Terrorizohet nga serbët gruaja nga Gostivari, vetëm pse djali i saj kishte të veshur bluzë me shqiponjë!

25 Gusht 2023, 09:29Rajoni TEMA
Terrorizohet nga serbët gruaja nga Gostivari, vetëm pse djali i saj

Përveç shtetasve të Kosovës, policia serbe ka nis të terrorizojë edhe shtetasit e Maqedonisë që kalojnë tranzit nëpër Serbi. Dhe kjo, edhe për shkaqe më banale. Një përvojë të këtillë dje e ka pas një familje shqiptare nga Gostivari, burrë e grua dhe djali i tyre i mitur, të cilët pas pushimeve në vendlindje, janë nisur drejt BE-së ku edhe jetojnë prej vritesh, shkruan gazeta KOHA.

Afër Beogradit, një patrollë e policisë së Serbisë ka ndaluar veturën e shqiptarit nga Gostivari, ndërsa i kanë marrë në stacion të policisë vetëm sepse djali i tyre i mitur, ka pasur të vesh një bluzë me shqiponjë.

Nga ora 19 e ditës së pardjeshme e deri dje pasdite, policia kishte mbajtur peng familjen shqiptare në polici, ndërsa para gjykatës e ka nxjerrë nënën e djalin, S.B, e cila është dënuar me 30.000 dinarë si dhe është shpallur “person non grata” deri në vitin 2031, raporton KOHA.

Gruaja nuk është lëshuar derisa e njëjta ka paguar gjobën në para dhe kur e ka firmosur vendimin gjyqësor, me të cilën asaj i ndalohet hyrja në territorin serb për 7 vitet e ardhshme.

Ky i familjes shqiptare nga Gostivari nuk është rast i vetëm kur terrorizohen shqiptarët nga policët serb. Përveç ryshfetit, në shumë raste, shqiptarët që kalojnë edhe tranzit nëpërmjet Serbisë, po keqtrajtohen dhe madje po futen në burgje vetëm se janë shqiptarë.

18 Komente

 1. i
  ilirian

  Të na rrojnë serbët se janë popull hyjnor .... plehrat e Ballkanit....

  1. R
   RKS

   Nje shtet me ideologji fashiste dhe shoveniste nuk ndryshoj fare, ama fare nga ndikimi i Ballkanit te Hapur. Cfare befasie, kush do te kishte menduar kete? Cdo njeri me dy mend ne koke perpos njerit me corape te kuqe.

  2. D
   Detari

   Asnje meshite per muslimanet qe dalin xhiro ne serbi.

   1. S
    Shqiptar

    Fuck detarit, jane shqiptare o rracist i qelbur. Shqiptaret nuk i ndan dot me fene o mesjetar bizantin.

    1. K
     Kaurri lab

     Ti kaurr (serb) i mutit je i ardhur ne fshatin tone. Po sa mir'e dike shqipen jevgu grek.

     1. E
      Enio

      E paske mesuar shqipen? Mesoje me mire se do te te duhet.

      1. L
       Lagjja Plaka

       Ore "dekar"po ca lidhje ka feja ktu more paliKari. Je ne metro o loqe apo si ke pi ilaçet sot. Jemi njerez te gjithe or bythar i Janulles

       1. T
        TJETRI

        EH DETAR NGA KOMENTET DUKESH QE JE 300 EVROSH, POR SHQIPTARET NUK I PERCAN DOT DUKE I LEPIRE BITHEN JANULLES.

       2. s
        shqip

        Keta jane serbet dhe Serbia qe kermat e lokaleve e hoteleve shqiptare u perulen per ca euro te qelbura.Ata nuk ndryshojne sepse keshtu jane gatuar ,ne kafshe qe duhet te ishin ne stepat e Siberise dhe jo ne mes te Europes.FUCK SERBIA.

        1. S
         Shqiptari

         Epra dhe ne me te njejten monedh duhet ti pergjigjemi ktyre kurvave te serbis e greqis , mjaft me legenet e politikes ton qe bejn snobistin dhe i lepin bythen , derri do plumb , dhe ne nuk kemi pse ti pranojm serbet ne territorin ton , leqe ne kemi 50 perqind te popullsis jan bastard qe qien ne byth per serbin dhe grekun duke filluar nga sali muti dhe e ter foltorja me zagaret qe i ndjekin nga pas dhe shum gazeta e gazetar qe paguhen nga serbia dhe greku , ne naj fusin kta qe na drejtojn jo me serbi e greku , prandaj e shajn dhe urrejn Enver Hoxhen kta pushta bejn si antikomunist , ne fakt jan antishqiptar , prandaj ktyre kurvave i fuste plumbin ai miku , i fuste ne burg ja hidhte çelsat ne det , ai ishte usta per kta pushta pa atdhe e din e iman .

         1. T
          Tarasi

          Ja jepni Ram palloshit këtë shkrim.ta lexojë ram bushtra kur del edhe flet në emër të shqiptarëve

          1. F
           Fener Zizi

           Rama ska kohe te lexoj tani ,se po ja rras Motres tate o Tarras.

          2. D
           Drini

           Ketyre qe zgjedhin serbin tranzit, mire jua ben serbi! Ka rruge te tjera po keta vdesin te pershendesin " zdravo zemo" edhe 100 here ti terrorizojne neper serbi do shkojne. Sa per shqiptaret ne shqiperi, bejne mire qe te tregojne se sjane kafshe karpatesh po njerez me miresjellje.

           1. T
            Tirana

            Nuk mendoj se eshte keshtu. E verteta eshte gjithmone ne midis. Duhet pyetur dhe pala tjeter.

            1. A
             Alban

             Ju nga Tirana jeni te gjithe budallenj. Nuk duhet te keni te drejte fjale. Nuk e keni idene se ca eshte kombi. Mendjen vetem per () e keni

            2. R
             Rama Vučić

             Kështu duket "Ballkoni i Hapur" i Vučić-it!

             1. T
              Tani

              Serbet ngjan e si dy pika uji me miqte e tyre ne ballkan Nuk behen kurre evropiane ata dhe miqte tyre

              1. A
               Alidems

               Mire ja kane bere. Patriotet e medhenj keta

               Lini një Përgjigje