Tërbim serb mbi një rezolutë për Srebrenicën: “Pse tani?”

1 Prill 2024, 21:10Rajoni TEMA
Tërbim serb mbi një rezolutë për Srebrenicën:

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë (SPS), Ivica Daçiç, në një intervistë për Pink TV, ka folur për Rezolutën e shpallur për gjenocidin në Srebrenicë, të cilën Kombet e Bashkuara mund ta miratojnë më 27 prill.

Në një deklaratë të re skandaloze, ai tha se ky vendim ishte “i turpshëm duke pasur parasysh të gjitha faktet historike” dhe pyeti: “Pse tani, Srebrenica ishte para ‘agresionit të NATO-s’ në 1999”.

Se cilat “të gjitha faktet historike” mund të ndryshojnë faktin se ka pasur gjenocid në Srebrenicë, si dhe verdiktin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Daçiç nuk ka shpjeguar.

Sipas tij, Perëndimi harron se “kundër Serbisë në vitin 1999 është kryer një “agresion” për të cilin askush nuk është mbajtur përgjegjës dhe që është shpallur ndërhyrje humanitare edhe pse janë vrarë civilë”.

“Vendet perëndimore thonë se nuk ka nevojë të kthehen në të kaluarën, dhe çështja e Srebrenicës, e cila ishte para ‘agresionit të NATO-s’, nuk është një kthim në të kaluarën?”, tha Daçiç.

Përgjigja që meriton: NATO bombardoi për të ndaluar një genocid, atë nr. 2 në Kosovë, pas atij të Srebrenicës.

Tjetra: a ka Serbia një bilanc pasojash njerëzore nga bombardimet e NATO-s? Pra, sa të pafajshëm vrau(qëllimisht), siç bëjnë serbët?

7 Komente

 1. G
  Gjakove

  Ky shizofreni shkja qellimosht bene sikur nuk e kupton te kaluaren. Jo kthim ne te kaluaren nenkupton ska me kryerje te gjenocideve. Kurse te gjitha krimet per te kaluaren dhe gjenocidet do te dalin para drejtesise. Heret e vone, ato nuk vjetersohen. Kete e di ky Slloba i vogel.

  1. S
   Shkodrani

   E turpshme, e fajshme, etj, eshte te kryesh gjenocid dhe jo te propozosh apo miratosh nje resolute per te. Pastaj ti kerkon te flasesh per 1999 por jo per Srebrenicen! Pse jo?! Kriminelat si ju nuk njohin gjuhe tjeter pervec forces! Fajin e kane po perendimoret qe nuk ju quajten fuqi humbese dhe t'ju benin llogarine deri me nje!

   1. U
    Uaaa!

    Lereni Evropen dhe Ameriken te bejne punen! Ndaloni Kurtin te perzihet neper kembe! Ky Daciqi ka pasur informacine se po pergatitet nje rezolute per Srebrenicen dhe udhezoi Kurtin qe edhe ai te kerkoje te njejten gje. U hodh Kurti para dy ditesh dhe si gjel kerkoi qe Evropa te miratonte rezoluten per genocidin serbe ne Kosove. Thjeshte djallezi te Vuciqit qe preferon ta shkepuse vemendjen nga genocidi ne Kroaci ne ate ne Kosove, sepse me Kosoven e ka me te lehte "luften". Kosova nuk ishte republike dhe praktikisht akoma nuk eshte. Kjo do i krijonte lehtesira Serbise te argumentoje ne OKB se kjo ceshtje nuk eshte e ligjshme....Kurti hiqt patriot i parakohshem dhe nuk pret qe punet te behen me sira. Ai e di me mire se perendimi se si duhet denohet Serbia. K. kanari apo shejtan me destinacion???

    1. b
     ben

     Nuk ka asnje te vrare nga bombardimet e NATOs, qe jane kryer kunder objekteve ushtarake serbe te zbrazura, pasi nepermjet agjentit te tyre francez, ata e dinin se cilat do ishin objektivat e rradhes te NATOs dhe i largonin njerezit ne kohe. Sikur edhe nje qen te ishte vrare ne Serbi, ne ate kohe, serbet do benin namin me ankesa.

     1. F
      Flamur Struga

      Per ate shtet ate ushtri barbare,kurr nuk ka vjetersi vepra gjenocidiale as per masakrat ,shkaterrimet djegiet e infrastruktures...Kur eshte ne pyetje kulcedra e karpateve ,per kelyshet e vet (serbia)ngren zerin per rezolute ne OKB ,qe tingellon shume qesharake..Srebrenica eshte nje njolle e zeze aq e madhe sa qe eshte djegia e popullit hebrei,e dhimshme dhe shum trishtuese aq sa eshte edhe vet gjenocidi i popullit tone ne trojet e veta ,ne Repubiken e Kosoves.Eshte bushtra e karpteve ajo e cila e ka forcen,miqesine dinakerine,per ta ndaluar europen,BE,OKB,..per te heshtur para te gjitha krimeve kunder njerzimit.Vajton qyqja e zeze ruse kineze,mbrojne agresorin u japin kurajo,arme per te vrare per te grabitur toka,po vet ku eshte?.Doli avash avash koka e anakondes per bashkim te serbise te madhe,cfare teorie na eshte kjo?Njerezimi eshte akoma ne gjum,dhelpra e karpateve e cila mbi nje shekull e gjysem e ka dirigjuar serbine,ka metodat e veta,ti largoj problemet madhore,tu japi atyre kohe ,duke i shpikur shume kerkesa qe kane pasoja tragjike per poujt lirudashes,...Kjo nuk eshte ndonje veti e re,ata armiqet tane rusoserbokinezgrek veprojne nepermjet te metodave te tyre kudo,si ne shtyp,ne ushtri,dugastere te rendesishme,dhe bejne cudira te cmendura.Fanatiket shqiptar(ata qe jane verte dhqiptar nga babi,mamaja)dhe perkrahin armikun,jane zuzaret e kombit ,le tu plasin syte e ballit qe as shohin dhe as perjetojne dhimbje te shkaktuara ngaarmiku shekullor..

      1. M
       Miku yt

       Me pelqen hartimi yt i dashur Flamur. Ne vazhdim te tij po mundohem edhe une te jap "kontribitin tim". Doli avash avash, thua ti, koka e anakondes per bashkim te serbise te madhe,cfare teorie na eshte kjo? Kjo nuk eshte teori por perpjekje qe bejne shtetet per te miren e tyre. Ne kete rast e mira per Serbine eshte e keqja jone, prandaj ty te duket teori. Eshte pikerisht ky keqekuptim i joti qe perpjekjet e Kurtit per te percare kombin tone ne Shqiptare dhe Dardane, i quan zbulim madheshtor dhe udherrefyes per ndertimin e shoqerise njerezore. Me degjo te lutem: Bashkimi ben fuqi dhe jo percarja! Eshte ky keqekuptim i joti qe vjen nga puna armiqesore e Kurtit, qe je bere iluzionist dhe indirekt mendon se eshte gabim koncepti i "Shqiperise se Madhe". Gabimisht kete "zbulim" te Kurtit e paraqit si te "mete mendore" te Vuciqit... Ne te vertet duhet te kontrollosh vehten, per naivitetin tend qe i beson Kurtit ne teorite e percarjes kombetare...

       1. F
        Flamur Struga

        Kesaj radhe,titullin e "hartimit" do te caktoj vet.Te cmendurit nuk ja sheh brinjet .Shtrohet pyetja ,cfare djalli valle na qenka; dash ,vic buall apo ndonje kulceder rusoserbe.Per vehte i besoj kesaj te fundit: " miku yt" eshte pjelle rusoserbe,per shkak se ,mua me ka ven ne "shenjester" I afte eshte si Baton haxhiu,si berat buzhala ,shenasi mehmeti (armiku i policise sllave qe vuri ne loje TRIMAT E KUMANOVES,nazim bllaca behxhet behxheti...kush je njeri nga keto zagare ?.Metoden qe e ndjek ky rrenegat,ka te bej me njeren nga 12 teorite e kriminalistikes,ndersa besoj se nga ande nga eshte ky zagar,perdoret kriminologjia me me shume metoda konspirative....pamvaresisht ky eshte nje mut rusoserbi qe gjuhen tone te bukur ,e ka studjuar ne qarqet e spiunazhit rusoserbogrekokinao.Ky balash,nk eshte per ne kafaz ,nuk eshte aq i cmendur sa paraqitet,thjesht eshte nje monstrum e fetyren e vucicit i pregatitur nga putini.Shkofsh ne te shkires armiku i popullit tim...

        Lini një Përgjigje