Përhapja e koronavirusit dhe gripit, OBSH jep alarmin: Merrni masa

24 Tetor 2022, 15:49Shëndeti TEMA

Përhapja e koronavirusit dhe gripit, OBSH jep alarmin: Merrni masa

Me ardhjen e dimrit, OBSH -ja paralajmëroi kundër vetëkënaqësisë në një kohë kur rastet e koronavirusit dhe gripit kanë shënuar rritje në Europë.

“Nuk është koha për të hequr dorë nga masat,” tha Hans Kluge, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën, në një konferencë për shtyp ditën e sotme.

Në fillim të vjeshtës, rajoni europian, i cili përfshin 53 vende, duke përfshirë disa në Azinë Qendrore, u bë sërish epiqendra e epidemisë, duke përbërë 60% të rasteve të reja me Covid në mbarë botën.

Në të njëjtën kohë është shënuar rritje e rasteve me grip.

1 Komente

  1. B
    Baliu

    Masat kan filluar te merren, p.sh. rritja e qmimit te vakcinave.

    Lini një Përgjigje