Një e dhënë interesante për malësorën shqiptarë, këta viganë!

12 Shkurt 2024, 21:10Sociale TEMA

Një e dhënë interesante për malësorën

Kreu i Institutit të Edukimit, Trashëgimisë dhe Turizmit(IETT), Ramiz Zekaj, ka ofruar një të dhënë interesante mbi tiparet e malësorëve të veriut të Shqipërisë. Për ta paska një studim specifik.

“Viganët e Europës, malësorët gegë të Shqipërisë së Veriut

Raca e shqiptarëve kishte karakteristika të atilla, që e bëri antropologun amerikan Carleton Coon të kalonte thuajse një vit udhëve të veriut të Shqipërisë.

Në këtë udhëtim e shoqëronte një mik i afërt i tij shqiptar, të cilin e kishte punësuar si asistent. Ai quhej Stavri Frashëri.

Gjatë viteve 1929-1930, Carleton Coon bëri një studim antropometrik mbi 1.067 shqiptarë të dhjetë zonave të Veriut, duke iu matur madhësitë dhe format e trupave të tyre. Po ashtu, me aparatin e tij fiksonte tiparet e portretit, flokët dhe profilin.

Ky studim u përfundua në vitet 1946-1947 dhe rezultoi në botimin e librit të tij: ‘Malësia e viganëve: studim racor dhe kulturor i fiseve të malësisë së Shqipërisë së Veriut’, Kembrixh, 1950.

Falë kësaj dysheje Coon-Frashëri, sot kemi të dokumentuara të dhëna shumë të rëndësishme mbi antropologjinë e gegëve”.

Kujtojmë se pos kodeve zakonore unike, malësori shqiptar ka patur dhe tipare unike, të cilat janë qenë gjithnjë tërheqëse për të huajt, udhëtarë të thjeshtë, udhëpërshkrues apo studiues.

Një e dhënë interesante për malësorën

 

Një e dhënë interesante për malësorën

 

/tesheshi.com/

8 Komente

 1. P
  Po ky eshte

  Racizem.

  1. A
   Ari

   Mua nuk me duken "vigane..."aty, sic eshte nje foto e Isa Buletinit etj.. Keta ketu me duken si..afgane..

   1. Q
    Qazim Mulleti

    Normal qe keshtu do duken.5 shekuj mes malesh te egra.Se mos ishin qytetet me te civilizuara.Asnje shkolle,as nje meter rruge e asfaltuar.Asbje kontakt me Europen

    1. A
     ASTRITI

     ESHTE VETEM NJE VERSION I RACES SHQIPTARE

     1. D
      Dukati i Ri, Vlore

      Keni galerine thote,edhe? Nje foto....

      1. a
       anti25642654censurë

       jo jo janë dy!!dhe këta janë këputur në sumë me këto dy foto!!përfytyro të ishte ndonjë kadashe o dem rozë!?100 shin e kishe edhe sikur të flitej për pasurinë e tyre!!

      2. e
       edmond (Koder Rreshen )

       Ramiz Zekaj i turizmit,promovon turizmin Shqiptar me foto te "viganeve" Malsor dhe me moton : Ngashmeria e Malesoreve Shqiptar,me banoret e ishullit North Sentinel .... pasojat merrini parasysh vet,para se te vizitoni Shqiperin ? Na mungon inteligjenca kur japim foto te tilla,apo esht e qellimshme per te injoruar Kombin ?!

       1. t
        tornitorii

        north sentinel hahah

       Lini një Përgjigje