Peticioni i elitës intelektuale drejtuar AMA-s, Elena Kocaqi: Të mbyllet Akademia e Shkencave, duan të më censurojnë

24 Shkurt 2024, 22:25Sociale TEMA
Peticioni i elitës intelektuale drejtuar AMA-s, Elena Kocaqi: Të

Peticioni i firmosur nga një grup intelektualësh dhe studiuesish drejtuar AMA-s për marrjen e masave mbi dezinformimin shkencor bëri që ky të ishte lajm i kësaj jave.

Letrën e akademikëve disa e kanë konsideruar një censurë mediatike, ndërsa dhjetëra të tjerë e kanë fimrosur. Elena Kocaqi është një nga studiueset, e cila është ndjerë e prekur nga ky peticion pasi deklaron se është shkruar edhe kundër librave të saj.

Bruna: Paragrafi që ju ka prekur ju veçanërisht është ky: “Një tjetër detyrim i AMA-s i përcaktuar në statusin e këtij autorieti është moslejimi i konflikteve ndër etnike në emisionet televizive. Ky detyrim nuk zbatohet siç duhet kur parqiten si të vërteta  të dhëna të cilat nuk kanë asnjë bazë lidhur me prejardhjen ë shqipëtarve e të finjëve tanë sicc ndodh me vendet e tjera të cilave u mohoet kombi, historia, gjuha.”

Elena: Ja ky është budallalliku më i madh që kanë shkruar ata për mua sepse ju si media duhet të informoni, unë si studiuese duhet të sjell informacion. Ti si studiues mere librin tim  unë e kam me citime dhe referime nëqoftëse faktet që sjell unë aty nuk janë të vërteta dil atje dhe thuaj këto nuk jamë të vërteta. Sipas tyre unë mos ta shikoj mos të merrem me origjinën e shqiptarëve se u prishte puna atyre, sepse kërkojnë ende të zaptojë territoret shqipëtare.

E kuptoni që ata kanë dalë hapur që mbrojnë interest e të tjerve sesa interesat e Shqipërisë. Për mendimin tim vetëm për këtë paragraf Akademia e Shkencave nuk duhet të jetë më. Jemi i vetmi vend që harxhojmë miliona dollarë me njerëz që nuk bëjnë një libër ose një studim sepse askund më botë nuk ndodh kjo. Shkenca bëhet në universitet, le të vinë aty dhe ty punohet.

Nuk ka pse ne të marrim njerëz që i vendosin vetes tituj  nuk bëjnë asgjë dhe dalin aty dhe flasin për të tilla gjëra. Unë kur flas për arbëreshët e Greqisë i referohem studiuesve më të mirë. Pse nuk zemërohet shteti atje me studiuesit e vet por zemërohet shteti im kur unë referoj dhe citoj studiuesit atje. Kjo është një ide skandaloze nga pikpamja shkencore.

18 Komente

 1. S
  Spartani

  Mero Baze boto komentet.

  1. P
   Pocaqi

   Kush karin eshte kjo!

   1. E
    Erdogan

    Akadhimia nuk eshte aq Sharlatane sa You zonja me Emer dhe Mbiemer Greke ne Arnautistane Elenis Kocaqis. You thoni nuk ka Greqi dhe Greke kur ne kohen e Mbretit Othonas ne Greqi Glosa (gluhe camce) Greke u be e detyrueshme ne Germanine e asaj kohe! Si mund te perceptosh popullin me Heroike te Evropit Ate Epirote te Pirros se Epirit,te Jeorgios Kastriotis,te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos i lindur ne Nausa (sot Nishi nen pushtuesit Serb) qe luftoi kunder Perandorise Osmane te Deputetit Osman Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj kur nuk "Egzistonte Glosa Greke por Shqipja"? Shteti (State italisht) i Al-Banise qe mohon Vorio Epirin e kombit Greko-Ilyre eshte turp. Ne vend qe te bashkohet me Memen Greqi dhe Politizmoin (Culture "shqip") tone mijeravjecare po luftojme akoma ne krahe te Erdoganit dhe Duces!

    1. S
     Sokoli

     Ju e ndedruara Kocaqi u drejtoheni me respekt nenshkruesve te "Dacibaos" sepse jeni njeri me kulture. Por une jam i bindur se disa intelektual te vertet si Qosja e nja dy tre te tjere kane pranaur te vene emrin se u kane thene se po e bejme per te mbrojtur gjuhen shqipe nga shtremberimet. Ndersa pjesa tjeter jane berihaj.Atje ka persona me titull akademik qe nuk u eshte pare emri ne asnje artikull a pune shkencore e qe nuk kane botuar asnje liber per disiplinen qe mbulojne.Nje pjese e albanologeve tane kane lexuar vetem Ҫabejn dhe me emrin e tij gdhihen e ngrysen, jo se Ҫabej nuk e meriton respektin,por ai ka bere edhe gabime, sidomos kur mohon prejardhjen pellazgjike te popullit tone dhe te gjuhes se tij. Ju i quani 'elita intelektuale". Jo e nderuar, nje pjese e mire e atyre qe kane emrin ne ate liste nuk e meritojne kete kulifikim. Ju e meritoni te ishit pjese e trupes Albanologjike te Akademise tone, sepse keni bere nje pune te lavderueshme, nje studim serioz bibliografik. Ju nuk fshiheni dhe nuk mbani ne duar fletushka artikujsh qe kane zene myk, por mbani librat qe sapo keni botuar e qe jane mirepritur nga shqiptaret. E meritoni respektin. Ju nuk keni shpikur nga mendja por citoni filozofet e lashte greko - romak, kur thone se "ne keto troje ku jetojne sot grekerit kane pas jetuar pellazget- pasardhesit e shqiptareve te sotem" apo " Te paret qe kane jetuar ne gadishullin apenin kane qene pellazget, e ata sollen me vete edhe alfabetin e tyre", qe eshte baza e alfbetit latin.Por akademiket tane keto nuk pranojne e kesaj i thone " izoti e shet e telalli se jep". Ka pseudointelektual ne ate liste qe thone se problemet e pellazgeve dhe te gjuhes se tyte i takojne helenistikes e se ne nuk duhet te shtyhemi me tej se Skenderbeu ne studimet historike sepsederi aty e kane hapin keta dhe kallepi i tyre. Ata jane njerez te pa kenduar do te thoshte historiani Xhufi, prandaj mos u merzit, nuk te çensurojne dot. Ndoshta ata presin qe pas peticionit te tyre te mblidhet plenumi i 4 i KQ te PPSH e te denoj çfaqjet e huaja ne art dhe kulture. O mjeran kohet kane ndryshuar, prandaj ndyshoni edhe ju. Pranoni mendimin ndryshe, nderoni dhe respektoni Nermin Vlora Fallaski se ka punuar 30 vjet per kombin shqiptare dhe ka bere ate qe ju dhe po te donit nuk do te arrinit dot. Dhe ajo perdori me efikasitet te vetmen arme qe kishte " gjuhen shqipe" dhe me ate vertetoi se ku shtriheshin pellazget e çfar gjuhe flisnin, po keshtu edhe etrusket. Por ajo eshte Nermin Vlora dhe ju pseudointelektual i termbeni hijes se saj te madhe, se ajo ju bene te padukshem. Pranoni doktoraturen e Dhimiter Pilika sepse ka shkuar aq large ne gjenezen e shqiptareve sa qe ju " akademik"as nuk guxoni ta permendni, dhe ka arritur ne konkluzione te njejta me atorin e librit "Alressando In Asia" kur ai eshte shprehur per prejardhjen e nenes se tij "Olimbise". Apo do thoni qe ky i fundit kopjoi nga Pilika. Te nderuar " akademik" po presim nga ju " Historine e shqiptareve", te shohim deri ku jeni shtrire dhe nese ai i keni identifikuar pikat kulmore te historise tone si pika reference, pavaresisht se ndonje kryepersonazh i historise tone mund te kete qene ne te njejten kohe Perandor Romak ose Pap ne Vatikan. Do te shohim ne se do te keni denoncuar e denuar tradhetine me te madhe ne historine e shqiptareve _tradhetine Bushatllinjeve te Shkodrers qe nuk pranuan propozimin e Ali Pash Tepelenes per bashkimin e gjithe trojeve shqiptare ne nje shtet te vetem ku do te perfshiheshin te 4vilajetet shqiptare me rreth 930000 Km 2, nga te cilat sot nuk administrojme as gjysmen, e kj eshte pasoj e asaj tradhetie qe na ka bere gjemen. E nderuara Kocaqi mos harro se grekrit punojne edhe nen rrogoz por edhe me para ne dore. Para ca muajsh ketu tek Tema u botua njoftimi per librin e Luigi Lica Cavalli Sforca Me titull "Genes, Peoples and Languaces" ku pas nje pune mbi 30 vjecare memetoda shkencore moderne sic jane studimet g e inxhinjeris gjenetike autori verteton se gjuha shqipe eshte gjuha shqipe 9000 vjeçare dhe ne vend te dyte vinte armenishtja dhe ne vend te trete greqishtja me vjetersi 6000 vjeçare. Qysh te nesermen selmenet er Janullatosit botuan po tek Tema nje studim qe e nxirrte gjuhen shqipe te vjeter sa greqishtja - 6000 vjeçare. Besoj se e kupton se çfar perpjekje vazhdojne te bejne keta fallsifikatore te historise e qe mbeshteten tek disa pseudoalbanolog e pseudoakademik qe ti quan "elita intelektuale" Ata punojne qe tena paraqesin para botes si te pa rrenje ne trojet tona, prandaj meritojne vetem perbuzje. Edhe njehere respekte.

     1. S
      Shqipja

      O te hyfte kari ne b... ty o pocaqi. Shko e mer barin se te kaloj ora.

      1. z
       zhabga

       kokocaqi turkoshqiptaromongole,,,qe ben histori me patriotizem,,,,hahu

       1. a
        american23al

        RESPECT znj. Kocaqi ata qe ofendojne dhe denigrojne figuren tende jane ata qe duan te mbyllin gojen perpara “ intelektualeve” qe kerkojne censurim sepse jane ne borderote e Athines dhe Beogradit, ky peticion do te mbahet mend si grafma e fundit e antikultures pavaresisht se mbulohej me tezen e gjuhes shqipe..!!! Vazhdoni rrugen e pasionit tuaj sepse populli ju mbeshtet…

        1. V
         Vetetima

         Profesore Kostaqi ka plotesisht te drejte ne konkluzionin qe qellimi I vertet I neo-grekeve eshte Pushtimi me soft power (jo me arme) ahtuquajturit Veriu I Eperm (Vorio Epiri). Por, ka dy probleme: 1. Marreveshja e Lozanes I dha 12 ishuj ne Egje Greqise ne kembim te Veriut te Eperm(Eperm, Mirditoret i thone te Siperm) qe do te thote para kryqzates toksore dhe detare(me mashtrimin per grabitjen e hapsirave ujore Shqiptare ne 2009) ata/neo-greket Kerkojne te grabisin territory Shqiptare. Ne kete pike Turqia ka te drejte te marre me force 12 ishuj t ne Egje; dhe 2) Fatkeqesia per shumzimin e Greek. Qe ne lashtesi ata e Kane te documentary orientimin homosexual; e kunderta ndodh me Shqiptaret e Naturalizer ne Greqi. Parashikimet se deri ne Vitin 2050, rreth 50 perqind e deputeteve ne parlanentin Greek do jene Shqiptar 100 perqind apo me baba shqiptar e nenen Greek.. dhe vijme tek Othoni m reti gjerman I Grekeve, qe i tha parlanentin, me paski genjyer, shumica flasim Shqiptar ne Ishujt dhe ne stereo ne Greqi.

         1. D
          Deda...

          Domethane zoti Sokoli, Shqipja është e vjetër 9000 vjet kurse Greqishtja 6000 vjet... Por si e shpjegoni ju zoteri qe në Greqisht kanë folur e shkruar Pitagora, Sokrati, Aristoteli, Homeri, Eskili e plot të tjerë, kurse deshmia me e hershme e shkrimit të Shqipes është meshari o Buzukut i shekullit, në mos gaboj, të XIV dhe shkruar në alfabetin latin... Pra, gjuhë 9000 vjeçare por pa alfabet... Zonja nuk është budallacke, por ben diversion në mendjet e haperdara te shqiptareve te uritur qe nga 30 nantori 1944...

          1. L
           Leonidha

           O Dede po te pegjigjem ne vend te Sokolit se ndoshta ai nuk e ul veten te dialogoj me nje analfabet qe nxjerr koken nga veladoni i Janullatosit. E para ate nuk e thot Sokoli por ai citon nje shkencetar qe nuk eshte shqiptar. 2. Shkrimi I gjuhes se folur per here te pare eshte realizuar nga sumeret e Mesopotamise (emer pellazg = mesopotam = mes lumenjeve sepse shume heret paraardhesit tane lumit i thoshin potam prandaj ne themi edhe sot e kesaj dite themi potisi lulet) kjo ka ndodhur 5000 vjet para krishtit. 3. Pllaka e Lemnosit qe gjendet ne muzeun e Athines eshte shkruar ne gjuhen pellazge rreth shekullit 9- 8 pk, eshte bere e kuptueshme vetem me shqipen si pasardhese e pellazgjishtes. 4.Po vij me afer. Homeri e shkroi Iliaden ne gjuhen jonishte nje dialect I pellazgjishtes reth viteteve 800 pk. 5 . As greqishtja e vjeter dhe as greqishtja e re nuk I perkthen dote shkrimet e vjetra para helenike. Po te kujtoj se emri "Dhiat "flete shqip. Dhiat = diat = di ati = dituri te atit, babes= dituri te hereshme, dituri te vjetra. Nuk po zgjatem me tej sepse nuk dua qe ti te mezitesh me paditurine tende.te uroj nje gjum te mire e me endera te bukura.

           1. F
            Flet

            Leonidha ka te drejte, shqip lumit i thonë potam qe ka kuptimin PO TET EME! Sa më shumë të këmbëngulni se kultura e të tjerëve ju përket, aq më mjerane e qesharake do dilni.

           2. e
            e verteta do dale ne drite

            Ushtaret e Janulles ne veprim sepse faktet jane fakte.Prejardhja e lashte e shqiptareve trazon ujrat e mashtrimit ordiner grek me dokumentat e tyre te fabrikuara per te ashtuquajturin sipas tyre "qyteterim i leshte grek".sa me shume shajne kete studiuese serioze aq me shume tregojne friken e tyre se nje dite e verteta do triumfoje dhe se grekqirat ishin thjesht nje trillim i madh.Te lumte zonja Kocaqi per punen e bere.

            1. M
             Musaraj

             Shefqet Musaraj shkruan nga varri. Ҫ' po degjojme e ç'po na thone, Intelektualet firmosen peticion. Te mbrojme gjuhen shqipe nga ca sharlatan, se me ato qe shkruajne meruan dynjane. I thirren intelektualet shpejt e me vrap, qe keta sharlatanet t'i bejne zap. Fët e fët ca birbo nje peticion hartuan, Per hallin e tyre erës ju ankuan. Po ne ç'jemi ketu, gure per varre, jemi akademik me A te madhe. Se pikat mbi I i vendosim ne , Si lum moj Shqiperi qe mezi na ke. Ne s'do te merremi me lashtesine, As me Ilirine e as me Pellazgjine. Ato i studjon helenistika, s'ka pune fare Kocaqi e Pilika. U ka ngel ora o pleqe te mjere, e shqiptaret ne pension u kane nxjerre. Studjuesit e rinje s'jane sharlatan, sapunin qe shisni per djath se hane. Te vertetat e historise po i nxjerin ne drite, Athina e Beogradi le te hapin syte. Me mijra vjete vazhduan te genjejne, Ne helmin e tyre tani buken te ngjyejne.

             1. f
              fiks

              mese e vertete,as edhe nje presje nuk mund te shtosh.

             2. E
              ENTSOE

              Kesaj studiuse, ose I kruhet koka!!?

              1. I
               Ibriku

               Potami dhe potisi lulet. Marre nga greqishtja dhe futja shqipes. Te tere u bene shkencetare duke sulmuar popujt e tjere. Pra vetem ne ekzistojme dhe te tjeret kane vjedhur historine tone.

               1. s
                shqipetari

                E habitshme reaksioni ndaj nje grupi apasionant te cilet kane opinionin e tyre se si e shikojne problemin ne baze te punes tyre, ke demton apo shremberon per gjuhesine ky aktivitet, qendrimi obskurantist dhe primitiv i “intelektualeve” treguan se kush eshte “ elita “ e popullit shqipetare dhe njeriu i krijuar nga pushteti i mosters Hoxha duke krijuar njeriun pa qender graviteti ( personalitet) ku mbizoterojne vese negative te personalitetit njerezor..se sa te verteta jane arritjet e ketyre apasionanteve, qe per mua jane te respektuar sepse ata kontribojne ne nje fushe ku informacioni per popullin eshte i kufizuar dhe se fundi kush shqetesohet dhe ndoshta paguan per ndaluar per zgjerimin e se vertetes lerjani kohes t’a vertetoje…….

                1. t
                 the psycho painter

                 nje nga idiotet e shumte qe mbushin ekranet ..

                 Lini një Përgjigje