Finalja e Kupës së Greqisë në Shqipëri? Federata greke del me njoftim zyrtar

10 Maj 2023, 12:57Sport TEMA

Finalja e Kupës së Greqisë në Shqipëri? Federata greke


Sot është mbledhur Komitetin i Emergjencës së Federatës Greke të Futbollit dhe ka autorizuar presidentin e Federatës të diskutojë me te dyja klubet e AEK-ut dhe PAOK-ut për vendin ku do të luhet finalja e Kupës. Këtë të premte Komitetin Ekzekutiv i Federatës Greke do dalë me një vendim, nëse kjo finale do luhet në Shqipëri.

Paraprakisht ka pasur një bisedë mes presidentit të FSHF-së Duka dhe atij të Federatës Greke për të zhvilluar finalen e Kupës së Greqisë në Shqipëri dhe Duka ka dhënë dakordësinë për cështjen e stadiumit.

Finalja për shkak të prenotimeve ne "Air Albania" nëse luhet në Shqipëri mund të zhvendoset ne "Elbasan Arena".

Policia greke nuk merr përsipër këtë sfidë për shkak të sjelljes dhe huliganizmit të tifozëve të dy ekipeve. Edhe Qipro refuzoi një ndeshje të tillë. Nuk dihet nëse policia shqiptare do marrë përsipër mbarëvajtjen e këtij takimi pasi në Shqipëri do të vinin mijëra tifozë grekë dhe ekziston mundësia të vijnë edhe tifozët problematikë.

Gjithsesi vendimin Federata greke do e marrë më 12 maj për vendin e zhvillimit të finales së Kupës.

"Komiteti i Emergjencës i Federatës Greke të Futbollit, gjatë mbledhjes së sotme, vendosi të autorizojë presidentin z. Panagiotis Baltakos për t'u konsultuar me dy finalistët e finales së Kupës së Greqisë për përcaktimin e vendit të zhvillimit. Procedura e mësipërme vlerësohet e nevojshme për përzgjedhjen e një prej stadiumeve të konfirmuara të disponueshme që ekzistojnë për zhvillimin e finales së Kupës së Greqisë. Përzgjedhja përfundimtare do të ratifikohet në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të premten më 12 maj", njofton Federata greke.

3 Komente

 1. T
  Te shkojne ne Turqi atje ja bejne si duhet

  Shteti Shqiptae duhet te nderhyje ke xhambazi Duka e mos t'i lejoj atij asnji shanc apo te drejte . Gjithcka vjen nga Greqia eshte Toksike per Shqiptaret . Mesiguri nqs do lejohej ,do kishte nji Kosto te Madhe per Shtetin Shqiptare dhe mesiguri qe s'do ishte thjeshte nji Finale Graqiresh , ku me "Tifozerine" mundet te penetrohet edhe element Provokues ,dhune fizike e verbale qellimishte dhe te ashtuqjaturit "Huligan " mundet te jen gjithcka tjeter se Tifoza Pederastesh Futbolli dhe mundet te shkaktojne probleme te paprecedenta Shtetit Shqiptare ,qellimi i te cileve s'mundet te jet fare Ndeshja ne Stadium por provokimi pse jo Testimi i Forces vs Shqipitareve . Imagjinoni pastaj sekur ,te vijne ne Shqiperi ,pa kondoma se cfar perhapje infeksioni mundet te ket ne vend ! Asnji shaka : Infeksionet shperdnahen sot ne Bote pikerishte nga kta ,Pedrastet sepse ata qe ja fusin ,pederet s'i japin Kondom qellimishte thone Statistikat qe te perhapin infeksionin . Ne te tilla raste ,duhet llogaritur me gjithcka . Nji ivazion i tille pederastesh mundet te shkaktonte shume te semure Shqiperise . A aa ,ndryshe , nqs si Shtet ,do ta Pranoje Ofertet e pederasteve , do duhej qe rreth stadiumit te grumbulloje pjesen me huligane te vendin , te gatshem ti pergjigjeshin ne cdo rast Provokimi Force etj Huliganeve Pedera , duke mos lejuar qe ne Tirane ,te guxonte nji Huligan grek ,te merrte 1 Pik ,por te pefundonin te gjithe nockdaun ,shtrire posht kembeve te shqiptareve .Mirpo ha ha ha ,ky eshte nji skenare tjeter ,qe mendohet te praktikohet ne te ardhmen vs cdo huligani te huaj

  1. S
   Shkodrani

   Kur policia greke nuk e merr persiper, do te thote se aq me pak mund ta beje policia Shqiptare. Mendoni sikur nje tifoz i vetem te lendohej, sterhollimet e ekstremisteve dhe provokatoreve do te ishin te pafundme. S'kemi pse t'ia komplikojme jeten vetes. Duka po deshi ti fuse ne oborrin e tij.

   1. A
    Armandi i vertete

    Po demet e tifozeve kush do t'i paguante? Duka e pranon se i fusin zarfin me para, Duka eshte kanceri i futbollit shqiptar.

    Lini një Përgjigje