Jo vetëm me Shqipërinë, Greqia tensione dhe me Britaninë e Madhe: Kryeministri britanik anullon takimin me Mitsotakis

28 Nëntor 2023, 09:21Rajoni TEMA
Jo vetëm me Shqipërinë, Greqia tensione dhe me Britaninë e

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis akuzoi homologun e tij britanik Rishi Sunak se kishte anuluar një takim të planifikuar mes tyre për të martën në Londër, për shkak të një mosmarrëveshjeje diplomatike mbi skulpturat e Partenonit.

Greqia i ka kërkuar shpesh Muzeut Britanik që të kthejë skulpturat 2500-vjeçare që diplomati britanik Lord Elgin mori nga tempulli i Partenonit në fillim të shekullit të 19-të kur ai ishte ambasador në Perandorinë Osmane.

“Shpreh keqardhjen që kryeministri britanik anuloi takimin e planifikuar mes nesh, vetëm disa orë para se ai të mbahej”, tha zoti Mitsotakis në një deklaratë.

“Qendrimet e Greqisë për çështjen e skulpturave të Partenonit janë të mirënjohura. Shpresoja t’i diskutoja ato me homologun tim britanik. Cilidp që beson në drejtësinë e qendrimeve të veta nuk ka frikë kurrë të përballet me argumente,” tha ai.

Qeveria greke ka qenë në diskutime me kryetarin e Muzeut Britanik, George Osborne, për një marrëveshje të mundshme për skulpturat, të cilat kanë qenë një burim mosmarrëveshjesh midis dy vendeve për shekuj me radhë.

Kryeministri Mitsotakis shprehu pakënaqësinë në një intervistë me BBC-në të dielën se bisedimet mbi një kthim të mundshëm të skulpturave në Athinë nuk po përparonin aq shpejt sa ç’duhej.

Një zyrtar i qeverisë britanike, i cili foli në kushtet e anonimitetit, tha se mosmarrëveshja mbi statujat nënkuptonte se nuk ishte e përshtatshme që të mbahej takimi.

Më herët, një zëdhënës i zotit Sunak tha se nuk kishte në plan t’i kthente skulpturat. E pyetur në lidhje me deklaratën e zotit Mitsotakis, zyra e kryeministrit Sunak tha se marrëdhënia e Britanisë me Greqinë ishte “shumë e rëndësishme” dhe të dy vendet duhej të punonin së bashku për sfidat globale si zgjidhja e migracionit të paligjshëm.

Zëvendëskryeministri britanik Oliver Dowden ishte në dispozicion për të takuar zotin Mitsotakis për të diskutuar këto çështje në vend të kryeministrit, tha zyra e zotit Sunak.

Qeveria britanike gjithmonë e ka përjashtuar mundësinë e heqjes dorë nga pronësia e statujave dhe thotë se ato janë blerë ligjërisht. Ligji e ndalon muzeun britanik të lëvizë objekte nga koleksioni, përveçse në rrethana të caktuara, por legjislacioni nuk e ndalon dhënien e tyre hua.

Një takim midis zotit Mitsotakis dhe udhëheqësit të opozitës britanike Keir Starmer u mbajt të hënën siç ishte planifikuar.

Financial Times javën e kaluar njoftoi se zoti Starmer nuk do të bllokonte një marrëveshje “të pranueshme nga të dyja palët” për të dhënë hua skulpturat. Partia laburiste nuk pranoi të komentojë.

71 Komente

 1. A
  AC/DC

  Albanistan=Gran Bretagna! Idiodizem pa kufi. I vetmi produdukt 100% albanistans. Vari erdoganin. Rrace muti!

  1. D
   DC/AC

   He kurve, se duke mashtru Britanine me skulptura etj na vodhen neve Çamerine, bene incidentin e kanalit te Korfuzit e gjith pislliqet e tjera grekoqiret e tu, more sum kapuç. Sa per Erdoganin i hengshi mutin ju qe ju ka kalu turku kokerr per kokerr neper kar, si gra edhe burra.

   1. b
    ben.

    O cari. O i semure mendor qe urejtja islamike te bllokon trurin. Skulpturat ne fjale jane mare kur greqia ishte e pushtuar nga turqia o race bastarde selcuke. Ca lidhje ka cameria me skulpturat o i semure mendor.

    1. T
     Taulant

     O debil ato jane skluptura te popullit para 2500 vjetesh qe jetonte ne Peoloponez jo Sllavo-Arvanitasve qe jetojn aty sot.

     1. S
      Sunit Shiit = Shit

      Turkoshqiptare pellazgo sunit me dhemb te kalbur dhe era djerse. Allahu akbar!

      1. @
       @

       O rrobëqirrë i mori arqidhet miçokari nga Anglia

     2. S
      Stavros

      Ka mer ben pidhi grek qire kurve se jane me te vjetra ne kohe, 2500 vjet perpara ska ekzistu Ger qia o pederast i felliq qe mban era kake. Cdo gje antike flet vetem shqip or bythar i papuse

      1. A
       Arvanitasi

       Na rrufsh bolet o ben muti. Jane shqiptare or kar se ne gadishullin ilirik vetem pellazgetve ilirt kane ekzistu, gre qia 200 vjet shtet ka or loqe. Keta te tanishmit jane bastarda skane piken e lidhjes...

       1. b
        ben.

        Qenie e ulet humanoide. Nese keto nuk jane te greqise se ka 200 vjet shtet , si mund te jene te shqiperise qe ka 100 vjet shtet?? Ore delenxhinj shqiperia sot ka me pak bageti se ne 1928 dhe ka me shume historiane se ne 1928. Gjithe cobanet qe duhet te mbanin dhite jane bere historiane. Prandaj gjithe bota tallet e qesh me ne, se si puna juaj nuk jane pak.

        1. A
         Arvanitasi

         Bota tall Karjanin me ty or ben feni te qifsha rracen e papune or loqe burre. Pellazget - iliret - arberit jane pasardhes te vertetuar nga shlenca or kurve burre ndaj them qe jane shqiptare. Shko qiju ne bythe tani se ju grek qirat e qani kete pune sa per grate ja u pallojne shqitaret. Dhe dil me emrin tend or evgjit aziatiko grek qire

       2. S
        Surrati ciganit Grek perball Vllait Pakiastaneze

        as surrati gabelit Grek e as bytha e janulles s Pederast te Botes nuk ju ben kurr Europan o Vandalet e Azise ,qe Europa ju tufezoj ne Teritoret Shqptare ,mbasi nxit Politkat e Gjenocidt kunder Shqptareve . Greket jane Gabela ,jan rrac e shkerdhyer nga Turqit e Azatiket ,qe Europa i veshi si Njerez

        1. j
         jam grekqiri gabel

         Filluan grekqirat e tipit "ben dhe Ac/Dc" të hanë mut shqiptari. Kaq shumë ju pëlqen muti shqiptar o grekqira??

        2. ?
         ????????????????

         Une nuk e kuptoi kete robqimin, edhe thote jam grek edhe flet shqip

         1. j
          janullatos dhjavolo

          eeeeee grek ! Ja grek si gjysma e grekeve qe kane baba shqiptar

        3. C
         Cipini

         Ky Micotaqis duhet te provoje bashke me shumicen e grekerve zeshkan, qe DNA e tyre rrjedh nga ballkani i Ellenise dhe Ilirise apo nga Afrika veriore apo Arabia? Ellenia nuk egziston me si komb se nuk ka egzistuar as ne ate kohe kur therrnin njeri tjetrin. Ato statuja i perkasin gjithe njerezise. Vjedhin histori grekerit e sotem ne cdo gje, perfshire shkencen. Formula e Pitagores eshte zbatuar ne boten e lashtesise mijra vjet para europes. Ne indi 3000 vjet me pare njhej si formule nga dijetaret. Kjo provohet me fakte jo me fjale. Shkoni ne muzete e atyre vendeve dhe do i shikoni.

         1. A
          Amerika

          O cipqini, ne cfare muzeu ke qene ti ne Indi dhe e ke pare apo vertetuar ate qe thua. Te kuptosh Greket e lashte eshte te kuptosh vete jeten, dhe arsyen se perse jeton. Persa i perket shkrimit te gazetarit: Loje e ndyre e Anglise, nuk ka faje Greqia qe eshte vegel e tyre. Per alvanete te rooje Amerika se nuk do ishim shtet sot. Lidhjet Turko-Serbe jane aq te thella sa datojne para renies se Konstandinopojes. Shqiptaret ti falen Enver Hoxhes qe i brumosi me patriotizem fallco dhe ne rrijme e degjojme pallavra akoma. Rrofte Amerika, fuck the rest.

         2. p
          pilo Lala

          Ky qe drejton sot Greqine, eshte aty fale emrit qe ka nga babai apo gjyshi, nuk ka asnje vlere intelektuale. Prandaj eshte bashkuar edhe me kete trapin tone te Kosoves, bejne plane si te rrezojne Edi Ramen. Edi i merr te dy me shpulla keta. Anglia eshte Mbreteria e Botes, ky kujton se mund te intimidoje kedo, se eshte Grek me kulture te lashte. Nuk e dine keta qe ate kulture te vjedhur fqinjeve, po jua nxjerrin pak nga pak qe jane mashtruesa.

          1. L
           Lani

           Si vëllezër u dukan!

           1. L
            Lol

            Asnje tension, vetem ne trurin e turkoshakeve te Albanistanit....Lol

            1. H
             Himarjoti Lab

             Ska tensjon por te dhjere ne goje qe ja beri anglezi Miçokakisit mire kari me zile...

            2. C
             Concili

             O trap graqire, e ke pare sklupturat kane njerez te bardhe, jo surrat nxirre si ju graqiret e sotem, ndaj edhe Europianet shpesh thone, c'pune kane keta surrat nxirret sot qe thone jane greket e lashte.

             1. T
              Thjesht shqip

              Po ti cfare mut rrace je o vemje. Perse flet shqip atehere, perse e ndot gjuhen me te bukur ne bote o deshtak. Ik shty bythen tani e mos fol me gjuhen qe shan, krimb.

             2. T
              T

              Coni Bejlerin tua zgjidhi punet .shtet kurve mereni me nje lab te felliqur kriminel i poshter .po shqiperise ti hani mune se perdite po zgjerohet dhe lartesohet neper bot mor grek kurva .

              1. j
               janulles me rrocke bythes

               Çkini bre qe prishni gjakun kot o te uruar, jeni adherfia, edhe ngjyren e lekures njesoj e kini

               1. p
                pilo Lala

                Hahahaha, e bukur kjo. Duhet te merren vesh, jane te dy rrace Azie apo Afrike.

               2. G
                Greku i hoqi shancin Bythes se vet !

                Njiher tashme qe Greket he Pakistanezet jane nji popull Simiil -pra Parent si me then te bgjashem s Binjak ,por edhe qe e duan fort njeri -tjetrin ku ne Greqi shume Grek vdesin pas _______ ...)( se Pakistanezeve qe zune vendin Turqeve ne maredhenjet seksuale burr me burr ne Greqi . micitaqish i humbi shancin bathes se vet ,me ja ngop Pakistanezi ne car

                1. A
                 Asd

                 Ne se britaniket i kane blere dhe pagesa eshte pranuar, nuk ka asnje shanc qe ato te kthehen ne Greqi.

                 1. 1
                  1001

                  As me te voglin shanc nuk kane …..perndryshe do ta kishin cuar ceshtjen ne Hage ….e dine qe atje do humbisnin perfundimisht dhe unanimisht …prandaj i biet reth e qark dhe terthorazi ceshtjes ….sukur do conin dhe ceshtjen e Kacifes ne Gjykaten e Hages ….nuk e cojn … e kane te qarte qe atje do diskretetohen perfundimisht dhe do humbasin …dhe nuk ka vetem humbje ….por ka dhe demshperblim per reklame te gabuar te shtetit qe akuzojne …..

                  1. T
                   Taulant

                   E vertete. Po Micotaqis do ti kercenoj qe po nuk u kthyen skulpturat ateher Britania e Madhe do te futet perseri ne Evrope. Keshtu Greqia do perfitoj mbi 1 miliard euro cdo fite prej fondeve Angelze.

                  2. J
                   Jari Nga Greqi

                   Parthenon (part tane, te paret tane) vjen nga shqipja ather pse objektet aty qenkan te grekut?

                   1. b
                    ben.

                    Cari nga greqia, qe nga tullaxhi u be historian dhe filolog. Parthenon ne shqip perkthehet virgjereshat. Po te hapesh ndonje foto te parthenonit do shohesh qe jane vajza te reja ,nuk jane burra me mustaqe o i semure mendor. Sa shume cara paska pasur ky vend.

                    1. j
                     janulles me rrocke bythes

                     hahahaaaa oo ben bythqiri ketu ke te drejte. Po me te bute me te bute. Pastaj ne greqi grate nga burrat vetem nga gjokset ndryshojne, se per te tjerat, njesoj jane, si gra e si bura jane me mustaqe e qihen ne bythe hahahaaa. ade paliopousti gamisou nashi

                     1. P
                      Pargaliu

                      Je i mete o karakurve evgjito grek qire me nofken Ben se emrin e vertete e ke bythqir i Janulles po te vjen turp ta thuash. Shko more gabel etjopjan laj sumen se ta hapen shoket e papuse pas meshes se kakes

                     2. E
                      E verteta

                      Jari . ke shume te drejte . Kjo eshte arsyeja qe Anglezet refuzojne t'ja kthejne Greqse sotme ,kto Skluptura , sepse Anlglezet nuk njohn De - Fakto kta te ashtuquajturit Grek-t e sotem s Pasardhes te Epokes se Kaluar 2500 -vjeteve , sepse hah (greket jane hajvane pa tru ne koke ) te gjthe Europianet e dijne mir, se kjo Greqi sot e krijuar nga vet ata ,Europianet per qellime Stradegjike - te Europes kunder Turqise ,eshte nj Fabul dhe nuk eksziston ne Realitetn Europian ,por thjeshte ne Letra ! Greket jane ca zhapznje e popull me dembel ,me njorante , me i korruptuar e me plehr ne Bote . Kjo eshte Asyeja qe Anglia ja dhjet surratin Grekut ,sepse e di qe eshte Fallso dhe kerkon ato Skluptra qe 'i takojne faaaaaare ktyre bythqmave sot qe Gjermanet tallet kart dhe i quajten Grek ! hahahah popull me bythqim ne Bote s'ka .

                      1. F
                       Fredis Beleris

                       Sa budallenj paska ky vend, na bete meme. Kerko ne youtube "the albanian meme". Pse vidhni histori o hajvan milet?

                      2. T
                       Thjesht Shqiptar

                       Ore ci dini ju anglezet budallemj? Pse nuk kane arkiva ata ? Padrejtesine qe na bene ne si komb do vije dita dhe do ta shlyejne. Nuk mbahet magja me miell hua. Mund te bleni ca fuharenj nga shpirti ne Shqiperi . Rrofte Shqiperia jone toka e njerzve me zemer te madhe .

                       1. R
                        Rama qen rrugesh

                        Rrofte Sqiperia, toke e 3 milion hajduteve, hahahahaha.

                        1. R
                         Rrofshin shqipetaret !

                         Ketu ke perfshire edhe familjen tende apo jo? Ose nuk je shqipetar por bastard I felliqur!

                       2. B
                        Bobi

                        E sakte, greket nuk e kuptojne se cdo gje e shitur nuk kthehet, vetem po deshi blersi i mepareshem ta shesin prape. Ishte nje plane ne greqi qe ti mernin hua sklupturat dhe te mos ia kthenin me muzeut Britanike kjo u kuptua nga Anglezet dhe eshte kriuare kjo mosemarveshje. Ekzistojne letrat e shiteblerjes se ketyre sklupturave. Dhe sklupturat ne muzeun britanik jane vetem 10 perqinde e atyre qe greket vete i shembem dhe i kane vene ne themelet e shtepive te vjetra ne lagjen plaka ne athine.

                        1. C
                         Cipini

                         Jetoj ne Ameriken veriore dhe kam mik nje persian ketu ne pune. Me tha nje dite kur diskutonim per statujat dhe objektet e lashtesise se Persise qe; "shyqyr qe jane ne ato muzeta e europes dhe njihen si origjine zyrtarisht, ne te kundert do ishin shperdoruar apo dhe zhdukur".

                        2. A
                         Arbereshi

                         sipas gazetes The Sun, anglezet jane shprehur te gatshem per t'ia kthyer popullit grek, mirerpo ne kete moment per ta populli i mirefillte grek ekziston vetem ne Peloponez, ndersa ne pjeset e tjera te Greqise jane raca te perzjera te ardhurish nga ish perandoria Otomane. Per kete motiv nuk konkludohet, mbasi qeveria greke i do ne Athine, ndersa Anglezet kane vene kusht vetem ne Peloponez.

                         1. M
                          Micokaku mistreci

                          Mistreci mistrec mbetet …..skulpturat i kerkojn ne menyre te gabuar dhe me arogance , kujtojne se cdo gje u takon dhe kujtojne se cdo kush ne Europe jane si shqipteret …qe mund te sillen si pretoriane ….harojne qe per disa helenet mbetem askushi ….kete skuptojne , jan te tyret skulptuarat dhe ska asnje dyshim vec …..Lordi Elgin nuk i vodhi por i bleu …nga kush ? Ate le ta gjej Micokaku …. Kane frymezuar ne shekuj popullin helen se skUlpturat e famshme i vodhi Lordi ….dhe nuk i kane thene te verteten qe turqit , si pushtues dhe si zot te vendit per shume shume vite ne Ballkan ia shiten Lordit Elgin ….se sa e drejte eshte ? Kete le ta gjejne gjykatat , pse nuk e coj e ne ne Gjykaten nderkombetare te Hages ceshtjen ? Se e dine qe e kane te humbur 100% dhe perdorin metodikat dhe influencen helene ……Turqit ne ato vite ishin qeveri e ligjshme , ishin pushttues pa dyshim vec ata njifen si te vetmit te ligjshem …ashtu sic u njifen vendimet per trashegimine , qitapet , pasuria e dhene prej tyre , vulat shtetrore e cdo gje ashtu njifet dhe dhenia e skulpturave …..pyetini nje here helenet se kush ia ka dhene gjithe ate pasuri gjigante kishes ortodokse greke ? Qe sot eshte e kamur deri ne gryk ? Turqit e dikurshem ……. Llapin shume dhe pa as me te voglen precedenc , kujtojne se ne cdo cep te Globit kane te drejte …..dhe nuk e kuptojne qe per disa as qe llogariten fare …..

                          1. H
                           Hapini gavat popull kurve

                           Akti i shit-blerjes nuk respektohet nese ai qe shet nje mall nuk eshte pronari legjitim, kete ligj e ka e gjithe bota. Nese ti blen nje mall qe eshte vjedhur, denohesh njesoj si shitesi i saj, dhe malli i kalon pronarit legjitim. Greqia na ka vjedhur kulturen, Serbi vazhdon te na vjedhi dhe sot kulturen. Dhe ne c`fare bejme... adoptojme kulturen e pjerdhur turke dhe lefim si qen tek portali i Meros. Shqiptaret kane zemer te madhe thote dikush me siper... po pra shesim dhe bythen para turkut, grekut, serbit, rusise, amerikes.... ose me sakte ja japim bythen atij qe na e kerkon. Si i bie tane, komb kurve, apo komb me zemer te madhe...

                           1. B
                            Bejleri nga Burg Skipetara !

                            Miqooooooooo . O legen , leri pordhet me Angline se nuk ta rras ziu ty ,por bej Preson Ramos ,me m'qi Polici Alvanos burgut . Po me lat vetem more malaga ! Kaq bythqira s'duhet te tregoheni me mua Mqqqoooooo. Mso me beni te humb Durmin e t' tregoj te gjtha ? Ju me thate shko e sulmo Posten e Kufirit Shqiptare .Ju me dhate 100.000 €uro te blja Votat e ne Skperia qe Grreqia te marri Himaren e ta bej Greke : o ti them te tera po s'me nxoret nga Burgi o legen Greqie ,o buthqira Greka ,me pret ne bese te pabese ,Un jam Shqiptare ,nuk jam me Grek .Rama te lutem dua Nenshtetsi Shqiptare prap dhe ta Dhjes Pasaporten Greqia para TV ta lyej me muti Skipetara . Raaaaaamaaaaaaa te lutem :Jam skpetare .Nga fshati tepelenes ju me njihni .Bera shaka ,qe ju thashe se jam Grek . Oh c'e krruajta bithen me hu Skpetara ,Ah more greku maskara ta qi janullen ne bitha

                           2. S
                            Shqiptari

                            Paq ja paska bere.Keshtu eshte kur hapesh shume.

                            1. U
                             Una Rrazza _ Una Faccia

                             Nuk o e mundun kjo , mes Ciftit me Simpatike ne Bote

                             1. B
                              Ben

                              Pergjigjia e Britanikeve ka qene se ju greket e sotshem nuk kini asnje lidhje me skulpturat a antikitetit. Ndaj dhe ata insistojne qe te drejte kane vetem greket e lashte, jo Karamanlinjte, Karaxhaferis, Cipras Bulgaraqis, Arnautoglu dhe te tjere. Por kerkesen ne menyre zyrtare mund ta beje vetem Bejleris si greke i lashte qe eshte dhe Russo pondet qe flasin sllavisht dhe mesuan ta nea Elenika. Vetem ne kete menyre arrihet marrveshja. PS: Falenderojeni Angline se pa ate aleate as Epirin e jugut, as Maqedonia dhe as Kreten nuk do ishin pjese e greqise, pak rendesi ka, sot ka Greqi, por nuk ka Greke (Elits, p.567). Arumunet e dropullit dhe finiqit te ardhur mund te tregojne titujt e pronave nga perandoria Bizantine dhe me pas te shikojme sa greke jane? Cfare mendojne keta me ngjyra te ndryshme se Britaniket genjehen si Shqiptaret dhe deklarohen Greke te pa qene.

                              1. A
                               A

                               Mosmarreveshja me Angline nuk ka lidhje fare me Shqiperine. Ato artefakte te marra nga Panteoni jane vjedhur, nuk jane blere, dhe eshte e drejta e Greqise t'i kerkoje. Eshte nje ceshtje ku kane pasur ferkim prej kohesh. Anglia e di qe jane te vjedhura, po nuk do t'i ktheje sepse po te ndiqte te njejten metode me te gjithe, muzeu i Anglise do te perfundonte i boshatisur. Ndersa konflikti me Shqiperine, ku Greqia po fut hundet pa te drejte, nuk ka lidhje me zenken me Sunak, te cilin e kane kritikuar edhe ne vend per sjelljen jodiplomatike dhe femijerore. Mos hidhni lajme kot pa lidhje.

                               1. @
                                @@@@

                                Nuk jane vjedhur por jane shitur nga osmanet....mjaft me perralla jevgjitesh....ato jane shitur...sepse per osmanet nuk kishin asnje vlere.....mos te flasim pastaj per popullaten e atjeshme te atyre viteteve qe ishte 95% analfabete....dhe as qe ja kishte iden e .....kultures helene....erdhi dikush tjeter qe ju tregoj analfabeteve se kush ishte....kultura helene.....dhe pare nga kendveshtrimi i ketij fakte....duhrt te jesh ....koqe kandari....te besosh qe anglezet i vodhen skulpturat....shtrohet pyetja perse duhet ti vidhnin....kur ato skulptura nuk kishin as me te voglen kuptim apo vlere per turko-mongolet we qeverisnin dhe per popullaten baritore analfabete te asaj kohe.....

                                1. S
                                 Shkodrani-Belgjike

                                 Ti kjeke rrot k, shko pirdhu me gjith greke bq.

                                2. T
                                 Taulant

                                 Mendon hale-helenistani se me kercenime do fitoj. Kercenon Anglezet qe e krijuan shtet. Gjermanet qe kane 200 vjet qe e mbajten dhe po e mbajn me buke lypsarin e Mesdheut. Shqiptaret qe mbajn me pune ekonomin greke ne kembe.

                                 1. r
                                  reti11

                                  Çpune kane ciganët e veteshpallur grrk me monumentet e hellasit antik. Kete veç miçotaqixhijt e kuptojnë!

                                  1. V
                                   Vasili

                                   E dine anglezet qe cdo gje antike e ka vendin ne truallin meme, pra ne Shqiperi e jo te mbejtjet spermatozoide turko aziatiko grek qire. Lashtesia flet vetem shqip ne gadishullin ilirik... Tashme e ka marre vesh i madh e i vogel ne ndo cep te Europes. Rrofshin e qofshin shqiptaret!

                                   1. S
                                    Shkodrani-Belgjike

                                    Greqia u ba shtet nga Shqiptare, ska ekzistu naj here, ata jan ortodoks nga rusia e serbia. Uk skeni ça ti bani as Shqipërise. Shtet çifut fallso.

                                    1. V
                                     Various palikari

                                     Flite qe greqirat do ti ven Vito britanis per te mos hyr ne evrop ,zoti palikari qe futet neper lajme shqiptare shko tek portalet greke dhe mer rrogen me gjyshen vorjo kurv 300 evrro re palikari pusht grek ,te Fala janulles ku ke ber shkollen pusht

                                     1. E
                                      Erdogan

                                      Greqia do duhet ti detyroje (duty angl) kasten e semure Katolike te Evropit b qe edhe Termin Muze,Muzike,Mozaike etj ta heqin nga Glosa (Gluhe "shqip") e tyre barbare. Po ashtu edhe Termat Geo-Grafia (Pershkruaj Hapesiren e Tokes. Geo-Strategia Geo-Fisika Geo-Llogia Astro-Nomia (Ligji mbi Yjet). Astro-Naute (Udhetare ne Hapesire,Yje). Astro-Fizike. Llogjike. Llo-Motite (Pa controllin e Mendjes) Dhimo-Kratise (State i popola) shtet i popullit ne gluhen "Me te vjeter te Botes asaj Arnaute"). Dhimo-Grafia Demografi "Arnautce". Dhimo--Stratia (Demostrate "Arnautce") mobilizim popullore. Plot 45 mije Terma Filo-Sofike (Kundrejt Diturise). Arxeo-lloge (Arkeollogji "Arnautce") Behet fjale per Specialiste te kohes se Lashte. Zoo-Llogi (Zoologe "Arnautce") Behet fjale per Specialiste mbi kafshet. Arithmitiqi Aritmetike "Arnautce") Arithmos greqisht Number "Arnautce"). Bio-logy (Behet fjale per Specialiste apo Njohes mbi Bimet. Per shkencen e Iatriqise (Shendetit) as qe behet fjale si Kardhio-Lloge Dhermato-Lloge Psiqi-Iatrio (Psiqiater "Arnautce") Sherues apo Doctor i Spiri i Shpirtit "Arnautce". Psiho-Lloge. Psiho-Pathe (Psikopate "Arnautce") I Demtuar Shpirterisht. Sqizo-Frenos (Skizofrene "Arnautce") I pa permbajture menderisht. I ka frenat te Cara te grisura apo te shperthyera. Etj,etj Ecetera. Helmi tuaj si bij te Vezireve, Pashallareve,Bejlereve etj contra (kunder "Arnautce") Grekut dhe Borio Epiroteve te Kastriotit you ka Erresuar Llogjiken o Arnaute.

                                      1. C
                                       Concili

                                       Erdokar, rrofsh qe na kujton qe kemi krijuar gjuhet e botes, sepse keto gjuhe jane formuar me vone se gjuha jone mbi 7000 vjecare. Bor-io=Bore/Bora-Vor-io-Ver-i, sepse brenda ka rrenjen 'Er', nga fryn Era fryn veriu dhe bie Bora. Ec tani, kruj bythen, sic te kam thene, me gjuhen shqipe mos e kruj shume.

                                       1. M
                                        Meshari

                                        O jevg grek qire me nofken Erdogan ( ai qe te qin ne bythe i merr dhe emrin ) po dil or pafillo me emrin tend Spiro a Jorgo a ce ke or bythqire burre qe shkepesh me burra. Mo u lodh se asnje nuk i lexon pacavuret e tua qe mbajne era mut. Ik or kar lexo e meso mire se cdo gje antike flet shqip qe nga Iliada e me tej or loqe burre kurve. Na hengsh mune ti dhe Karjani me Dule dhjakun

                                        1. S
                                         Sa per fan!

                                         Erdogan, per cudine tende te nje injoranti, po te them se shkenca e sotme e ka zgjidhur problemin e vjetersise se gjuhes shqipe. Ajo ben pjese ne gjuhet indo-evropiane dhe ka ruajtur shqiptimet e germave(tingijve) qe nga lashtesia. Disa shqiptime si "Y", "X", "Q" etj...ekzistojne edhe sot ne gjuhen shqipe si nje nga gjuhet me te vjetra indo-evropiane. Te tjeret keto tinguj i shqiptojne ndryshe. "Y"-ja eshte bere "U", "X"-ja eshte bere "EKS", "Q" eshte bere "K" dhe per kete ne shqiptaret jemi krenare sepse i perkasim popujve indo-evropiane qe kemi ruajtur te gjalla shqiptimet ne gjuhe. Ne te tera studimet boterrore, shqipja konsiderohet gjuhe "burimore" dhe eshte me larte se greqishtja ne lashtesine e saj. Ti idjot merresh me fjalet dhe jo me tingujt. Na trego se nga vijne tingujt e gjuhes greke dhe kujt grupimi i perket greqishtja, po te jesh i ditur. Me siguri do na thuash se vijne qe nga koha e gurit sepse greket fjale gur i thone gurosos...qe eshte fjale shqipe me prapashtese latine. Hahahahah!

                                         1. E
                                          Erdogan bith shpuari

                                          O Erdogan, ma shpjego kete ne gjuhen e pederave greke: O te qifsha pragun e deres, me qen e mace, dhe te qifsha pulat dhe mizat e tua.

                                         2. S
                                          Shqiperia Etnike

                                          Anglezët i morën se ishin 2000 vjet rrënoja në harrim e degradim të plotë. Grekët nuk egzistonin. Pastaj anglezët bashkë me rusët, Gjermaninë dhe Francën sajuan grekët me çobanë analfabetë të ngjizur me llucën sllavo bizantine. Në 200 vjet i frynë e i dhjamën çobanët me para, armë, territore dhe kostume të fqinjve dhe me gënjeshtra antihistorike të trasha. Ju duhej një pikë servisi në Mesdhe dhe ja dolën me mbeturinat e Perandorisë Osmane mu në barkun e perandorisë që shqiptarët e kishin squllur me kryengritjet e tyre. Në 2000 vjet histori nuk egziston asnjë kryengritje greke kundër Bizantit të Romës ( vetëm rebelimet të romanëve të orientit, kundër pushtetit të Romës) apo kryengritje greke kundër Perandorisë Osmane. Mrekullia e Greqisë së Lashtë ishte shfarosur me kohë. Ato statuja duhet të jenë në Panteon dhe jo trofe kolonizatorësh apo masturbime barinjsh, por si trashëgimi e njerëzimit. Greqia e anglezëve dhe rusve do ngordhë ditën kur të mos ketë më sufllaqe, para qyl, qypin e mutit mesjetar të dokrrave të klerit me të cilin udhqehen dhe armë pa fund, por Panteoni duhet të vazhdojë rrugën e qytetërimit human mbi këtë planet

                                          1. C
                                           Concili

                                           Ka te drejte Anglia. Shpesh neper emisione i pyesin keta greket surrat nxirre se c'lidhje kane me Greqine e lashte dhe rrine si te dhier. Nqs shikoni sklupturat e lashta tregojne nje popull te bardhe, atehere kush jane keta surrat nxirrat e sotem? Te vetmit qe jane te bardhe ne Greqi jane Arvanitet dhe Vllehet.

                                           1. a
                                            american23al

                                            Greqia bene te fortin me shqipetaret por Anglia i dha zumpara per te krruar by…n , tani ka futur bushtin nen shale..evgjite…pasi i beri kerkese qeverise Britanike dhe pergjigjen qe mori e ktheu duke thene se ju drejtua drejtorise se muzeumit dhe jo qeverise sikur muzeumet nuk jane institucione shteterore por bisnes privat…!!!!

                                            1. K
                                             Karlliqe Pederastesh asgje me shume !

                                             Te ashtuqujturit Grek u shpiken nga Gjermanet para 200 -vjetesh , pra nuk kan qen asgjekundi ne Historin dhe s'kan ekszistuar aty ku jane sot ,pra kemi te bejme thjeshte me nji interpretim . Grek perkthehet ne nj gjuhe Kodike te luministeve njelloj si sot Fake = Fallso ! Mipro siedhe dhet Bota i ruan te fshehura shume delike te Hstorise edhe qellmishte s shpjegojne ,ku dhet qe gjithcka cdo Emer ka nji prejardhje nj zabafill ,nji Histori . Pra se te vjen me vjel , kur lexon kta FakeGreket e Halese ktu qe na shiten si Pederaste te Lashte ,ktu qe pellasin si vet graqiret ne Gerrqi , t mbushin vetes mendjen se jane asgje ne Histori . Nga 200 me 2500 ka nj boshllik te Madhe o te paudhe .Europa tall kart me ca gabela , beri tuf , dhe i tha ; Hej gabela ,kush jeni ju ? Ata pan njer tjetrin ne sy te habtur duke ngritur shpatullat e shenje habije ! Gjermani filloj te qeshte me te madhe : Po jeni Gerrk more peera qe mos qofshi kurr jen Fake . Kjo eshte Hstoria e zhapziut gerrk

                                             1. H
                                              Hahahahaha

                                              Ore ti ku ke mesuar te shkruash se na more mend.

                                              1. h
                                               ha ha ha ha bithqirat e bukurshkrimit

                                               Hahahahahah , pse s'ta knoqi bithen e grekut e ? ha ha ha ha duke shkerdhyer grat e graqireve

                                               1. a
                                                afrohe pak Veshin e Gjat ta tregoj :

                                                ((((((( duke shkerdhyer janullen )))))))) jam nji dhjak Minoritare , qe me ka ardhur ne maje te hundes me genjeshtrat e Grekut dhe bythen e janulles .Sepse ne e dijme mire se cfar jemi dhe Greku vazhdon e ha mut .Ore ke par ti ,qe ka marr permasat e nj Epidemie kjo llo ngrenje Muti mes Grekesh ? Shikoje Micotaqis sa Mut ha ne Jave ! Bam nga Shqiperia e bam neper Bote . Thujani te haje me rracione ,se s'ju del grekerve te tjere pastaj .

                                              2. D
                                               Doktori

                                               Kruje bithen me Angline kruje se te çan bithen me keq se ta ka bere vellam turku o zhabzi grek qira. Shporruni o vemje se ndotet dynjane me mashtrime e vjedhje historike. Ju jeni pedofila e bythqira prandaj tallin Karjanin me ju Europe e bote. Na e rruaçi te gjatin o evgjiter gre qira nga do qe ini. Te fala gjinekave

                                               1. R
                                                Real

                                                Gazete perverse.vetem gojore per pushtat e ripjelljes nuk dini gje tjeter.

                                                1. C
                                                 Columbo

                                                 Policia greke ka varur një qytetar shqiptar., ku pronari i vilës greke gjeti patriotin tonë ( para dy ditëve),kjo është fytyra e vërtet e Greqis ku dhe kur ishim me Bashkimin Sovjetik vendoste embargo, dhe kur u antarsuam në NATO vriste shqiptar dhe tani që jemi në BE, ju thot disa shteteve të tërheqin njohjen e Kosovës.ne ja kemi bërë me dije Anglis që zgjerimi saj 12 milje në ujrat tona është i pa pranueshëm.

                                                 1. Q
                                                  Qiforti

                                                  Do pidhi i turkoallvanove te fshihet ,dhe gezimi i tyre nuk i le.... Ka shpjeimin se Jan nje gjak me Sunak

                                                  Lini një Përgjigje