"Rama na vuri në lojë" - Trekëndëshi Tiranë-Shkup-Ankara zë vendin kryesor në faqet e para të medias greke

13 Maj 2024, 12:05Rajoni TEMA
"Rama na vuri në lojë" - Trekëndëshi

Trekëndëshi Tiranë -Shkup-Ankara ka zënë vendin kryesor në faqet e para të gazetave të shtypit grek.

E përditshmja Ta Nea, përveç takimit të sotëm të kryeministrit Mitsotakis me presidentin turk Erdogan, shkruan në faqen e parë për sfidat e presidentes së re të Maqedonisë së Veriut Silianofska dhe të kryeministrit Rama duke renditur si sfidën e parë.

Pse u zgjodh 12 maji si datë e vizitës që përkon me një vit nga burgimi i Fredi Belerit , si i karakterizoi Edi Rama ata që nuk janë dakord me të në Greqi, si ironizoi në mënyrë indirekte kryeministrin grek dhe çfarë tha për pronat e grekëve në Shqipëri.

Nga ana e saj gazeta e djathtë Apogjevmatini ka si titull artikulli “Rama dhe Boubulina”.

Gazeta Demokracia shkruan se Rama fyeu grekët duke thënë se Greqia u takon si grekëve, ashtu edhe shqiptarëve.

Eleftheros Tipos ka titull në faqen e pare “Festa Rama”.

Kurse gazeta e së djathtës tradicionale Estia shkruan në faqen e parë: "Jemi dorëzuar tashmë. Nga njëra anë emri i Maqedonisë, nga ana tjetër takimi i sotëm Erdogan- Mitsotakis me çështjet që do hedhë në tryezë presidenti turk pa pëlqimin dypalësh, dhe së fundmi çështja çame dhe Bubulina që hodhi Edi Rama në Athinë".

Gazeta opozitare Kontra shkruan “Katastrofë të qeverisë në politikën e Jashtme”.

Ndërsa portali Ethnos shkruan orët e fundit për dy postime që ka  bërë  kryeministri i Shqipërisë, pas fjalimit, fotografinë me  Era Rousin dhe Noiseyn, me mesazhin se Shqipëria do “një realitet të ri”, si dhe dhjetëra fotot që ka hedhur në rrjetet sociale , sipas tij, në një ditë të paharrueshme shqiptare”.

Ndërsa reagime zyrtare nga partitë politike nuk ka , dy prej zyrtarëve më të lartë të konservatorëve, Ministri i Shtetit dhe ai i Shëndetësisë kanë deklaruar se vizita e z. Rama ishte thjesht një përgjigje ndaj përfshirjes së Fredi Belerit në listën e eurdoputetëve të Demokracisë së Re.

Nga ana e opozitës, një prej deputetëve të partisë Syriza ka theksuar se orët e fundit politika e jashtme e qeverisë Mitsotakis i ngjan një anije të mbytur me vizitë e Ramës, Maqedoninë e Veriut me çështjen e emrit dhe Erdoganin që ka ngritur përsëri sovranitetin e  ishujve të Egjeut në axhendën e takimit. Nga politika e jashtme krenare e 2019-ës , u shndërruam në klientë armësh dhe mbledhës borxhesh  në Ballkan- ka thënë ai.

Kurse liderit i partisë së ekstremit të djathtë Zgjidhja Greke, Kyriakos Velopoulos shigjeton Demokracinë e Re e cila sipas tij , sheh çdo gjë normale pas fjalimit Rama që u tha shqiptarëve se janë pronarë të barabartë të Greqisë si grekët dhe se Bubulina ishte shqiptare.

37 Komente

 1. A
  Ari

  U zgjuan keta...pas 120 vitesh supremaci...Tani ata thjesht duhet te pranojme se jemi te barabarte!

  1. j
   jevgu

   Ed Rama Bravo!!!! Fjalim qe preku ne nje ore ate qe per 50 vjet asnje nga palacot e albanistanit nuk guxonte ti shkonte neper mend. Greket harrojne qe jane ne BE dhe se cdo gje tashme duhet te funksionoje sipas rregullave te BE. Gazetat dhe politikanet greke do bejne gamgam nja nje jave dhe pastaj do hane suvllaqe dhe do thyejne pjata sic kane bere gjithmone. To kolotripidha tha gini naaaaaaaaaa re pedhia na poume ahahahahahahahaha

   1. P
    Prec Ulaj

    Cdo emigrant e ka atdheun e vet ate qe jeton. Une jam Amerikan, e them me bindje, sepse me takon cdo e drejte e shtetasve, sic jam edhe une. Greket jane te indoktrinuar nga Feja, jane rraciste, nacionaliste. "Gazeta Demokracia shkruan se Rama fyeu grekët duke thënë se Greqia u takon si grekëve, ashtu edhe shqiptarëve".

   2. P
    Patriot

    Arberia Albania Shqiperia unike ne historine e globit!

    1. T
     Taulant

     Po mire o gomere gazetare se na cate bythen me 1 vjetorin e bejler kriminelit. Po sikur te mos ishte dite e diele 1 vjetori i kapjes ne flagrance te bejlerit do te behej mitingu? Edhe ne Milano edhe ne Londer per dite te diel do te behet. O ju qifte e diela, palaco dhe matrapaze gazetare e politikane kokebosh!

     1. j
      janullistan rasat

      filliuan me teorite konspirative keta bythqire greke. Sa shume frike qe i paskan shqiptaret

      1. P
       Pensionisti qe nuk ka genjyer kyrre.

       Asnje gazete greke nuk ka rrejte!??Te vertetat kane pranuar grekerit e percare politikisht!?..Sa eshte e vertete qe Marko Pocari e Bubulima jane shqiptare,eshte e vertete qe edhe Irene Papas( me mbiemer vajzerie Leleku,jane 24 karat shqiptare.

       1. P
        Preshi I lushnjes

        ne fakt burbulina ishte ruso-shqyptare

        1. d
         dikur

         Me një fjalë greke nuk ishte fare . Mos na preve krahët. Hahaha. Se ai që luajti rolin e Odhiseut ( Uliksit) kur Irena luante Penelopën ishte Bekimi I Dardanisë. Ajajaj...dhe figurat e mitologjisë Allvanosët . Epo kjo bela ...hahah

        2. G
         Grekoturk

         Komb psikopatesh qe sheh vetem armiq kudo...te semure mendore. Keni bere aq te liga sa do ju dalin hakat nje dite.

         1. K
          Koli

          Sa kam Qesh.Sa i paska Dieg Bubulina Grekve.Ju kujtute se ja Rraset Edit me Berberin,dhe ai foli per Bubilimen.Or Grekeqire,ju beni se kur jeni 100, Miljone popull,jeni vetem 9 Miljone,ku eshte Superfuqia juaj qe te Tallni Bythen tere jeten me Shqiptaret.Kete jua Permendi Rama:Ligjin e Luftes;Camet:Vuajtjet e Emigranteve te sotem,deri ne Nderrim emrash,etj.Ku eshte Genjeshtra Rames ketu?Keto jane te Verteta qe te gjithe i dine.Vetem ju Jo.

          1. E
           Enter

           Nga 9 milione 6 jane evgjiter anadolli egjipti e sirie . Shikoji fytyrat

          2. D
           Dardani

           Faktikisht ishte ne toke te vete, Me popullsi autochtonus, Cdo gje do kthehet nga fillimi Illirium sic ka qene!

           1. f
            filip

            Kjo eshte qeveria me e ndyre ne Greqi.

            1. A
             Alban

             Greket do i haj qelbi qe kane brenda. Njerez te semure mendore. Si s'na ra nje komshi sagllam afer por keta jevgjit e anadollit qe shohin endrra me alien. Ikni puthini me Erdoganin aty, se na cate tr@pin.

             1. P
              Pellumb Kulla

              Qrsharake! E nese KM shqiptar thote se Greqia eshte edhe e e shqiptareve po aq sa e grekeve, i gjeti gje greket?! Mos Rama u erdhi e po cakton pronat? E se thote qe emigrantet shqiptare nderohen dhe respektohen jo sikurse 20 vjete te shkuar, kjo eshte sharje apo lavderim per Greqine? Qesharake te gjithe: shtetare dhe gazetare tok!

              1. S
               Shkodrani

               Sikur te mos ishin kaq histerike, kjo vizite do te kalonte pa zhurme dhe shume me pak e suksesshme. Pavaresisht se nuk jam ndonje admirues i Edit apo ndonje politikani tjeter, menddoj se ky piktori eshte kryeministri me i zgjuar e i mire qe kemi patur qe nga koha e para luftes se dyte boterore.

               1. E
                Endri

                Sakte fare.Kurse une do e cilesoja me te mirin midis edhe te tjereve jashte shqiperise.As Clinton nuk do e kishte mbush muajin me opoziten mafie shqiptare,votuesa qe e konsideronin voten si mall qe blihet e shihet,shqiperia ku therret qameti ne te gjitha drejtimet , ne borxhe deri ne gryke,dhe ku agjenturat e huaja kishin zene qoshen.Politika e jashtme zero ku shqiptaret perbuzeshin haptazi.Etj etj se duhen volume librash ti pershkruash.Skenderbeu vetem hamzain kishte , turqit I kishte perballe kurse mjeti I vetem ishte kali, kurse ky legjenda I kishte hijenat nga te gjitha drejtimet,brenda e jashte ,dhe me teknologji moderne ne perdorim

               2. B
                Bureto

                Me Greqinë duhet të ketë vetëm një objektiv konsistent: Reciprocitet! Fjalimi i Ramës ishte fund e krye në këtë frymë. Vetëm se në këtë axhendë politika shqiptare duhet të mos mbetet vetëm tek fjalët, por te aktet. Shqipëria sot është në një situatë të tillë pozitive ne tendencë gjithmonë e në rritje, ku për çdo çështje që ngrihet apo pretendohet nga politika greke, i ka mundësitë të kërkojë reciprocitet me ta.Në këtë frymë fitojnë populli grek dhe ai shqiptar, të cilët historia i ka kushtëzuar të jetojnë bashkë dhe në fqinjësi të mirë. Si parakusht për këtë mbetet vullneti i politikës greke, përfshirë kishën, të cilat prej gati dy shekujsh kanë ushqyer orekse të mëdha, orekse që burojnë nga famëkeqja "Megali Idhe" për realizimin e së cilës kanë kryer deri dhe krime e genocid ndaj shqiptarëve, kështu krahas pranimit të fajit për të kaluarën, të heqin dorë nga fantazmat, duke treguar vullnet të mirë e të sinqertë në raport me shqiptarët dhe Shqipërinë. E vërteta gjithmonë është relative, por nëse ka një të vërtetë, dhe që kjo është absolutisht e vërtetë, ajo është që shqiptarët kurrë nuk u kanë bërë grekëve ndonjë të keqe, përkundrazi. Kur kjo e vërtetë të shihet në sy dhe të pranohet prej tyre pa ekuivok, atëhere po, që bashkëjetesa e dy popujve fqinj, më të vjetër të Ballkanit, do jetë miqësore, e paqtë dhe e begatë.

                1. P
                 Piro

                 Greqia bizantine dhe shqipëria evropiane. Ky është sikleti athinës. Pati rastin të bëhej lider në ballkan. U muar me vjedhjen e ndihmave evropiane, përcmimin e emigrantve dhe emrin e maqedonisë.

                 1. G
                  Grand

                  Or politikan grek! Ne Shqiperi e dine qe me shume se 50% jane iliro shqiptar dhe when arvanitas. Mbiemri I tyre eshte me 2-3 rrkje me se ne fund. Ata we tamam e wuajne vehten grek, vec Helen nuk jane. Jane perzjerje Qipro- egjypt- irrelevant dhe mbiemri I tyre ka 4 deri ne 6 rrokje me rrokjen funders "......ios". Problemi me greket jo Helen eshte se keta Alvanitasit politik kerkojne qe edhe shqiptaret e Shqiperise te pranojne qe jane alvanitas, qe do te po shqiptar, por qe greqia te pranohet si atdhe! Ketu edhe nis keqkuptimi. Sepse arbereshet e Italise jane me te qarte dhe me te mirekuptuar. Ata pranojne Shqiperine si rrenje te tyre. Gjithsesi ne kete mes Shqiptaret jane OK! Edhe Micua I Taqit e di kete. Se eshte vete I tille! Por kusha greke e Sunduar nga 5 rrokshit, ka ne dore certifikimin e pushtetit dhe rrjedhimishte te shtetit. Besoj se ky eshte edhe problemi kryesor qe UK mundeson zgjidhjet e probleme ndermjet shqiptareve te kthyer ne mysliman ne shekullin 16-17-18 dhe arvainitasve orthodoks Alvanias te kthyer ne orthodoks grek , jo Helen. F.S. Notice e kuptoi kete fakt. Dhe arriti te rijthej institucionet e orthoksise shqiptare. Soþ ato duken te dobta, por po forcohen cdo dite. Theksojme se Orthoksit shqiptar, por edhe katoket por edhe myslimanet dhe bektashinjte jane ne rolin e tyre natyral, pa ndikim ne shtet. Prandaj eshte ne ndergjegjen dhe aresyetimin e arvanitasve qe te mendojne se kush jane, dhe se nuk mund te perdoren nga orthodoksit me 5 rrokje per pushtetin e tyre. Arvanitasit duhet te ndjen Albanian dhe te kontribuojne per Alvsnia ( Shqiperia) nen statusin e nderuar te prejardhjes albani qe kane edhe ato we q diaspor, emigrant, etj. Ne brendesi te fa.iljes,nga gjtshet, nne dasma e hidherime tespektimet behen shqip, we bashkon alvaniasit dhe shqiptaret. Eshte e njejta gjuhe. 5 rrokshit me "s" ne fund te mbiemrit pikerishte gjuhen alvanita( shqip) nuk kane lejuar te zhvillohet! Greket jo - Helen jane kane arritur deri tani!

                  1. B
                   Bregdeti

                   O shqiptar te mjer qe beni komente keni 34 vjet nga hapia e kufirit qe shani Greqin. Nuk do vij kurre dita qe te beheni qytetar europian ju qe keni ngelur ne shqiperi qe nga krie hajduti Edi Rama e deri tek me injoranti qe e duartroket ate.Enveri ju njifte mire prandaj me gangstetat i kishte ber legena.Sa u hap kufiri ata qe kishin kultur dhe dinjitet e lan per gjithmon Shqiperin. Te gjith studentat shqiptar tqe jan pjesa me e kulturuar largohen c'do dite nga ai vend qe han djemt e vet.

                   1. p
                    pjeter

                    Po psese ne Graqi ç'fare behet?? Ne Itali ku shkojne ata me te mirit?? Vetem debilat e dashakeqet pretendojne qe problemet mund te zgjithen te gjitha ne Shqiperi.

                    1. N
                     NJE SHQIPTAR NGA JUGU I VENDIT

                     O idjoti Bregdeti , a e di ti se sa greke , sidomos te rinj , jane larguar e largohen ne vit nga Gerqia ? Po thirrjen qe politikanet greke iu kane bere emigranteve te tyre qe te rikthehen ne atdhe se do t`iu japin nga nje sasi eurosh per ta rifilluar jeten aty ? Po sa italiane , serbe , malazes e maqedonas emigrojne cdo vit nga vendet e tyre per te bere gjetke nje jete me te mire ? Pra , ky eshte nje problem i gjere ne shkalle botrerore dhe nuk eshte problem shqiptar . Tek ne , kjo bie ne sy me teper sepse qytetaret u varferuan se tepermi nen regjimin komunist dhe braktisjen e nxiti edhe me shume propoganda e huaj , si dhe shkaterrimi me themel i ekonomise shqiptare , me qindra fabrika e uzina , pa permendur te gjithe deget e ekonomise . Kjo u be e menduar dhe studjuar thelle . Perendimi nuk ia falte shqiptareve nje gjysme shekulli qe te duronte sharjet dhe perbuzjet e shqiptareve per gati gjysme shekulli dhe u ndien te lumtur kur erdhi casti i fundit i renies se rendit socialist . Pse , si kujtoini ju , rastesi ishin firmat piramidale tek ne ?! Bota e ka njohur kete fenomen qysh ne shek.XIX . Vete keshilltaret financiare amerikane e pohuan me gjysme zeri , qe : Firmat piramidale dhe letrat me "Vlere" u bene per te ulur inflacionin galopant qe vete atakishin nxitur me te madhe . Vete ish ambasadori Rajerson ka pranuar qe ka bere edhe ndonje tejkalim , teprim , si diplomat , por ndryshe nuk mund te c`rrenjosej komunizmi ne Shqiperi . Ne sot na ka mbetur si aleat me i qendrueshem sot SHBA , qe duhet ta duam e ta mbeshtesim , per te ruajtur ekzistencen si shtet , qe rrezikohet cdo dite nga orekset e terbuara te fqinjeve tane greke , serbe , bullgare , maqedonas dhe malazeze . Kjo eshte edhe njera nga arsyet pse populli voton e do yre votopje Edi Ramen dhe jo agjenturen e huaj qe punojne vetem per ta , bajraktarin serb te Vicidolit dhe kelliren e Skraparit me hordhite qe iu shkojne pas . .

                    2. R
                     Rozafa

                     Te tan e din,,,,cka ndodhi n’athine,,, dihet kush i prin,,, ati tubimi,,,n’mes atij gezimi,,,, disa i kapi idhnimi,,, i kapi dhimb barku,,, jo nga qejfi, por meraku,,,, u nderu pragu,,, u rrit konaku,,, te gjith po flasin,,,, n’fytyr ju plasin,,,, capaculave qe qet ngasin, e nga marzi pelcasin,,,, se shqipes ju rrit fama,,,, t’keqes ju ba gjama,,, nga edi rama,,,, u tund u tund helenizmi,,, u shkatrru fashizmi,,, u pjerdh komunizmi,,,, se nacionalizmi,,,, mbi te drejtat e shqiptarit,,, si te shqiponjes se malit,,, qe fluturoj mbi greqi,,, me plot miresi,,, por me drejtsi,,, me ju than se kjo shqipri,,, nuk duron tradhti,,, por vetem miqesi,,, keshtu tha edi,,, armiku gojembyllur mbeti,,, tradhtaret poshtersia i treti,,,,, ketu ne tirane,,,’n’prishtin nate ane,,, tmerri i ka zane,,,, ceten antiamerikane,,, eh more edi rama mire ju bane,,, leni gojet cakllabane,,, te flasi si tju marrin rradakja,,, se jan ba si sharabajka,,, jan do bajka,,,, qe kush s’ju var,,,, ti je mbar,,, te don populli shqiptare,,,

                     1. E
                      EDI

                      BRAVO ROZAFA E KE QARE.

                     2. B
                      Beni

                      FILLUAN PEDERASTES GREKE TE BEJENE GOJORE

                      1. C
                       Celsi

                       Rama shkoj te takoj bashatdhetaret shume mire, vazhdoj me retoriken e tij, por ne fund nuk degjova te permendte voten e emigranteve qe ky i respekton kaq shume sa ulet ne gjynje para tyre. Kur shtetasit shqiptare qe jetojne ne emigracion do te mund te shprehin te drejten e tyre per te votuar? Nese ato emigrante jane ne Greqi kane shkuar atje nga e keqja se vendi i tyre nuk i ka ofruar asgje me te mire. Kjo eshte si politika e Erdoganit qe i ben presion Gjermanise dhe Hollandes me emigrantet turq ne keto vende. Le te shpresojme qe ky miting do te sherbej per mire per te dyja palet, se deri tani politika vetem ka shkaktuar vuajtje per emigrantet shqiptare.

                       1. p
                        pilo Lala

                        Askush nuk i ka ndaluar emigrantet te shkojne te votojne ne Shqiperi. Nqse e duan aq shume vendin, le te nisen te djelen ne mengjez, te votojne, dhe te kthehen ne darke ne greqi. Fakti eshte qe Shqiptaret e greqise vijne masivisht te votojne ne zgjedhje.

                       2. A
                        Andrej

                        Politika e jashtme greke skandaloze.

                        1. k
                         kadriu me fecorrin

                         Me nje ndryshim greket jane 98% orthodhoks ,,,shqiparet jane 98% myslyman turq ,,,,

                         1. A
                          A T E I S T I

                          O gomari "kadriu me fecorin" si nuk e paske kuptuar akoma qe 98% e shqiptareve jane ateiste . Ike shiko se sa njeres frekuentojne kishat , xhamite , teqete , qe numurohen mew gishtat e duarve apo dhe te kembeve po deshe . I madhi dhe i pa vdekedhmi Pashko Vasa jua ka thene me varghje sdhqiptareve se cila eshte feja e tyre , FJA E SHQIPTAREVE ESHTE SHQIPTARIA , prandaj mos hani mut si shume , kushdo qe mendon si ti bajge .

                         2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                          Grekët trëmben nga e ardhmja, shumë shpejt do përgjysmohen. Plakja e popullsisë, emigracioni janë ulur këmbëkryq në Greqi. Lëvizja e shqiptarëve nëpër kontinent, sado e nxitur të jetë, nuk i pakëson shqiptarët. Në Ballkan janë e do të jenë të parët shqiptarët,besoi se grekët e kanë kuptuar me kohë.

                          1. t
                           tetovari2

                           Pra o greqira jeni të vetëdijshëm se u keni borxh fqinjëve a!Po vjen koha ai borxh të kthehet, pregadituni se e huaja asnjëherë nuk bëhet e jotja!

                           1. Q
                            Qytetar i zakonshem

                            Sa më pak të komentojnë grekët fjalimin e Ramës që i ka djegur kaq shumë aq më më shpejt do I kalojë dhimbja.

                            1. G
                             Gjeli

                             Pse po leron token me nje ka te kuq dhe nje te zi , keshtu kane qellu bre burre, po more kujt do ja hedhish ti mua, keto jane kuq e zi si flamuri shqiptar . Heu sa i holle paske ken bre burre

                             1. d
                              dren

                              Filloi kjo kerma e Maqedonise te ngreje koke.

                              Lini një Përgjigje