​Samiti në Tiranë ‘përze’ zëvendësin e Albin Kurtit

17 Korrik 2023, 10:44Politika TEMA

​Samiti në Tiranë ‘përze’ zëvendësin e

Edi Rama vijon përpjekjet paraprake për të mirëpritur në tetor në Tiranë takimin e radhës së Procesit të Berlinit. Pas turit dy ditor në gjithë rajonin, kryeministri shqiptar ka ftuar liderët e Ballkanit Perëndimor në një drekë informale këtë të hënë në Tiranë.

Pjesëmarrjen e kanë konfirmuar: katër kryeministra të rajonit, ajo e Serbisë Bërnabiç, kryeministri maqedonas Kovaçevski, shefi i qeverisë malazeze Abazoviç dhe kryeministrja e Bosnjë-Hercegovinës, Borjana Kristo. Në takim do të marrë pjesë edhe komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Ftesë ka marrë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, por edhe pas përpjekjes së Varhelyi, ai ka zgjedhur të shkojë në një simpozium ndërkombëtar që po mbahet në Greqi, ku Shqipëria prezantohet nga një grup të organizatave joqeveritare të kryesuar nga Remzi Lami.

Mësohet se në takimin e liderëve rajonit në Tiranë nga qeveria e Kosovës ishte konfirmuar ardhja e zëvendës kryeministrit Besnik Bislimi.

Por ky takim i Bislimit me krerët e rajonit nuk do të jetë i mundur për shkak të protokollit. Zëvendëskryeministrit të Kosovës i është komunikuar nga organizatorët e takimit se niveli i tij është dytësor dhe jo i përshtatshëm dhe se dosja e takimit do t’i dërgohet me poste të sigurt qeverisë së Kosovës, përkatësisht zyrës së kryeministrit. Kjo gjithmonë nëse Albin Kurti nuk ndryshon mendje në minutë të fundit, dhe lë Greqinë për Tiranën.

Duket se Kurti vijon të rrijë larg tryezës së Ramës, duke e mbajtur edhe Kosovën larg.

Këto mbledhje koordinuese kanë për qëllim që rajoni të krijojë një plan të përbashkët veprimi kur në tetor të ulet në tryezë përballë Bashkimit Evropian.

Veç sigurisë dhe gjeopolitikës në tërësi, Ballkani Perëndimor është i etur për fonde evropiane dhe ato jepen kryesisht për projekte të mëdha që ndërlidhin vendet, ndaj secili shtet nuk mund të shkojë me kërkesat e veta, por me një plan të përbashkët me fqinjët.

Samiti i Berlinit është një format i nisur nga Gjermania, në të cilin kanë marrë pjesë pa rezerva të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Përfshirë edhe Kosovën, që ka qenë një kritike e madhe e Open Ballkan, të cilin Rama për momentin e ka lënë mënjanë. Paradoksalisht tani është Kurti ai që po i qendron larg Procesit të Berlinit, i cili tashmë thuajse ka përcaktuar Tiranën si qendrën kryesore të koordinimit të tij.(ABC News) 

27 Komente

 1. X
  Xheki

  Ja u pshurrsha samitat që i organizon Edi legeni

  1. V
   Vjosa Osmani

   Or tai qe mban emer qeni-Xheki...duket qe je idiot analfabet i klasit te pare nga krahina jugore e Serbise. Rama osht NJISH per organizimet e tij si ne permbajtje edhe ne forme. Ato jane te nivelit Europian dhe jo per QENER qe pshurin (ndjese lexuesve qe po perdor gjuhen tende or tai qeni me emrin Xheki) nga krahina-Kosovo i Metohija.

   1. V
    Vezet Rehas

    Xheki o Miku im eshte Emer i nderuari i Qenve, po une e klasifikoj emrin e ketij Xhekit si emer Kurvash,ose Prostitutash. Edhe pse Nena e ketij ose kesaj Kur. Kete e ka pjelle me Qenin e vellait te Burrit.

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Ai nuk erdhi fare , keshtu Rama spiuni flet si idiot

   2. A
    Alfred

    "Xheki"! Nuk na çudit aspak. Kjo eshte "puna" e vetme qe di te besh per llogari te Saleh Ramut Brrishes. Prandaj rri si "karakoll" ne gazeten e nderuar "TemA" qe te hedhesh MUT me shumice mbi çdo veprim pozitiv te shoqerise per llogari te Salehut, i cili, eshte dhe FABRIKA ME E MADHE DHE E VETME E PRODHIMIT MUTIT ne Shqiperi, (SE NUK ESHTE PER ASGJE TJETER) e me gjere. Dhe duke qene me e MADHJA, edhe ushtria e shperndaresve te MUTIT, eshte po ashtu e MADHE, duke filluar nga "Rajmond vlonjatrit, Latif Dreqerit, RAIFET, ben-rat, Nemesis-et dhe teje alias Kalec Dega, apo Ornela e Varuzhanit, qe na çani bythen pas çdo artikulli ne kete gazete, ku pasqyrohet diçka nga puna e qeverise dhe K/ministrit

    1. D
     Dakord

     Xheki ti shurrën maksimumi te lana mund ta bësh nëse nuk të kapin se dhe atje ka rrezik prandaj mbaje fort atë halen tënde alla turka që ke në shtëpi.

     1. M
      Mokrari nga shkembinjt e mokres

      Po ju pshurr nje cope Radoniqi, Ben Komet per pshurrje. E Pam ne 99 kush u pshurr mire. Republik bananesh me 6 Miliard GDP. Shqiperine e ka 19 Miliard. Ju pshurrim 3 her me shum koqe.

      1. M
       Mondi

       Na hongsh carin shpellar qe vjen ere pocaqi.

       1. D
        Drini

        Ha mut abdyl se keshtu i keni emrat e mutit ju. Xheki i ketij timit je. I keni qejf enrat perendimor po sju le myslimlleku.

        1. Roberto

         Ti je i pshurrur ne tru o i shkreti ti. Rama ka terhqur gjithe vemendjen e politikes nderkombetare dhe nuk ka nevoje te merret me trungje si puna juaj.

         1. I
          Ilir

          Ju pshurrni edhe Ameriken... sepse te tille jeni... Perderà!

         2. S
          Shqiptari

          Nese do pyesnim nje kalimtar te zakonshem ne rruge,ne Kosove apo ne Shqiperi per qendrimin e Kurtit ndaj takimit ne Tirane do te pergjigjej : Kurti eshte politikan medioker,nje inatçor i papergjegjshem,nje politikan pa vizion,idiot,sovranist i semure,apo nje gdhe qe nuk shikon interesat afatgjata te Kosoves.Te shkosh ne nje takim te Remzi Lamit dhe te shmangesh nje takim pergatitor per Procesin e Berlnit eshte nje miopi dhe marrezi politike.Nje vend me sovranitet te kufizuar,i formuar nga Amerika dhe Europa me Bomba,me lufte qe nuk jeton dot pa mbeshtetjen e Krijuesve,nuk mund t’i lejohe sjellje te tilla insteçore dhe krejt te papegjegjeshme.Demi qe po i ben Kurti Kosoves dhe kombit shqiptar do kete pasoja te renda dhe afatgjste.Me krijuesin,mbrojtesin,financuesin dhe inetegruesin kerkohen partnere te sinqerte,te besueshem dhe bashkepunues.Kurti ka per tia pare hajrin shume shpejt sjelljes se tij naive,instrçore pse jo dhe prej nje ordineri qe ha inate me te fortet e lagjes.Zoti e ruajtet nga mendet e krese.

          1. a
           armand

           Karagjozi shkoi te haje fara ne Greqi dhe dergon ¢irakun ne Tirane. Tamam republike bananesh e klasit te pare.

           1. T
            Taulant

            Mire ja beri bastardit Edi Rama. I mbytur ne korrupsion kerrici i Vucicit do te shpetoj koken me disa nisma boshe. Me Kurtin i ka zene sharra ne gozhde.

            1. L
             Likja

             E hengri dhe mutin e dites taulnti,,,ik zer ijen se ben vape,mutin e hengre per sot,,

             1. Roberto

              Bravo Taulant ! Rama nuk e rruan as per Kurtin as per Vucicin po ne fakt ke te drejte se ne kete rast gozhda je ti.

             2. r
              robi

              Jarebi i rafte panuklla Albin kurt kundrapedalit ne gjuhe.

              1. P
               Pajaziti

               K ti Bislimit, jo që e kisha pëza, po stupcin e fundit n'Morin ia kisha dhanë. Qeveri që merr urdhëra nga Vučići e Milan Rodojčići. Kjo është tradhëti kombëtare . Rrnoft SHQIPËTARI , Rrnofshin Shqipëtaret ????????????????

               1. D
                Durrsaku

                Lereni Albin idiotin se nuk ka nivel per politikane te rangut te pare, ai e ka zgjedhur mire te shkoj me OJQ dhe parazitet e cdollojshem qe gdhihen e ngrysen ne mbledhje koti pa fund. Ju ecni perpara, ky idiotii Kosoves eshte edhe i sanksionuar nuk mund te takohet me politikane te rangit te larte.

                1. n
                 na mbyten injorantet turcelinj

                 Kosova nuk eshte ne ballkan,por ne arabi,ne lidhjen arabe ku na futi perbindeshi turkoshak sali

                 1. K
                  Kok lopa

                  Albin Kurti nuk e do bashkimin me Shqipërinë. Te gjithë luftën që bëri U. C. K. dhe Nato ai po e hedhë poshte duke bashkërenduar veprimet me Serbinë dhe Vucicin. Mjafton të shikosh ardhjet e të dy këtyre vendeve Serbisë dhe Kosovës me emisarët e tyre që kanë bere të njëjtin veprim e zgjedhje mes tyre. Ai preferoi të Shkoi me mire tek armiku i tyre që së një akoma si komb Kosovën dhe të mos vijë të bashkombesit e vëllezërit e tije Shqiptarë që është dhe toka e tije, nje, maskara i vertete e një palaço që vendet tona skane njohur ndonjëherë.

                  1. ÇEKIÇI

                   O Besniku i ZDRAVOS Ti qifshinë krejt familjen te madh e te vogel ata qe pershendesin më ZDRAVO O frigacak o faqezi o tradhtar i kombit ZDRAVO o qen birë qeni o i biri i kurves ZDRAVO

                   1. K
                    Koqevar sot koqevar mot koqevar gjithe jeten

                    Albini i rekrutuar nga udba ne burgun e Nish ku qarkullone edhe nje video ku eshte perdhunuar seksulisht . Ky patriot komunist enveriste marksiste-leninistit antishqiptare qe beri bashkim kombetar me nene Serbi ky patriot me grua Serbe qe vajzes nuk i flet shqip pasi e konsiderine gjuhen e armikut i genjehu koqevaret

                    1. K
                     Koqovari

                     Mos gabofsha ky Xheki është vetë PIS-LIMI alias Bislimi gomari Radojçiqi i ZDRAVOS.

                     1. T
                      Trotski

                      O Raimond Vlonjati Mos e perdor Llagapin e Nderuar Vlonjati po perdore Vuçidoli si Pjelle e Ndyre e Sali Kermes.Tyt Edepsez !!!

                      1. L
                       Lennard

                       Me siguri Komentuesi Xheki eshte Zedhenes i Bin Laden Koqe Kandar Kurtit

                       Lini një Përgjigje