Kurti: BE të ushtrojë presion ndaj Serbisë për njohjen e Kosovës

13 Nëntor 2023, 15:08Rajoni TEMA

Kurti: BE të ushtrojë presion ndaj Serbisë për njohjen e

Kryeministri i Kosovës,Albin Kurti ka kërkuar që të ushtrohet më shumë presion ndaj Beogradit për firmosjen e marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë.

Nga forumi Ekonomik në Vjenë , ku ishte pjesë e panelit, Kurti tha se edhe BE duhet të ushtrojë më shumë presion  nga Serbisë.

“Duhet presion ndaj Beogradit dhe duhet më shumë presion ngaBE për të firmosur martrëveshjen me Serbine. Firma mes njohjes de fakto do të ishte hapi më I rëndësishëm që do të ndërmerrej ndonjëherë.”- tha Kurti.


Ai iu referua edhe dy herëve kur Kosova e Serbia kanë qenë në prag të firmosjes së marrëveshjes për njohjen e Kosovës por ka qenë pala serbe ajo që ëëhtë tërhequr duke mos njohur kështu DE FACTO marrëveshjen, çka solli edhe sulmin e Bajskës.

“Sot nuk jemi në atë marrëdhënie të mirë pavarësisht se në nisje të këtij viti, 21 shkurt, ne arritëm një marrëveshje për t’u njohur de fakto,njësoj si modeli i gjermanisë.

 Edhe në mars ndodhi e njëjta gjë por Serbia refuzoi ta firmosë këtë marrëveshje. Ne kemi patur sulme ndaj forcave kufitare në disa nga bashkitë dhe më pas erdhi goditja e Bajskes ku humbi jetën një efektiv i yni. Kjo erdhi si pasojë e një marrëveshje që ne e arritëm gojarisht por jo edhe ligjërisht.”- u shpreh Kurti.

8 Komente

 1. Roberto

  O Albin Kurti o Car me nyje. Lere BE te beje punen e saj se nuk do e mesosh ti se ca duhet te beje. BE ka kohe qe po merret me kete pune por je ti dhe Vucici qe po ja lini ne dere topin njeri-tjetrit. Nuk do beje BE ate qe i thua ti tani sepse ka kaq kohe qe e ben por kur je trap ti ca te beje tjeter?? Rri prit si mut aty kur te vije radha.

  1. p
   pilo Lala

   Roberto, je i sakte. Ky nuk rri dot pa llomotitur, kudo qe te jete. Ai takim nuk ka pike rendesie, por ky del si kaposhi maje plehut, kakaris ... Del i tregon Europes dhe Amerikes cfare duhet te beje. Vete shkoi e firmosi si i dhj.ere ne brek, se kishte vite qe hiqej garip, nuk e firmos kurre une Assosacionin, une nuk i fal toka Serbise...., tani qe e firmosi, prape hiqet kaposh.

   1. B
    Berat

    Rendi do te donte qe kryeministri i k osoves ti fliste vetem Shqiperise "meme" per cdo hall te vetin. Por tani qe Shqiperia "meme" eshte bere kuva e grekoshkjaut qe plaqkisin e shesin Shqiperin kudo qe arrijne, atehere vertet kryeministri i Kosoves flet kot. Por me mire te flasi, sepaku plasin keta te Shqiperise kurve!

  2. Roberto

   O Albin Kurti o Car me nyje. Lere BE te beje punen e saj se nuk do e mesosh ti se ca duhet te beje. BE ka kohe qe po merret me kete pune por je ti dhe Vucici qe po ja lini ne dere topin njeri-tjetrit. Nuk do beje BE ate qe i thua ti tani sepse ka kaq kohe qe e ben por kur je trap ti ca te beje tjeter?? Rri prit si mut aty kur te vije radha.

   1. R
    Rajmond Skelari

    Keto qe thua Z. Kurti jane te verteta, por nuk tregojne zgjuarsi. Populli thote se "te varurit ne litar", mos i trego histori me litar. Hiq dore nga naiviteti propagandistik, per tu treguan Udheheqes kalibri, sepse populli ta mat koken me spango, sic thot Rajmond Vlonjati. Keto qe thua ti ne i dime, por problemi eshte cila eshte zgjidhja qe te arrish ato qe do Kosova. Vajtimet me ze jane demagogji. Puno dhe lidhu me Evropen. Degjo Ameriken dhe bej planet me ta, po ke bythe. Leri planet e deshtuara sipas skenarit ruso-serb. Llafet e tua nuk i sherbejne qellimit. Ti mendon se ashtu hiqesh patriot ne sy te shqiptareve, por ne shikojme rezultatin dhe jo ankesat e tua. Ti nuk je grua...etj...etj...

    1. Z
     Zdravo VV

     O Albin mashtrusi ti je nji mashtrues i pa parë Tani te gjithë i kanë kuptuar mashtrimet tua prej nji faqeziu Tani e tutje mashtroje vetem vehten tënde se askush nuk te beson

     1. D
      Dardani i Ri

      aq kohë sa në krye të qeverisë në Prishtinë do të jetë ky katundari i çmendur Kurti, njeriu më i besuar i kryekriminelit të kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, Kosova nuk do të njohë as zhvillim as paqe.

      1. b
       bashkimi për drejtësi

       Ky është fatkeqësia e kombit dhe Kosovës. Me pranimin e disfatës – Zajednicës na ktheu në vitet e 90 nën Serbi. Tash disa analfabetë funksional po e kuptojnë se çfarë i bënë vetin kombit dhe Pavarësisë së Kosovës që shkuan pas njerëzve siç janë Kurti dhe Berisha. Vonë sepse dëmi është tejet i madhe dhe i pa kompezushëm sepse uji që ecën dy here nuk klonë nën të njëjtën urë.

       Lini një Përgjigje