Eksperti i sigurisë: Jo më Serbia, cili është shteti ballkanik që do përdor Rusia

29 Nëntor 2023, 11:45Rajoni TEMA
Eksperti i sigurisë: Jo më Serbia, cili është shteti

Eksperti i sigurisë Drizan Shala tha se tashmë nuk është Serbia shteti që po përdoret nga Rusia për të shkaktuar trazira në rajonin ballkanik, por një tjetër shtet.

Sipas tij Rusia po hap një derë të re në Bosnjë-Hercegovinë.

“Serbia nga një anë tentoi t’i ikë përgjegjësisë së saj në raport me Kosovën, e nga ana tjetër kërkoi një mundësi për të vërtetuar që është partnere për të hyrë në familjen euro-atlentike.

Në këtë bazë Rusia e shikon si kërcënim largimin e Serbisë nga orbita e saj, ndërsa Serbia duhet të tregohet më besnike ndaj Europës. Ndaj Rusia tashmë po tenton që nëpërmjet joshjes, përmes mundësisë së afrimit të sistemeve ushtarake, ta largojë Serbinë nga ofensiva progresive e Ukrainës.

Është një kompleksitet në vetvete dhe Serbia e di që në një moment do ketë prap nevojë për mbështetjen e Rusisë dhe do tentojë të qëndrojë me një këmbë në Rusi, një këmbë në Europë.

Është faktike që tanimë edhe ministri federal i Bosnjë-Hercegovinës tha se në pjesë të republikës serbska janë të vendosur pjesë të ushtrisë ruse. Rusia do që përmes Bosnjës, të mbajë një derë hapur në ballkanin perëndimor”,-tha Drizan Shala për Euronews Albania.

8 Komente

 1. E
  Erdogan

  Eshte fatkeqesi qe propaganda si arme e fuqishme e shteteve me interesa jo paqesore detyrojne popujt te botojne artikuj si ky. Sipas statistikave te "Kombeve te bashkuar a" une do thoja Te Vecuara pas rrezimit te presidentit te zgjedhur pro Ruse Janukovic ne Kiev te Ukrahines ne 2014-en me nderhyrje te agjenteve perendimore jane vrare rreth 14 mije Ruse ne pjesen lindore. Nazistet e Zelenskit u howen te drejten e mesimit te gjuhes Ruse. Me djallezi detyruan Patri-Arhun e Kostantinopolit te ndahej kisha Orthodhokse Ruse me ate Ukrahinase qe ishin per shekuj bshke. Sa detyroi Rusine te bente nderhyrje ushtarake. Keto facte nuk u reklamuan ne "Median e Pavarur"! Pyetha eshte. A duam ne Organizata Boterore te jene ne funksion te Njerezimit apo te komanduara nga ata qe duan lufte me Rusine Nukleare? Per krimet Monstruoze ne Lindjen e Mesme nuk u denua askush. Turqia barbare qe u ndryshoi Kombesine milionave qe ishin te pushtuar per 500 vjet ketu hyjne dhe ish Epirotet e Kastriotit te vetequajture Skiptare mbeshtetet nga Perendimi "I Krishtere"! Pavaresisht se Erdogani ben Ham,Ham,Ham me Israelin e ka mjalte. Pas Bombardimit te anijes turke nga Israeli per ndihme ne Palestine perpara disa viteve ne ujerat Internationale bashkepunimi ekonomike u trefishua midis Turqise dhe Israelit. Keto sipas statistikave. Edhe ky artikul eshte thjesht propagande me qellime interesash.

  1. L
   Labi

   Shko ore pirdhu ti këlysh greko- serb. Te Rusia e kokën ju plehra por kësaj radhe do ta merrni të gjatin.

   1. L
    Landi

    ik ore rrot kari

    1. G
     Gtfoh

     Te qifte Putini o shqipfoles!

    2. N
     Noc. Rroku

     .Rusia ,ka disa rusi në gad.ILIR spo i numëroj.... por sërbo po punon të jetë brënda Përëndimit të jetë prezent: ndërsa sërbiçka rusia do jetë koburja, vrasësi me pagesë e Rusisë (wagneri) në gadishull.

     1. S
      Serbët dhe rusët

      Jo Serbia por Republika Serbska. Në fakt, të dyja! Pra, serbët po e luajnë lojën e Rusisë

      1. C
       Columbo

       Dhomat e specializuara në Hagë vazhdojn hetimet.Njëri prej të UÇK-s në dëshmin e parë me dyer të mbyllura ka thënë që në spitalin shtetëror të Kukësit, luftëtarët e plagosur të UÇK, i merrte përsipër një kirurg, kur doli në gjyq javën e kaluar, pasi e pa që ishte në televizor, tha që merreshin nga stafi mjekësor i Kukësit, kur prokurori i kujtoj dëshmin për kirurg, atëher tha që ishin të plagosur nga arma ndaj vetëkuptohet që ishte kirurg.Dredhi të tilla ndaj vëndit tonë për të shpëtuar lëkurën e tyre është vënë re dhe nga Thaqi, veseli, krasniqi.Parlamenti kosovës mbajti 5 minuta heshtje për vdekjen e Leninit, por homosexual të tillë e bëjnë që Panvarsin e tyre të mos e njoh as Rusia.

       1. 1
        1924

        Kur paska mbajtë parlamenti i Kosovës 5 minuta heshtje për vdekjen e Leninit?

       Lini një Përgjigje