur i pelcet granata ne dore e braktis. Ai nuk ka dhimbsuri njerezore. Mereni problemin e termetit: Kur ndodh u duk sikur u prek thell per kete gjeme qe i ndodhi vendit. Edhe tani mbas 4 vjet ai ende nuk i ka strehuar te demtuarit, kur dihet bota dha fonde per kete pune por ky bashke me Tigrin ja gjeten vendit. I ngeli ne goje fjala qe Italia paska 16 vjet qe nuk i ka eliminuar pasojat. Ai nuk merakoset per pensionistet, duke i quajtur uturake, dhe mire ju ben se keta vene te paret qe e votojne. Per ate nje pensionisti i mjafton nje pershesh, ndersa per ilacet te mendojne femijt e tij. Ai eshte njeri qe nuk ke mundesi te komunikosh, perfiton nga orotaria dhe i mbyt ne debat gazetare e analiste. Perfundimisht do thosha qe si popull paskemi patur nevoje per nje njeri te vecante.

                                         1. R
                                          Rrushi

                                          Po pse jeni te gjithe kaq deshtake e dashakeqes? Oh…faktikisht shqiptaret jane thjesht parazite te lindur edhe fodulle te pashoq…te gjith qe shkruajme nuk kena ca membo,jena ul me i rronz kafje se ka wifi gratis edhe thjesht zhvillojme vari/trapizmat. Rama mir keq po e bon i gjo,jo si gjithe ne pa-zanatelite

                                          1. K
                                           Ka per te tere

                                           Shoku Rama ktheje kete Belulin djalin e "Bulecardit" ne Tirane dhe jepi nje portofol ne Qeveri, keshtu bythe lepiresidh i duhen Shqiperise njesoj si ata e ato (Spiro-Pali me shoqe etj) qe i mban ne pusht-et.

                                           1. T
                                            Tarantino

                                            Lum Torontoja qe paska kapur kete djale bulevardi.

                                            1. k
                                             karavasta

                                             Hartim ne fillore nuk ka pasur kurre. karavasta

                                             1. N
                                              Na mbyten

                                              O idhtaret e Sali malokut tjetri flet per vehte jo per ju kur ta kuptoni do keni pjerdhur.Ju sdoni ta pranoni sepse eshte qytetar nuk ka ardhur nga bjeshket e nemuna nuk ka zene toke si turqit kur rrethonin kalane e Krujes nuk di te vrasi si kafsha juaj eshte virtuoz ne marredheniet me nderkombetaret dialogon dhe nuk druhet ke ka perballe ndryshe nga maloku juaj qe tri fjale ka ne fjalor.Urrejtja nuk e xhben perkundrazi e larteson prej opinionit tuaj nuk e rruan fare dhe prej jush do na mbije ne sy si i pari i vendit kur te vdes maloku atehere mund te kemi rrokade.

                                              1. g
                                               gjeli

                                               o kafshe me fytyre njeriu, jeni shpellare te lindur dhe nuk ndryshoni kurre . Pakica duhet te rrije urte se jane pakice , Ramen e ka zgjedhur shumica e popullit se eshte me inteligjenti nga te gjithe politikanet ne shqiperi . Ju qe jeni me shpellerin plus qe jeni kriminela ,hajdute, rrugacer njerez pa intelek po doni te beni komande, iku koha kur salehu vidhte vota PS do te mbreteroi edhe 99 vjet ne shqiperi kurse ju do te jeni banoret e buegjeve dhe do te dilni te gjithe beth cima , te fala kryeshpellarit

                                               1. M
                                                Magazinjeri i deshperuar

                                                Po çar p mome kerkon ne Kanada ti kur parajsen e paske ne Shqiperi . Apo je tu i bo lepirjen Rames te gjej nonji vend ne dogane.

                                                1. E
                                                 E c'na gjeti.

                                                 O ferdinand duka, po ti qenke nje idjot. Sot e di gjithe Shqiperia e Kosova se ca hale eshte rama.

                                                 Lini një Përgjigje