Rama: Kush harxhon më shumë se 800 kWh do të paguaj me çmimin e tregut

8 Shtator 2022, 09:31Sociale TEMA

Rama: Kush harxhon më shumë se 800 kWh do të paguaj me

Kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministrja Belinda Balluku po prezantojnë masat për krizën e energjisë.

Sipas Ramës, konsumatorët familjarë dhe bizneset e vogla do vijojnë të mbrohen nga rritje e çmimit të energjisë.

Rama shtoi se kush familje harxhon më shumë se 800 kilovator, çdo kWh do ta paguaj energjinë me çmimin e tregut pa përfituar nga mbrojtja.

“Kjo është arsye themelore pse kemi inflacionin më të ulët në rajon. Edhe më të arsyeshëm se në të gjithë eurozonën. Do sillte në zinxhirë rritjen e çmimeve të tjera. Ka një “POR” shumë të madhe. Se kemi mbi 90% konsumatorë familjarë që konsumojnë më pak se 800 kilovator.

Dhe kemi një numër tjetër pra rreth 6-7% që konsumojnë më shumë se 800 kilovat. Bëhet fjalë për persona me vila, pishina, ndriçim dekorativ. Mendojmë se ka ardhur koha se nuk mund të paguaj më buxheti dhe taksat e zakonshëm. Çdo kilovat mbi 800 do paguhet me çmimin e tregut.” Tha Rama.

 

27 Komente

 1. c
  cimi

  vendim i duhur ai qe shpenzon me shume energji se te gjithe duhet te marri faturen qe meriton

  1. l
   limi

   ashtu duhet bere pse duhet te gjithe te paguajm te njejtin cmim kur nuk kemi te njejtin konsum

   1. G
    Goni

    Fiks e ke .. te tilla vendime jane nje prosukt pozitiv juaj si qeveri

   2. S
    Sinan

    Shume mire qe nje njeri qe harxhon me shume se 800kWh te paguaje me shume

    1. e
     eleonora

     nje lajm pozitiv per te gjithe qytetaret per te paguar energjine me cmimin e tregut

     1. E
      Eni

      Shume vendim i mire nga qeveria Rama mosrritja e cmimit te energjise pet familjaret dhe biznesin e vogel e kush harxhon me shume se 800kWh te paguaje me shumr

      1. J
       Jorgo

       Te gjithe ata qe do kene biznese te medhaja qe shpenzojne shjme energji elektrike normale qe do e pagujne me cmim tamam

       1. a
        arisa

        do ishte mire nqs do u rriste cmimi i energjis per ata qe harxhojne me shume se 800kw pasi skane pse te krahasohen njesoj me ata qe harxhojne me pak

        1. A
         Anest

         Kush harxhon me shum dihet qe do me paguaj me shum shume e drejte

         1. i
          isli

          masat e reja te energjitikes jane vendime te mira per qytetaret

          1. p
           paola

           cdo dite merrni vendime te mira per vendin duke i ardhur keshtu ne ndihme qytetareve

           1. M
            Mondi

            Krkza energjitike eshte nje problem qe po ndodh ne te gjithe bote urojme qe te zgjidhet sa me pare

            1. J
             Joni

             Ka kezet..ata qe harxhojn mshum me shum tpaguajne keshtu do jemi me te qete ne njeren ane

             1. A
              Artani

              Jan masa qe do ndikojne pozitivisht ne ekonomi

              1. O
               Olti

               Ka per tu dhene nje shtyse pozitive atyre qe perfitojne nga lehtesirat

               1. F
                Flori

                Sa mire qe ka menduar per familjaret dhe biznesin e vogel qe mos te preket cmimi i energjise

                1. S
                 Seldi

                 Ai qe do te ndricoje oborret e viles dhe te mbushi pishinen ta paguaj me cmim tregu ska pse paguan njesoj me ne

                 1. K
                  Kevi

                  Normal te drejt keni se skemi pse paguajm ne njesoj me ato qe harxhojn aq shume

                  1. B
                   Berti

                   Shume mire. Nese harxhon me shume se sa nevojitet duhet te paguash me shume

                   1. A
                    Arlind

                    Thuaj shyqyr qe u moren kto masa e jo me drastike si ne vendet e tjera. Kur ka krize nuk duhet shperdoruar per gjera te panevojshme

                    1. a
                     altin

                     kjo eshte gje e mire sepse vlen per bizneset e medha qe perfitojne me shume dhe mund ta perballojn ate cmim

                     1. k
                      kleo

                      keshtu me kete vendim i keni ardhur ne ndihme dhe familjeve dhe bizneseve te vogla qe ta perballojm me mir krizen

                      1. A
                       Alban

                       800 kw nuk jane pak , sigurisht per dike qe ka vila ne lalez pak jane po per ne njerezit e thjeshte mjaftojne per 1 muaj

                       1. L
                        Luan

                        Kam hall se do te dali meta kunder mer edo se i ka disa vila per ti mbajtur me drita edhe ati si pelqen te paguaje shume max ndonje 7%

                        1. b
                         besim

                         me kete preken bizneset dhe jo familjet dhe kjo eshte ndihme e madhe per ne. mendoj se me masat e marra do e perballojm me lehtesisht kete krize

                         1. r
                          regi

                          normale se ai qe do te ndricoj vilen ta bej te bukur te paguaj dhe pastaj te flasin

                          1. t
                           teo

                           te ishte per salen do kishim perfunduar duke marr borxhe nga vendet e tjera

                           Lini një Përgjigje