Qytetari hedh mbetjet në rrugë, Rama poston videon: Nuk mjaftojnë 1 mln lekë gjobë për këtë zotërinë

8 Shtator 2023, 18:52Sociale TEMA
Qytetari hedh mbetjet në rrugë, Rama poston videon: Nuk mjaftojnë

Kryeministri Edi Rama shprehet se duhen rritur ndëshkimet ndaj njerëzve të papërgjegjshëm që ndotin ambientin. Si rast konkret merr shembullin e një zotërie në Golem që i hedh mbetjet në rrugë.

“1 milionë lekë gjobë nuk mjaftojnë për zotërinë që në kulm të sezonit në Golem, i hedh mbetjet në rrugë, sepse sanksionet për këta ndotës të pacipë duhen rritur me se s’bën për ta mbrojtur Shqipërinë nga ky soj kaq i papërgjegjshëm”, shkruan Rama në rrjetet sociale.

30 Komente

 1. J
  Jeta

  E drejtë, shumë e drejtë z.Rama! Nuk duhet toleruar as ky rast. Toleranca zero duhet për këdo që ndot rrugët e qyteteve tona. Sheh vetëm plehra, çdo gjë e hedhur në tokë, pështynë në tokë, vetëm që nuk bëjnë edhe ......., por këtë ja kanë lenë qenve që mbajnë pas vetes. Papastërtia në rrugët e qyteteve të Shqipërisë të nxin faqen. Nuk e kuptoj se si mundet që shqiptarët nuk e vrasin mendjen hiç për një ambient të pastër.

  1. T
   Tironci

   Dua te di sa leke e ka pagu qeverria dhe endri fuga kte cunin te hedhi plera ne momentin qe e filmon rama??? Ahahhaha se i duhet rames nje lajm pordhe si ky!!! Ktu esht bo mut me incenerator e stetilizim ky filmon kte me qese plerash

   1. A
    Ana

    Perpara se te merret me kundravajtjet administrative si rasti ne fjale, kryeministri jone i nderuar duhet te mbroje perdorimin e fondeve publike nga abuzimet/vjedhjet qe i kryejne sistematikisht nepunesit publik dhe qe jane nen varresine totale te ketij Lloshi. A di te me thuash o Jeta sesa ka kapur apo kallxuar ne prokurori kontrolli i bredshem i administrates publike? Jane me 10tra kontrollore ne cdo dikaster qe kane si detyre kontrollin e shpenzimit te fondeve publike. Pra peshku qelbet nga koka.

   2. E
    Evropiani nga Shqipëria

    Janë shumë. Vështirë se do i bësh dot njerëz

    1. P
     Prroji i Thate

     Ne kemi qene dhe jemi njerez. Nuk ka pyll pa derra. Kush e njeh kete person, ta psotoj me emer dhe figure, ta diskreditoj, te mos ti veje me mendja as atij, asnjeriu tjeter te mbushi rruget me plehra. Kemi kaluar ne faze tjeter, edukata duhet te paraprije, ashtu sic dallohet menjehere mikpritja, respekti per njerezit.

     1. M
      Mungese " Ndergjegjesie "

      Mese e vertete ! eshte shume e veshtire tek neve si komb qe " Njerezot te ndergjegjesohen " Fatekeqesi shume e madhe..

      1. U
       Unë

       Është e vërtetë që janë shumë. Sot pashë një djalë rreth 20 vjeç duke ecur tek trotuari pranë Ambasadës Ruse në Tiranë, duke shkuar për tek vëllezërit Frashëri, pra mu në qëndër të Tiranës, dhe hodhi në tokë disa letra që i kishte në dorë, mu ngjitur me kazanin e plerave. Pra duhej thjesht të zgjaste paksa dorën për t'i hedhur në kazan të plerave, dhe nuk e bëri. Çfarë mund të presësh më tepër nga ky lloj brezi vari leshtë?!

      2. G
       Gjatosh aga

       une jam me gjatoshin. keto njerez meritojne gjobe per ndotje te mjedisit biles sa me te larte qe te mesojne nje here e mire. POR, ama gjatoshi duhet ti jape edhe mundesine ketij katundarit se ku mund dhe ku duhet ti hedhe ato qe ka per te hedhur. per mbeturinat shtepiake ka kosha po per keto mbetje te vreshtave apo cfare ishte, ku hidhen keto?

       1. D
        Dakord

        Së pari ky pisi po i hedh në rrugë dhe jo te koshat që duken në video që janë nja 20m më tutje. Së dyti t'i bëjë komposto te toka e vet. Është material organik dhe bëhet pleh.

        1. M
         Muzaka i Ri

         Ato qe thua zotrote ketu ku jam une i groposin per plehe te toka e tyre, kurse ne qendrat e banuara i fusin ne thase industrial, 30 leke bene ne shqiperi, dhe i con aty ku po i hidhte ai plehra aty ne rruge, dhe era ja conte ne shtepi atij tjetrit aty. E more vesh gjatosh.

         1. b
          ben.

          Ku e di gjatoshi, qe para se te vendosi gjobe duhet tu beje me dije banoreve se ku eshte vendi qe hidhen mbetrurinat. Gjatoshi di vetem fb dhe gjobe. Sepse nese nuk ka kosha mbeturinash, nese nuk ka vend grumbullimi per mbetjet e ngurta, nese nuk ka vend grumbullimi per mbetjet bujqesore etj, njerezia nuk mund te mbaje mbetjet ne shtepi. Prandaj eshte shteti o gjatosh o mavri me boje, pastaj fillojne gjobat, dhe jo 1 milione po 10 milione ti besh. Po ky eshte rehat , ky e ka fb bejne dhe zagaret e tij nai leke dhe ne fund nuk zgjidhet gje. Nejse e rendesishme eshte qe kenaqen delenxhinjte.

         2. S
          Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

          Suniteve u kerkohet te behen njerez...!? Impossible.. bishti i qenit bisht qeni mbetet.... allah uakbar

          1. d
           duaje

           Nuk ka shume faj. Nuk jane plehra ato. Eshte lende organike qe behet pleh organik. kete te bej rama ti drejtoj tek fusha e mbetjeve per prodhim pleh organik. Cfare te bej fermeri me 1 kosh te qelbur aty?

           1. K
            Kur do bëhet ky vënd

            Ne këtë rrumpallehane fshatarësh asgjë nuk funksionon,plehrat hedhin plehrat kudo,presin nga qeveria e bashkia që të pastroj mutrat e këtyre plehrave... Qeveritë e derisotme asnjë nuk ka ndertuar ndonjë nismë për t'i bërë këto kafshë në njerëz me gjoba apo edhe të krijoj vënde apo ditë të caktuara për heqjen e inerteve apo të çdo lloj mbeturinë. Te kazanat e plehrave(në Tiranë)hidhen që nga dyshek,inerte,degë pemësh e çdo gjë,hekurishte shyqyr na vijnë ca jevgje e bërtasin (hajde hekura soba lavatriçe)

            1. P
             Psikopati

             Po ca keni me tjetrin mer jaho , as me qen shqiptar ste len rehat .....ha haaaaa , po sbohet kafsha njeri mer daj

             1. S
              Sam

              Ky zotnia pse nuk I hedh plehrat ne oborrin e vet por ja hedh tjetrit para deres ,more kur do behet njerëz keto se rruga nuk esht madh pa zot por esht pron publike qe ju shërben te gjithëve, gjobën e ka pak por duhet dënuar me pune per komunitetin pa pages dhe te pastroje plehra me ditë te tëra

              1. I
               Inskenim i Ramsesit III

               Ky duket si inskenim i Fuges se Rames per te treguar vigjilencen dhe ndjeshmerine e Ramsesit te III per mjedisin pasi beri lesh e li djegesat! Shporru o fare e keqe se na mbyte me genjeshtra, mashtrime e vjedhje skandaloze

               1. D
                Davidi

                Ne Tirane njerezit hedhin naten, mbetjet nga krasitjet e pemeve apo luleve te oborreve. Bashkia e Lali bythqirit s'ka sherbim per keto lloj materialesh, as per mobiljet e vjetra. Heqin qafe ku te munden, dysheke, kolltuke e panele dollapesh. Vendosni nje sherbim me telefon, me pak leke po nga firmat e pastrimit. 50% banoret, 50% Bashkia, qe gjithsesi jane po banoret, por te pakten nuk do u duket shume.

                1. K
                 Kurveleshi 1

                 Leri llafet,,,,,,,trego ligjin,,,,,,,,,,,

                 1. U
                  Ushtaraku

                  Kam nje propozim..Mbase e lexo. Jepu 100 dit afat. Vajte 10 vjet kete muhabet ke me video e me aksione si ne kohen e rinise tende. Shtet nuk ke bere, turp i zotit qe llumi i shoqerise lihet te bredhe rrugeve te lire. Hedhin plehra, shkaterro rruge e tabela, prish dhe zhgarravit cdo gje te bukur, me makina si kafshe pa asnje respekt dhe askush nuk mban pergjegjsi.

                  1. D
                   Detari

                   lol ketu gjithe bregdeti derdh mut ne det ku lahen sunitet ky meret me nje fshatarmos flasim per jahtet qe derdhin nevojtoret kur furnizohen me nafte.

                   1. T
                    Tani.

                    Bravo z. Kryeminister... te veshtire e ke ti besh njerez keta derra por kjo eshte rruga e duhur.

                    1. a
                     aleks

                     keto mbetje qe po hedh ky zoteria, nuk me shqetesojne edhe aq shume se bar i thate duket sikur eshte , por ç'ti besh mbetjeve plastike dhe shisheve te qelqit edhe gomat e makinave qe neper fshatra e shqiperise as qe ekzistojne koshat e plerave dhe keto mbetje hidhen neper perrenj dhe lumenj, dhe te gjitha perfundojne ne det, prandaj EDI RAMA para se te vere gjobe duhet te mbuloje te gjithe vendin me kosha dhe jo vetem ne qytetet e shqiperise. po nuk duhet te shpikni rroten, te gjitha vendet evropiane i kane keto parqe ku grumbullohen mbeturinat, vetem kopjohini dhe ç'do gje eshte ne rregull, pastaj vendosni gjoba.

                     1. S
                      Shqiptari

                      Kte mos e fusni ne burg , por rrifeni si qen sa ti dali shpirti kte pler , kte kafsh , kurse plerat çojani ne shtepi hidhjani siper krevatit ku fle dhe aty ku ha , kafshes.

                      1. A
                       Andre

                       Te dashur mia. Kam nje pyetje. a nuk ishin koshat e plehravet aty. Por cfar beri te gabuar zotnia , pse i hodhi diten. Po' Mir cfar ishin ato mbetje te ndryshme. Jo ishin halat e pishavet te rena ne vilen e zotnis dhe si zotni ka marr kamioncinen dhe i ka hedhur ne kosh te plehravet. Atehere o preini pishat te gjitha o vendosni gjoba. Pa' mendoni ku thote kryeministri. Po' ai zyrtari fanatik qe eshte....... Zoti rama dakort jam me gjoben, por kontrolloi keta zyrtare se kur Kane ne d'ore dicka o duan te bejne pis osé nuk te leshojne . Pastaj duhet qe avokati i popullit te beje pavlevshmerine e gjobes. Ne qoftese qytetari ka te drejte. ,

                       1. A
                        Aliu

                        Këta qenër të vjetër tashmë kanë lënë pasardhës klysh të rinjë që vazhdojnë në rrugët e qenit të madh dhe kështu me radhë. Shqipërinë e sundojnë dhe mbizotrojnë qenët. keshtu do te shkojë kjo punë.

                        1. N
                         Na mbyten bolet

                         Pse nuk i botoni komentet ore muter!

                         1. m
                          mërgimtari

                          nuk më duket çudi ,që ka shumë komentues që mbrojnë këta pisa sepse në një vend kaq shumë të pisët dhe pisatë , jan me bollëk .Po ju tregoj dy raste në Vlorë ku kamarierët , mbeturinat e ditës, njeri i hodhi në plazh 50m më tutje nga shazllonet e stabilimentet ku punonte dhe kamarieri tjetër , në një lokal në mes të Vlorës ,e hiqte thesin me mbeturina zvarrë në trotuar dhe gjysmat i endi përgjat rrugës dhe ato që mbetën i hodhi në lulishte .Po , për atë lokalin e bukur në Borsh , ku uji derdhet nga mali lum dhe në banjo nuk futesh dot nga pocaqia , mos vall e ka fajin qeveria .

                          1. L
                           Lulja ime

                           Ishte bo muti mullar .....ka 35 vjet që nuk hidhet as klor dhe as pluhur gëlqere nëpër kazanet e plehrave...nëpër vrimat e kanaleve të rrugëve...nëpër zgarat e këtyre kanakeve ..gjatë gjithe qosheve të trotuareve.nuk lyhen pemët e rrugëve me gëlqere.ka 35 vj që Tirana jonë e mrekullueshme nuk dizinfektohet.ka 35 vj që bashkë me qent dhjesin

                          Lini një Përgjigje