Policia e Kosovës gjen armatime serbe në veri, eksperti: Po bëhen gati për sulm

15 Maj 2024, 16:00Rajoni TEMA
Policia e Kosovës gjen armatime serbe në veri, eksperti: Po bëhen

Eksperti Bedri Elezi foli në lidhje me armët e gjetura dhe të sekustruara ditën e djeshme nga policia në Kosovë.

Ai theksoi se nuk beson se këto armatime kanë mbetur që nga sulmi në Banjskë, të ndodhur pak muaj më parë, ku i vrarë mbeti dhe polici Afrim Bunjaku.

Elezi theksoi në një intervistë për Euronews Albania se Kosova është e ekspozuar para një situate të rëndë sigurie.

Mes tjerash tha se Kosova është nën presion të asociacionit dhe po bën përpjekje për të shpërqendruar vëmendjen e qytetarëve.

“Nuk besoj së këto armatime kanë mbetur nga ajo ditë. Kemi të bëjmë me armatim për një skuadër.

Këto armatime janë futur së fundmi për të organizuar dhe një skuadër e cila do të kryente vepra të tilla. Akoma ka baza të ndryshme me armatime brenda territorit të Kosovës.

Kjo tregon se Kosova është realisht e ekspozuar para një situate të rëndë sigurie. Kosova tani po sfidohet në Këshillin e Evropës. Kosova po sfidohet me masa të cilat akoma nuk janë larguar.

Kosova është nën presion të asociacionit. Janë përpjekje për të shpërqendruar vëmndjen e qytetarëve. Ka një përpjekje për ta dërguar Kosovën në zgjedhje”-tha ai.

Lini një Përgjigje