Kurti sulmon përfaqësuesit e BE: Lajçak e Borrell u pozicionuan kundër Kosovës, të japin llogari! Serbia s'ka bërë propozime

18 Shtator 2023, 11:35Rajoni TEMA

Kurti sulmon përfaqësuesit e BE: Lajçak e Borrell u pozicionuan

Kryeministri Albin Kurti ka akuzuar përfaqësuesit për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Josep Borrell se kanë anuar nga Serbia në procesin e dialogut.

Kurti thotë se Serbia prej kohësh nuk ka sjellë asnjë propozim të ri për dialogun dhe Lajçak do duhet të japë llogari. Kurti ka thënë se në takimin trilateral, u ekspozua përball një skenari që Lajçaku e kishte dizajnuar kohë më parë.

Ai ka thënë se pasi propozoi një plan të punuar nga Kosova, presidenti i Serbisë dhe Miroslav Lajçak reaguan me të njëjtin mendim dhe me të njëjtën shpërfillje të koordinuar. Të dy sipas tij thanë, që ky plan është shumë jorealist.

“Unë në plan nuk kisha shpikur e shtuar asgjë. Pasi u refuzova në sinkroni nga Vuçiçi e Lajçaku, ua shtrova një pyetje bazike: ‘Pasi po refuzoni  propozimin tim, më thoni nëse Serbia ka bërë ndonjëherë ndonjë propozim të ndonjë plani të sekuencimit’. Lajçaku tha që po, me bindje të plotë, gjithashtu edhe Serbia tha po.

Unë u kërkova ndonjë dokument, por nuk mu dha. Pas shumë insistimeve mu soll një dokument që mu tha se është propozimi i Serbisë për planin e sekuencimit”, ka thënë ai.

“Pasi përfunduan takimet dhe pas daljes time në media ndërmjetësi lëshoi një dokument sekuencimi që tha se Vuçiqi e pranoi e Kurti e refuzoi.

Një informacion i tillë është i pavërtetë... Dokumenti i tillë i Lajcakut ishte refuzuar më 19 korrik nga z.kryeministri Bislimi. Pse kjo katrahurë informacioni nga zyra e Lajçakut... Më 14 shtator pati një pozicionim të qartë të ndërmjetësit kundër Kosovës në përgjithësi dhe kundër marrëveshjes në përgjithësi... Ose do e zbatojmë marrëveshjen bazike në plotëni ose nuk mund të zbatojmë atë që do Serbia. Kjo logjikë ka vdekur.


“S’ka bërë propozime Serbia prej kohësh. Ne kemi menduar se Lajçak po gjente kompromis, por pala serbe nuk ka sjellë asnjë propozim të ri. Lajçak për këtë do duhe ttë japë llogari në Këshillin e Evropës. Borrell dhe Lajçak anuan nga pala serbe.”- tha Kurti.


Rundi i fundit i dialogut në Bruksel, më 14 shtator, ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përfundoi pa përparim në normalizimin e marrëdhënieve.

 

64 Komente

 1. P
  Plaku

  Vazhdo,vazhdo keshtu o Kurtoviç,qafen ke per të thy. E mbyte popullin e shkrete të Kosoves ma zi se ne luften e fundit kunder shkieve të Millosheviqit.

  1. T
   TULI

   pse cfar te bejekurt? t'ju lepije menderen vucicit e lajcakut

   1. p
    populli

    Ate pune Kurti e ka bere me kohe ore "tul" por ç'fare kusuri ka populli Kosovar qe edhe ai tu lepije bythen perseri serbeve. Mire me ata qe nuk gjene gjuhe po me shqiperine dhe shqipetaret ç'fare ka ky bosht me gunga!Apo eshe shqiperia ia ka me hile ketij dhie shyt! Se fundemi or Tul ,Al Bin Kuri eshte duke kerkuar te drejtat e kombit kosovar dhe jo te shqipetareve te Kosoves!Ai bashke me nje tufe tradhetaresh dhe sherbetore te Serbise po sabotojne çdo gje te mundeshme per tu riktghyer perseri nen Serbi pasi e kane ndjere vehten me mire!Ata qe donin bashkimin me Shqiperine sot dergjen burgjeve fale deshmimtareve reme ku bene pjese edhe fondamentalisti Al Bin!

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Boll ti o legen. Krijese e qelbur . Skerdhate muti. Ti spiunin serb e ke ne krye te QEVERISE NE TIRANE,. Apo nuk e ke degjuar Rama hajdutin qe ben avokatin e Vucicit sa here shkon ne Europe. Kurti ka plotesisht te drejte , kunder atyre sherbetoreve te Serbise, Lajcak e Borrel

     1. C
      Cipini

      "Rajmond" shkerdhata, ku dergjet jot moter, ne Athine?

      1. R
       Raimond Vlonjati

       Te gopi sateme , te shkerdhefsha c'te mban pragu, se desh te shava o mut muti

    2. L
     Lani

     Veç ky e bën Kosovën!!! Vetëm se nuk e di as ai e askush tjetër se kur.

     1. R
      Respekte Albin. Zoti te dhente Force dhe Urtesi

      Kurtin e do populli i Kosoves me shume se cdo sharlatan qe ben si i zgjuar ketu. Kurti eshte me i zgjuar se tere parlamenti shqiptar dhe e tregoi se sa shume e do populli fuke u dorehequr e duke dale perseri ne zgjedhje duke i fituar BINDSHEM. Nuk mund ti nenshtrohesh armikut pagundesisht sic ben politika shqipetare qe ul breket sapo ja kerkojne.

      1. P
       Pilo Lala

       Kurti fitoi me votat e Diaspores. Kurti po i ben varrin Kosoves. Emigranteve nuk i rruhet shume , se po behet nje lufte ne Kosove, ata familjet i kane jashte kosove. Atyre nuk ju behet vone se Kosova nuk ka viza, ata kane pashaporta te Europes, levizin ku te duan, shkojne me pushime ne kosove, bejne 2 jave plazh ne Shqiperi. Opinioni emigranteve eshte i gabuar per qeverisjet, atyre nuk ju prishet puna nese KFOR iken, dhe Kosova ngelet perballe me Serbine, askush prej tyre nuk shkoi ne ndihme te Kosoves, edhe pse hiqen si patriote te medhenj.

     2. P
      Pilo Lala

      Ky do e beje Kosoven Palestine e Europes. Po u terhoq Amerika, Serbet do e shkaterrojne ate popull, njesoj si Palestina qe vazhdon sot e 70 vjet qe lufton me gure lumi.

      1. D
       Dardani

       Mos ke frike, pi ilaqet. Nuk ka byth shkjau me shqiptaret.

       1. P
        Pilo Lala

        Po e coni dem gjakun e UCK. Lufta vjen shume kollaj, fakti eshte qe Serbia ka ushtri, Kosoven e ruan KFOR. Nqse nje dite te bukur, Amerika i heq forcat, jemi ne meshiren e ujkut Serbi. Mos ta merzisim Ameriken, se ajo na dha shansin te behemi shtet, mos ta permbysim kupen per tekat e Albin Kurtit..

        1. U
         UÇK

         E pame se çfare bete ju kundra Serbeve 1999 late grate vajzat e motrat ne dore te tyre e erdhet me vrap ne Shqiperi ,ata qe luftuan i futet ne burrg , do vij dita qe do hani bar

       2. t
        tetovari2

        Mos je vallë kopil sërbi o plaku?

       3. k
        k

        Ky është me të meta të theksuara mendore.

        1. G
         Ganiu

         Jo Kurti eshte o shume i zgjuar o shume budalla me kete strategji qe po ndjek. Koha do ta tregoje

         1. b
          banal

          Kurti me Kosoven sot jane superfuqia e botes, prandaj mos beni shaka me te sepse ai i fut kembet ne kepucen e tij dhe Putinit e jo me te tjereve!

          1. P
           Pilo Lala

           Kur ta tregoje koha, Kosova nuk do jete me e pavarur. Nqse populli Kosoves nuk rrjeshtohet krah Amerikes, Kosova eshte e humbur pergjithmone.

         2. L
          Labeati

          Lajcak eshte Sllovak dhe ai vend nuk e njeh Kosoven.Nuk duhet te jete negociatori nga nje vend mosnjohes I Kosoves kushdo qofte ai.Ato po bejne cmos qe Kosova te terhiqet nga pikpamjet e veta dhe te favorizojne Serbine

          1. H
           Hajduti i Surrelit

           Nacionalist bajga ketu poshte ka bere nje analize pro Serbe, dhe te gjitha ca thote ky sharlatan Nacionalist gjasme,jane ne favor te Kurtit. Ne te gjitha rastet qe Kurti ka kundershtuar ka pasur plotesisht te Drejte dhe i ka dhene Kosoves DINJITET nje vend te respektuar ne bisedimet me Serbine. Edhe kur ka kundershtuar Thacin me co. Kurti ka pasur te Drejte se Thaci thyhej para serbeve , dhe pranonte kushtet e tyre . Absolutisht Kurti ka te Drejte ne cdo gje qe thote, ndaj populli i Kosoves duhet qe te gjithe te jene ne mbeshtetje te fjaes se Kurtit. Perfaqsuesit e EU-se perdorin dy standarte dhe jane te nje-aneshem ne ndermjetesimin e tyre , dhe Bravo Kurti qe po e diskretiton nje-aneshmeriin e tyre pro Serbe, Duhej qe edhe qeveria jone ne Tirane ta sirketitonte kete politike pro serbe te Ndermejtesusesve Lajcak e Borrel, por ne kemi ne krye nje sherbetor te politikes serbe, sic eshte Rama hajduti.

           1. P
            Pilo Lala

            Marrveshja e Hashim Thacit, eshte 100 here me e mire .

            1. A
             Araniti

             Boll ti o kar , se ti je deficent . Ajo mareveshje eshte 100 here me e mire, [per spiunet e Serbise , si sherbetori i Serbise ne Tirane , Rama hajduti

          2. n
           nacionalisti

           Thjesht per kujtese 1. Albin Kurti KUNDER Rambujese 2. Albin Kurti KUNDER UCK 3. Albin Kurti KUNDER pushtetit te gjykatave te EULEX ne kosove (per kete besoj duhet ta keni kujtesen e fresket... se si tha: Nuk paraqitem para gjykatave ne kosove sepse nuk e njoh pushtetin e tyre ne kosove) 4. Albin Kurti KUNDER Ahtisarit 5. Albin Kurti KUNDER marreveshjes se kufirit Kosove - Mali i zi... (nese ju kujtohet gjuanin me bomba tymuese ne parlamentin e kosoves ditet qe do behej votimi) SI KA MUNDESI QE NE VEPRIMET E TIJ KY INDIVID PUQET 100 PER QIND ME QENDRIMET E SERBISE NDAJ KOSOVES ???!!! p.s. por kjo eshte pak me e gjate... gjithsesi bazuar mbi realitet konkret te viteve te fundit. Te perpiqemi ta shikojme pak nga lart... sigurisht me modesti dhe aq sa mundemi :-) Kur Albini gjuante me bomba tumuese ne Parlamentin e Kosoves... ne cfare kushtesh ishte Ballkani ? Cilat ishin situatat ne kete rajon? Kush investohej fuqishem? Sa ishin keto forca qe investoheshin fuqishem? Cilat ishin interesat e tyre? 1. Ne kohen kur Albini si PATRIOT I MADH gjuante me bomba tumuese ne Parlament kunder marreveshjes se kufirit Kosove - Mali i zi... USA kishte nje qendrim te prere PRO ketij votimi. Agjencia e lajmeve SPUTNIK (besoj "koleget" e Albinit) ishte kunder. (Mund te kerkoni ne google e do bindeni). 2. Ne kohen kur Albini si PATRIOT I MADH gjuante me bomba... ne Mal te Zi, presidenti i shpetoi nje atentati (sigurisht me ndihmen e agjencive te huaja) ku 2 atentatoret jane me emer e mbiemer dhe njeri eshte i sherbimit sekret serb,,, tjetri i sherbimit sekret rus... Shkaku i atentatit? Presidenti tha... Po do futemi ne NATO... Agjencia sputnik (nenkupto dike tjeter) tha une te heq koken po u fute. 3. Ne kohen kur Albini si PATRIOT I MADH gjuante.... ne Maqedoni (ate kohe keshtu cilesohej... e theksoj kete jo pa qellim... shpjegimi vjen me poshte) vendi i shpetoi nje katrahure civile me emertimin lufte pas nje nate “te cuditshme” e te dhunshme ne parlamentin maqedonas. Jane te verifikuar personat qe nxiten sulmin mbi parlamentin maqedoas si agjente te sherbimit sekret serb. Shkaku? Kishin mbaruar zgjedhjet ne maqedoni dhe presidenti i asaj kohe i maqedonise me emrin Ivanov (koleg i "agjencise" sputnik) nuk i jepte te drejten per krijimin e qeverise Zaevit (zgjati 6 muaj kjo pune) sepse donte qe qeverine ta formonte Gruevski (dhe ky koleg i "agjencise" sputnik)... U desh te shkonte Hot Lee (interesohuni te kuptoni ca pozicioni mbate ne ate kohe) i cili pas nje takimi me "kolegun" Ivanov e "bindi" kete te fundit dhe me ne fund Zaevi formoi qeverine ne KOALICION ME SHQIPTARET E MAQEDONISE. Si rezultat i ketij koalicioni qeveritar ME NE FUND ERDHI DITA QE NJE SHQIPTAR TE DREJTOJE PARLAMENTIN E MAQEDONISE.... kjo per here te pare ne historine e ketij vendi. Cuditerisht AGJENCIA SPUTNIK per 1 vit rresht ne lajmet e saj thoshte: TE NDALOJME ZBATIMIN E PLATFORMES SE TIRANES NE MAQEDONI.... nese do keni qene paksa te vemendshem do ju kujtohet qe pak perpara zgjedhjeve ne maqedoni ne tirane "me keshillen" e USA Edi Rama takoi te gjithe faktorin politik ne maqedoni dhe sic duket i "keshilloi" qe te benin koalicioni me Zaevin per te heq qafe (sic edhe ndodhi... lepurushin Gruevski qe ia mbathi per te "kolegu" Orban) dhe qe me "keshillat" e USA me ne fund te avanconte projekti shqiptar ne realitetin e maqedonise.... nese me lejoni dhe pak (per nje panorame me te qarte mbi ballkan "te kolegeve te sputnik" diten kur KRYETARI I KUVENDIT TE MAQEDONISE,,, vizitoi shqiperine dhe ishte ne sallen e kuvendit shqiptar... per te marre pjese ne votimin qe do bente ate dite kuvendi per te votuar pro anetaresimit te maqedonise ne NATO, "kolegu" thuthuq ngaqe i ishte cenuar rende nderi nje dit me pare, me demek tregoi burrerine dhe bojatisi ramen kur ky po fliste ne parlament... meqe une punoj ne media di te them ca quhet lajm sipas mendiave... dhe lajmet e agjencive kryesore ishin: thuthuqi gjuan me boje ramen... nderkohe qe duhet te ishin: kryetari i kuvendit maqedonas... shqiptari i pare ne kete post... asistoi ne votimin e parlamentit shqiptar pro hyrjes se maqedonise ne NATO... Lidhur me kete drejtim... "cuditerisht" pas 30 vitesh Greqia dhe Maqedonia me 2 takime e zgjidhen ceshtjen e emrit... dhe kjo ishte pengesa e fundit zyrtare... ne rrugen e anetaresimit te maqedonise ne NATO... sigurisht "me keshillen e USA". 4. Ne kohen kur Albini si Patriot.... ne Tirane neve ishim disa muaj ne cader :-))))))... Arsyeja... lloqet e redaksive nuk me terheqin... por arsyeja ishte PENGESA E RADHES KUNDER REFORMES NE DREJTESI... (sigurisht kjo me "keshillen" e kolegeve te sputnik)... per kuriozitet po ju them nje fakt... Ambasada Ruse ne Tirane ne ate periudhe i ka drejtuar shtetit shqiptar kerkese zyrtare (e gjen ne ministrine tone te jashtme te protokolluar) per te shtuar "inteligjencen" ruse ne tirane me pretekstin se ndjeheshin te kercenuar... sepse afer ambasades banonin ca rob me mjekerr... shteti shqiptar beri verifikimet dhe ia refuzoi kerkesen po zyrtarisht.... Mjafton te futeni te faqja e INSTAT dhe do habiteni kur te shihni qe ne ate periudhe u shtua numri i turisteve ruse ne tirane... (thote nje llaf i urte... te vjetrit pordhet mos i degjo por llafet po... dhe me kujtohet kur avokat Ngjela thoshte qe ne shqiperi jane futur 400 agjente ruse... ne ishim ne cader eeee ta keni te qarte)... Dhe u desh qe Hot Lee 1 jave pasi kishte ikur nga maqedonia ti hipte prap avionit e te vinte ne tirane... ku sqaroi ca gjera ai dhe ne dolem nga cadra.... Persa i perket "keshillave" nga usa dhe nga sputnik... di te them sakte dhe qarte cfare tha Palmer kur erdhi ne tirane ne konference per shtyp... per paranteze po ju informoj qe ne kishim dorezuar mandatet... kishim bere disa protesta deri perpara parlamentit dhe tema melodike e zerit agresiv kishte arritur KULMINACIONIN dhe pritej te sulmohej parlamenti... dhe vjen Palmeri... I cili tha: 1. Zgjedhjet do behen me 31 qershor (presidenti i floririt i kishte "cdekretuar" hahahaha shume per te qesh kjo po e kalojme). 2. Parlamenti eshte legjitim (une e kuptoj... mos na cani trapin dhe qepeni,,, miratoni ato pak ligje qe kan ngelur pa miratuar ne kuadrin e paketes se reformes ne drejtesi). 3. Qeveria eshte legjitime (une e kuptoj... ti Rama mos na bej si i ndershem por ti do e cosh deri ne fund reformen ne drejtesi megjithese pas kraheve tane do te na e fusesh me lojerat qe bo ne bashkepunim me faktorin politik ne tirane). 4. Kush mendon se reforma ne drejtesi po ecen keq e ka gabim... po ecen shume mire; dhe me E RENDESISHMJA 5. Pyetjes: A mendoni se ne Balkan interferojne forca te tjera te rrezikshme (qe u habita cne qe iu be ajo pyetje) iu pergjigj: SHQIPERIA NUK DO TE JETE ME KURRE TARGET I RUSISE. Pas asaj vizite besoj jeta ketu vazhdoi drejt nje normaliteti sic edhe ne te gjithe ballkanin... permenda ballkanin me mbajt vemendjen e shikimit ne lartesi... kush kishte interes qe jeta ne ballkan te mos vazhdonte normalisht ???? USA apo "koleget" e sputnik ???? Perfundim: Albini eshte nje zar i vogel ne kete loje... por fatkeqesisht ai e ka pozicionuar veten me bindje ne te gjitha levizet veprimet qendrimet e tij... dhe per mua personalisht... se lojen e kujt ben... eshte fare e qarte. Koleget e sputnik.. jane frymezimi i Albinit... cdo gje tjeter eshte thjesht retorike... pasi nuk pati burrerine ti qendronte lloqeve qe llomotiste larte poshte kur ishte ne opozite... Shtese 1 Si shpjegohet, qe ky individ qe eshte liruar nga burgu serb me vendim te posacem te presidentit te jugosllavise te asaj kohe vazhdon dhe kundershton linjen USA ne kosove per BISEDIME ME SERBINE, te shprehura qartazi nga departamenti I shtetit dhe presidenti Biden, tekstualisht per kosoven dhe kryeministrin e saj, ky individ thote, jemi per RECIPROCITET ???!!! Qe kosova te pranohet si shtet nga okb, duhet te mbylle procesin e bisedimeve me serbine, ne kete process, kane kaluar pas lufte dhe Sllovenia, Kroacia dhe Bosnja. Nuk ka rruge tjeter. Kujt I intereson shtyrja e procesit te bisedimeve, Kosoves apo Serbise ? Si shpjegohet qe ky plehre me emrin Albin Kurti vetem vonon perparimin e kosoves si shtet… Shtese 2 Qeveria Kurti ne gusht 2021 hoqi me ligj pensionet per luftetaret e UCK Etj etj etj Bravo Albin, je agjenti me I mire

           1. F
            Fierak

            Shterues dhe sqarues. Respekte!

            1. P
             Pilo Lala

             Analize e gjate, ne pergjithesi reale. Analiza ka edhe disa teori konspiracioni , me sa duket vesi i autorit nuk shuhet.

             1. n
              nacionalisti

              :-) ok mendimi jot. Por do isha kurioz ku eshte teoria konspirative? Une nuk thashe psh: Albini eshte kryeministri i dale nga zgjedhje PA RIVAL, pasi rivalet, agjentura sllave i ngriti akuza te paqene dhe i coi ne burg... rrjedhimisht i hapi rrugen drejt pushtetit AGJENTIT TE VET ME TE MIRE !!! Kjo po mund te quhet teori konspirative...

              1. P
               Pilo Lala

               Cdo fjali qe mbaron me ?, eshte teori, sepse as ti vete nuk e di, pyet ata qe e lexojne. Ka plot hamendje ne shkrimin tend, megjithate thelbi qendron.

            2. B
             Baca Adem

             Mbase ka te drejte Kurti, e te jemi realiste ne disa ceshtje.

             1. A
              Araniti

              Kurti ka te drejte ne te gjitha ceshtjet , pa perjashtim. Ndaj te gjithe duhet te jene pro Kurtit

              1. D
               Dauti

               Po more aranit gomari, te drejte ka kur e quan Blinkenin naiv dhe Europen tiger prej letre. Hajde gomar hajde.

             2. P
              Pensionisti

              Kurti e Osmeni fluturojne me presh…Ishit mire deri tani qe nuk na shqetesonit ne shqiptaret me bemet e dy fluturakeve qe drejtojne Kosoven!Pak halle kemi ne ne Shqiperi!

              1. P
               Prec Ulaj

               E mbani ment kur erdhi ne Lezhe para 3 vjeteve, ky miu i arave si krekosej? Mbahej si udheheqes i madh i Kombit. Nje shqelm i dha byt.heve Edi, iku me vrap, nuk u duk me ne Shqiperi. Tani ka shkuar te shkerd.heje Shqiptaret e Maqedonise. Edhe Shqiptaret atje e priten me nje kryetar komune, sikur po shkonte ne dasem, aq u legenos. I vune edhe orkestren dhe filloi te kendonte . Albini eshte njeri cinik, percares, fodull.

              2. B
               Bato

               Mjaft o Tema me sulme kunder Kosoves! Jeni rreshtuar gabim.

               1. N
                Njazi

                Po mire Lajcak qenka kunder Kosoves, po Amerika qe krijoi shtetin e ri te Kosoves dhe qe eshte dakord me konkluzionet e BE eshte armike e Albinit?.Kur nje I marre si Kurti hedh nje gur ne pus duhen 1100 te mencur ta nxjerrin! Po kur do ta nxjerre populli kosoves kete gur? Kur ti vije e keqja ne shtepi pa's sanksioneve edhe me te renda qe po mendohen te vendosin BE dhe ShBA? Me sa duket Ky marksisti I marre do e zhyse Kosoven keq e me keq!

                1. M
                 Mbeshtetesi...nga prapa

                 Ky esht agjent i serbise,ky po ben dopio loje,kosovaret se kuptojne,,,qe ky e ka shitur bythen me kohe,,,kur e nxorren nga burgu serbise,,,

                 1. M
                  Mara emigrante ne Itali

                  Baca Adem nga varri .po mor i shkrete te drejte ka se kerkon qe Kosova te kthehet prape nen administrimin e Serbise ,turp ti vije popullit kosovar qe nuk ngrihen per ta vene perpara pergjegjesive mister binin .

                  1. M
                   Milaim zeshkani

                   Bravo Kurti qiju pidhin e satem,beju rruo sup je bir kurve

                   1. H
                    Hajduti i Surrelit

                    Edhe do shkerdhje dhe gopin e sateme

                   2. S
                    Sula

                    Ky veç te tjerash eshte dhe kalama fare !

                    1. P
                     Prec Ulaj

                     Me debate parlamenti, ky i ha te gjithe, nuk e mundin dot. Me keto debate ne Parlament, ai fitoi zgjedhjet. Opozita eshte e percare, e dobet, kete dem ja shkaktoi Vjosa Osmani. Populli i Kosoves duhet te rrjeshtohet qarte ne aleance me Ameriken, mos harroni se Amerika nuk e tradheton kurre Kosoven. Hashim Thaci nuk e tradheton kurre Kosoven, mundet te kete bere korrupsion ne Qeveri, por kurre ne dem te Pamvaresise Kosoves. Albin Kurti po e kthen Kosoven ne nje burg, askush nuk mundet me dale jashte, njerezit po marrin pashaporta Serbe me dal ne Europe.

                    2. m
                     merumi

                     Mero paguhet nga serbet. kontrolloni deklaratat e pasurise se mero baze dhe do e shihni. Tradhetar qe do e paguaj mire shitjen e shqiperise

                     1. g
                      gasper

                      Idjoti Kurti ja ka kaluar shokut Enver qe thoshte imperjalizmi amerikan dhe kapitalizmi Europjan.

                      1. D
                       Demokrati

                       Kurti është agjent i Serbisë,këtë duhet ta dini mirë, me veprimet e bëra deri tani. Kurtovici është një koae gomari i tredhur.

                       1. H
                        Hajduti i Surrelit

                        Patronazhist more, Po na fyen intelektin e topeve more, me keto genjehstra bajate per Kurtin . Spiuni i Serbise eshte Rama hajduti per te cilin punon ti o mut muti, te shkerdefsha motren e cte mban pragu. Ju duhet vetja te zgjuar ketyre budallenjve qe japi paguen me nje suflaq , O te dhejfsha rracen mut i mutit

                       2. F
                        Flamur Struga

                        Te mos akuzohet Kryeministri Albin Kurti,emruesi i perbashket : qarqet e erreta rusoserbe,franceze jane shum aktive shum te forta per te nderhyre edhe ne kete proces kaq shum te zgjatur dhe te pa shprese deri ne pafundesi.Nuk dyshohet aspak se ; si lajcaku dhe borelli,nuk e deshirojne qe ky problem te zgjidhet ne baze te se drejtes nderkombetare.Dyshoj se shum individ kur e shkruajn nje koment,o nuk jane shqiptar,ose jane hendikap ne koke.Si mendojne keshtu,kur per momentin Albin Kurti,po u perballon tre kulcedrave te terbuara?Albinit ,po i shuhet durimi ,por ne duhet ta kuptojme.Jemi nje grusht i vogel qe brenda vetvehtes kemi edhe kuisling.Turp.

                        1. M
                         Miku yt

                         I dashur Flamur. Asnje nuk te kundershton per tre "kulcedrave te terbuara", qe Albini po i lufton si "Promethe". Problemi me Albinin eshte se nuk di si te luftoje. Ne vend te luftoje me "tre kulcedra te terbuara", Albini i eshte kethyer Evropes dhe Amerikes dhe po e ben "luften" me to. Kjo ka bere qe "kulcedrat e terbuara" i kane vene flaken ne byth Albint dhe Albini nuk pranon asnje "zjarrefikes" por harliset si rrakete balistike ne hapsirat pa fund. Kercenon se diku do shpertheje dhe do e beje boten flake. Ne thelb kjo eshte thjeshte strategji ruse... Sa per keshille po te them se eshte e mjafteshme qe Ameriken dhe Evropen ti quash "kulcedra", por nuk ka nevoje ti vesh edhe epitetn "te terbuara" sepse tregon naivitet njerezor sikur ka edhe "kulcedra jo te terbuara"....E terbuat fare Albinin kete luftear kunder te veteve....

                         1. P
                          Pilo Lala

                          Albini po mashtron popullin e Kosoves, me gure ne traste, me ca parrulla patriotike. Kosoves ja paska fajin Serbia per ngercin ne arenen Nderkombetare... Cfare do ti thoshinin trainerit Polonise, nese fajin per humbjen 2-0 do ja vinte ekipit te Shqiperise? Cfare do i thoshin trainereve te Realit ne ato humbje ndaj Barcelones ne ato 5-6 vjet kur nuk fitoi pothuaj asnje ndeshje, dhe nderroi disa trainer? Eshte e njeta gje qe po ben Albini, fajin per deshtimet e Kosoves ja faturon Serbise. Dilni njehere nga rrethi cvicioz ku ju ka futur Albini, Kete e di edhe nje femije ne klasen e trete. Vucici kerkon ta sabotoj Pamvaresine e Kosoves, ai nuk e fsheh kete, e ben me krenarine me te plote. Vucici ka marre votat e Serbeve to mos lejoje Kosoven te shkeputet. I vetmi aleat dhe shans per Kosoven, eshte te rrjeshtohet fort mbas Amerikes. Vetem ne baze te kesaj llogjike, Kosova do e zgjidhi problemin e madh qe e ka krijuar udheheqja e Kosoves. Kur them udheheqja e Kosoves, kam parasysh Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, e cila ka luajtur nje rol shume te madh ne situaten e precipituar deri ne kete gjendje kunder Amerikes, edhe pse ne dy muajt e fundit ajo ka nderruar taktike, ......

                        2. M
                         Mjeku

                         Hallin e ke tek saksione o skuth, njerezit budallenj ne Kosove mund ti mashtrosh me retorika boshe per Serbine por nuk mundesh ti genjesh per ekonomine qe po shkon ne gremine.

                         1. R
                          Raimond Vlonjati

                          Ndersa ti o hajvan Mjeku e ke ekonoomine shume lart , meqe Rama hajduti leviz me avion privat, ndersa rogat ne Shqiperi jane me te uletat ne Europe. Ke sy e surrat flet ti mor bajge qe ke nje shtet te mbaruar ku po iken gjithe Rinia, per shkak te ekonomise te dobet fare

                         2. s
                          sali

                          Problem nuk eshte Kurti,Problem jane niveli shume i ulet i kosovareve qe i vejne mbrapa ketij sharlatani

                          1. T
                           The Republic islamic of kosovo

                           Albin turku eshte terrorist islamik

                           1. T
                            Taulant

                            Populli i Kosoves duhet ta coje me patjeter Kurtin ne opozite ose ne pension. Thjesht, ai po pengon prosperitetin e nje shteti te ri duke inkurajuar interesat e Putinit ne Ballkanin perendimor.

                            1. b
                             bashkimi për drejtësi

                             Të gjithë kanë faj për dështimet tij veç Kurtit, Bislimit, dhe analfabetëve funksional, jo sepse këta ishin dhe mbetën kundër UÇK, Pavarësisë së Kosovës. I injoruat, fyet, i larguat e armiqësuat me miqtë SHBA, BE e veçanti shtetin amë Shqipërinë. U miqësuan me mafinë sllavo ortodokse dhe mafiozet shqipfolësit dhe vepruan kundër kombit duke dërguar në Hagë HERONJTË E LUFTËS DHE PAQES në Hagë / iu kujtohet si ulërite në Kuvend kundër Thaçit: " shko në Hagë" etj. etj. Tash kur i kanë prish punët me gjithë botën demokratike dhe Kosova po përjeton izolimin, sanksionet dhe varfërinë ekstreme. Nuk ka plotësisht diplomaci të sinqertë por përshtatje të interesave. Kurti me VV – analfabet funksional për 18 vite hodh hodhi gaz lotsjellës në tempullin e shtetit demokratik – Kuvend dhe jashtë sepse udhëheqja e atëhershme me miqtë ndërkombëtar arritën marrëveshje me Serbinë, më 20013 dhe 2015 për njohje reciproke me disa kompromise. Tash po i nijeti pasi që shkatërroji çdo gjë po lufton për ato marrëveshje dhe bëjnë lojëra me kriminelin Vuçiq. Sot deklaroj me cinizëm e përbuzje se ; "Qeverisë nuk i konvenojnë zgjedhjet sepse zhduket opozita"!. Me sa më kujtohet diçka ngjashme ka deklaruar edhe për zgjedhjet lokale ku pasoji humbje të thellë. Cinizmi politik të kthehet si bumerang. Nuk kërkohet faji vetëm te tjerët dhe nuk mashtrohet më populli me parulla të "ëmbla" populiste sepse janë vetëdijesuar dhe po e ndjejnë në mendje dhe korriz krizën e thellë dhe po e ndajnë të mirën nga e keqja dhe të vërtetën nga gënjeshtra e mashtri.

                             1. I
                              I Duruari.

                              “Nacionalist”! Uroj, shpresoj, mendoj, gjykoj dhe besoj se, siç keni pseudonimin, duhet të keni edhe parimet që ju udhëheqin në jetën t’uaj të përditëshme Për sqarim: Jam një lexues i hershëm dhe i rregullt i shtypit, veçanërisht i atij shtypi që shoqërohet me komente. I vlerësoj sipas mundësive dhe formimit tim intelektual, specifikisht ekonomik, politik, gazetaresk dhe drejtshkrimor. Lidhur me komentin t’uaj rekomandoj: - Ju duhej që këtë analizë ta kishit dërguar në një nga organet kryesore të shtypit, - Ju duhej që këtë analizë ta shoqëronit me emrin t’uaj, - Ju duhet të kërkoni (përpara se t’ju kërkojnë) që këtë analizë ta shpalosni në një nga televizionet publike të vendit tonë (përfshirë edhe VOA-në). I Nderuar! Nuk e di në ç’moshë jeni, por jam i bindur se keni mundësi për të punuar për të mirën e këtij vendi i cili nuk ju kërkon, por ju mirëpret. Sinqerisht suksese!

                              1. n
                               nacionalisti

                               :-) gjithashtu suksese !

                              2. N
                               Niko

                               PO jeni Kosovar ju qe shkruani kundra Kurtit jeni popull budalla dhe nuk e meritoni lirin

                               1. H
                                Hajduti i Surrelit

                                Nuk jane kosovar keta qe shkruajne kunder Kurtit more. Nuk w kupton ti qe keta jane patronazhistet e Rama hajdutit qe i paguan me parate qqe vjedh nga inceneratoret dhe keta krimba rijne gjithe diten ketu bejne propagande kunder Kurtit

                               2. K
                                Kris

                                Ruaju nga Merua dhe Froku Albin!

                                1. S
                                 Sem

                                 Me vjen peshtire kur e shikoj kete Kurtin,kur ne takime ndërkombëtare qesh si idiot.

                                 1. A
                                  Amerika the best

                                  Nacionalisti,shum gjate ke shkruajtur por dakort pergjithesisht. Populli ne Kosove ska me moshe per eksperiment.Shkurt e kemi lidh litarin me Ameriken e mire kemi bere,skemi zgjidhje tjeter.Kerkoini llogari Kurtit

                                  1. l
                                   llazi usa

                                   Po u terhoq USA dhe BE-ja, Kosova dhe kosovaret do ta shikojne prape nenen ne valle nga Serbi,se kane ne krye nje koke tul.

                                   1. Z
                                    Zdravo VV

                                    Llogaria per Kosoven te kerkohet ty Kurtoviq o qen birë qeni dhe lopes se Mitrovices grupit parlamentarë te VV dhe valltares se Gadafit e te Radojçiçit shkines Mimoza Kusareviçit

                                    1. e
                                     emigranti

                                     E c'ka thene Kurti me teper se nje te vertete. Amerika dhe Europa per momentin jane te interesuara vetem per stabilitet ne rajon dhe nuk interesohen shume per mbrojtjen e te drejtave te shqiptareve ne Kosove e me gjere. Ata po dalin ne mbrojtje te regjimit autokratik serb, i cili as nuk denjon te njohe krimet e kryera ne Kosove me wellimin e vetem per ta terhequr Serbine nga ndikimi rus, por ketu gabohen pasi propoganda ruse ne vazhdimesi perfshi edhe qeverine aktuale e ka bere te sajen dhe qeveria aktuale serbe eshte e interesuar te hyje ne Europe ( jo ne NATO )duke ruajtur lidhjet e ngushta me Rusine dhe duke vepruar me pas si kale troje I Rusise.

                                     1. X
                                      Xhota

                                      Mos u mirrni me kët monstër si nga pamja ashtu dhe nga mosmirnjohja. Bandonojeni në mënyrën duke e izoluar derisa vet kosovarët, ta marin me shkelma, ose ti mbajnë fotografinë në dhomë. Ky palaço njeri, futi gati në vllavrasje shqiptarët e kosovës me ato të shqipërisë, kush ka dy oare mend, kupton, kush nuk do, në pi,,, të samës i kjoft të tanve, atyne qi po i shkojne byths kurtit.

                                      Lini një Përgjigje