Ekspertët paralajmërojnë: Tymi nga zjarret mund të ketë ndikim afatgjatë në shëndet

28 Korrik 2023, 15:50Shëndeti TEMA

Ekspertët paralajmërojnë: Tymi nga zjarret mund të ketë

Zjarret në të gjithë Evropën Jugore kanë lënë një gjurmë shkatërrimi pas tyre, me një pjesë të tokës tashmë të nxirë dhe bosh.

Ekspertët paralajmërojnë se kjo mund të mos jetë e vetmja pasojë e qëndrueshme e zjarreve, pasi sipas tyre kjo mund të shoqërohet edhe me probleme potencialisht serioze shëndetësore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se tymi përbëhet nga një përzierje e ndotësve të rrezikshëm të ajrit dhe këto mund të shkaktojnë “inflamacion sistemik” kur thellë në mushkëri.


“Mushkëria është pikërisht nga zemra, kështu që ka prova që ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit mund të ndikojë në shëndetin e zemrës”, është shprehur një eksperte.

Nga ana tjetër një profesor që ishte pjesë e studimit Frank Kelly shpjegon se duhet të jemi të vetëdijshëm për rreziqet që paraqesin zjarret, përveç rrezikut të menjëhershëm për jetën.

“Ka pasur prova në rritje të ndikimeve të ndotjes në tru dhe funksionet e trurit. Një nga ndotësit që del nga zjarret e mëdha është monoksidi i karbonit. Dhe ne e dimë se ky është një ndotës shumë i rrezikshëm në përqendrime të rritura,” shtoi profesor Kelly.

Pasojat afatgjata të thithjes së tymit mund të duhen vite për t’u shfaqur, tha ai, duke vënë në dukje se çështja është “gjithnjë e më serioze”.

2 Komente

 1. N
  Nje me origjine nga Tepelena

  Mushkeria eshte pikerisht nga zemra!!!!????? Kjo dmth qe tja fusesh me pordhe,,,,,merrni ndonje nxenes nga fillorja qe t'ju mesoje se si shkruhet.

  1. B
   Baliu

   Qka thot ChatGPT-a bon Partia ... .

   Lini një Përgjigje