“Kosova është krijesë e amerikanëve, siç është edhe Izraeli. Albin Kurti, njeri grotesk dhe nacionalist i rrezikshëm”

9 Qershor 2023, 09:28Rajoni TEMA

“Kosova është krijesë e amerikanëve, siç

Diplomati Fatos Tarifa kritikoi ashpër kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, duke theksuar se “në mënyrë groteske, po i del kundër të gjithëve”.

“Ky njeri (Albin Kurti), në mënyrë groteske, po i del kundër të gjithëve, duke mos dëgjuar këshillat e të tjerëve.

Duhet të kuptojmë që Kosova ekziston si shtet i pavarur sot për shkak të Amerikës, është krijesë e amerikanëve, siç është edhe Izraeli. 

Nuk mund t’i themi jo miqve tanë më të ngushtë, që jo vetëm na krijuan, por edhe garantojnë sovranitetin tonë”, tha Tarifa për A2.

Sipas diplomatit, “Kurti po krijon tension”.

Në lidhje me marrëdhënien Rama-Kurti, Tarifa tha: 

“Nuk shkon ky karshillëk mes tyre. 

Ata mund të duken si miqësorë kur takohen, por asnjëri nuk e do tjetrin. 

Kurti është politikan i stofit të vjetër, i shekullit XIX. Është nacionalist”.

12 Komente

 1. c
  cifut

  Izraeli eshte krijese e Stalinit.

  1. S
   Sebastia

   As e Stalinit por krijese e Hebrenjve BOLECELIKE dhe atdhedashes! Amerika e Hebrenjve nuk ishte as Bashkimi Sovjetik dhe as USA por Perandoria Britanike e cila ishte ne doren e familjes me te fuqishme ne bote, Rotschild! Deklarata e Balfour eshte krijimi i Izraelit. Por qe ta din populli mbare, kur Britaniket silleshin ashtu sic po sillen sot Amerikanet me shqiptaret, pra duke mbeshtetur here hebrenjte dhe here arabet dhe duke penguar qellimisht projektin Izrael e dini cfare bene HEBRENJTE BOLECELIKE? I SHKERDHYN KARAPUTANE FISIN BRITANIKEVE me atentate terroriste duke lene qindra te vdekur e duke bere qe shalegjatet britanike te zhduken nga ajo toke e t'ia len ne dore Hebrenjve. Kurr hebrenjte nuk kan qen "Yes-Man" por kan punuar VETEM PER INTERESAT E VENDIT TYRE. Deri ne 1967 marredhenjet me Bashkimin Sovjetik kan qen te shkelqyera, madje dhe me te mira se me SHBA, sapo BS nderroi mendje dhe nisi te mbeshtes arabet ( sic po ndrron mendje "aleati yne" ) atehere hebrenjte i rrasin rakun sovjetikeve duke i TURPERUAR EDHE NE LUFTE me pilotet hebrenj qe rrezuan 4 avione Mig-21 ne te famshmin Operacioni Rimon 20 e duke bere qe sovjetiket te zbythen me turp nga syte kembet nga aleati i tyre, Egjipti. Izraeli edhe Shba-s i ka rras rakun si nga ana ekonomike dhe si nga ana ushtarake, nje kujtim i vogel per USS LIBERTY, anija amerikane spiune qe u DHJE ne plumba nga aviacioni dhe marina Izraelite gjate luftes se 6 diteve me vrasjen e mbi 30 e ca ushtarakeve amerikan dhe mbi qindra te plagosur dhe shkatrrimin me deme te medha te vet anijes. Pse u be ? Pikerisht sepse Shba po spiunonte Izraelin dhe ishte "neutral" sic eshte sot me ne por nuk eshte Shqiptar Hebreu, pas 2000 vjeteve vetem urrejtje dhe shkatrrim nga europianet ka kuptu qe te paret ropqira qe dun plumbin ballit jan pikerisht kta. Gojet e liga thon qe te gjitha kokat berthamore te Izraelit nuk jan te drejtuara nga Arabia apo Irani por nga Londra, Parisi dhe Berlini dhe nese do ishin te verteta Hebrenjte do kishin dhe me shume respekt , te pakten nga ana ime!

   1. c
    cifut

    Po perse jo edhe nga Uashingtoni?

  2. I
   Ilirjan

   As GJERMANIA nuk i thote JO Amerikes...o Albin ...trimi,Jo me ti ,"sovranisti" si Orban e Lukashenko,apo gjithe ata qe kane ngrene lugen e corbes se thartuar ruse....PIS!

   1. T
    Toxic Albania

    E turpshme! E tmerrshme! Te gjithe kunder te gjitheve! Degradim Total! Te gjithe intelektuale, gjitholloge tallavaje, kryeministra VorioQimarjote dhe vrimbythe bashkepenmbajtes, i vogel e i madh ne nje lufte peshtymash ndaj njeri tjetrit. Pavarsine e Kosoves e sollen dhjetra mijera gra e femije te masakruar, UCKja dhe armet e Enver Hoxhes. Perendimi i quante terroriste. Vetem kur Perendimi i demaskua boterisht si bashkepuntor i heshtur i gjenocidit serb, permes filmimeve te tmerrshme, reagoi per Kosoven dhe per te shpetuar fytyren nuk i ngeli gje tjeter vecse nderhyrjes dhe nje pavarsie gjysmake. Perballe atij realitetit makaber, Kosova nuk mund te qendronte me nen Serbine. Ngritjen e Kosoves per Liri, Perendimi nuk ja fali kurre shqiptareve te Kosoves, duke u hakmarre me arrestimin e UCKse dhe perpjekjen per ta quajtur rezistencen shqiptare si organizate kriminale, duke amnistuar genocidin serb dhe duke sabotuar rrugen drejt BEse dhe NATOs per Kosoven. Ne kete rrugetim kompleks, ka patur edhe shume mbeshtetje te sinqerte nga nje pjese tjeter e personaliteteve dhe shteteve te Perendimit, te cileve ju jemi mirnjohes perjetesisht. Shqiptaret duhet te bashkohen si nje grusht i vetem. Te vendosin vija te kuqe dhe nje strategji mbare kombetare, qe synon per shqiptaret etnike kudo jane nga Greqia ne Serbi, te njejtin dinjitet dhe te drejta, qe pretendojne edhe ata mbi qytetaret e tyre apo akoma edhe me keq, minoritet e blera me euro. Dhe djalli e morì, pushtetaret duhet te nderpresin mendjelehtesine e te fluturuarit me presh ne bythe, pa ushtri, pa mbrojtje, pa shtet, pa bujqesi, pa industri, vetem me bythlepirje histerike, se na mbrojne te tjeret dhe na duan po te tjeret, me shume nga cduam veten.

    1. n
     nji qytetar

     Te lumte . Kjo gazete ka nevoje te madhe per komente te verteta. Respect.

     1. S
      Sebastia

      Shume dakord me ju!

      1. B
       Ballistet balliste ngelen koteceve..

       Kur vinte uck ne fshatin tim ku qe ngritur Kamp refugjatesh kosovaret fshiheshi ne ferra mos rekrutoheshin. Luften e bene ata qe dergoi e trajnoi amerika,te tjeret fshiheshi koteceve te pulave dhe ndanin gruan se e kishte perdhunuar serbi kur ai shihte nga koteci si masakrohej familja nene e babegra e femije. Ce do ate mut jete kur te vrasin familjen para syve,c mut burrash jane ata?.Boll na hapet barkun me luften tuaj qe ua beri Amerika.

      2. S
       Shqiptari

       Kosovaret me emrin kosovar apo me emer tjeter kan egzistuar qe kur ka lindur njerzimi , ose si mund te themi qe kur ska pas egzistuar amerika , thenia qe esht krijes amerikane esht thenie Serbe , ky pushti qe ka ven kte kryeartikull esht filoserb .

       1. B
        Bujar Kanapari

        Dakord, po Vucic si eshte? Pse presioni bie mbi Prishtinen dhe jo Beogradin? Nje kolegu im po me thoshte se kufijt sot jane formal, duke nenkuptuar qendrimin e Kurtit kunder Marreveshjes qe kerkohet nga nderkombetaret. Po kur kufijte qenkan formal, ca dreqin kerkojne Vucic dhe serbet ne Kosove qe kane me shume te drejta se shqiptaret ne Kosove?

        1. T
         T

         O te qifsh. Robt I legen,pse Izraeli e kosova njesoj jane? Kosova Ka qene shqiptare kur ruset amerikanet gjermaneve e anglezet bashke,ishin akoma te.majmuni uuuaaa. Te qifsha ty o tarif,ameriken e European bashke. NE vend te thuash duhet bashkuat lemshqiperine,rri I lepin bolet e vushkura Europe's e amerikes. Perher shqiptaret gjoja politikan e Kan shit kosoven per interesa vetjake. Vemje qe doni te jetoni NE koloni. Koha e amerikes e Europe's Ka marre fund. Ka ardh koha nacionalizmin shqiptar dhe pike

         1. B
          BRUKSELI

          BASTARD TARIFA; KOSOVARET JANE AUTOKTON NE TOKEN E TYRE DARDANE BASTARTD I SERBIT. CIFUTET JANE NE TOKEN E TJETRIT. TI BASTARD 400 BREZASH KU E KE TE PERBASHKETEN ??????

          Lini një Përgjigje