Mbledhja e NATO-s për Kosovën, Stoltenberg: Autorizuam forca shtesë për KFOR-in

29 Shtator 2023, 14:37Rajoni TEMA

Mbledhja e NATO-s për Kosovën, Stoltenberg: Autorizuam forca

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi se është marrë vendimi për shtimin e numrit të forcave të NATO-s në Kosovë.

Ky komunikim i shefit të NATO-s u bë publik sot pas mbledhjes së Këshillit të Atlantikut të Veriut ku u diskutua për situatën në Kosovë.

“Ne gjithmonë do të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë. Ne e bëjmë këtë në mënyrë të paanshme dhe në përputhje me mandatin tonë të OKB-së. Që nga maji, ne kemi përmirësuar praninë dhe qëndrimin e KFOR-it. Vetëm dje Këshilli i Atlantikut të Veriut autorizoi forca shtesë për të adresuar situatën aktuale. Ne gjithmonë do të vazhdojmë të sigurohemi që komandanti ynë të ketë burimet dhe fleksibilitetin e nevojshëm që KFOR-i të përmbushë mandatin e tij. Ne jemi të gatshëm të bëjmë rregullime të mëtejshme në qëndrimin e KFOR-it sipas nevojës.

KFOR-i vazhdon të koordinohet ngushtë me të gjitha palët relevante të interesit në Beograd dhe Prishtinë, si dhe me Misionin e BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), OSBE-në, Misionin e OKB-së në Kosovë dhe komunitetin diplomatik. U bëjmë thirrje të gjitha palëve që urgjentisht të de-përshkallëzojnë. Ne vazhdojmë t'i bëjmë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, si mënyra e vetme për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura dhe për të arritur zgjidhje që respektojnë të drejtat e të gjitha komuniteteve. Ky është çelësi për sigurinë e qëndrueshme në Kosovë dhe stabilitetin në rajon”, thuhet në deklaratë.

1 Komente

  1. T
    Trapi

    Jane dy plane ne kete kuader. Plani Amerikan dhe ai Rus. Plani Amerikan eshte qe Kosova te arrij sukses si veper amerikane dhe interes amerikan dhe plani rus qe kerkon ta shfrytezoje Kosoven per qellimet e tij ne Ukraine. Plani amerikan parashtron aleance me Evropen dhe me Kosoven. Plani rus parashtron aleance me Srbine dhe Vuciqin. Ne kete "kerleshje" epike nuk ka fitimtar te qarte. Amerika dhe Evropa luftojne per nje plan unik por Kosova dhe Kurt Rrumpalla nuk degjojne por percajne kete plan. Ne kete kuader Kurti ka treguar se eshte aleat me Rusine dhe Vuciqin dhe kunder Amerikes dhe Evropes. Ai nen kuadrin e "patriotizmit epik" ka bere per vehte shtresat me te ulta te popullit te Kosoves dhe i ben karshllek politikes perendimore. Po te mos ishin interesat afatgjate te Amerikes dhe perendimit qe ndeshen ne Kosove, Serbia dhe Rusia do e kishin "perlare " me kohe Kosoven. Tere kete parantez e bej per te evidentuar faktin qe Rama propozoi qe forcat e NATOS te pergjigjen per sigurine ne Veri te Kosoves. Ne pamje ky nuk duket propozim i mire sepse deshira jone eshte qe Kosova te funksionoje si shtet i pavarur, por me sa duket Rama di me shume. Me sa duket plani ruso-serb synon qe duke e bere rrumpalle Kosoven(sic ka bere rrumpalle Albinin), ta coje kete problem ne OKB. Ne kete menyre Rusia do barrazohej me Ameriken dhe do cfuqizohej NATO si instrumeni ushtarak qe mbron Kosoven. Me sa duket Rama ka pasur ndermet keto fakte qe beri propozimin. Duke realizuar qe NATO te pergjigjet direkt per mbrojtjen e veriut te Kosoves, Putinit i tregohen dhembet dhe i priten lidhjet e tij me kulisht ne Kosove per ta bere Kosoven rrumpalle dhe me te edhe nje "problem per tu zgjidhur" ne OKB. Puna eshte se per cfare plani punon Albini dhe me ke keshillohet.

    Lini një Përgjigje