Vetëm 1 fitore e hershme ndaj saj, ja pse Polonia është "mace e zezë" për kuqezinjtë tanë. Bilanci ndër vite

25 Mars 2023, 17:49Sport TEMA

Vetëm 1 fitore e hershme ndaj saj, ja pse Polonia është

Më 27 mars, Polonia do të ketë ndeshjen e parë të këtij viti para publikut të vet. Për një kohë të gjatë nuk dihej se ku do të luhej ndaj Shqipërisë. Më në fund u vendos “PGE Narodowy”. Shqipëria, e cila deri tani ka luajtur një herë në finalet e Kampionatit Evropian, shtatë vite më parë në “Francë 2016”, do të jetë mysafire.

Kuqezinjtë ishin rivalët e kombëtares polake edhe në kualifikueset për Botërorin e Katarit. Në renditjen e grupit zunë vendin e tretë, pas anglezëve dhe kombëtares së drejtuar nga Paulo Sousa asokohe, e cila la rrugës vetëm dy pikë.

Sipas polakëve, të hënën kanë një shans për të zgjatur serinë e fitoreve ndaj këtij kundërshtari. Fillimi i ndeshjes në Varshavë është caktuar në orën 20:45. Në të njëjtën kohë, Moldavia do të presë Çekinë. Po cili është bilanci i përballjeve mes këtyre dy kombëtareve? Mund ta zbiloni me detaje më poshtë:

Polakët fituan deri në 9 nga 13 sfidat me shqiptarët. Humbja e vetme ndodhi shumë kohë më parë, në vitin 1953. Ky duel ka pasur edhe tri barazime. Në shekullin e 21-të, bilanci është 4 fitore për bardhekuqtë. Megjithatë, tri prej tyre ishin fitore modeste.

Ja lista dhe rezultatet e ndeshjeve të Polonisë kundër Shqipërisë:

Varshavë, 6 nëntor 1949: Poloni-Shqipëri 2-1

Tiranë, 1 maj 1950: Shqipëri-Poloni 0-0

Tiranë, 29 nëntor 1953: Shqipëri-Poloni 2-0

Chorzów, 14 tetor 1970: Poloni-Shqipëri 3-0

Tiranë, 12 maj 1971: Shqipëri-Poloni 1-1

Mielec, 31.10.1984: Poloni-Shqipëri 2-2

Tiranë, 30 maj 1985: Shqipëri-Poloni 0-1

Chorzów, 19.10.1988: Poloni-Shqipëri 1-0

Tiranë, 15 nëntor 1989: Shqipëri-Poloni 1-2

Szczecin, 29 maj 2005: Poloni-Shqipëri 1-0

Reutlingen, 27 maj 2008: Poloni- Shqipëri 1-0

Varshavë, 2 shtator 2021: Poloni-Shqipëri 4-1

Tiranë, 12.10.2021: Shqipëri-Poloni 0-1

Lini një Përgjigje