Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

2 Mars 2024, 09:44Politika TEMA
Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm?

Të gjithë politikanët kryesorë në vendin tonë perceptohen si pak të ndershëm dhe jo përfaqësues të qytetarëve, konstanton një sondazh i fundit i Euronews Albania.

Nga të dhënat e sondazhit të fundit, duket qartë se pavarësisht shifrave të pëlqyeshmërisë që kanë te qytetarët, Rama, Berisha, Basha dhe Meta, perceptimi për ndershmërinë e tyre nuk është në një nivel me pëlqyeshmërinë e tyre, por dukshëm më i ulët.

I njëjti konstatim vihet re edhe kur qytetarët pyeten për liderët e partive kryesore, nëse përfaqësojnë njerëz si ata.

Qartazi perceptimi i qytetarëve për përfaqësimin te liderët politikë, është i ulët e megjithatë pëlqyeshmëria për ta shumë herë më e lartë.

Si ka ndryshuar mendimi pozitiv për Ramën, Berishën, Metën e Bashën

Pëlqyeshmëria për liderët ka qenë në foksuin e pyetjeve që Barometri në Euronews Albania, ju ka bërë qytetarëve këtë her.

Nga të dhënat e marra nga 1000 intervista të bëra ballë për ballë në janar të këtij vitit rezulton mendimi pozitiv për Ramën është 52% dhe ai negativë 44,3 %.

Mendimi pozitiv për Sali Berishen është 28.7 % dhe mendimi negativ për të është 67.5 % .

Për Lulzim Bashën mendimi pozitiv është 14 5% dhe mendimi negativë është  82 % dhe mendimi pozitiv për kreun e Partisë së Lirisë Ilir Meta është 8.4 % dhe mendimi negativ është 87.3 %.

I matur në tre muaj të njëpasnjëshëm mendimi pozitiv apo pëlqyeshmeria për liderët e partive kryesore në vend ka pësuar lëvizje të vogla në %.

Rama në periudhën nëntor, dhjetor dhe janar ka lëvizur nga 47.8 %-53% dhe 52 % muajin e fundit, duke ruajtur muajt e fundit një qëndrueshmeri në pelqyeshmeri tek qytetarët .

Berisha ndërkohë në periudhën nëntor-dhjetor-janar, periudhë e shoqëruar me procesin e SPAK kundër tij ka lëvizur nga 30.6% ne 27 % dhe 28.7 % pelqyshmeri muajin e fundit duke ruajtur edhe ai një qëndrueshmeri në pëlqyeshmerine tek njerzit në periudhën dhjetor-janar .

Lulzim Basha me të dhënat e krahasuar të tre muajve rezulton të ketë një rënie më të ndjeshme përkatësisht nga 21 % pëlqyeshmeri në nëntor ne 25.3 % në dhjetor dhe 14 % në matjet e fundit të janarit.

Ilir Meta në nëntor, dhjetor, janar ka lëvizur në plqyeshmeri në shifrat 10.7 % , 9.3 % , 8.4 %.

 

43 Komente

 1. T
  Trapajane hesapi

  Me te ndershem se Like Muti nuk Ka.Pas tij vjen Basha. Berisha?Nuk mund te vihet ne kete Kandar. Rama?Permendja e emrit te tinj eshte vetem tendenze per njollosje.

  1. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Që ka budallenj që votojnë per Saliun dhe e kujtojnë të ndershëm, ka. Sepse vetem një trap zalli mund të shkoje mbrapa Saliut. Por i kuptoj. Trapin është trap. Edhe ata që votojnë per Bashën i kuptoj. Natyrisht Rama eshte kryeministër, populli yne është i majtë, dhe Rama eshte mjeshtër per maredhenie me publikun dhe politikën e jashtem. Ndersa Meta? Meta? Duhet të jesh kokrra e maskarait që të thrash se Meta është i ndershëm. Nuk mund të jesh budalla. Budallenjte i ka mbledhur Saliut dhe nuk ka lene më budalla në këmbë. Metës i kane mbetur vetëm maskarenjte dhe njerezit e ndyrë.

   1. H
    Haha Ha

    Të flaseshë për ndershmerië, për Edi Ramën, Sali Berishën dhe ilir Metën, ështe njësoj si të thuashë që fluturonë Gomari... Që të 3 janë hajdutë me mentalitët Lindorë islamo-komunist...

   2. K
    Kris

    Nje sondzh plotesisht I manipuluar ne sherbim te ciftit Berisha Rama

    1. V
     Vranakonti

     Bravo,nje sondazh plotesisht saket. Mbi ata qendron Ed Rama sepse Rama di te punoi,di te sillet,di te shfrytezoi situata te favor te vendjit tone,di si te mbaj lidhje me popullin,di si te mbaj mardhenje te drejta me nderkombetaret. Ai dijti si te perballej me termetin,me pandemin,covdi-19 dhe i perballoi me sukses. Eshte kryeministri me i mire deri sot dhe i urojme suksese.

     1. M
      Malo

      Oh Vranakoqet ke Emrin edhe ashtu je fix… Per cfar ndershmerie dallohen politika Shqipetare o Njeri per cfar.., je VK totalishte.

    2. S
     Shkupi

     Keta mendojne se manipulojne opinionin publik shqiptar me pyetjet dinake “cili eshte me i paster”?! Pyetjen qe e bejne shqiptaret eshte ; Cili nga keta eshte me hajduti, me i qelburi”?

     1. M
      Meri

      Per cfare eshte i ndershem Saliu, qe nuk ka zene dashnore? Po u plak ore, ende ai? E per me teper kush i vete atij?

      1. S
       Sali bolleku per familien e tij

       ku ka politikan te ndershem,sidomos ne Shqiperi,shikoni pasurite e tyre.....Pyetja duhet te behet kush vjedh me pak

       1. T
        Ton

        Akoma besoni ne sondazhe Shqiptare....? Ju qofshi...Ore te gjithe 0 te ndershem....

        1. s
         spata

         Pyetje e gabuar per ata qe merren me politke . Asnje politkan nuk eshte i ndershem . Pyetja per ta eshte : Kush eshte politkani me i suksesshem.Kjo ndahet ne disa nenpyetje qe nuk ja vlen ti permendesh .Politkani me i mire eshte pyetje tjeter . Me i miri nder te keqinjve eshte Rama. Dallohet nga te tjeret vetem se nuk ka gjishte ne vrasje . Per vjedhje ,korrupsjon e shperdorim detyre eshte e gjithe kjo klase politike .

         1. L
          Luani

          Pse a ka ndonje te ndershem nga llumi i politikes shqiptare ? Pse vlen votimi i militanteve te punesuar dhe zhates te parave publike sot me Ramen dhe dje me Berishen ? Shume cinik ky sondazh qe vleresoka si me te ndershem me te korruptuarit dhe pergjegjesit kryesor per kete situate katastrofike.

          1. H
           Himarioti

           Bravo Rama! Kjo do të thotë që, Rama, është më i pëlqeshëm se ata të tre idiotët së bashku. E përkthyer në vota, do të thotë që, në zgjedhjet parlamentare të vitit 2025, Shqipëria do të jetë rozë. Rama do të fitojë mbi 90 vende në Parlament. Ata që e duan, le të gëzohen. Ata që nuk e duan, le të shtërngojnë dhëmbët.

           1. R
            Rama-Basha me Linden para

            Po sigurisht qe Ramen do nxjerre Euronews Albania, se ke tjeter kemi politikan ne Shqiperi qe vetem me 3000 Euro pasuri te deklaruar kur ish Kryetar Bashkie Tirane jeton sot si Kryeminister ne nje Kulle te vockel fare 1 1 te ngritur ne Surrel me kontributin e gruas Linda Rama-Basha...

            1. F
             Flamuri

             Sondazh jo i sakte i manipuluar ,them se per kriminelin vrases populli eshte te 95 perqind negativ ,ku Berisha eshte mi pari me kete shifer ,Basha te 92 perqind po vrases , e Meta 75 perqind per vjedhje ,ky do jete me i drejte mendimi per keta te tre ,

             1. B
              Barometri i njerezve

              Ahahaahaahahaahaahahahahaaaha! Jo se kam kundershtim per rezultatet per Berishen Meten dhe Lulin, por pas 11 vjetesh ne qeveri, pasi ca sna kane degjuar veshet e ca s na kane pare syte per Ramen dhe dardha ngrenesit e tij, pasi filloi me avionet me droge te Tahirit qe Rama thoshte jane mushkonja, pasi vijoi me 450 milion euro vjedhje me check up mjekesor. Pasi e coi nje km rruge nga 1mln euro deri ne 20 milion euro, ( per rruget qe po i shemben njera pas tjetres dhe qe nuk perfundojne kurre), pasi vijoi me vjedhjen e portit te durresit, pasi vijoi me Olsi Ramen qe vodhi 2 miliard euro me call centera, pasi vijoi me 400 milion euro per inceneratoret qe nuk ekzistojne, pasi ju arratis zevendes kryeministri, pasi vodhi nja 300 milion te tjera me hajdutin 2 metra Ilir Beqe, pasi ka gjysmen e kabinetit nen hetim nga spak per vjedhje, ME THON TE DREJTEN O TEMA, MERRE ATE BAROMETRIN E PELQYESHMERISE DHE FUTE NE BYTHE!

              1. E
               Eri

               Kjo eshte cmenduri pavaresisht rethanave si kane dale keto rezultate. Rama eshte pa frike me i korruptuari ne europe, jo vetem ne shqiperi

               1. T
                Tit

                Po mor cecen ke te drejte ,po shpellare ngelet .

               2. Perlat Spahiu

                ah te mjere kooperativiste,cfare shkruani o lepires bythe,per te vertetuar nese keta kerma te qelbura jane te ndershem duhet bere inventari dhe jo duke pyetur njerzit ne rruge.

                1. P
                 Perpara Drejtesia e re....SPAK.

                 Normal qe me i ndershem eshte z. Rama.....as qe behet fjale... Shikohen ndryshemet qe jane bere ne Qeverine e z. Rama.... normal dhe me gabimet e disave qe kane punuar per te vjedhur....por fundja ata jane denuar ose po denohen.. Qe te mendoshe ha eshte i ndershem nje kryespiun nje kryekriminel , me shume te vrare nga Depot e Armeve etj vrasje.....e te tjera vjedhje te te gjithe Qytetareve qe i xhveshi me mbathje..... dhe djegjne e te gjithe Industrise dhe shkatarimin e te gjithe Industrise te te gjithe Shqiperise ! vaj me dete per ata qe medojne pzitik per nje kriminel...perjashto ato qe kane patur dhe kane perfitime.... Gjithsesi mos haroni asnjehere se Zoti eshte i madhe , edhe pse ata qe kane bere krime nuk besojne ne Zote.....por nje dite me diell do ti paguajne cdo gje..

                 1. P
                  Perpara Drejtesia e re....SPAK.

                  Normal qe me i ndershem eshte z. Rama.....as qe behet fjale... Shikohen ndryshemet qe jane bere ne Qeverine e z. Rama.... normal dhe me gabimet e disave qe kane punuar per te vjedhur....por fundja ata jane denuar ose po denohen.. Qe te mendoshe ha eshte i ndershem nje kryespiun nje kryekriminel , me shume te vrare nga Depot e Armeve etj vrasje.....e te tjera vjedhje te te gjithe Qytetareve qe i xhveshi me mbathje..... dhe djegjne e te gjithe Industrise dhe shkatarimin e te gjithe Industrise te te gjithe Shqiperise ! vaj me dete per ata qe medojne pzitik per nje kriminel...perjashto ato qe kane patur dhe kane perfitime.... Gjithsesi mos haroni asnjehere se Zoti eshte i madhe , edhe pse ata qe kane bere krime nuk besojne ne Zote.....por nje dite me diell do ti paguajne cdo gje..

                  1. P
                   Politikani me i ndershem

                   apo me pak hajdut?

                   1. R
                    RAIFI

                    Sa interesant:politikan dhe i ndershëm ani ku,në Ballkan,më shkurt në trojet shqiptare të cilin vend e kanë shitur e shkatrruar vjedhur e tradhtuar po politikanët së paku mënjeher pas vdekjes së Skënderbeut e gjerë sot.Salihu kurr nuk e bëri publik me gojë se është agjent i serbit por të gjitha veprimet antishqiptare qe i donte Serbi i bëri,nuk parandaloi,ndoshta e stimuloj shkatërrimin e Ushtrisë Shqiptare,fabrikave kombinateve,uzinave e minierave,e plasi luftën qytetare.Edi Rama e vazhdoi frymën serbe në Shqipëri bile del publikisht në përkrahje të armikut më të madh të gjall të shqiptareve Vuçiq.Shoku dhe bashkëpunëtori i të dy këtyre të parëve Meta ,gjersa këta merreshin me politikat pro serbe ai vidhte arin e Shtetit Shqiptar.A ka gjë këtu për nder e lavdi jo pra.

                    1. R
                     RAIFI

                     Sa interesant:politikan dhe i ndershëm ani ku,në Ballkan,më shkurt në trojet shqiptare të cilin vend e kanë shitur e shkatrruar vjedhur e tradhtuar po politikanët së paku mënjeher pas vdekjes së Skënderbeut e gjerë sot.Salihu kurr nuk e bëri publik me gojë se është agjent i serbit por të gjitha veprimet antishqiptare qe i donte Serbi i bëri,nuk parandaloi,ndoshta e stimuloj shkatërrimin e Ushtrisë Shqiptare,fabrikave kombinateve,uzinave e minierave,e plasi luftën qytetare.Edi Rama e vazhdoi frymën serbe në Shqipëri bile del publikisht në përkrahje të armikut më të madh të gjall të shqiptareve Vuçiq.Shoku dhe bashkëpunëtori i të dy këtyre të parëve Meta ,gjersa këta merreshin me politikat pro serbe ai vidhte arin e Shtetit Shqiptar.A ka gjë këtu për nder e lavdi jo pra.

                     1. R
                      RAIFI

                      Sa interesant:politikan dhe i ndershëm ani ku,në Ballkan,më shkurt në trojet shqiptare të cilin vend e kanë shitur e shkatrruar vjedhur e tradhtuar po politikanët së paku mënjeher pas vdekjes së Skënderbeut e gjerë sot.Salihu kurr nuk e bëri publik me gojë se është agjent i serbit por të gjitha veprimet antishqiptare qe i donte Serbi i bëri,nuk parandaloi,ndoshta e stimuloj shkatërrimin e Ushtrisë Shqiptare,fabrikave kombinateve,uzinave e minierave,e plasi luftën qytetare.Edi Rama e vazhdoi frymën serbe në Shqipëri bile del publikisht në përkrahje të armikut më të madh të gjall të shqiptareve Vuçiq.Shoku dhe bashkëpunëtori i të dy këtyre të parëve Meta ,gjersa këta merreshin me politikat pro serbe ai vidhte arin e Shtetit Shqiptar.A ka gjë këtu për nder e lavdi jo pra.

                      1. s
                       sopiqoti

                       Me i ndershmi ne kete grup te "vocer" politikanesh me i ndershmi eshte RAMA...Te tjeret "..mere me leng se mishi u mbarua.."

                       1. K
                        Klemi

                        Rama lider...te tjeret jane bastarde 33 vjet...rrofte Rama dhe USA..

                        1. I
                         I dashuri i tyre Salihi i Sheqeres

                         Kjo ashte media e novojtoreve

                         1. P
                          PESHKATARI

                          kam 3/4 muaj qe mezor pome bijne ne rrjete ca cironka,,,pres me padurim qe nje dite te me bijne nja 2-3 peshq te medhenj...shpresoj

                          1. M
                           Mero

                           Parti Enver jemi gati kurdo here

                           1. T
                            Tirona

                            Gazeta te paguara nga mafja nje gazete serjoze pyet popullin kush eshte hajduti me i madh ne keto 33 vjet (kush fiton titullin Alibaba???

                            1. Z
                             Zefi

                             Te gjithe derrat nje turi kane.

                             1. M
                              Mësuese

                              Çfarë shqipe është kjo: Ai është ndershëm?

                              1. H
                               Humoristi

                               Pyetje naive!? Cili eshte me shume hajdut!?Nga kjo pyetje shqiptaret po marrin arritene per te mospasur pune me hajdutet komunusto-?katandare!

                               1. S
                                Ska problem

                                Mut i Ati mut i biri mut ai qe beri te ate

                                1. Y
                                 Ymeri nga Yzberishti

                                 RROFTE shoku EDI RAMA

                                 1. A
                                  Asd

                                  Keshtu si e keni shtruar pyetjen duket sikur politikanet tane vuajne nga ndershmeria e madhe. Nderkohe pyetja e sakte duhej te ishte: Cili nga politikanet eshte me pak hajdut?

                                  1. S
                                   Shpetimi

                                   Une do ta formuloja keshtu: Cilet nga politikanet e korruptuar , eshte me i afte .... Dihet Rama , ceshtja eshte komplekse.

                                   1. m
                                    mirel

                                    Ngado qe e rrotullojne Rama ju del fitues. Salikufoma ja ka hedhur lakun ne fyt opozites dhe po ja mer frymen per te shpetuar sadopak frymen e vet.

                                    1. E
                                     Ermir

                                     O Meroooo! Pse ben sikur nuk e di qe Ramen e votojne administrata (humbin vendin e punes po nuk e votuan) dhe patronazhistet. E si qenka i ndershem kryetari i qeverise me hajdute shqiptare.

                                     1. c
                                      ce

                                      kryehajduti i Shqiperise na qenka spiuni i pazarit te ri qe te keput ne mes ai qe urdheroi sulmin ndaj qendrave te votimit me cfurqe, hanxhar dhe lopata, ai qe beri deputete Kejdi dhembcakallen me shkolle te mesme vetem pse kishte marre pjese aktive ne Haremin e Jales, ai qe u mburr me popullin e 2 marsit dhe populli ka ikur ne drejtim te paditur.

                                      1. A
                                       Arbëror Epiroti

                                       Po pse talleni me të shkretët. Ata janë të shtresës së tretë, apo të mesmë. Nëse do ishin më shumë se ne të pasur do jetonin në Mars, larg rrëmujës dhe akuza të pabaza që u bëhen. Tunh

                                       1. S
                                        Skenderbegasi

                                        A e dini si e pesuam ne shqiptaret me politikanet? -Absolutisht si afrikanet! Kur shkuan emisaret ne Afrike kishin me vete Biblen, afrikanet kishin token. Emisaret ju thane afrikaneve lutuni mbi Biblen me sy mbyllur, dhe kur afrikanet hapen syte u kishte ngelur Bibla ne dore, ndersa emisarve toka. Ndryshimi tek ne konsiston se ne s'na vune Biblen por demokracine per tu lutur me sy mbyllur. Tani pas tre dekadash ne kemi "demokracine" politikanet pasurine.

                                        Lini një Përgjigje