FOTOT/ Përse rreth një milion italianë zgjodhën të pushojnë në Shqipëri në vitin 2023?

22 Shkurt 2024, 19:59Turizëm TEMA
FOTOT/ Përse rreth një milion italianë zgjodhën të

Tanya Volkov 

https://internationaldriversassociation.com/ 
 
Besoni apo jo, pavarësisht pasurisë kulturore dhe natyrore të Italisë, rreth një milion italianë zgjodhën të pushojnë në Shqipëri në vitin 2023. Shoqata Ndërkombëtare e Shoferëve ishte e intriguar, ndaj ne hetuam arsyet e kësaj prirjeje. 
Si resortet shqiptare i kalojnë destinacionet italiane 
  
Italia, me pasurinë e saj kulturore dhe pamjet mahnitëse bregdetare, konsiderohet vazhdimisht si një xhevahir në peizazhin evropian të udhëtimit. Vetëm në vitin 2022, ky vend i gjallë priti afro 75 milionë vizitorë të mahnitur nga e gjithë bota. Megjithatë, brenda kësaj narrative të magjepsjes dhe magjepsjes së përhapur qëndron një paradoks intrigues. 
  
Pavarësisht se janë të rrethuar nga bukuria e pashoqe dhe një mori atraksionesh me famë botërore, shumë turistë italianë po e kthejnë shikimin përtej brigjeve të tyre vezulluese, duke kërkuar strehim dhe aventura në vende të huaja si Shqipëria. Sipas një raporti, rreth një milion italianë udhëtuan drejt Shqipërisë në vitin 2023 për të shijuar brigjet e Adriatikut. 
  
“Italisë nuk i mungojnë plazhet e bukura dhe peizazhet piktoreske, por është Shqipëria ajo që së fundmi ka rrëmbyer zemrat e italianëve”, thotë Julianna Marshall, eksperte e udhëtimeve për Shoqatën Ndërkombëtare të Shoferëve. 

Pra, çfarë e shtyn këtë dëshirë kurioze për të udhëtuar mes vetë italianëve, duke i larguar ata nga mrekullitë që miliona njerëz kalojnë kontinente për të përjetuar? Ekipi ynë eksploron arsyet pse italianët preferojnë Shqipërinë ndaj brigjeve të tyre piktoreske: 

Një çështje e kostove 

Përballueshmëria është në qendër të këtij trendi në zhvillim. Në një epokë ku kostot e jetesës dhe shpenzimet e udhëtimit në Itali janë rritur në qiell, Shqipëria përfaqëson një opsion dukshëm më të lirë pa cenuar përvojën mesdhetare. Për shembull, një pushim njëjavor në Shqipëri mund të kushtojë pothuajse 50% më pak se një qëndrim i ngjashëm në resortet më të njohura italiane, sipas një raporti të Institutit Kombëtar të Statistikave (Istat). 

Kjo lehtësi shtrihet në aspekte të ndryshme të përvojës së pushimeve, nga akomodimi tek ushqimi e deri te aktivitetet rekreative, duke e bërë atë një destinacion tërheqës për familjet italiane dhe udhëtarët e rinj. Marshall shpjegon: “Jo vetëm që euro juaj është më e vlefshme në Shqipëri, por niveli i shërbimit dhe cilësisë mbetet i lartë – është më i miri i të dy botëve.” 

Mikpritje e pashoqe dhe afinitete kulturore 

Vizitorët në Shqipëri zakonisht vërejnë për mikpritjen e ngrohtë të njerëzve të saj. Ky afinitet kulturor, i rrënjosur në një histori të përbashkët dhe afërsi gjeografike, krijon një atmosferë mikpritëse që shumë italianë e shohin më tërheqës. Ngjashmëritë gjuhësore luajnë gjithashtu një rol, me shumë shqiptarë që flasin rrjedhshëm italisht, falë viteve të transmetimeve të përbashkëta televizive dhe shkëmbimeve arsimore. Ky kombinim i qëndrimeve mikpritëse dhe lehtësisë së komunikimit ka çuar në një ndjenjë të thellë familjariteti dhe rehatie mes turistëve italianë. 

Për më tepër, disa vende të trashëgimisë kulturore në vend njihen nga UNESCO si Vende të Trashëgimisë Botërore. Nuk është çudi që Shqipëria ka rëndësi kulturore dhe historike. 

Bukuria e bukurisë së pacenuar   

Shqipëria krenohet me një sërë peizazhesh natyrore të pacenuara, nga plazhet e pacenuara deri te malet e thyer. Ky kontrast me resortet turistike shpesh të mbushura me njerëz të Italisë është veçanërisht tërheqës për kërkuesit e aventurës dhe ata që kërkojnë një pushim më të qetë. 

Një artikull zbuloi se edhe kryeministri italian është magjepsur nga bukuria e pakrahasueshme e vendit. Destinacione si Riviera Shqiptare janë bërë të famshme për bukurinë e tyre të pacenuar. Ajo ofron ujëra të kristalta, gjire të qetë dhe shtrirje të bukura rëre, me hijeshinë e shtuar të fshatrave piktoreskë bregdetar të zhytur në histori. 

Komoditet dhe aksesueshmëri 

Jeta është një plazh në Shqipëri, sidomos kur është kaq e lehtë të shkosh atje. Tragetet nga qytetet portuale italiane të Barit dhe Brindisit për në portin e Durrësit në Shqipëri janë një mënyrë popullore dhe e përshtatshme për italianët për të udhëtuar. Në përgjithësi, vija bregdetare mahnitëse, plazhet me rërë dhe ujërat tërheqëse bruz janë praktikisht një hedhje guri larg Italisë, duke e bërë Shqipërinë një destinacion të dëshirueshëm dhe të përshtatshëm pushimesh për italianët. 

Vendpushime më të qeta dhe diversitet 

Në Itali, vera është sinonim i turistëve që dynden në plazhet më të njohura. Për ata që vlerësojnë qetësinë dhe privatësinë, Shqipëria ofron një vendstrehim ideal. 

Për më tepër, Shqipëria, me përzierjen e saj të veçantë të kulturave dhe historisë, nga osmanët te romakët, i magjeps italianët. Kjo ofron një përvojë unike dhe zhytëse që zgjeron horizontet e tyre përtej të njohurit. 

Nuk mund të mohohet bukuria e Italisë, me vendet e saj është magjepsëse dhe kulturën e saj të pasur. Megjithatë, plazhet e papërlyera, natyra e pandotur, aksesueshmëria ekonomike dhe tërheqja unike e një parajse që ende nuk është zbuluar, bëjnë që italianët të dynden drejt Shqipërisë. Siç përfundon Julianna Marshall: "Shqipëria ka shumë për të ofruar: histori, natyrë, aventurë, kulturë, të gjitha të mbështjella në një atmosferë të pakontaminuar dhe të qetë. Ka shumë më tepër sesa thjesht një destinacion i lirë!" Në fund të fundit, kush mund t'i rezistojë joshjes së një pushimi idilik dhe të përballueshëm që premton të ofrojë vlerë, emocione dhe një përvojë që ndihet si një shtëpi e dytë? 

https://internationaldriversassociation.com/ 
  

11 Komente

 1. e
  enter""

  Nga halli. Por asnje qe erdhi nuk do kthehet me, kjo eshte e sigurte.

  1. S
   Sefer Daja

   Kthehen pas gjasht muajsh, kur vejnë implantet????????

   1. I
    Iliri

    OO rrote cari ! I mykur ,tronditur i frikesuar ne erresiren tende e te eprorit...Do te mesosh perendimin o derr derrit ! Qelbesire ndytsire ..te vjen era ..o qelbes. Pirdhu ne qipro a lindje..

    1. D
     Delete

     Sigurine e sigurise Ku e sigurove o I sigurte. Pershendetje nga Delete ????

     1. e
      edmond (Koder Rreshen )

      Keta nje milion "turista" Italjan,mos jan si ai Shkodrani qe pam ne TV,i cili i thonte Policit te qarkullimit rrugor : mos me prek me dor ,se jam Francez,kam pasaport Franceze !

     2. J
      Jallah

      Po talleni ju ? Po në këtë palo vend të pisët?

      1. E
       Edi

       Sepse propoganda e qeverise shqiptare u be sikur Shqiperia kishte çmimet me te ulta ne Shqiperi . Kur ne fakt cmimet jane 2 fish ose trefish me shtrejte se ne Itali.

       1. B
        Biku

        Sepse besuan perrallat e tik-tokut budallenjte parandaj erdhen.

        1. V
         VLONJATI

         O enter'''', nga cili katund flet , a i vrare , hotelet tona jane te prenotuara qysh ne janar nga mijra italiane , franceze , polake , skandinave , serbe , madje edhe nga Azia e larget .

         1. T
          Tan

          Jane Shqiptare more tutkuner! Ju I merrni te dhenat nga pashaporta dhe jo nga vendi I lindjes! Shumica jane Shqiptare! Edhe une qe erdha ne Shqiperi me pashaporte Amerikane jam Amerikan sipas statistikave por une erdha nga halli jo se po vizitoja Shqiperine. Mos genjeni me keto mumrat se po beheni shume te bezdisur! Shumica e hyrjeve ne Shqiperi behen nga Shqiptaret! E pashe ne Avionin qe erdha!

          1. a
           adi

           Tema a ka mundesi ta rregulloni sistemin e fotografive, tmerr ne kete kohe si shpallsen fotot siq i keni postu sot keu per turizmin italian!

           Lini një Përgjigje