Erdogan trazon Greqinë

29 Nëntor 2023, 20:00Rajoni TEMA
Erdogan trazon Greqinë

Dhjetë ditë para vizitës së presidentit turk Rexhep Tayyip Erdogan në Athinë, në gjirin e konservatorëve greke dhe jo vetëm, ka reagime tepër kontradiktore me politikën e jashtme të qeverisë Mitsotakis në lidhje me fqinjin lindor të Greqisë.

Ish-kryeministri grek Antonis Samaras në një intervistë të tij për gazetën Kathimerini, insiston ta quajë Erdoganin “pirat”, duke theksuar se nuk mund të bisedohet me Ankaranë deri sa ajo vazhdon provokimet dhe sfidat e saj  kundër Athinës.

“A mund të pajtohemi sot me atë që të gjithë aleatët dhe partnerët tanë nuk janë dakord? Me atë që të gjithë e konsiderojnë “delen e zezë”? Me atë që i shërben politikisht, ekonomikisht dhe operacionalisht boshtit antiperëndimor? Kështu që unë mendoj se nuk është një ide e mire. Si ish-kryeministër e kam detyrim të flas dhe vijmë te gjëja më e rëndësishme për ne. Shkeljet (nga ana e Turqisë) mund të jenë ulur të paktën përkohësisht, por sfidat jo. Ndërsa faktet e kryera që Turqia ka krijuar kundër nesh janë ende të vlefshme“, tha Antonis Samaras, ish-kryeministër i Greqisë.

Duke iu referuar edhe ish-kryeministrit tjetër konservator Kostas Karamanlis që ka kundërshtuar këtë zbutje të politikës greke ndaj Turqisë, Samaras, që konsiderohet si përfaqësuesi i kahut më ekstrem të Demokracisë së Re , nuk është dakord me vizitën e Erdoganit dhe i dërgon mesazh kreut të qeverisë Kyriakos Mitsotakis se dy ish-kryeministra nuk mund të gabojnë kaq shumë.

“Ekziston memorandumi turko-libian. Ka shkelje faktike të të drejtave sovrane greke në zonat detare të ZEE. Dhe ka deklarata të fundit të Shefit të Forcave të Armatosura Turke  për ishujt tanë që ne gjoja i kemi pushtuar. Mos doni t’ju kujtoj vetë deklaratat e pardjeshme të Erdoganit se zemra e tij rreh në Selanik? Prandaj Turqia provokon vazhdimisht. Dhe krijon fakte të reja kundër nesh. Nëse ndryshon, nëse e merr mbrapsht atë që është bërë, atëherë le të diskutojmë së bashku. Por jo më parë”, shtoi Samaras.

 Ndërkohë , shtypi grek dhe qarqet diplomatike kanë reaguar ndaj një “notam”, një sistemi sigurie paralajmërues që ka lëshuar Ankaraja, me anë të të cilit thuajse ndan në mes Egjeun nga sot deri në 17 dhjetor , për të kryer stërvitje ushtarake me misione shpëtimi , veprim të cilin Athina e konsideron provokues pasi sfidon të drejtat e saj sovrane në ajër dhe në det.

6 vjet pas vizitë së tij të fundit, Erdogan vjen në Athinë për të marrë pjesë në Këshillin e Lartë të bashkëpunimit , në një takim me shumë interes , por edhe me pritshmëri të kufizuara, ndërkohë që ndasitë mes dy fqinjëve , njëkohësisht aleatë në Nato, janë tepër të thella, sidomos në çështjen e kufijve detarë në Egje dhe Mesdheun lindor apo të pretendimeve të Ankarasë për demilitarizimin e ishujve grekë të Egjeut.

26 Komente

 1. T
  Tropoja

  Eh si ju duket Stambolli more trima grekqire?Na hapeni bythesh ne na vini kufirin te thana,nuk pranoni te hyjme ne Europe per nje individ si beleri.Luani me ne se jemi jo aq te fuqishem sa ju tani provojeni me turkun.

  1. D
   Dajlan bej Qafezezi

   Mos i bej pis tropojanet o pithrobsh turko-arab se grekeve nuk u vini dot as tek gishtat e kembeve?

   1. K
    Kalec Dega

    ham ham ham, gam gam gam si Erdoqeni i turkoshakeve, lol mendjen dhe zemren ne Turqi si pellazge albanistani, lol

    1. .
     .

     Cte provoj me shume o debil, Greku I ka marre te gjitha ishujt dhe I ka bllokuar vetem 1 milje nga brigjet Turke, cfar tjeter te bej ??? $$$$$$$$ Sa per Belerin Ju bithqirat e Ramutit persuat injorimin me te madh. Vet deshimtari kryesor Arsen Rama dhe polici I Himares pranuan qe Arsen Rama u pagua 7 miljon Lek nga buxheti secret I policis.

     1. p
      paemer

      ai mund te jete paguar edhe 1 milion euro po deshe ,ngelet fakti pse ra peshk beleri meqe ai nuk blen vota gjasme.....apo lere ce deshe

      1. N
       N

       @ . Greqine e mbron Europa nga Turqia, po te ishte per ushtrine e pjerdhur greke, tani Turqia do ti kishte marre te gjitha ishujt greke.

      2. G
       Greku bythashpuar

       Stambolli na pëlken shumë ata na kijnë sa më nuk e mbajmë. Tropojanët na pelkejnë shumë po ata kanë rracista dhe nuk na kijnë. Unë ndjehem i fyer nga tropojanët.

      3. 2
       2 mutra

       Te hane nje mut te dy, gabeli grek dhe sulltani plak i ndyre.

       1. G
        Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

        Sakte!

       2. p
        papa Anus'stasios

        hahahahahahaaaaaa kesaj i thone "kercen prifti nga belaja" hahahahahahahaha. Shiko, sado qe beni si virgjeresha, prape mendjen te suxhuku turk e kini mor kurva "helene"

        1. .
         .

         Erdogani shkon ne Greqi, ka dal Fama qe Horiatiko Llukaniko jane me te shishme se sunxhuku.

        2. a
         arnauti

         Greqia e ka zbutur me Turqine per te mbaruar pune me pare me Shqiperine , hipokrizi greke, rutine e zakonshme…

         1. A
          Azis Karalliu

          Erdokan eshte nder 4 udheheqesit me me personalitet ne bote sipas new York Times

          1. A
           Analisti

           Erdogani eshte me shume personalitet , jo sipas new York Times , por sipas Azis Karalliut dhe sipas cdo turko shqiptari , qe vdes per nje cike Turqi .

           1. M
            M

            Erdogan eshte nje plak autokrat i ndyre qe ka vrare e masakruar gazetare e opozitare, ka mbyllur kishat e vendit, i ka kthyer ne xhami, ka vendosur ne krye te institucioneve kryesore te vendit dhendure e servila dhe ka fundosur ekonomine e Turqise me nje nga inflacionet me te larta ne bote, nderkohe qe lyp per tu futur ne Europe po nuk e le njeri.

           2. N
            Noke

            Koha per nje vizite urgjente te EDI RAMES ne Turqi per ta nomatisur pak presidentin Turk mikun e shqiptarve ERDOGAN te ua shtergoje pak dhembet Grekeve ( trima ) qe mundohen te pengojne antarsimin e Shqiperise ne BE , e pastaj do shohim sa trima jane e sa fort e duan nje bajge si FredBeleri .

            1. D
             Daullxhiu

             Te dy hale otomane jane. Po ketij grekqirit micos, i shkojne pordhet nga shtat prej erdokarit.

             1. E
              Erdogan

              Po mor Kara Ali (Ali Mavria i Zi) turqisht. Kur Trampi i tha qe ne qofte se nuk lirove Pastorin menjehere do te te shkaterroje. Dhe "Trimi" Erdogan i mbushi dhe per nje jave e liroi. Po ty kaq "tru" ke o turk me comentin Azis Karalliu.

              1. D
               Doktor shushunja

               Jemi te vegjël ne o gjel!!! Bejme tifo edhe per jevgjit nese do ia rrasnin sa do pak Grekut mother fucker. As Serbet nuk jane si keta bq- ra- t e Greqise. Mjere ata Shqiptarë qe jetojnë ende ne ate bordell vend. Ps. E kruajne vet me turkun, vdesin per pak bythe- perpjete. Nga ana tjeter jevgjit turq nuk ta pertojne, e kane zanat te vjeter. Çorbe jevgjish, kokat hëngshin!

               1. Z
                Zgalem

                Eshte fat , per Shqiperine demokratike , qe ka miqesi te pa thyshme me Turqine e Edgoranit , qe nga staturra potenciale eshte i ngjashem me Ataturkun . Nuk ka turp Samaras , qe e quan pirat . Qeverrite greke edhe t'i quash pirate e kane pak . Turqia ka shtetin laik , ndersa greket peshkopin e kane ne post me te larte se presidenti . Presidentat radhazi te Edgoranit , vertetojne kapacitetin e tij te pa diskutushem dhe do vije koha , qe kontradiktat e Egjeut do te zgjidhen nga Europa ne favor te Edgoranit . Greqia karagjoze mban ligjin e luftes dhe nuk njef dy minoritet shqiptare , qe jane historikisht potenciale brenda kufirit grek . Kenga popullore e ka percaketuar me kohe : "Selenikk e tatepjete , ka qene dhe do te jete !" . Zgalem

                1. J
                 Jorgo

                 Ky jevgjiti grek a e dini se nenen e ka arvanitase?

                 1. L
                  Lomi

                  Humbi AC/DC ka mbulu koken me jorgan.

                  1. A
                   AC/DC

                   Ketu jam! Po komentet e albanistanasve jane dore me nje kunder kapsllikut, biles te shkaktojne diarre. Injoranca s'ka kufi ama po ti shtosh dhe mbiemrin albanistanase nga mbrapa behet v.k. ( se s'ka fjale jo te pershtateshme po as te ngjashme qe mund ta pershkruash) Rrace muti

                  2. k
                   km

                   Thirrje NATO-s dhe qeverise shqiptare:-Ne kuadrin Shengen per NATO ,te lejohet Mbrojtja e kufijve jugore te Shqiperise nga trupat Turkey.Ti hiqet e drejta e kalimit Shengen trupave greke ne territorin shqiptar.Ti jepet nje vit kohe grueqires te terheqe eShtrat e ushtareve greke kudo ku Jane.Nese nuk e zbaton,te cvarrosen,paketohen dhe te nxirreni ne zonen neutrale te kufirit.Po te Duan ti lene atje ,si vije fronti ne kuadrin e ligjit te luftes.Grueqira dhe BE te respektoje te drejtat e njeriut:-te lejoje kthimin ne trojet e te pareve te gjithe shqiptaret e camerise te masakruan dhe perzene nga greku.

                   1. a
                    astrit

                    Keto mosmarveshje jane pasoje e politikave te fuqive te medha per Europen Jug lindore ne shekullin e 18-19. Ndarja e kufijve artificialisht sipas oreksit te ketyre fuqive ka lene mundesine e problemeve nacionale midis shteteve te ballkanit e me gjere.

                    1. A
                     Artan

                     Lufte e forte, se eshte lufte brenda llojit.

                     Lini një Përgjigje