Zbulohet arsyeja pse Albin Kurti mungon në Samitin e Tiranës

29 Shkurt 2024, 09:32Rajoni TEMA
Zbulohet arsyeja pse Albin Kurti mungon në Samitin e Tiranës

Mungesa e madhe e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë, është padyshim Kosova.

Asnjëri prej liderëve shtetërore nuk do të jetë i pranishëm në kryeqytetin shqiptar, për të përfaqësuar Kosovën në samitin ku në fokus do të jetë paketa 6 miliardë euro e fondeve që BE do të shpërndajë në formën e ndihmave, kredive dhe granteve për projekte të caktuara, për 6 vendet e rajonit.

Ndryshe nga Samiti për Ukrainën ku Prishtina zyrtare u përfaqësua me presidenten Vjosa Osmani, ditën e sotme Albin Kurti nuk ka udhëtuar drejt Tiranës, edhe pse ishte përfolur pjesëmarrja e tij në samit dhe një takim i mundshëm me presidentin serb Aleksandër Vuçiç nën ndërmjetësimin e kryeministrit Edi Rama.

Emri i shefit të qeverisë kosovare mungon në listën e pjesëmarrësve që ka publikuar Kryeministria.

Zëdhënësi i qeverisë së Kosovës Perparim Kryeziu ka zbuluar se Kurti do të mungojë fizikisht në samitin e sotëm për shkak të angazhimeve të mëparshme, por megjithatë ai do t’i drejtohet liderëve të pranishëm virtualisht përmes një video-adresimi.

“Për shkak të angazhimeve të mëparshme, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk do të jetë i pranishëm fizikisht në Samitin e sotëm në Tiranë. Megjithatë kryeministri Kurti do të jetë pjesë e Samitit virtualisht përmes përmes një video-adresimi”, ka deklaruar zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

66 Komente

 1. D
  Demokrati i vertete.

  Kesaj i thone te krushqit hane e pine,te dhenderi gje nuk dine,vajmedet ku ka perfunduar politika kosovare.

  1. S
   Sebastia

   Politika e Dardanise ka perfundu tek dinjiteti dhe respekti ndaj vetvetes. Gjera te panjohura kto per politiken shqiptare, fatkeqesisht edhe per shumicen e popullit. Madje habitem dhe per tolerancen qe tregoi dje presidentja Osmani ndaj kerkesave dhe modifikimeve te Vucic qe u zbatuan me perpikmeri nga i "zoti" i shpis! Dukej sikur samiti behej ne Beograd e jo ne Tirane edhe pse eshte pothuajse e njejta gje sepse Beograd dhe Tirane jan sinonim i se njejtes specie kanceroze qe nga 1920 e deri me sot!

   1. Y
    Yyyppp Xhixhi

    Te qifte Tirana c’te permban pragu.

    1. S
     Shqiptari i Ilirisë

     Sa kohë Kosova të jetë e mbushur me dërra si puna e Sebastia,Albin Kurti do bëjë qejf në pushtet dhe dërrat von do e kuptojnë se do jenë prapa dynjasë.

     1. p
      pilo Lala

      Ne kete takim do ndahen parate nga BE per Ballkanin, 6 Miljard Euro. Ne kete ndarje Kosova nuk merr asnje lek, prandaj nuk vjen, ska cfare ben, vetem te haje nje dreke qyl ne Tirane. Europa ja ka mbyllur rubinetin e investimeve. I vetmi investim qe ben qeveria e Kosoves ne kete moment , eshte nje rruge 16 Kilometra, aty shkon Albini cdo jave ndjek punimet. Nderkohe Shqiperia p[o ben Qindra kilometra rruge ne vit, aeroporte, porte, investime ujerash, kanalizimesh, elektrike, ne Kosove nuk ka asnje ndryshim. Nuk ka aresye pse te vij Albini ne Tirane, Europa i ka thene ik pir.dhu.

      1. c
       ceceni

       te gjitha 3d daku,eeee

     2. R
      Rrnoft kurtoviq i VV tpa ftyr

      Nongrata defakto Kurti ka hup ndrejtim tpa ditun.

     3. f
      frar

      Beheni non grata kete ndyresire qe po percan shqipetaret ne rajon.

      1. K
       Kosova eshte e perjashtuar nga fondet e BE

       Ai eshte nongrata i pashpallur. Kosova eshte e perjashtuar aktualisht nga fondet e BE. Dhe me e rendesishmja eshte se kurti ka frike te jete ne nje tryeze me Vucic, e di vete Kurti si e pse.

      2. S
       Shkembi

       Kujt I plasi Pse s’erdhi ky trapi!

       1. Q
        Qytetar

        Shume mire ben qe s‘vjen. Edhe per sa kohe BE-ja do mbeshtese financiarisht aleate te Rusise dhe Kines? Serbia nuk eshte se eshte armik i mundur dhe i penduar qe po e rinderton siç u rindertua Gjermania dhe Japonia pas luftes. Eshte kundershtar i betuar ideologjik qe po armatoset nga armiqte e perendimit.

        1. M
         Mondi

         Lypsi nuk zgjedh zoti katundar shpellash.Politika dhe forca nuk kane asgje te perbashket ,sidomos kur integritetin tokesor nuk ke bythe ta ruash vete.I dini mire ju keto por kur je spiun I udb nuk ke rruge tjeter .Kujton se ha bar dynjaja.Hajt tashi,thuaj Kusarit ti fuse nje telefonate tjeter me cetniket e vucicit .

        2. D
         Demokrati

         Mos e vini re se eshte koke e madhe dhe po zgjidh problemet e luftes ne Palestine ,problemet e opozites shqiptare ne Maqedoni etj dhe ska kohe te vije ne Shqiperi ku diskutohet per pune fondesh se Kosova ska shume nevoje per euro mjafton te kene idiotin Albin !!!!

         1. v
          viktor

          Ky eshte anomali gjenetike.

          1. X
           X

           Po pra, si mund te jete nje politikan i pakorruptuar?!

           1. a
            aulona

            percaktjm i sakte ,klasik

           2. m
            maks

            Hahahaha, ja dhjeu shfaqjen butaforeske Rames

            1. H
             Hahaha

             Ska gje se e vlerson gjithe bota o minimum

             1. F
              Futsi

              O ari po çfarë i dhjeu Ramës, ai dhjet Kosovën që mori zero euro nga 6 miliard sepse është nën sanksione. Ku e fërshkëllen Rama dhe kush e njeh këtë idiot që drejton një shtet pa shtetsi si Kosova apo e njeh ti që qenke një pallë kur quan shfaqje takimet ndërkombëtare , pale paske mësuar dhe fjalën butaforeske, Duhet të jesh ndonjë nga ata zagarët që rrinë poshtë ballkonit të gërdallës dhe kënqesh me pordhët që lëshon ai darkë për darkë në shfaqjet e të marrëve

              1. P
               Poshtë maskarenjtë

               Të gjithë të dhjerët pas Kurtit gëzohen kur dhihet Kurti në brekë,por harrojnë se kur dhihet Kurti, Kosova kalon diarre. Shyqyr që ka plot budallenj e analfabetë që e votojnë.

              2. A
               Arian

               Turp faqja zeze ky nuk eshte kosovar

               1. R
                RAIFI

                Kah e drejta aty ku merr pjesë Vuçiqi dhe Edi Rama s'ka se çka kërkov Albini.Nëse Rama është pro politikës shqiptare mjafton edhe i vetëm,nëse vazhdon politikën e Vuçiqit Albini është edhe ashtu në defanzjvë nga dy kundërshtar të përbetuar.

                1. S
                 Sali bolleku per familien e tij

                 ky nuk vjen ku eshte vucici se shkon te micotaqi dhe shpreson te sjell saliun me ilirin ne pushtet me ndihmen e micos

                 1. M
                  Mondi

                  Raif shpella,askush nuk rruan per kurt udb ashin qe jashte trojeve shqiptare ulet ne tryeze me vuçiçin,han,pin,firmos association ndersa sa futet ne kosove u hiqet si cub patriot disa debilave si ty ndersa anetarja e kabinetit te tij flet fshehurazi ne telefon me cetniket e vucicit.Hajt pirdhu,futi nji tas me groshe se mbase ftillohesh.

                  1. P
                   Poshtë maskarenjtë

                   Të vijë të paktën t'i rruajë koqet Edit,se deri te koqet i arrin. Apo,nuk po shtrembet si Saliu anash...

                  2. k
                   koqevari

                   Per te shkuar ne samitet e Micotakit ne Greqi kish arsye , kurse ketu ne Tirane i prish pune Edi Rama ....lereni debilin te beje te cmuarin , dhe te rendesishmin , sa do ta bej ?? Ja do i vi ne qeverisje , keshtu sic duken punet ne krye te Shtepise se Bardhe Trumpi pastaj Albin qe lepin buzet do shkoj ne vendin e vet , ne koshin e plerave ....vec atehere do ti kete bere dem te jashtezakonshem Kosoves .....duket fare qarte qe Albin Kurti nuk ka kellqe te shikoje ne sy dhe te berballet dhe tja thote hapur cdo gje dhe cdo hap te politikes se tij presdentit serb Vucic , dhe shmanget sa here ka samite dhe organizime te tyre nga Tirana ...shkoi ne Athine , po Athine dhe helenet nuk te kane ne llogari o legen , o plere qe po mer ne qaf Kosoven ...

                   1. A
                    Arber

                    Albin K... ose mr Bean nuk merr pjese per nje aresye te thjeshte. Eshte komplet Rr.K.

                    1. A
                     Anteu

                     Na plabyne... se përse nuk vjen Kutiçi

                     1. Roberto

                      E po kur u be dhe gabeli Kurti te shese pordhe mos mbet'te njeri. Keron te behet si Zelenski me video mesazhe. Ca obligimesh me te rendrsishme se ky samit paska Kurti?? Nje idiot e gjysem qe nuk e ka shokun. Fatkeqesi per ata qe e perkrahin dhe vijne ketu dhe pellasin per nje cope bajge.

                      1. P
                       Poshtë maskarenjtë

                       Nuk është gabel. Eshtë Bregabunës,Malazias i Anës Malit,që tall bëthen me kosovarët analfabetë,e fut hundët prej spiuni kudo ku ka analfabetë ,brenda e jashtë Kosovës. Natyrisht merr lesht ,si në Shqipëri. Lesht do të marri edhe në Maqedoni. Ç'a pritet prej një njeriu që ban shurrën e shihet në të si pasqyrë e i duket vetja i madh e i bukur.

                      2. T
                       Tironci

                       Mbylljani komunikimin fare kti njeriu se ka marr kot , po i hipen te terve ne qaf , pordh Maloku , lereni ne renie te lir mos ja varni fare , ashtu do ju ndjek nga pas .

                       1. S
                        Sula

                        Kujt po i rr.... se nuk vjen Mr.(Al)Bini !

                        1. R
                         RAIFI

                         Jo pra pro serbëve iu mjafton Vuçiqi.Rracë tradhtaresh,sa shpejt do humbët Shqipëra nga halabakët ,armiqë të shqiptarisë që paguhen nga armiqtë e shqiptareve dhe at pak paguan sa për të pirë ndonjë gotë dhe ndonjë menze.

                         1. R
                          RAIFI

                          Jo pra pro serbëve iu mjafton Vuçiqi.Rracë tradhtaresh,sa shpejt do humbët Shqipëra nga halabakët ,armiqë të shqiptarisë që paguhen nga armiqtë e shqiptareve dhe at pak paguan sa për të pirë ndonjë gotë dhe ndonjë menze.

                         2. L
                          Luanikot

                          Ikni mor maskarej,as mos vini mo fare as ju as greket e felliqur

                          1. U
                           Une koqevari

                           Prap ti Raif koqevari ? siduket ti je nip Serbie ,

                           1. R
                            RAIFI

                            Unë jam nip i Isa Boletinit që mbajti Ismail Qemalin dhe Qeverinë e Pavarsisë me 400 kosovaret sy pa trembur kur ju kërkonit ta quanit në det kush kërkonte Greqinë kush Serbinë s kush kërkonin edhe më tej Turqinë e cila jepte shpirt.Ju që jeni rracë arumun dhe vetëm shqiptarë nuk jeni.Hulumtoni gjenet tani edhe kjo lajmi është zhvilluar në botë dhe në Shqipëri .Sipas kësaj shkence shqiptarët rrjedhin kryesisht nga Veriu i vendit nga ata që po i quani malok,ndetsa jugu i Shqipërisë.po del 25%me origjin sllave gjë që edhe gjat historisë më të vjetër dhe kësaj më të re është vërtetuar por pa fakte shkencore tani edhe ato ekzistojnë.

                           2. H
                            Harku i berdices

                            Po kohe e humbur me u marr me jete burgaxhi. Vetem beni pyethe sejcili vedit, ne burg kur ishte serbet i vran tan kosovaret vetem kete e liruan shtroni pyetjen pse? Edhe idjoti me i madh e din pse te tjeret e vret e kete e liron. Shikoni si jacafytet albiiiiini me vucicin e con uje ne mullirin e tij. Kurr kosova nuk ja ken kaq e perbuzur nga nderkometaret sa me albin kurtin, besoj e kuptojne kosovaret, ai ruhet me serbet e merret me vallaun e serbit grekun. Ai ka vlla bejlerin ate don ai se shpejt po i ban permendore si tradhtarve te tjere. Mire ha van rama qe tallet me te ban sikur e fton e ne fund se pjerdh ku bjen albin

                            1. V
                             VV e mori n'qafe Kosoven

                             Kosova eshte buze gremines, fajin e ka VV. Popull zgjohu.

                             1. S
                              Shko

                              Koqevar hesapi...cu q...sojin..

                              1. S
                               Sotir Mziu

                               Saliu, Saliu! Nuk e lejon Saliu te vije ne Tirane, te jete i lire te mbaje pergjegjesi per Kosoven dhe te krijoje marredhenie te mira me fqinjet - kerkon konflikte sepse keto e mbajne gjalle Saliun dhe po ky Saliu, shpreson qe te hapet ndonje front lufte Serbi-Kosove-Shqiperi qe te dale nga vrima ku e kane futur. Pra: Sali = Albin dhe Albin = Sali! Dihet me siguri se Sali Berisha eshte spiun i serbit, dhe po te jete i Serbise, eshte edhe i Rusise, ndersa per Kurtin nuk dihet me siguri, por gjasat jane qe edhe ky eshte rekrutuar ne burgjet e Serbise ku e kane rekrutuar, sikurse kjane bere edhe Mulin tone (Flamur Noken e Sali Berishes). Kaq! Shkurt, spiunet jane vene ne pune!

                               1. Analist

                                KKurti eshte fatkeqesi e kosoves.Ai e dhjeu qe kur kandidoi me vv ne shqiperi kunder Rames dhe ja hengri m...Kurti eshte njeriu i sales ne gjithe trojet shqipetare.Kurre mos ardhte e mis ja pafshim syte se vetem ngateresa ben .Te na lere rehat nuk ben politike ky i del kundra Amerike.Kujton .

                                1. A
                                 Aron

                                 Albin Kurvi eshte vec nje pordhac me koken ne qiell e bythen me diell. Kurvi shkon e takon Vucicin kudo, madje ulet edhe ha dreka e darka me te(nqs mbani mend rradhen e fundit qe ishin ne Bruksel), vetem kur vjen per ta takuar ne Shqiperi ben si ato kurvat e veshtira. Per kedo qe nuk e ka kuptuar akoma, Kurvi pretendon qe te behet "Baba i Kombit", kur ky debil po jep cdogje nga Kosova, por nen petkun e "patriotizmit", kur asocioni po behet ashtu sic ka vendosur perendimi.

                                 1. M
                                  Manastiri

                                  Tja Ani mu albinit

                                  1. I
                                   Idiot

                                   O analfabet. Meso shqipen pastaj hajde bëj komente

                                   1. O
                                    O legen

                                    Ne t'ia Ani ,ti të na e HASH ne shqiptarëve mutin .

                                   2. M
                                    Manastir

                                    Tja Ani menderrin mu albinit

                                    1. T
                                     TaFusDheTaZbus

                                     Nuk vjen te kurvat e Sortosit ai we jane drogaxhinj dhe homoseksual. Ai ka krenari dhe jo b..q.. me citjane dhe atlete si Edi Flama

                                     1. Z
                                      Zuzari

                                      Raif vuçiçin aty në Beograt e ke, shko dhe qi.. nënën po ke bythë, në të kundërtën mbylle halen se e din mirë se çke hequr prej tij. Kokë cepit Albin do ja dëgjoni krismën

                                      1. R
                                       RAIFI

                                       Zuzar që mbetsh i tilli tiill. Unë e kam luftuar Jo veq Vuçiqin por edhe babai e tij ideologjik Millosheviq dhe jemi.çlirusr nga ata por ja që ti dhe Edi Rama po mundoheni ta riktheni në Kosovë duke u munduar me të gjitha mjetet e tradhtarit.Kot e keni do përfundoni në koshin e mbeturinave të historisë.Fjalori banal që përdor ti zuzar nuk.ëdhtë fjalor shqiptar por tipik serb, hulumton prej nga të ka marr mamaja.

                                      2. p
                                       patriot

                                       Nuk duhet ndonje intelligence e madhe te kuptosh qe po' punon ta demtoje Kosoven,ai dhe salmuti jane ne sherbim te serbit. Populli Kosovar po degradojne me Lete qeveri,do perfundojne so palestinesi.

                                       1. S
                                        Sokoli

                                        Sa te jete Edi i Ramajve shqiptareve t’u roje Vuciqi qo po na ben kaken ne maje te kokes.

                                        1. E
                                         ENTSOE

                                         Eshte shokut I ngushte I Ad Krastes!!!

                                         1. U
                                          Un koqevari

                                          O Raif koqevari o serb muti , ti mund te thuash qe jam sternip i Skenderbeut , jo ti nip Serbie e nip i Xhafer Deves .

                                          1. R
                                           RAIFI

                                           O kooçevar jo unë jam stërnip i Isa Boletinit të të bëri ty shtet duke e mbrojtë Qeverinë e Isa Qemalit nga pro greket e Jugut qe deshën ta quajnë në det ta këthenin Turqinë,Serbinë e Greqinë.Unë e kam luftuar Serbinë tani Serbia është ulë këmbëkryq në të gjitha segmentet e jetës shtetërore,politike ,ekonomike e ushtarako-pllicore në të tërë Shqipërin.Nuk shkon gjatë do ia shifni pasojat.Do u sundojnë arumunët e greket si po iu sundojnë.

                                           1. R
                                            RAIFI

                                            O i mjerë Xhafer Deva ka luftuar për Shqipëri Etnike,kurse se kush është jo nip por tipik serb po shifet është Kryemknistri yt dhe argatet e tij si puna jote.Të na rrosh!

                                           2. S
                                            Shkodrani

                                            Vgate angashimesh ka ky idiot mor, ku ka takim me te rendesishem se me BE dhe kur behet fjale per fond 6 miliardesh....mjete Kosova...

                                            1. d
                                             drin

                                             Ky meriton dekoraten e larte PLERE E KOMBIT SHQIPETAR, do te hyje ne histori si percares i shqiptarise ne rajon,te tille jane dhe ata qe e perkrahin.

                                             1. V
                                              Vuku

                                              O koqovare u Rrofte all- bin idioti

                                              1. D
                                               Daja i tij Dryzho

                                               Ky con video si idiot funksional

                                               1. S
                                                Shqiptari

                                                Eshte nje veprim i pamenduar,inatçor,madje femijenor i Kurtit ndaj nje takimi tejet serioz dhe i rendesishem Balkan-BE.Çfardo axhende qe mund te kishte planifikuar,ne rruge diplomatike,Kurti e kishte kohen e mjaftueshme qe viziten ne Angli dhe Irlande o ta bente 2-3 dite me pas apo me pare.Kjo pasi ky takim ishte planifikuar kohe me pare per te diskutuar fushat dhe projektet e çdo shteti te Ballkanit Perendimor per ndarjen e 6 miliard € per projekte zhvillimi.Nese ka vend ne Ballkan qe ka nevoje per investime,por se pari per te forcuar pozitat nderkombetare si shtet eshte Kosova.Ky veprim inateçor dhe femijenor shkon ne dem te popullit dhe vete Kosoves. Vjen ne takim Serbia dhe Moldavia dhe per çudi mungon gjysma e Shqiperise per nje qendrim krejt te pamenduar te Kurtit.Pasojat e veprimeve qesharake diletante te kreut te shtetit pa njohje nderkombetare te Kosoves rendojne poziten e saj ne arenen nderkombetar

                                                1. R
                                                 Renato

                                                 Çe doni kët gjytrym në mes figurave dhe emrave të cilët bashkëpunojnë për paqe. Ky dordolec, bëri mirë që nuk erdhi, se tregoi dhe një herë që ky njeri nuk ndihet mirë mes atyre që bashkëpunojnë plr paqe. Le të shkruajnë këtu komentuesit si të duan, se jua jep e drejta për të fol, por ky i ka vënë me kohë një tra të madh Shqipërisë. Nuk duam tha dëgjojmë emrin këtij faqeziu që po plrçan dy anët e sgqipëris dhe kosovës. Ky është binomi i berishës dhe metës, ku i kan shpall luftë amerikës me topa lecke, se bythë dhe arsenal nuk kanë. Kurti armik i qecerisë shqiptare, korrupsionist me njetëz që i ka denuar departamenti shtetit.

                                                 1. s
                                                  shpiragu

                                                  Arsyet perse Albini nuk erhi ne tiran jane-si koke e madhe qe eshte mund te takohet me Putin ,Bajden,dhe XI pijg.Albini nuk mund te ul veten dhe te barazohet me ata qe edhen ne Tiran-kishte dhe frik mos e TALLTE vucic dhe nuk kishte kush e mbronte se mungonin sebastia,maks dhe raif kopuku.PIKA MENDJES.

                                                  1. Z
                                                   Zuzari

                                                   raifi paska çliru Kosovën. Ik mor mi halesh mos i bëj pis ata burra që luftuan për të . Sapër nënshtetësinë serbe qe më ngarkon desha të të kisha përballë të ta tegoja se nga nëna nuk kam atë burëri të të shaj.

                                                   1. L
                                                    Like

                                                    Nuk perballet dot me njerzit eshte debil I Linder

                                                    1. b
                                                     bashkimi per drejtesi

                                                     Kurti nuk ka shkuar në Tiranë sepse nuk e kanë lejuar -Salihu, Vuçiqi dhe Micotakisi / NON GRAT-a, Serbia dhe Greqia/ dhe e kanë rekomanduare që ta bojkotojnë ketë samit të rëndësishëm për kombin dhe shtetin e Kosovës. Në Greqi shkon pa pikë pune kurse këtu në Tiranë në shtetin amë nuk shkoj dhe humbi /bllokoji/ 300.milon Euro ndihma. Arsyeja banale paska një ligjëratë historie, para një grupi nxënësish për Irlandën veriore sepse nuk po e ditkan historinë e tyre. Këtij KM as sesi ti kujtohet tetë mujori nën masa ndëshkuese të BE-së, as lufta e UÇK-s kundër gjenocidi serb dhe ndihma e madhe e miqve që të çlirohemi e të kthehemi në trojet tona me LIRI dhe PAVARËSI por historia e Irlandës qenka primare . Mashtrimi - keqja janë turpëria që s’ka fund.

                                                     Lini një Përgjigje