Propaganda serbe “godet” përsëri

13 Shtator 2023, 11:39Sport TEMA

Propaganda serbe “godet” përsëri

Nga Jona Plumbi

Ndeshja e 10 shtatorit mes kombëtares shqiptare dhe asaj polake në stadiumin “Air Albania” në Tiranë u kthye në ‘ushqim’ për propagandë në disa media serbe. E gjitha nisi me gjestin e golashënuesit për ekipin e Shqipërisë, Mirlind Daku që hoqi fanelën e kombëtares duke ekspozuar tatuazhin në shpatullën e djathtë në nder të luftëtarit të UÇK, Agim Ramadani. Mediat serbe e cilësuan këtë akt si provokim duke e quajtur Ramadanin “terrorist”, një narrativë e bazuar në dizinformim dhe gjuhë urrejteje.

Mediat e rajonit kanë raportuar gjerësisht “acarimin” në disa artikuj në gjuhën serbe për shkak të ekspozimit që golashënuesi i kombëtares shqiptare, Mirlind Daku i bëri tatuazhit të tij. Detaji që shkaktoi zhurmën ishte simboli i tatuazhit në shpatullën e sportistit, Katana që identifikon luftëtarin e UÇK, Agim Ramadani  dhe numri138 që përkon me brigadën që ai udhëhiqte.

Sulmuesi gjilanas e bëri gjestin festiv pasi shënoi golin e dytë për Kombëtaren Shqiptare ndaj Polonisë në stadiumin ‘Air Albania’, në ndeshjet eliminatore për Kampionatin Europian 2024.

*Imazh i tatuazhit të futbollistit Mirlind Daku

UEFA e ndëshkoi futbollistin shqiptar me kartonin e verdhë, bazuar në rregulloren e ndeshjeve që përcakton se kur lojtari feston golin duke hequr bluzën apo mbuluar kokën me të, do të marrë karton të verdhë.

Daku deklaroi se golin ia dedikoi familjes së tij dhe gjithë dëshmorëve të Kosovës të rënë për liri.

Ia dedikoj familjes time, që më ka përkrahur gjithmonë, por edhe gjithë dëshmorëve në Kosovë, që kanë dhënë gjithçka për Atdheun dhe kanë kontribuuar që ne të mblidhemi nga të gjithë trevat dhe të luajmë me këtë fanelë”, deklaroi  Daku pas fitores.

Shënoi një gol për një fitore të rëndësishme në kualifikuese dhe më pas tregoi një tatuazh të madh të një terroristi të UÇK-së”. – Kështu shkruan media serbe Blic.rs duke komentuar gjestin e futbollistit Mirlind Daku. Ajo vijon duke e portretizuar golshënuesin Daku përmes retorikës nacionaliste serbe, duke e quajtur “të lindur në Serbi, në Gjilan”. Media serbe Blic.rs e mbyll një tjetër artikull rreth ngjarjes me fjalinë “Le të shohim nëse UEFA do të reagojë për këtë”.

Edhe media serbe “Serbian.posten.com” kërkoi reagimin e UEFA-s për këtë veprim. “Edhe pse i njohur për idenë se politika nuk duhet të ketë vend në sport, reagimi i UEFA-s ka mbetur për momentin i munguar”. – shkruan ajo.

Në vijim retorika u ashpërsua më shumë, duke e “pasuruar” me disa të pavërteta si për shembull:

Artikulli i medias serbe Blic pretendon se Daku bëri thirrje për bashkim të territoreve shqiptare, kur ai në fakt falenderoi publikisht në video ata që “kanë kontribuuar që ne të mblidhemi nga të gjithë trevat dhe të luajmë me këtë fanellë”.

Vetë videoja që artikulli i Blic.rs ka vendosur krah citimit të pavërtetë, përgënjeshtron pretendimin e artikullit. Një publikim në rrjetin social Twitter (X) me emrin “Kosovar Football” ka përkthyer gabim deklaratën që vetë e ka publikuar edhe me video.

Lajmi për reagimin e mediave serbe dhe kërkesën e tyre ndaj UEFA-s u pasqyrua gjerësisht në mediat që shkruajnë në gjuhën shqipe.

*tituj të lajmeve shqip për reagimin e mediave serbe
*tituj të lajmeve shqip për reagimin e mediave serbe

Shpesh mediat cituan media të tjera rajonale lidhur me pretendimin e ngritur në Serbi:

Ai hoqi fanelën e Shqipërisë dhe kështu u zbulua tatuazhi në shpinën e futbollistit – guri i thyer në kufirin Kosovë – Shqipëri dhe “Katana 138” kushtuar komandantit Agim Ramadani. Media kroate “Dnevnik” shkruan se për shkak të shfaqjes së këtij tatuazhi media të ndryshme në Serbi kanë kërkuar dënimin e sulmuesit gjilanas”. – raportin KOHA.

“Katana” është nofka me të cilën njihet komandanti Agrim Ramadani, një prej luftëtarëve më të shquar dhe më aktivë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, komandant i zonës së Kosharës (Ferizaj). Ai lindi në 3 Maj 1963 në komunën e Gjilanit dhe ra dëshmor në 11 Prill 1999 në Koshare gjatë një beteje me forcat serbe.

*përmendore në Kosovë

betejën e Koshares, ku edhe u vra, Ramadani ishte komandat i Brigadës 138. Pas përfundimit të luftës atij iu akordua titulli Hero i Kosovës. Beteja e Koshares u zhvillua për 77 ditë me radhë, duke nisur më 9 Prill dhe përfunduar me 19 Qershor 1999.

Grupi Operativ i Tretë (GO – 3) – ka funksionuar nën Komandën e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së përmes Komandës së Zonës Operative të Dukagjinit (KOMZOD) dhe përbëhej nga tri njësi operative ushtarake:

Këto njësi ishin të themeluara me urdhër të Ministrit në Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës – Z. Kolonel Ahmet Krasniqi. Më vonë “GO – 3” është riemëruar “Brigada 138 – Agim Ramadani”.

Retorika nacionaliste serbe e quan Ramadanin “kriminel dhe terrorist” duke përhapur informacione të pavërteta me qëllim nxitjen e ndjenjave nacionaliste tek populli serb përmes gjuhës së urrejtjes. Një pasqyrim i kësaj retorike gjendet sot lehtësisht në rrjet në faqe serbe, ku Ramadani portretizohet si “dora e djathtë e Ramush Haradinajt dhe bandës së tij terroriste që prej dekadash bastis Kosovën duke kryer shumë krime”.

Edhe pse Ramush Haradinaj është shpallur i pafajshëm dy herë nga gjykata në Hagë për akuzën për krime lufte, kjo nuk e ka frenuar retorikën nacionaliste serbe, që e portretizon atë dhe luftëtarë të tjerë të shquar të UÇK-së si kriminelë.

Shpesh ndeshjet e futbollit kthehen në arenën perfekte për të bërë politikë dite duke nxitur ndjenja nacionaliste, gjuhë urrejtjeje dhe duke krijuar perceptime të gabuara përmes dizinformimit. Ky ishte edhe rasti i ndeshjes Shqipëri – Poloni, ku tatuazhi i një Heroi Kombëtar në Kosovë, dënohet në Serbi si imazh i një terroristi dhe krimineli.

Debati historik mes Serbisë dhe Kosovës lidhur me përkatësinë e kësaj të fundit, mungesa e njohjes së Republikës së Kosovës nga Serbia dhe këmbëngulja e kësaj të fundit për ta quajtur UÇK-në një organizatë terroriste, sjell herë pas here lajme dhe pretendime që ngrihen kundër figurave të ndryshme të luftës çlirimtare të Kosovës.

Viktima e fundit e kësaj “histerie nacionaliste” është pikërisht luftëtari i UÇK-së, Agim Ramadani dhe futbollisti nga Gjilani, Mirlind Daku, i portretizuar padrejtësisht si “promovues i Shqipërisë së Madhe” nga mediat serbe.

46 Komente

 1. N
  Neandertali shpellave bizantine te mesjetes

  Te hane ate qe sthuhet...dhe qe thuhet

  1. M
   Mediat Serbe = Bushtrat e Bulevardit

   E kujt po i krruhen bolet se Bushtres serbe leshon Jarge nga Goja !

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Shume tatoo i bukur . Urime Dakut qe beri super gol

   2. S
    Shqiperia Atdheu i GJERGJ KASTRIOTIT.

    Ore kam nje pyetje per Shqiptaret ..Perse keta turqit islamik kosovare vijne ne Stadiumet e Shqiperise dhe mbajne flamuj me heronjte e tyre..???? Kur e duan kaq shume Shqiperine pse nuk mbajne emra Futbollistesh te Shqiperise si Arben Minga , Panajot Pano etj...Pse nuk mbajne Portretin e GJERGJ KASTRIOTIT apo NENE TEREZEN..???? Kaq te trashe jeni nuk e kuptoni rracen e felliqur turko-kosovare.??? Sepse Gjergj Kastrioti dhe Nene Tereza ishin te Krishtere prandaj. Vijne anadollaket koqevare dhe bejne pordhe ne Shqiperi..Turp Turp....Kush nga Shqiperia shkon ne Stadium te kosoves ASNJE !!! Turqit kosovare vijne qellimisht ne Shqiperi JOOOO PER FUTBOLL por per te degjeneruar EMRIN E SHQIPERISE NE EUROPE: Rraca me e poshter me pabese se kosovaret nuk ka ne Bote . Keta felliqesira Arabo-turke kosovokare duhen ndaluar te futin flamuj me portrete islamikesh adem jashakari spiun ka qene etj. STOP !!! islamikeve Kosovar ne token e >>> GJERGJ KASTRIOTIT

    1. G
     Gjergji

     Sepse heronjtë "e tyre" janë heronjtë tanë. Ti që i quan turq e islamik shko në Beograd se do gjesh plot shokë.

     1. P
      Pagan

      Nuk ka fe shqiptari or ti mik. Propaganda kriminale greko turke filloi percarjen fetare qe ne e diskutojme edhe sot. Muslimanet shqiptare qe pallohen me raki. Krishteret shqiptare qe se kane idene e kishes.

      1. M
       Mbresa

       KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

       1. M
        Mbresa

        KUNDËR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

      2. Q
       Qytetar

       Ja qe heroi Agim Ramadani u vra ne atdheun e vet per lirine nga barbaret pushtues serbe. Ky eshte morali dhe e verteta qe serp-entet nuk duan ta njohin . Deri kurre dote vazhdoje Europa hipokrite ti beje elozhe cpifjeve serbo-ruse e qe mban peng padrejtesisht djemte me te mire te shqiptarise. Shpejt do tu kthehet ne bumerang, ata do te dalin nga burgjet si heronj legjendare ne syte e popullit, dhe 100 here me te fuqishem, kete gje se kishit llogarirtur.

       1. E
        Europiani

        “histeri nacionaliste” kane te drejte ketu. UEFA i ka rregullat e qarta, ne futboll nuk ka vend per nacionalizma dhe politike, tifozat kosovare nuk vijne ne stadium per te pare futboll, madje ata nuk njohin asgje nga figurat dhe legjendat e futbollit shqiptar ne dekada. Ata vijne ne stadium vetem per te shfryre nacionalizmin e tyre dhe per ti bere reklame Plisit dhe islamit.

        1. K
         Kaq e thjeshte......

         O kokrra e kkk qe me mbahesh edhe per europian leshi....ai tatuazh eshte privat ne trupin e tij...nuk ka lidhje me asnje rrethane we mund te jete ne kundershtim me rregulkat e UEFA....sepse serbet e shikojn ndryshe nga ana e tyre (dihet perse).....kjo eshte dicka tjeter.....ai tatuazh nuk eshte simbol i ndaluar ne Europe....si pershembull...ato te...NS.....te kohes se Hitlerit....keshtu qe deri ketu eshte ne rregull...se cfare mendojn serbet....kujt po i "ha" palla....

         1. G
          Gjergj Kastrioti

          Europiani@ Ke te drejte turqit islamike kosovare vijne ne shqiperi jo per futbollin po per te ndershkuar e prishur imazhin e Shqiperise. Turqit koqevare po e ndershkojne Shqiperine . Uefa duhet te marre masa dhe ti tregoje vendin islamikeve te kosoves ! Keta plisat e karit me qeleshe te shkojne ne vendin e tyre ne kosove dhe te demostrojne ritmet fetare te islamit. Serbet kane te drejte turqit koqevare provokojne..kjo eshte loje e rrezikshme qe kosovaret po mubdohen te prishin imazhin e Shqiperise...dhe kete e bejne qellimisht..Ku eshte Shteti Shqiptar..??? Qeveria turke kosovare po ben ç'mos qe te degjeneroje Shqiperine...Turp...dhe nuk na duhet fare te kualifikohemi duke u prezantuar si Skuader Islamike.! Kjo i leverdis kosoves sepse dihet boterisht qe eshte 100% vend islamik.

          1. R
           RAIFI

           Gjergj Kastriotit,cili qenka ai imazhi i Shqipërisë që po e prishin kosovaret:Njëqindëmijë kurvatë shqiptare nëper bulevardet e Europës,mijra mijra hajna e dtogaxhi shqiptar që kanë mbush burgjet e Europës,apo varret e ushtarëve grekë në jug të Shqipërisë.Po Europa flet për Shqipërinë si për kohën e mesjetës,flet njejt si për Xhibutin .Kosovarët u mësuan kulturën elementare ,kosovarët u mësuan si bëhet turizmi,kosovarët ua mësuan edhe futbollin dhe organizimin e tij.Si dukët koha e gjatë nënë Rusi e Kinë ua ka përzi edhe rracën.

           1. I
            Ilir

            Raifi@ Ore anadollak kosovar...ju erdhet ne bregdetin shqiptar dhe late breket me mut...Po ju jeni prapambetje turke..mor analfabet. Kur shqiperia kishte Universitet ju nuk ia dinit emrin kuj i flet ti more kafshe pylli. Shqiperia ka pasur dhe ka civilizim te larte ..oras kok trash...Ju nuk dini shkrim e as kendim or raif koqevari i trashe.! ku dini ju koqevaret se cfare eahte Deti or popull me i prapambetur ne Europe

          2. t
           tetovari2

           O Europian i k.Tanë europianët të shkërdhevfshin më tefter shtëpie!Po o pi,..i nënës parulla në stadiumet e sërbisë,republika sërbe e bosnjes, KAD SE VOJSKA VRATI U KOSOVU( KUR USHTRIA SËRBE TË KËTHEHET NË KOSOVË),KOSOVO JE SRBIJA(KOSOVA ËSHTË SËRBI)anuk janë parulla politike,shoveniste,nacionaliste he kina me indinë nënën ta kalarofshin!

           1. E
            Europiani

            pse kopjoni serbet ju????? nese serbi do te qihet ne bythe, do qiheni edhe ju ne bythe??? Nuk ka nevoje futbolli shqipetar per keto sharlatanizma qe beni ju kosovaret, futbolli shqiptar nuk ka nevoje per plisa e islamizma, as per adem jasharin e as per katanen por ka nevoje te nderohen emrat dhe legjendat e futbollit shqiptar ne dekada. Ju po na Persendysni kombetaren Shqiptare qeka 100 vjet qe eshte ndertuar me mund dhe me shpirt. ju nuk respektoni asgje shqiptare.

            1. t
             tetovari2

             Sy për sy dhëmb për dhëmb o europian i ka...

          3. D
           Dardan

           Kosova do te bashkohet me trungun ame-Shqiperine, ashtu si edhe rajonet serbe me Serbine.

           1. S
            Sofika

            Dardan@ Mos e thente Perendia te bashkohemi me ju more Qafir islamik Nema Šanca. Ju jeni problemi kryesor ne Europe. Ju beni mire ti bashkoheni Turqise andej keni ardhur.

            1. S
             Shkodrani

             Sofika lutu per vete te kisha greke. Une do te lutem te Kisha e Zonjes ne Shkoder dhe ne Uashington qe bashkimi te ndodhe nje ore e me pare.

             1. L
              LALA, shoku i Kiços, në kurbet.

              Sa kumbar ke mi Sofi ? Në mos je Safete. Sa her je pagzuar mi lanet? E "pini,, kafen një nga një apo të bashkë, nonush e kumbar mazi?

              1. M
               Maverick

               Ah mi sofika, sofika, që ty të rëntë pika. Ty feja të ka tharë trurin e mu..ti të ka marrë shalët. Feja e shqiptarit është SHQIPTARIA. Rroftë bashkimi. Poshtë e shkër..dhyera sofika dhe të gjithë tradhëtarët.

              2. A
               Al bin kuklla e saliut

               Ti dardanele e ke pyetur al bin islamiku për këtë bashkim,se sërbët paskan reaguar për tatuazhin,po Albin kushtetuta si ka reaguar për UÇK

              3. j
               janullatos topefagos

               Serbe = Greke = kamikaze orthodhokse

               1. V
                Vlonjati 12

                Pisat serb bejne zhurme per nje tatuazh qe edhe mund te mos ishte shfaqur dhe nuk flasin per provokimin e felliqur para ndeshjes Rumani - Kosove , çka beri qe ndeshja te fillonte me nje ore vonese . Race muti !

                1. T
                 Taulant, Katana 138

                 Leri plehrat sepse nuk pertypin dot fitoren e Kombetares. Jane me te keqinj sesa greket ne disa aspekte.

                 1. X
                  Xhixhi Begali

                  Po mire keta cefacet bejne kryqin per shqipet do je jevgj te rumanise I paguan Vucico Pedero do te laje haken e mamit qe ja ka palluar kosovari qe e kishte kolege pune

                  1. P
                   Patrioti

                   Bota nuk duhet te pajtohet me mendimet e ketyre Serbeve nuk jane te gjithe kriminela sa futen deri ke Sporti me siguri e kane nga inati i fitores . O Serbi ne ato maja ripa - ripa her ma hipe her ta hipa .E ka radhen KOSOVA boll ka duruar .

                   1. R
                    RAIFI

                    Sa shumë pro serb që ka Shqipëria!Na u prish ne gjiza se prekën serbët(e fatkeqësisht edhe shumë shqiptar) që Heroi Agim Ramadani ka shkel gurin serb të kufirit ishte ai gur i vendosur padrejtësisht në mes të Shqipërisë.Nuk dij nëse serbi po u jep aq shumë pare njerëzve në Shqipëri apo kanë gjene sllave që aq shumë e duan Serbinë.

                    1. A
                     Arjani

                     Raifi@ ty te shkerdhefte rracen Serbia me keq se ua shkerdheu. Raif islamiku ne Shqiperi nuk kane vend muhamedanet si ty e te tjere qe ngreni bythen perpjete ç'do dite. Ptuuuu rrace e qelbur anadolli.

                     1. X
                      Xeni

                      Racën tende te xhakprishurit e shkerdhen serbi dhe greku. Në ua kemi treguar vendin serbëve dhe të ashtuquajturve maqedonas, se shpejti dhe racës tende te prishur. Ndryshe Shqipëria nuk bëhet, veqse duke ta shkerdhy nanen pistave si ti

                      1. R
                       Raimond Vlonjati

                       @ Arjani , Qepe ti or te shkerdhefha motren e cte mban pragu, ne Shqiperi nuk ka vend per krimba si puna jote , mut i mutit

                       1. A
                        Arjani

                        Raimond Vlonjati@ une te qi rrobt ty moterqir te shkerdhej dhe rrenjet e pemeve..bythqir.! nuk na rruhet kari ne per islamiket kosovare qe sa here vijne ne Shqiperi per te pare Sport e kthejne ne politike ...nuk na plasi kari ne per heronjte e kosoves islamike. Kemi heronjte tane...more vesh more Rajmond Vlonjati prej kosove

                       2. R
                        RAIFI

                        ARIANIT Sa keq që nuk ke prova për demantuar thënien time,apo po te bren fakti se je në kuadër të serbofilëve. Në Shqipëri mbi 80%e popullsisë jan ë musliman ,një grup tradhtarësh jeni pro serb e pro grek.Shqiptarët nuk janë ndar kurr me fe por nëpatriot dhe në tradhtar ku je i ulur këmbëkryq edhe ti.

                        1. A
                         Albanian Orthodox

                         Eaifi@ pidhi satem kush te ka thene qe ne shqiperi 80% na qenkan muslimane! ahahahahw sa kom qesh o raif turku kush te ka thon hoxha krasniqi or te shkerdhefsha xhamine dhe hoxhen tend or mashtrues genjeshtar. Ptuuuuuu turkoshak shiko cfar emri ke mor turk Raif....ahahahaha Raif o Aqif te shkerdhefsha krejt muhamedanet koqevare e hoxhallare.ne Shqiperi vetem nje pakice jane muhamedane dhe ata jane ardhacake kosovare.

                      2. G
                       Grekoserbet nje lloj race e nje lloj kafshe

                       Po kur ngre tre gishtat Xhokovici pas cdo fitoreje ?? Apo atehere seshte provokim , eshte nder se eshte serbe ….vetem kur bejne tatoo shqiptaret sipas serbeve eshte provokim ……e keta jane rota llari komplet , po me rota llari se helenet nuk do gjesh ne asnje cep te Globit ….e quajn provokim dhe marin zjarr nese dikush ben shqipen me dy duart ….kam qene prezent ku nje te ri shqipter e ben per vdekje ne stacionin policor Omonia , bile i riu ishte lindur ne Greqi dhe i pajisur me pasaporte helene , nuk i dihet fati …..ka shume mundesi qe tja kene mare mbrapsh shtetesine …..nuk e kuptoj se ku preken helenet me simbolin e flamurit tone ….nuk ka perendi ne qiell ta kuptoje se ku preken helenet ….imagjinoni se sa mbrapa jane edhe pse kane pothuajse 40 ca vite ne gjirin EU ….. prap se prapi mbeten shume primitive , njerez te pakultivuar dhe te lehte ne mendime ….keta dhe serbet jane kanceri i Gadishullit Ballkanik ……

                       1. P
                        Pensionisti atdhetare

                        Ju pse reklamoni propoganden Serbe!Kuj shqiptari i vlen ky shkrim,ne mbrojtje te Serbise.

                        1. R
                         Romeo

                         Raifi @ o te shkerdhefsha rrobt ty dhe atij terroristit Uçk Agim Ramadanit .! Po kush e njeh ne Shqiperi kete kush e rruan topet per kete far ramadan ? Or patrioti i bythes ju vete ham ham ham beni se ndryshe te hani mune.

                         1. R
                          RAIFI

                          Romet o ndyrësira,shanë koti se nuk ke fakte,ti nuk i njef heronjtë se ti je një vemje serbe me banim në Shqipëri.Ditet i keni të numëruara ju agjentet e serbit ,populli shqiptar po zgjohet nga agonia,do u hedh në koshin e mbeturinave.

                         2. X
                          Xoni

                          Nuk e kuptoj pse acarohen kaq shume barbaret serbe dhe anadollaket greke per sukseset tona... sikur gomarit sterr-sterr!

                          1. N
                           Niku

                           Pse ju beni jehone lajmeve serbe? Kujt i plasi se c'shkruan Blici apo ndonje tjeter ne Serbi? Sa me pak jehone aq me mire eshte, ta kuptojne qe kuisjet e tyre nuk i hyjne ne vesh askujt. Serbet ja kane marre doren rolit te viktimes, mire eshte t'ju tregohet qe s'jane viktima.

                           1. b
                            bashkimi për drejtësi

                            Shumë sportistët dhe qytetar kanë tatuazhe në vende të ndryshme të trupit, me ose pa domethënie apo përmbajtje të theksuar por asnjëri kurrë nuk u dënuar për diçka tillë. Politikanët serbomëdhenjtë dhe ata fantik sllavo ortodoks kapët për k..et tona se janë armiqë të përbetuar e shqiptareve dhe me mentalitet mesjetar dhe me shpirt gjenocidet. Nuk ka asnjë të drejtë askush të bëjë vërejte pse ka nofkën e një njeriu që dha jetën për liri dhe që ishte i vlerësuar edhe nga NATO. Krenohem me Dakun që mban kujtimin për UÇK dhe KATANËN- çlirimtarët. Shëndet djalosh, përpara dhe suksese.

                            1. E
                             Europiani

                             clidhje ka futbolli shqiptar me uck dhe katanen o loqe???? ai duhet te kishte ne tatuazh Loro Boricin, Panon, Mucen, Demollarin, Kushten etj.

                            2. E
                             Europiani

                             Kosovaret nuk vijne ne shqiperi per skuadren tone kombetare, ata thjesht duan ta shfrytezojne per te shfryre mllefet dhe urrejtjen e tyre nacionaliste. Ata nuk njohin asgje nga futbolli shqiptar, nr vrnd tr vinin me foto te demollarit, muces, minges, panos etj qe jane ikona dhe legjenda te futbollit shqiptar, ata vijne me adem jasharin me katanen me plisin dhe lloj lloj islamiku kosovar. Na kane perdhosur kombetaren me simbolet e tyre.

                             1. P
                              Patrioti

                              Ka shqipatre te mire e te te keqinj. Por shqipatret me te keqinj jane ata qe urrejne shqiptaret (ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Greqi etj). Nje nga me te ndyret aktualisht eshte dhendri i serbise dhe cuni kopil i Tropojes SB i cili mund te jape edhe sumen e pi.. e gruse serbe vetem qe te rri ne karriken e pushtetit. Pusht me te madh nuk ka pare Shqiperia! Bashkohet me shqiparin e tredhur ne Grek - si e ka ai fred sumbejleri vetem te rregulloje me greket e poshter.

                              1. k
                               krenaria

                               Shikoni kur ta therase Gjykata e Hages lojtarin dhe ta akuzoje per krime lufte,si Dritan Goxhajn!Per deshmimtare te reme do te perdori serbet!

                               Lini një Përgjigje