Ishte gol apo jo? Teknologjia zgjidh rastin e dyshimtë të Real-Barcelona

22 Prill 2024, 10:41Sport TEMA
Ishte gol apo jo? Teknologjia zgjidh rastin e dyshimtë të

Canal+ dhe beIN përdorën teknologjitë e tyre 3D për të analizuar imazhet e disponueshme të asaj që ndodhi në “Klasiken” Real-Barça dhe të dyja kanalet arritën në të njëjtin përfundim: topi nuk e kaloi plotësisht vijën e portës, kështu që arbitrat nuk e akorduan me të drejtë.

Në të dyja analizat shihet se si topi ka hyrë pothuajse i tëri, por jo në të gjithë perimetrin e tij, gjë që është e nevojshme për dhënien e golit.

Reali mposhti 3-2 Barcelonën, duke e rritur në +11 diferencën me katalanasit dhe duke vulosur titullin kampion kur duhen dhe 6 ndeshje nga fundi i kampionatit spanjoll.

19 Komente

 1. A
  Arrow

  Mbase është pak vulgare, por edhe kur kryen marrëdhënie seksuale, diçka ngelet jashtë por askush nuk thotë se akti nuk është kryer!!!!

  1. J
   Juli

   Mirë e ke ti,se vetëm kokën ti fusësh quhet përdhunim :) Kështu që gol ishte

   1. P
    Pepkola

    Thuhet se çdo krahasim çalon. Kjo èshtë e vërteta. Nuk ishte gol.

   2. s
    spata

    Ju dhjef..teknologjine . Si mund te shpjegohet ,qe nuk ishte gol ,kur topi u perlas brenda vijes se portes dhe doli jashte .

    1. K
     Koti

     Po, po. Më mirë Reallit t´ia falin të gjitha titujt, pa u lodhur fare. Kur topi përplaset me dy duar brenda portës, teknologjia na thotë nuk është gol. Përplaset me shtat para portës së Reallit lojtari barcelonas, nuk është penallti. NUk do ndjek më ne TV lojërat e benificuara të kësaj skuadre të shkërdhyer nga favoret.

    2. L
     Lexhenda

     Po per penalltine do na thoni gje? Qe e shtriu kemben ai Vasces vetem e vetem te bente pak kontakt me kundershtarin. Futbolli ka nevoje urgjente per rishikim te rregullave dhe nderhyrje me VAR per te gjitha rastet. Edhe per simulimet.

     1. V
      Vlonjati

      Ai gjyqtari ishte komplet legen! Golin dhe penalltin e Barces nuk e dha. Penalltia e Vasces ishte simulim. Mbrojtesi nuk e goditi por ai e simuloi, duhej karton per Vasces.

      1. T
       Teut' e Modhe 94-96-21

       Vjedhje e paster. Barcen po e masakrojne gjithandej plehrat.

       1. U
        Un

        Nuk kishte asnje vjedhje ..topi po nuk kaloj plotesisht vijen fatale nuk jepet gol dhe mos qani si ai qaramani Ksavi ..

       2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Prekja e topit në vijën fatale të portës, qoftë dhe një pjesë e tij, nuk është gol !

        1. N
         N

         BRENDA, BRENDA, BRENDA nuk duhej as teknologji, as mutologji

        2. B
         Bejkush

         Ja fusni pordhës o vlorak! Gjithë pjesën e dytë Barcelona gjuajti vetëm nje herë në portë, atëhere kur shënoi, gjithë kohës tjetër si pordha nëpër brekë me atë djalin 17 vjeç në anën e majtë..... Arbitri e ka fajin edhe për atë idiotin Cancelo që i fali dy gola Realit?

         1. s
          sadik p

          O Mjero,merru me Birishen dhe lere futbollin se nuk merr vesh nga ky vesh ti jo

          1. B
           Bujar Kanapari

           Me rregulloren e re, topi duhet ta kaloje plotesisht vijen fatale te portes apo vijen anesore, sepse e mban ne loje teknologjia. Goli i Asanit me Moldavine, vinte pas nje topi ne dukje te dale jashte vise anesore, por askush nuk u ankua.

           1. z
            zhaku i pamposhtur

            Ah mer cuna ah sa shpejt viktimizoheni..e lagu se lagu.. duhet te kuptoni se sistemi VAR nuk doli per te bere drejtesi por per te lehtesuar dhe bere sa me te besueshem manipulimin.. ata jane mafioz si gjithandej kjo bote e poshter..kudo behen padrejtesira dhe manipulime, a nuk e vini re kendin se si I jep gjerat var-i? pra i parapet sipas interesit , ky VAR-i eshte e njejta gje si puna e 'ligjit ne doren e Maliqit' keshtu qe mos u zini kot ishte apo nuk ishte se dje u favorizua kombetarja shqiptare(2016) sot u favorizua Real neser do favorizohet Barca pasneser nje ekip tjeter e keshtu me radhe...ka vite qe futbolli ka ndryshuar dhe nuk eshte me si dikur i paster dhe i ndershem duhet te zgjoheni dhe ti peshoni gjerat sepse 'ata' po tallwn me ne..kush 'ata'? ..mendoj se globalistet jane ata qe bejne propaganden boterore ata qe stisin politiken ata qe I fryjne zjarrit te lufterave ata qe e bejne paturpesisht te bardhen te zeze ..jane shum te thella keto gjojna mer daku por fatkeqesisht tifozi eshte si I verbuar apo si i hipnotizuar dhe nuk I shikon dot gjerat me realitet dhe ata kodoshat pikerisht kete naivitetin e tifozit shfrytezojne..po pse kater arbitra qe ka ndeshja kaq qorra qenkan saqe nuk e shikojne dot lojen dhe te vene drejtesi??nuk ka shance tu shpetoj nje rast..a i keni vene re lojtaret kur flasin me njeri tjetrin vene doren perpara gojes qe te mos kuptohet artikulimi I fjaleve? sigurisht qe e keni vene re..per cfare flasin dhe cfare na fshehin?? e praa Muci zgjohu..sa me shpejt per ty aq me mire..zgjohuni se na kane vene perpara si nje tufe me dele dhe po na cojne drejt gremines..ky fenomen nuk ndodh vetem ne sport por ndodh gjithandej ne politike ne ekonomi kulture ne cdo fushe te jetes ne emer te demokracise dhe kultures qytetare trumpetohet degjenerimi manipulimi viktimizimi dhe e keqja me e madhe eshte sepse te gjitha keto gjera behen ne pranine tone dhe ne rrime si guhaker dhe jemi shume te paafte te reagojme...pssss..qe eshte gozhda gozhda eshte por mos eshte ndonje kurth per te me ngaterruar?...hmmmm a ju kujtohet ai arbitri qe u hodh nga gardhi kur po e ndiqte turma e egersuar? keshtu e duan te gjithe arbitrat por problemi nuk qendron thjesht tek arbitri por tek ai qe i jep ok arbitrit te drejtoj ndeshjen dhe nen ze i thote edhe rezultatin perfundimtar qe duhet te dale ndeshja.. Ndofta u zgjata pak por une jam kunder globalizmit dhe mendoj se me keto rreshta qe shkruajta do ta bej ndonje nga ju qe me lexuat ti shikoni pak me dyshim disa gjera..jam I sigurt qe shumica do me shani sepse jeni te hipnotizuar por une thjesht do bej detyren time dhe do ta beshtyj akoma edhe njehere globalizmin dhe militantet e tij qe ia kane shitur shpirtin shejtanit per nje grusht parash..

            1. L
             Lala i Lushnjes

             Kush tha që nuk ke të drejtë?

            2. B
             Barcelona vs Spain

             O Tema. Boll se na e shpifet. E dime qe jeni me Realin mos u beni me legena se arbitrat a diktatorit Franko.

             1. D
              Dauti

              Cfare bejne keta komentuesit e Temes. Sipss tyre Reali eshte Berisha. Dhe Barcelona eshte Rama. ????????????

              1. B
               Bili

               Pèrshèndetje me tè vèrtet jam adhurues i Barcelonès po tè shikohen gjitha ndeshjet e Realit dhe Barcelones. Gjithmon Referèt janè me Realin klubin e mbreterve i thon me tè vertet Vari eshtè pèr faqen e zezè dhe po shtremberon lojèn e futbollit si referet ashtu dhe vari po i paraprijnè kesaj nisme tè keqe nè futboll. Po shumè i behen tè padrejta Barcelones. Pse eshtè klub i mbreterve duhet tè referosh tè drejten e jo te favorizosh gjithmone nji ekip me famè. Po ne vetèm japim mendimet tona. Se sna var kush them qè kjo lojè eshtè manipuluar nga varè dhe referèt nuk po flasè per tjjera lojè po penalltiae realit me var do tè ishte anulu. E barcelones ishte penall. Dhe nuk ia dhane as shansin me tè vogel sikurse golin e Jamal dhe vari prap e anulon pernjimend nuk ka mbetur as te shikohet loja qfare po bèn ky vari leshit se po manipulon me disa skuadra te medha po nejse dhashe nji mendim timin shnet gjitheve klb

               Lini një Përgjigje